Geçmişi Bir Film Gibi Olan Robert Downey Jr.’ın Hayatı

5 dk okuma süresi


17
17 Paylaşım, 17 puan

Marvel Sinematik Evreni’nin pek çok yıldız ismi vardır. Bunlar arasında Chris Evans, Chris Hemsworth, Tom Holland, Scarlett Johannsonn ve serinin temel taşı Robert Downey Jr. sayılabilir. İlk Iron Man filmi ile Hollywood’da ses getiren ünlü oyuncu, ilerleyen yıllarda popülerliğini de sektördeki etkisini de arttırmıştır. Ne yazık ki kendisinin yaşamı her zaman bu kadar ihtişamlı ve refah içinde geçmemiştir. Downey’nin çocukluğunda ve gençliğinde pek çok sorunu olmuştur. Bu sorunları da Hollywood dünyasında ses getirmiştir. Geçmişi, gerek sorunları gerek başarılı performansları ile olsun, bir film gibi olan Robert Downey Jr.’ın ilgi çekici hayatı hakkında sizlere bir içerik hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Hayatının İlk Yılları

Geçmişi Bir Film Gibi Olan Robert Downey Jr Hayatı

Ünlü yıldız 4 Nisan 1965’te dünyaya gelmiştir. Manhattan, New York City’de hayatına başlayan Robert, sinema endüstrisinin içinde olan bir ailenin çocuğudur. Babası Robert Downey Sr. eski bir oyuncu ve yönetmendir. Kendisi senarist ve yapımcı olarak da sektörde yer almıştır. Annesi Elsie Ann de bir oyuncudur ve çoğunlukla eşinin filmlerinde yer almıştır. Ebeveynleri Macaristan, İrlanda, İskoçya ve Almanya kökenlidir. Asıl soyadları Elias olan Downeyler, daha sonraları Greenwich’e taşınmıştır. Downey Jr. ve ablası Allyson burada büyümüştür. İngiltere, Downey’nin ilk rolleri ve hayatı için önem kazanan bir yer olmuştur.

2. Çocukluğu ve Babasıyla İlişkisi

Downey Sr. hayatı pek de temiz yaşayan biri olmamıştır. Kendisi bir uyuşturucu bağımlısıdır ve bunu pek de saklamamıştır. Evinde de farklı bir durum olmamıştır. Robert’ın çocukluk yılları uyuşturucularla kuşatılmıştır. Hatta babası, daha oğlu altı yaşındayken onun esrar kullanmasına izin vermiştir. Downey bu durumu şu sözlerle anlatmıştır: “Babamla beraber uyuşturucu kullandığımızda, bu onun tek bildiği yolla bana sevgisini gösterme şekliydi.” Gördüğünüz üzere hayatına pek de sağlıklı bir başlangıç yapamamıştır. Bir süre sonra da Robert, her akşam alkol kullanmaya ve uyuşturucu kullanmak için onlarca telefon görüşmesi yapmaya başlamıştır.

3. Oyunculuk Kariyerinin Başlangıcı

Geçmişi Bir Film Gibi Olan Robert Downey Jr Hayatı

Şimdiki hayatı gibi bir geçmişi olmayan Robert Downey Jr.’ın film sektörüyle olan ilişkisine babasının yapımlarında canlandırdığı küçük rollerle başlamıştır. İlk performansını absürt komedi Pound’da hasta bir köpek olarak sergilemiştir. 7 yaşında da Greaser’s Palace’da yer almıştır. 10 yaşındayken klasik bale yapmaya başlayan yıldız, New York’a taşındığında Stagedoor Manor Performans Sanatları Eğitim Merkezi’ne katılmıştır. Ailesini boşanması üzerine 1978’de California’ya taşınan Robert, burada da fazla durmamıştır. Bütün zamanını oyunculuk kariyerine odaklanmak için harcamak adına liseyi bırakmış ve tekrar New York’a taşınmıştır.

4. Hollywood’daki İlk Yılları

Downey kariyerine tiyatro oyunlarıyla başlamıştır ve asıl dikkat çekebileceği rolünü 1985’te, Saturday Night Live’da elde etmiştir. Daha genç bir kadro arayışında olan şov başarılı olamamıştır ve Downey, programın tarihindeki en kötü oyunculardan biri olarak anılmıştır. Aynı yıl Tuff Turf ve Weird Science filmlerinde yer alarak biraz toparlamıştır. Daha sonra Molly Ringwald ile The Pick-up Artist’te yer almıştır. Kendisi yer aldığı gençlik filmleriyle Brat Pack’in bir üyesi olarak bilinmiştir. Doksanlı yıllarda yer aldığı Zero filmiyle dikkat çeken Downey, yüksek bütçeli prodüksiyonlarda yer alabilen biri olmuştur. Doksanlarda pek çok filmde yer almıştır.

