Geleceği Şekillendirecek Olan Yapay Zekâ Hakkında Bilinmeyenler

4 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Daha önce Siri’ye hava durumunu sorduysanız ya da Google asistan ile konuştuysanız bir yapay zekâ ile iletişime geçmişsiniz demektir. 1930’larda ilk bilgisayarın icadı ile hayatımıza girmiş ve yıllar geçtikçe hayatımızın hem sosyal hem de teknolojik yönde büyük bir parçası olmuştur. Yapay zekâ, insanların doğal zekâsını kullanarak, insan davranışını kopyalama ve insanlar adına karar verebilen robotlar oluşturmak için kullanılmaktadır. Sizler de farkında olmasak da hemen hemen her gün kullandığımız ve hayatımızın her alanında yer alan, geleceği şekillendirecek olan yapay zekâ hakkında bilinmeyenler listemizi inceleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. İnsanlığı Kendi Zekâsı ile Yenme

Geleceği Şekillendirecek Olan Yapay Zekâ Hakkında Bilinmeyenler

Modern yapay zekâlar, bir Rubik küpünü sadece 0,38 saniyede çözebilmekte ya da çeşitli strateji oyunlarında dünya şampiyonunu bile yenebilmektedir. Telefonumuza indirdiğimiz çok oyunculu oyunlarda yapay zekâya karşı oynayıp kaybettiğimiz mutlaka olmuştur. Yapay zekâlar, sezgi ve derin düşünme gerektiren her şeyde bizi yenecek kadar analiz etme yeteneğine sahiptirler. Satranç şampiyonlarını ya da büyük ustaları kolayca yenmeyi başaran birçok yapay zekâ robotları vardır. Oysa bu robotlar doğal zekâya sahip olan insanlar tarafından yaratılmıştır. Öyle ki yapay zekâ, kendi yaratıcısını bile yenebilecek zekâya sahiptir.

2. Kanserle Mücadele

Bilgisayarların tıp alanındaki katkısı çok büyüktür ve her geçen gün artmaktadır. Kansere karşı büyük bir mücadele olmuştur. Surrey Üniversitesi ve San Francisco’daki California Üniversitesi arasındaki iş birliği ile geliştirilen bir yapay zekâ ile kanser semptomları erken aşamalarda tespit edilebilmektedir. Bununla birlikte bu ölümcül hastalıktan etkilenen binlerce insanın hangi kanser hücresi geliştirme olasılığının yüksek olup olmadığını tahmin edebiliyorlar. Yapay zekâ ile birlikte doktorların, hastalarının sonuçlarına göre tedavilerine bir adım önde başlamalarına olanak tanımak mümkündür.

3. Sanat Yaratma Gücü

Geleceği Şekillendirecek Olan Yapay Zekâ Hakkında Bilinmeyenler

Bilgisayarlar orijinal düşünce yeteneğine sahip olmasa da oldukça benzerini yaratabilir. Yapay zekâların olağanüstü sanat, müzik ve edebiyat eserleri yarattığı kanıtlanmıştır. Yapay zekâlara yüklenen binlerce resim ya da melodi ile birlikte, hiç kimse tarafından yapılmamış yeni resim ve müzik yaratılabilir. Yarattığı bu çalışmalar en iyi sanatçıların çalışmalarından bile ayırt edilemeyen sanat eserleridir. Hatta telifsiz müzik üretmek için de yapay zekâ kullanılmaktadır. Ayrıca yapay zekâlar, hafızalarında bulunan birçok insan yüzünü kullanarak gerçek hayatta hiç kimsenin sahip olmadığı yeni yüzler yaratabilme özelliğine sahiptir.

4. Kadın Robotlar

Araştırmalar sonucu, nüfusun büyük bir çoğunluğunun kadın robot sesini erkek robot sesine tercih ettiğini göstermektedir. Özellikle telefonlarımızda ya da elektronik aletlerimizde bulunan asistanlara seslendiğimizde, ilk duyduğumuz ses kadın sesidir. Siri, Alexa ya da Google asistan dışında, metro istasyonunda duyduğumuz yönlendirmeler, telefonlarımızda kullandığımız navigasyon otobüste bastığımızda duyduğumuz seste bile kadın sesi tercih edilmiştir. Bunun sebebi kadın sesinin insanların kulağına erkek sesine karşın daha yumuşak, anlaşılır ve kibar gelmesidir.

