Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

4 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Işığın dahi asla kaçamadığı çok güçlü bir çekim gücünden bahsediyoruz. Bu kozmik gökcisminin adı, ışık yaymadığı için kara delik olarak adlandırılmıştır. Öyle basit bir şey değil. Evrenin gizli kalmış sırrı desek yeridir! Etrafındaki her şeyi içerisine çeken ve yok eden bilimsel bir olaya değiniyoruz. Meraklılarının ilgi ile takip ettiği ve araştırdıkça daha fazla öğrenme istediği uyanmasına sebep olan bir kütlesel yoğunluk. Uzaydaki hiçbir maddenin hatta ışığın bile içinden kaçamadığı simsiyah devasa bir kütle çekimi! İşte kara delikler hakkında enteresan bilgiler…

1. Kara Delik Neden Oluşur?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Kendisinin yakınındaki her şeyi anında yutabilen bu kozmik yapı, yıldız iç basıncı ile kütle çekim kuvveti arasındaki etkileşim ile oluşur. Ömrü biten yıldızların tüm kütlesinin belli bir süre sonunda merkeze doğru çekilmesi ile birlikte kütle tek bir noktada toplanmaya başlar. Mükemmel bir çekim kuvveti oluşur. Bu sayede de çok yüksek düzeyde bir yoğunluk oluşur. Bu yoğunluk ise; kütlenin çevresindeki her şeyi içine çekmeye başlar ve işte en sonunda nihayet kara delik oluşmuş olur. Ondan kaçabilen hiçbir şey yoktur. Her şeyi siler süpürür.

2. Kara Delikler Evreni Yutabilir mi?

Doğru olduğu düşünülen bir yanlış! Tabi ki de yutamaz. Neden mi? Çünkü bir madde eğer kara deliğe dönüştü ise kütlesine kütle katamaz. Aynı kütlesinde kalmaya devam eder. Yani Güneş bir anda kara  deliğe dönüşecek olursa, Dünya bundan etkilenmeyecektir. Bu durumda bizler için sorun oluşturmuyor. Kütleleri hesaba katarsak korku oluşması için sebep yok. Bu sebeple; sakin kalabiliriz, panik yok, yaşamaya devam! Tabi Güneş olmadan yaşam nasıl mümkün peki derseniz, hemen cevap verelim, mümkün değil.

3. Bir İnsan Kara Deliğe Çekilirse Nolur?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Kötü haber bu sefer! Yaşamı sona erer… Hem de bunun adı Spagettileşme. O da mı ne? Kara deliğe yakın olan tarafınızı düşünün. İşte tam o bölgeden karanlığa doğru giriyorsunuz. Sonra uzayıp parçalanmaya başlıyorsunuz. Ta ki atom altı parçalarınıza ayrılıp, upuzun ince bir çizgi haline gelene kadar devam ediyor bu olay. Yok, ben Spagetti olmam diyorsanız, çok büyük bir kara delik bulmanız gerekir. İşte o zaman sorun yok. O kara deliğin kalbine gidene kadar tek parça kalırsınız. Sonra ne mi olur. Paramparçasınız yine. Karınız yok yine olmadı. Siz siz olun kara delikten kaçın diyoruz!

4. İnsanı Yutarken Dıştan Nasıl Gözükür?

Çok orijinal bir görüntü ile karşılaşırsınız. Haydi, biraz hayal gücünüzü kullanın. Kara deliğin bir insanı çektiğini düşünelim. O insan kara deliğin kalbine doğru giderken size göre belli bir noktadan sonra yavaşlamaya başlayacaktır. Siz de tam o anda tamamen durduğunu düşüneceksiniz ve paniklemeden sevindiniz değil mi? Tam da o kişinin yok olmadığını düşündünüz ama hayır tabii olay öyle olmadı. Sadece size öyle gözüktü. O insan size donmuş olarak bakakalmışken, çoktan kara delikten geçti ve yok oldu bile! Haklısınız berbat bir görüntü!

5. Çekim Gücü İle Kendini Yok Eder mi?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Kara delikler zaman içerisinde bunu yapabilirler. Stephen Hawking’e göre olağan bir durum. Nasıl mı oluyor derseniz; negatif yüklü parçacıklar çekim gücünün etkisiyle kara deliğin kalbine doğru giderken, pozitif yüklüler ise tam tersi yöne doğru hareket ediyor. Bu sayede de kara delik zamanla kütlesini kaybetmeye başlıyor. Ve yok oluyor. Sevindirici bir haber gibi gözükse de unutmayın sadece bir varsayımdan ibaret aslında. Dünyada hiçbir yerde buna dair bir kanıt yok aslında. Stepking Hawking’e inanmaktan başka çare yok gibi gözüküyor. Bu durumda iyi mi kötü mü siz karar verin diyoruz.