5. Chaplin Canlandırması

Geçmişi Bir Film Gibi Olan Robert Downey Jr Hayatı

Robert Downey Jr., deyim yerindeyse ismini yıldızlar arasına konduran ilk rolünü 1992 senesinde elde etmiştir. O yıl, sessiz filmlerin üstadı olan Charlie Chaplin’i canlandırma fırsatını kazanmıştır. Chaplin’deki rolü için oldukça özenli bir şekilde hazırlanmıştır. Çekimler başlamadan önce keman çalmayı ve sol elle tenis oynamayı öğrenmiştir. Performansının harika olmasını isteyen Robert, Chaplin’in duruşunu, hareketlerini ve kendini taşıyış şeklini taklit edebilmek için bir kişisel koç ile çalışmıştır. Yaptığı bütün çalışmalar, iyi bir sonuç doğurmuştur. Downey 65. Oscar Ödülleri’nde En İyi Aktör dalında aday olmuştur ama ödülün sahibi Scent of a Woman’daki performansıyla Al Pacino olmuştur.

6. Kariyer Sorunları

Bir süre daha kariyerine çeşitli filmlerle devam eden Downey’nin düzeni bir yerden sonra bozulmaya başlamıştır. 1996 yılından 2001’e kadar birçok kez uyuşturucu bağlantılı suçlardan tutuklanmıştır. Gittiği rehabilitasyon programlarında başarısız olmuştur. Bu rahatsızlığının sürekli nüksetmesine sebep olarak babası tarafından küçük yaşlarda uyuşturucuyla tanıştırılmasını göstermiştir. Downey, çıktığı mahkemelerce kararlaştırılan zorunlu uyuşturucu testlerini yaptırmadığı için pek çok kez tutuklanmıştır. 1999 yılındaki tutuklanması sırasında projelerinin çekimi bitmişti ve şeytanı seslendireceği NBC animasyonu God, the Devil and Bob’dan da provalara gelmediği için kovulmuştur.

7. Rehabilitasyondan Çıkışı

Geçmişi Bir Film Gibi Olan Robert Downey Jr Hayatı

Neredeyse bir yılını rehabilitasyon merkezinde geçirdikten sonra bir hakimin şaşırtıcı kararı sonucunda Downey, 5 bin dolarlık kefaletle özgür kalmıştır. Çıkar çıkmaz da kariyerine devam etmiştir. Ally McBeal dizisine katılan yıldız, şovdaki performansıyla Emmy adaylığı ve Golden Globe ödülü kazanmıştır. Programın albümünde de yer alan Robert, bir bölümde Sting ile beraber “Every Breath You Take” şarkısını seslendirmiştir. Performansı çok beğenilen oyuncu, dizinin reytinglerinde de olumlu etki yapmıştır. Kendisi ise o zamanlardan pek mutlu olmamıştır. “Bağımlılıklarım açısından en güçsüz zamanımdı. O zamanda bir daha oyunculuk yapmayı önemsemedim.” demiştir.

8. Kariyerinin Toparlanışı

Uzun yıllar süren mücadelesinin ardından Downey çalışmaya, iyileşmeye ve kariyerine dönmeye hazır hale gelmiştir. Oprah’ya konuk olmuş ve yardım istemenin ne kadar önemli ama bir o kadar da zor olduğundan bahsetmiştir. İlk projesi ise Elton John’ın “I Want Love” videosunda yer almak olmuştur. Daha sonra The Singing Detective ile uzun zaman sonra bir filmde yer almıştır. Ardından Gothika ve Kiss Kiss Bang Bang gibi filmlerle başrollerde gözükmeye başlamıştır. Family Guy’ın bir bölümünde seslendirme yapan yıldızın bu yıllarda yaptığı en başarılı proje Zodiac olmuştur. David Fincher’ın yönetmenliğini üstlendiği yapımda Downey, Zodiac katilinin haberini yapan Paul Avery’i canlandırmıştır.

9. Marvel İle Değişen Hayatı

Film gibi bir geçmişi olan Robert Downey Jr.’ın hayatı Marvel filmleriyle değişmiştir. Yönetmen Jon Favreau ünlü yıldızı “hem filmin kalitesini yükseltebilecek hem halkın ilgisini arttırabilecek bir başrol” olarak görmüş ve onun yer alması için ısrar etmiştir. Bu tercih bildiğiniz gibi sinema tarihinin en başarılı projelerine giden yolu açmıştır. İlk filmdeki performansıyla övgü toplayan Downey, iki devam filminde ve Marvel Stüdyoları’nın çeşitli filmlerinde yer almıştır. Kariyerindeki bu yükselişi Oscar adaylığı elde ettiği Tropic Thunder filmi ile devam etmiştir. Downey daha sonra 2009 yapımı Sherlock Holmes filminde ünlü dedektifi canlandırmış ve performansıyla Golden Globe kazanmıştır.

10. Son Yıllardaki Yaşamı

Geçmişi Bir Film Gibi Olan Robert Downey Jr Hayatı

Robert Downey Jr., son yıllarda en çok Marvel Sinematik Evreni’ndeki yapımlarla kendinden söz ettirmiştir. Başta Iron Man devam filmindeki performansı övgüyle karşılanmıştır. Daha sonra MCU kahramanlarının bir araya geldiği The Avengers’da karakteri tekrar canlandırmıştır ve film gişede büyük başarı elde etmiştir. Avengers: Age of Ultron , Captain America: Civil War, Spider-Man: Homecoming, Avengers: Infinity War ve tüm zamanların gişede en çok kazanan filmi Avengers: Endgame ünlü yıldızın yer aldığı diğer MCU yapımları arasında yer almıştır. Robert, 2010’lu yıllarda Due Date, Sherlock Holmes: A Game of Shadows, The Judge ve Dolittle filmlerinde de performans sergilemiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!