5. Doğal Afetler İçin Önlem

Geleceği Şekillendirecek Olan Yapay Zekâ Hakkında Bilinmeyenler

Deprem ve sel gibi doğal afetler ne yazık ki engelleyeceğimiz bir şey değildir ancak bunlar önceden tespit edilip önlem alınabilir. Birçok insan yapay zekâların ileride dünyayı ele geçireceğini düşünse de yapay zekâlar çok daha faydalıdır. Öyle ki, yaklaşan depremlerin büyüklüğünü yaklaşık 3 saniye içerisinde tahmin edebilen yapay zekâ oluşturulabilmiştir. Bu, yer altından gelen yüksek hızlı dalgaların tespit edilmesiyle mümkün olmaktadır. Yakın gelecekte çevremizdeki her şeyin otomatik hale geleceği ve yapay zekâlara olan bağımlılığımızın on kat artacağı söylenmektedir. Yine de yapay zekânın bizlere olan faydasını düşününce bunun kötü bir şey olmadığını anlayabiliriz.

6. Duyguları ve Sesleri Ayırt Etme

Yapay zekâlar duyguları insan beden dili ya da ses tonu ile algılayabilmektedir. Ayrıca birden fazla kişinin seslerini ayırt edebilme özelliğine sahiptir. Google Home ya da Alexa gibi evinizde sahip olduğunuz robotik asistanlar sayesinde, ışıkları açma, perdeleri kapatma, alarm kurma gibi sesli komutlar ile hiçbir fiziksel güç kullanmadan bu işleri yapabilirsiniz. Bu sayede, bu asistanlar ile birlikte insanların hayatlarını daha verimli ve kolay geçirmesi amaçlanmıştır. Geleceği şekillendirecek olan yapay zekâ hakkında bilinmeyenler arasında en ilginç şeylerden biri de evinizde bir yardımcı gibi bulundurabileceğiniz kişisel robotik asistanlardır.

7. Geçmişe Ulaşılabilirlik

Geleceği Şekillendirecek Olan Yapay Zekâ Hakkında Bilinmeyenler

Yapay zekâlar eski ve hasarlı fotoğrafları geri kazanabilmektedir. Üzerinde delikler olan, yırtılmış ya da bazı pikselleri eksik olan görüntüleri analiz ederek otomatik pikseller eklemek bir yapay zekâ için oldukça kolaydır. Piksel eklemenin yanı sıra, eski fotoğrafları renklendirebilen çevrim içi, kullanımı ücretsiz yüzlerce yapay zekâ uygulaması vardır. Ayrıca bu uygulamalar ile birlikte ailenizin eski üyelerinin siyah beyaz olan fotoğraflarını saniyeler içinde renklendirebilirsiniz. Geçmişte böyle şeyler her ne kadar imkânsız gibi görünse de yapay zekâ ile birlikte günümüzde böyle imkânlar elde edilebilmiştir.

8. Geleceğin Çalışanları

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking, ölümünden önce yapay zekânın birçok işi ortadan kaldıracağını düşünmüştür. Hawking yapay zekâ sistemlerinin günümüzdeki insanların yaptığı birçok işi devralacağına düşünmüştür. Günümüzde bile eskiden bilek gücü ile yapılan birçok fabrika işi yapay zekâ ile yürütülmeye başlanmıştır. Bu her ne kadar işsizlik oranını yükseltse de gelecekte insanlar için farklı ihtiyaçlar sebebi ile yeni iş fırsatları olacağının belirtisidir. Yapılan bazı araştırmalara göre ABD’deki işlerin %38’inin önümüzdeki 15 yıl içinde yapay zekâya karşı savunmasız olacağını söylenmektedir.

9. Yapay Zekâ Evcil Hayvanları

Yapay zekâ evcil hayvanları yaratıcılarına göre gerçek evcil hayvanlar sevimli olsa da, bazı olumsuzlukları olduğunu düşünmüşlerdir. Gerçek evcil hayvanların sevimliliklerinin yanı sıra, beslenmesi, temizlenmesi ve ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Yapay zekâ evcil hayvanları, gerçek bir hayvan gibi görünen, hisseden ve hareket eden, ancak sahiplerinden ilgi ve bakım istemeyen robotlardır. Yapay zekâ ile yönetilen evcil hayvanların 2025 yılına kadar piyasada oldukça rağbet göreceği tahmin edilmiştir. Geleceği şekillendirecek olan yapay zekâ hakkında bilinmeyenler arasında robot evcil hayvanlar da yer almaktadır.

10. Ürün Önerme

Geleceği Şekillendirecek Olan Yapay Zekâ Hakkında Bilinmeyenler

Hiç bir ürün almayı düşündüğünüzü sesli bir şekilde söyledikten sonra telefonunuzda o ürüne ait reklamlara rastladınız mı? Bu her ne kadar korkutucu bir durum olsa da aslında sadece insanların işlerini kolaylaştırmak adına yapılan bir şeydir. Telefonunuzda kedi maması hakkında bir arama yaptığınızda ya da kedi maması hakkında konuştuğunuzda kedi maması önerilen reklamların çıkması muhtemeldir. Bununla birlikte, Amazon CEO’su Jeff Bezos da, geçen yıl yatırımcılara, şirketin makine öğrenimi sistemlerinin e-ticaret platformunda müşterilere ürün önermek için kullanıldığını söylemiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!