Yıldızlararasında Çekilmiş En İyi Uzay Filmleri

6 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Uzaya çıkma fikrinin hayal olmaktan öteye geçip bir gereklilik olmasına az kalmış olduğu günümüzde uzayda bizi nelerin beklediğini bilmek çok zordur. Bunun için yapabileceğimiz en iyi seçenek görsel materyallere başvurmaktır. Hem görsel açıdan gerçeğe en yakın halini bize göstermesiyle hem de gerçekleşebilecek olası durumları içinde barındırmasıyla sinema filmleri uzay hakkında bilgi edinmek için bir fırsat olarak karşımıza çıkar. Bizi uzaydaki yaşama hazırlarcasına yıldızlararasında yaşamanın nasıl olacağını göstermek için çekilmiş en iyi uzay filmleri listesini sizler için hazırladık. Keyifli izlemeler!

1. Gece Yarısı Gökyüzü

Yıldızlararasında Çekilmiş En İyi Uzay Filmleri

George Clooney’nin yönetmenliğini yaptığı filmin baş rolünde de Clooney’yi görmekteyiz. 2020 yılı bilim kurgu türündeki eser, “Günaydın, Gece Yarısı” adlı romana dayanmaktadır. Ünlü yıldızın yaşlanmış bir bilim insanı Augustine’i canlandırdığı film, kıyamet sonrası hikayelerini anımsatır. Bir felaketin ardından Kuzey Kutbu’nda tek başına yaşayan Augustine, dünyaya geri dönmekte olan uzay gemisindeki astronot ekibini geri dönmemeleri yönünde uyarmaya çalışır.

2. Yıldızlara Doğru

Kayıp babasını aramak için uzaya giden kahramanın yolculuğunu anlatan filmin yıldızları arasında Liv Tyler, Brad Pitt gibi isimler yer almaktadır. Babası gibi astronot olan Roy McBride, insan dışı bir varlığın peşinden gittiği görevde kaybolan babasının hala hayatta olduğuna dair kanıtlar elde eder. Bu kanıtların aynı zamanda tüm güneş sistemini ve dünyadaki hayatı tehdit ettiğini düşünerek galakside bir yolculuğa koyulur. Yıldızlararasında çekilmiş uzayın derinliklerini gün yüzüne çıkaran film, en iyi ve en başarılı uzay filmleri arasında yer almaktadır.

3. Dünya: Yeni Bir Başlangıç

Yıldızlararasında Çekilmiş En İyi Uzay Filmleri

Will Smith’in hikaye fikrine dayanan film, kıyamet sonrası filmleri arasındadır. Aksiyon ve gerilim türlerini de başarılı bir şekilde içinde barındırmaktadır. Will Smith’in oğlu Jaden Smith ile başrolünü paylaştığı film 31. yüzyılda geçmektedir. İnsanlık gizemi bilinmeyen bir uzaylı türüyle savaşmıştır. Uzun süredir dünya terk edilmiştir. Acil bir iniş nedeniyle dünyada mahsur kalan baba ve oğul yaşamlarını devam ettirebilmek için bu tehlikeli yerden kurtulmalılardır.

4. Ay

Bilim kurgu türündeki film, izleyiciyi düşünmeye sevk etmektedir. Sade sinematografisiyle dikkat çeken filmin oyuncusu kadrosunu Sam Rockwell tek başına üstlenmiştir. Keşif için ayda bulunan Sam, üç yılını burada geçirmiştir. Bu görev tek başına üstlenen Sam’in tek arkadaşı “Gerty” adlı bilgisayarıdır. Zorlu görevin bir getirisi olarak kendisiyle baş başa kalıp bolca düşünme imkanı bulan Sam, görevin sonuna doğru kişisel bir kriz yaşar. Yıldızlararasında çekilmiş ve uzayın sessizliğini vurgulayan film, uzay filmleri arasında en iyilerindendir.