6. Başka Boyutlara Geçiş Mümkün mü?

Bugüne kadar ortaya atılmış en ilginç bilgi aslında. Çok uzak ve saçma gibi gözükse de aslında ihtimali olan bir durumdur. Kesin kanıtı olmamakla beraber; kara deliklerin uzay-zaman diliminde iki noktayı birbirine bağladığı düşünülürse mümkün. Bir tahta parçasının üzerine streç film koyduğunuzu varsayın. Üzerine bir kat daha streç koyduğunuz ve en üste de metal bir bilye bıraktınız diyelim. Sonra o bilyeyi geri kaldırdığınızda streç filmin görüntüsü değişmiş olacaktır. Gerginlik gidecektir ve ortasında bir çöküntü olacaktır. İşte bu sebeple ihtimal dâhilindedir.

7. Gezegenimize En Yakın Kara Delik Hangisi?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Şu ana kadar bilinen en yakın kara delik V616 isimli kara deliktir. Bu kara delik ile Dünya arasında tam 3000 ışık yılı mesafe bulunmaktadır. Işığın saniyede 300.000 kilometre yol kat ettiği düşünülürse, bir ışık yılının yaklaşık olarak 9.500.000.000.000 kilometre olduğu belirtiliyor. 9 trilyon kilometreden bahsediyoruz farkında mısınız? Yani düşünün aradaki uzaklık inanılmaz seviyede ve tabii Dünya için bir tehlikesi yoktur. V616’nın bizim için sorun olmadığını sanırsak kanıtlamış olduk. O halde, halen kara deliklerin insanlık için tehlikesi yok diyoruz ve sevinmeye devam.

8. Kanıtlanmış En Büyük Kara Delik Hangisi?

Süper kütleye sahip kara delikler hakkında enteresan bilgiler ile devam ediyoruz. İşte en büyük kara  delik ve Güneş’in 40 milyar katı kütlesine sahip evrenin sırrı. S5 0014+813 adı verilmiş olup, inanılmaz seviyede bir çekime sahiptir. Evet, Güneş’in inanılmaz fazla katından bahsediyoruz. Hayal etmek bile büyüleyici değil mi? Hatta hayal gücü bile yetersiz kalıyor diyebiliriz. Bilim kurgu filmlerini göz önüne alırsak, bir nebze de olsa görsel zekanızı kullanarak nasıl bir büyüklükten bahsettiğimizi anlamanız mümkün bizce!

9. Güneş Kara Deliğe Dönüşür mü?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Samanyolu Galaksisi’nin en büyük yıldızı olan Güneş’in kara deliğe dönüşme ihtimali yoktur. Bu net bilgi ve sevindirici bir haber evet kabul ediyoruz. Sebebi ise; Güneş’in kütlesinin çok büyük olmamasıdır. Bu sebeple içine çökme işleminden sonra durmaya başlayacaktır. Yani bu demek oluyor ki bir yıldızın kara deliğe dönüşmesi için iç basıncının çok yüksek seviyede olması gereklidir. Bunun tersi bir durumda çökme işlemi bilime göre mümkün değildir. Bu durumda haliyle hala panik yok sanki ne dersiniz?

10. Kara Delikler Gerçekten Var mı?

Kara Delikler Hakkında Enteresan Bilgiler

Evrende müthiş bir düzen var bunu hepimiz biliyoruz. İkili yıldız sistemini incelediğinizde de bir yıldızı görürken diğeri ortadan kayboluyor. Çöken yıldızın etrafında çok yüksek düzeyde gaz bulutu ve ışın patlamaları görülüyor. Yani yıldız yok oluyor ve kara deliğe dönüşüyor. Bu durumda kara  deliklerin var olduğunu destekliyor. Bilime inanmayanlar ne kadar inkar etse de aslında mümkünatı olan bir olay olduğu kanıt ile ortay koyulmuştur. Evrenin büyüsüne kapılmamak sizce de nasıl mümkün olmasın, değil mi?


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen üye girişi yapın!