Ünlü Komedyen Charlie Chaplin’in Birbirinden Eğlenceli Filmleri

6 dk okuma süresi


10
15 Paylaşım, 10 puan

Yarattığı modern palyaço tipi Şarlo ile tanınan Charlie Chaplin, hiçbir ayrım gözetmeksizin dünya insanına hitap etmiş ve her bir kesim tarafından büyük hayranlık kazanmıştır. Bu bol pantolonlu, melon şapkalı, büyük ayakkabılı adam; daima çevirdiği bastonu ve sakarlıkları ile izleyicilerini güldürmeyi başarmıştır. Chaplin, içerisinde bulunduğu dönemin tüm şartlarına rağmen filmlerinde imkansız görünen mizansenlere ve koreografilere yer vererek büyük beğeni toplamıştır. Sessizliğin büyüsünü keşfeden ve bu büyü ile kitlelere dokunan ünlü komedyen Charlie Chaplin’in geri planda derin eleştirileri saklayan, birbirinden eğlenceli filmleri yüzlerinize tebessüm kondurmak için derlendi. Bu büyülü dünyada keyifli yolculuklar!

1. The Kid (Yumurcak), 1921

Ünlü Komedyen Charlie Chaplin’in Birbirinden Eğlenceli Filmleri

Yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrolünü Charlie Chaplin’in üstlendiği 1921 yapımı The Kid, siyah-beyaz ve sessiz bir film olarak izleyici karşısına çıkmıştır. Duygu aktarımı konusunda başlangıçta ön yargılara neden olan bu unsurlar, Chaplin’in ustalığı ve kurgunun sağlamlığı ile yıkılmıştır. Çocuğunun babası tarafından terk edilen Edna, yalnız bir kadındır. Çocuğuna bakma konusunda yetersiz kaldığına karar vermiş ve iyi bir yaşam sürmesi umuduyla çocuğunu zengin görünen bir evin önündeki lüks arabaya bırakmıştır. Daha sonra pişman olan Edna, çocuğunu geri almak için döndüğünde çok geçtir; araba çalınmıştır. Arabayı çalan kişiler çocuğu fakir mahallelerden birine bırakmış ve Charlie’nin ona sahip çıkmasıyla birlikte maceraları başlamıştır. Fakir yaşamın içerisindeki mutluluk ile içimizi ısıtan The Kid, aynı zamanda sistemin halk kesimine sunduğu şartların eleştirisini de gözler önüne sermiştir.

2. Modern Times (Modern (Asri) Zamanlar), 1936

Bu filmin de yapımcısı, yönetmeni, senaryo yazarı ve başrol oyuncusu tabii ki Charlie Chaplin’dir. Tek başına oluşturduğu bu dev kadro ile filmin müziklerini de kendisi hazırlamıştır. Şarlo (Küçük Serseri) tiplemesinin son kez yer verildiği bu film, ses ve müzik efektleri kullanılsa da sessiz bir film olarak izleyici karşısına çıkmıştır. Chaplin’in en bilinen filmlerinden biri olan Modern Times, güldürü unsurunun arkasına saklanan sert eleştirilerin en belirgin gözlemlendiği filmlerden olmuş ve sanatçının Komünizm propagandası yaptığının ileri sürülmesine neden olmuştur. Düdüğün çalışı ile mesai başlamış, ilerleyen koyun sürüsü ardından metrodan çıkan mavi yakalılar belirmiştir. Ünlü komedyen Charlie Chaplin’in birbirinden eğlenceli filmleri derlemesine dahil ettiğimiz Modern Times, bir işçi üzerinden sistem köleliğini eleştirmiş ve çökmüş ekonomik düzenin varlığını gözler önüne sermiştir.