5. Ay’da İlk İnsan

Yıldızlararasında Çekilmiş En İyi Uzay Filmleri

Biyografik bir eser olan “First Man”, Neil Armstrong’un aya ayak basış hikayesine odaklanmaktadır. Nasa “1960’lı yılların başında benzeri görülmemiş bir görev planlar. Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins bütün dünyanın canlı olarak izlediği Apollo 11 uzay uçuşunu gerçekleştirirler. Ryan Gosling’in Neil Armstrong’u canlandırdığı filmin yapımcılığını Steven Spielberg üstlenmektedir. Film, 24. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nde “En İyi Kurgu” ve 91. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Görsel Efekt” ödülünü kazanmıştır.

6. Gün Işığı

2057 yılında geçen filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturmaktadır. Güneş ölmek üzeredir ve bu nedenle dünya da yok olmanın eşiğindedir. Daha önce güneşi kurtarmak için ekipler gönderilmiştir ancak başarılı olunamamıştır. “Icarus 2” adlı uzay gemisiyle bir grup astronot yedi yıl sonra tekrar güneşi kurtarmak için bir yolculuğa çıkarlar. Dünyadaki ekiple iletişimlerinin kesilmesinin sonucunda güneşle baş başa kalan ekip amaçlarına ulaşmak için her şeyi yaparlar. Cillian Murphy’nin baş rolünde olduğu yıldızlararasında çekilmiş olan film, en iyi bilim kurgu türündeki uzay filmleri arasında yer almaktadır.

7. Görev Mars

Yıldızlararasında Çekilmiş En İyi Uzay Filmleri

2000 yapımı bilim kurgu türündeki macera filminin yönetmenliğini Brian De Palma yapmıştır. Film, 2020 yılında geçmektedir. Mars’a keşif amacıyla gönderilen ekip, tanımlanamayan bir sebepten dolayı başarısız olur. Sebebi araştırmak ve hayatta kalanları geri getirmek için kurtarma görevi başlatılır. Kurtarma ekibinin buldukları Mars’ı ölü bir gezegen olmaktan çıkarabilir niteliktedir. Mission To Mars, yıldızlararasında geçen ve bu nedenle uzayda çekilmiş en iyi ve en başarılı uzay filmleri listesinde yer almaktadır.

8. Valerian Ve Bin Gezegen İmparatorluğu

28. yüzyılda geçen filmin oyuncu kadrosunda Cara Delevingne ve Dane DeHaan gibi isimler bulunmaktadır. Kültleşmiş filmlerin yönetmeni olan Luc Besson’un yönetmenliğini yaptığı film, “Valerian ve Laureline” adlı çizgi roman serisine dayanmaktadır. Yan rollerde Rihanna’yı gördüğümüz yapıt, Valerian ve Laurelin’in Alpha adlı binlerce türe ev sahipliği yapan metropolü korumak için giriştikleri göreve odaklanır. Karanlık bir güç bu kenti tehdit etmektedir. Bu güç bütün evreni kaplamadan önce durdurulmalıdır.

9. Uzay Yolu: Sonsuzluk

Yıldızlararasında Çekilmiş En İyi Uzay Filmleri

Bilim kurgu türünün yapı taşlarından olan “Star Trek” serisi sayısız filmler ve televizyon dizilerinden oluşur. Filmlerinin 13.sü ve en sonuncusu olan “Uzay Yolu: Sonsuzluk”, 2016 yılında seyircisiyle buluşmuştur. Serini bu filminde mürettebat uzayın keşfedilmemiş köşelerine seyahatler sırasında gizemli bir dünyaya zorunlu iniş gerçekleştirirler. Buradan kurtulmaya çabalayan ekip, yeni bir düşmanla karşılaşır ve bir çıkış yolu bulmak için bu uzaylı ırkıyla savaşmak zorunda kalır.

