Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

3 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Işığın dahi asla kaçamadığı çok güçlü bir çekim gücünden bahsediyoruz. Bu kozmik gök cisminin adı, ışık yaymadığı için kara delik olarak adlandırılmıştır. Uzaydaki hiçbir maddenin hatta ışığın bile içinden kaçamadığı simsiyah devasa bir kütle çekimi! İşte kara delikler hakkında ilginç ve bir o kadar enteresan ilginç bilgiler…

1. Kara Delik Neden Oluşur?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Kendisinin yakınındaki her şeyi anında yutabilen bu kozmik yapı, bir yıldızın iç basıncı ile kütle çekim kuvveti arasındaki etkileşim ile oluşur. Ömrü biten yıldızların tüm kütlesinin belli bir süre sonunda merkeze doğru çekilmesi ile birlikte kütle tek bir noktada toplanmaya başlar. Bu sayede de çok yüksek düzeyde bir yoğunluk oluşur. Bu yoğunluk ise; kütlenin çevresindeki her şeyi içine çekmeye başlar ve işte en sonunda kara delik oluşmuş olur.

2. Kara Delikler Evreni Yutabilir mi?

Doğru olduğu düşünülen bir yanlış! Tabi ki de yutamaz. Neden mi? Çünkü bir madde eğer kara deliğe dönüştü ise kütlesine kütle katamaz. Aynı kütlesinde kalmaya devam eder. Yani Güneş bir anda kara deliğe dönüşecek olursa, Dünya bundan etkilenmeyecektir. Bu sebeple; sakin kalabiliriz, panik yok, yaşamaya devam!

3. Bir İnsan Kara Deliğe Çekilirse Nolur?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Kötü haber bu sefer! Yaşamı sona erer… Hem de bunun adı spagettileşme demektir. O da ne? Kara deliğe yakın olan tarafınızı düşünün. İşte tam o bölgeden karanlığa doğru giriyorsunuz. Sonra uzayıp parçalanmaya başlıyorsunuz. Ta ki atom altı parçalarınıza ayrılıp, upuzun ince bir çizgi haline gelene kadar devam eder. Yok, ben spagetti olmam diyorsanız, çok büyük bir kara delik bulmanız gerekir. İşte o zaman sorun yok. O kara deliğin kalbine gidene kadar tek parça kalırsınız.

4. İnsanı Yutarken Dıştan Nasıl Gözükür?

Çok orijinal bir görüntü ile karşılaşırsınız. Haydi, biraz hayal gücümüzü kullanalım. Kara deliğin bir insanı çektiğini düşünelim. O insan kara deliğin kalbine doğru giderken size göre belli bir noktadan sonra yavaşlamaya başlayacaktır. Siz de o anda tamamen durduğunu düşüneceksiniz ama hayır tabi ki öyle olmayacak. O insan, size donmuş olarak bakakalmışken, çoktan kara delikten geçti ve yok oldu bile! Haklısınız berbat bir görüntü…

5. Çekim Gücü İle Kendini Yok Eder mi?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Evet. Kara delikler zaman içerisinde bunu yapabilirler. Stephen Hawking’e göre olağan bir durum. Nasıl mı oluyor derseniz; negatif yüklü parçacıklar çekim gücünün etkisiyle kara deliğin kalbine doğru giderken, pozitif yüklüler ise tam tersi yöne doğru hareket ediyor. Bu sayede de kara delik zamanla kütlesini kaybetmeye başlıyor ve yok oluyor.

6. Başka Boyutlara Geçiş Mümkün mü?

Bugüne kadar ortaya atılmış en ilginç bilgi aslında. Çok uzak ve saçma gibi gözükse de ihtimali olan bir durumdur. Kesin kanıtı olmamakla beraber; kara deliklerin uzay-zaman diliminde iki noktayı birbirine bağladığı düşünülürse mümkündür. Bir tahta parçasının üzerine streç film koyduğunuzu varsayın. Üzerine bir kat daha streç koydunuz ve en üste de metal bir bilye bıraktınız diyelim. Sonra o bilyeyi geri kaldırdığınızda streç filmin görüntüsü değişmiş olacaktır. Gerginlik gidecek ve ortasında bir çöküntü olacaktır. İşte bu sebeple ihtimal dahilindedir.

7. Gezegenimize En Yakın Kara Delik Hangisi?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Şu ana kadar bilinen en yakın kara delik V616 isimli kara deliktir. Bu kara delik ile Dünya arasında tam 3000 ışık yılı mesafe bulunmaktadır. Yani düşünün aradaki uzaklık inanılmaz seviyede ve tabi ki Dünya için bir tehlikesi yoktur. Bu arada 2019 yılında ilk defa elde edilen gerçek kara delik görüntüsünü merak edenler inceleyebilir.

8. Kanıtlanmış En Büyük Kara Delik Hangisi?

Süper kütleye sahip kara delikler hakkında enteresan bilgiler ile devam ediyoruz. İşte en büyük kara delik ve Güneş’in 40 milyar katı kütlesine sahip evrenin sırrı. Kanıtlanmış en büyük kara deliğin adına S5 0014+813 verildi ve inanılmaz seviyede bir çekime sahiptir.

9. Güneş Kara Deliğe Dönüşür mü?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Samanyolu Galaksisi’nin en büyük yıldızı olan Güneş’in kara deliğe dönüşme ihtimali yoktur. Sebebi ise; kütlesinin çok büyük olmamasıdır. Bu sebeple içine çökme işleminden sonra durmaya başlayacaktır. Yani bu demek oluyor ki bir yıldızın kara deliğe dönüşmesi için iç basıncının çok yüksek seviyede olması gerekli.

10. Kara Delikler Gerçekten Var mı?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Evet! Evrende müthiş bir düzen var bunu hepimiz biliyoruz. İkili yıldız sistemini incelediğinizde de bir yıldızı görürken diğeri ortadan kayboluyor. Çöken yıldızın etrafında çok yüksek düzeyde gaz bulutu ve ışın patlamaları görülüyor. Yani yıldız yok oluyor ve kara deliğe dönüşüyor. Bu durumda kara deliklerin elbette var olduğunu destekliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?