Hafızalardan Silinmeyen Stephen Hawking Sözleri

2 dk okuma süresi


9
17 Paylaşım, 9 puan

Bilim dünyasının en dahilerinden biri olarak tarihe adını yazdıran Stephen Hawking, hayata karşı bakış açısı, sayısız başarıları, yaşam tarzı ve bu yolda veda etmek zorunda oldukları ile ilgili öğreneceğimiz pek çok şey var. Henüz 21 yaşındayken Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) tanısı konulduğunda, doktorlar Stephen Hawking’in birkaç sene daha yaşabileceğini ve bu hastalıkla uzun yıllar yaşamanın imkansız olduğunu söylemişlerdi. Ancak bir mucize gerçekleşti ve Hawking beklenenden 54 sene daha fazla yaşayarak hayatta mucizelerin de var olabileceğini kanıtladı. Yaşadığı süre boyunca bir çok alanda (evrim bilimi, kuantum fiziği, kara delik ve uzay bilimi) hakkında önemli çalışmalara imza atmıştır. Ve 76 yaşında hayata gözlerini kapadı. İşte Hafızalardan Silinmeyecek Stephen Hawking tarafından söylenen ve sizlere ilham vermesini umduğumuz sözleri…

1. Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.

Stephen Hawking Sözleri

2. Bir süper kahraman olmayı seçecek olsam Süperman olurdum. Çünkü Süperman’de bende olmayan her şey var.

Stephen Hawking Sözleri

3. Okulda ortalamayı geçemeyen bir öğrenciydim. Çok zeki öğrencilerin olduğu bir sınıftı. Ödevlerim düzensizdi ve öğretmenlerim el yazımdan şikayetçilerdi. Fakat sınıf arkadaşlarım sanırım benden daha iyi şeyler çıkacağını ön görerek, bana “Einstein” lakabını takmışlardı. Hatta 12 yaşımdayken, arkadaşlarım ‘benim ileride hiçbir yere gelemeyeceğim’ üzerine bir çanta dolusu şeker için iddiaya girmişlerdi. İddianın sonucunu bilmiyorum. Neye göre karar vereceğiz ki?

Stephen Hawking Sözleri

4. 21 yaşına geldiğimde beklentilerim sıfıra inmişti. Ondan sonra olan her şey bonus oldu.

Stephen Hawking Sözleri

5. Bir, ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. İki, çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. Üç, eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın.

Stephen Hawking Sözleri

6. Evrenin sınırlılığı hakkında çok önemli bir şey olmalı, sınırsız bir evrenden daha özel ne olabilir?

Stephen Hawking Sözleri

7. Bence beyin bilgisayar gibi bir program. Dolayısıyla teoride beyni bilgisayara kopyalamak mümkün. Bu sayede bedenen öldükten sonra bile bir yaşam formu oluşturulabilir. Ancak şu anki imkanlarla bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil.

Stephen Hawking Sözleri

8. Biz, oldukça ortalama bir yıldızın ufak bir gezegeninde ki gelişmiş maymun türleriyiz. Fakat evreni anlayabiliyoruz. İşte bu bizi çok özel kılıyor.

Stephen Hawking Sözleri

9. Yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir.

Stephen Hawking Sözleri

10. Öyle veya böyle, bizler tamamen kendi kendine yeterli ve bir başlangıcı veya bir sonu olmayan bir evrende yaşadığımıza inanıp inanamayacağımızı birkaç yıl içerisinde öğrenmiş olacağız.

Stephen Hawking Sözleri


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!