10. Jüpiter Macerası

Jüpiter’in dördüncü en büyük ayı olan Europa’da yaşam belirtileri aramak için bir astronot ekibi görevlendirilir. Birçok teknik aksaklığın ardından ekibin Dünya ile olan iletişimi kopar. Diğer bir dizi krize rağmen ekip, görevi tamamlamak için çalışmalara devam eder. Europa’nın buzullarla kaplı zeminin altında bir yaşam belirtisine rastlarlar ancak buldukları şey onları tatmin etmez. İzleyicisini yıldızlararasında gizemli bir maceraya çeken film gizemini sonuna kadar korur.

11. Moonfall

Gizemli bir sebepten dolayı ay yörüngesinden çıkmıştır. Dünyaya çarpma riski olan ayın durumu bir felakete dönüşme olasılığı vardır. Film, bilim insanlarının bu felaketi engelleme çabalarını konu edinir. Ayın normal hareketinde uzaklaştığında dünyamızı nasıl etkileyeceğini gözler önüne sunan film, aynı zamanda dünyanın uydusu olan ayın ne derecede önemli olduğunu göstermektedir. Bütün zamanların en maliyetli bağımsız yapımlarından olan film, 4 Şubat 2022 tarihinde vizyona girmiştir.

12. Lucy Gökyüzünde

Yıldızlararasında Çekilmiş En İyi Uzay Filmleri

Astronot olan Lucy Cola uzaydaki ilk görevini başarıyla tamamlayıp dünyaya dönmüştür. Uzayın sonsuzluğu karşısında büyülenmiş olan Lucy, dünyaya döndüğünde bu yükü kaldıramaz ve gerçeklik algısını kaybeder. Artık yaşadığı dünya ona çok küçük ve anlamsız gelmektedir. Natalie Portman ve John Hamm’in baş rollerde olduğu film, varoluşsal bir krizi konu edinmektedir. Yıldızlararasında çekilmiş hayatı sorgulamamıza imkan veren en iyi uzay filmleri arasındadır.

13. Aniara

Dünya kıyameti yaşadıktan sonra Mars’a zorunlu yolculuklar başlamıştır. Aniara isimli büyük bir uzay gemisiyle insanlar Mars’a taşınmaktadır. Yolculuk sırasında bir asteroitle çarpışması sonucu uzay gemisi hasar alır. Hasarın ardından geminin rotasından sapmasıyla yolculuk tahmin edildiğinden farklı bir şekil alır. Yolcular yeni hayatlarıyla başa çıkmakta zorlanır. Distopik bir geleceği anlatan film, iklim krizinin sonuçlarını da gözler önüne sermektedir. Harry Martinson’un 1956 yılında yayınladığı Nobel ödülünü kazanmış olan bilim kurgu türündeki şiirine dayanan film, en iyi uzay filmleri listesinde yer almaktadır.

14. 3022

Gelecek zamanda geçen film, uzay istasyonunda yaşayan bir grup astronotu konu alır. Mürettebat, dünyanın yok oluşuna tanık olduktan sonra travmatik krizler yaşamaya başlar, gelecekleri hakkında belirsizliklerle boğuşur. Hayatta kalan son insan olmaları nedeniyle kendilerini çıkılmaz bir durumla karşı karşıya bulurlar. Görevlerini terk etmeyi dahi düşünen ekibin hayatları flashbacklerle anlatılır. Yıldızlararası enfes bir macera sunan uzayın derinliklerinde çekilmiş film, en iyi uzay filmleri listesinde kendine yer bulmaktadır.

15. Sevgi

Yıldızlararasında Çekilmiş En İyi Uzay Filmleri

2039 yılında geçen filmde, Lee Miller adlı astronot yıllar önce terk edilmiş uzay istasyonuna gönderilir. Dünyayla iletişiminin kesilmesi sonucunda dünyanın yörüngesinde dönen uzay istasyonunda mahsur kalan astronot, bir yılını tek başına geçirmiştir. Miller yalnızlığını fotoğraflara bakarak ve anılarıyla azaltmaya çalışsa da bunu yaparken zorlanır. Yalnızlığın ve izole olmanın psikolojik etkilerini gözler önüne seren film, insan etkileşiminin ve sevginin önemini vurgulamaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!