3. The Champion (Şampiyon), 1915

Ünlü Komedyen Charlie Chaplin’in Birbirinden Eğlenceli Filmleri

Charlie Chaplin’in 1915 yılında yazdığı, yönettiği ve tabii rol aldığı The Champion, yirmi dakikalık sessiz bir filmdir. Buldog cinsi köpeğiyle amaçsızca sokaklarda dolaşan Chaplin, tesadüfen bir at nalına rastlamıştır. Büyük umutla kendisine şans getireceğine inandığı at nalını cebine atmış yoluna devam ederken, boks eğitimi veren bir mekânın önüne geldiğini fark etmiştir. Üstelik geldiği yer bir de boksör aramaktadır. At nalına güvenerek başvuru yapan kahraman, güçlü bir rakip tarafından dövülmesinin ardından akıllanmıştır. At nalı işte, tam da orada işe yaramıştır. Eldiveninin içine koyduğu at nalı sayesinde maçı kazanmış ve kulübe kabul edilmiştir. Bir sonraki maçında şike yapıp, bilinçli olarak yenilmesi gerekirken dostunun zarar görmesine dayanamayan köpeği rakip boksöre saldırmış ve Chaplin maçı kazanmıştır. Film, diğerlerine kıyasla daha kısa da olsa her aşamasıyla izleyicisini güldürmeyi başarmıştır.

4. The Gold Rush (Altına Hücum), 1925

Ünlü komedyen, yapımcı, senaryo yazarı ve yönetmen Charlie Chaplin’in birbirinden eğlenceli ve aynı zamanda eleştirel filmleri derlemesine dahil edilen sessiz bir film daha; The Gold Rush. Bu filmde de karşımıza tanıdık olduğumuz Küçük Serseri (Şarlo) çıkmaktadır. Yalnızca bakışları ve danslarıyla dahi izleyicilerini güldürmeyi başaran Chaplin, bu kez Klondike Altına Hücumu hareketinde altın arayışı uğruna Alaska’ya gitmiştir. Şarlo’nun çektiği tüm sıkıntılar, fazlasıyla düştüğü komik durumlar gözler önüne serilirken, hırstan adeta gözleri dönen insanların zaaflarının fark edilmesi de ele alınmıştır. Bu süreç içerisinde aşkı da bulan Şarlo, kar fırtınası ortasında uçurumun kenarında bir kulübede kalmış ve bu sahne izleyicilerini oldukça etkilemiştir. Yemek yerine ayakkabılarını yiyen kahraman, unutulmayacak bir sahneye daha bu vesileyle imzasını atmıştır.

5. The Circus (Sirk), 1928

Ünlü Komedyen Charlie Chaplin’in Birbirinden Eğlenceli Filmleri

The Circus, dünyanın en komik adamlarından birinin komiklik yapmak üzerine girdiği sirkte başarısız olmasının ironisi üstlenmiştir. Polis tarafından kovalanışı sırasında yolu bu sirke düşen Chaplin, sonrasında bu sirkin yıldızı haline gelmiştir. Ancak sirk sahneleriyle izleyicilerini bolca güldüren filmin çekim aşaması hiç de eğlenceli olmamıştır. Çekimler boyunca birbirini takip eden sayısız aksaklık yaşanmış; film stüdyosunda yangın çıkmış, filmde dekor olarak kullanılan arabalar çalınmış ve Chaplin ağır bir boşanma davasının içerisinde kalmıştır. Bu süreçte çekimlerine ara verilse dahi, iptal edilmeyen filmde Chaplin’in ustalığı bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Yaşamındaki sıkıntılar ve hüzünlere rağmen izleyicilerinin yüzünü güldürmeyi başarmıştır.

6. The Great Dictator (Büyük Diktatör), 1940

Ünlü komedyen Charlie Chaplin’in birbirinden eğlenceli filmleri derlemesine siyasi hicivli komedi-drama dalında dahil edilen filmi; The Great Dictator, sanatçının ilk gerçek sesli filmi olma özelliğini taşımaktadır. Acımasız, faşist bir diktatörün karşısında var olan diğer bir karakter, zulüm gören Yahudi berberdir. Heyecan verici olmasının yanı sıra ağır bir kınama ve eleştiriyi bünyesinde barındıran film, Nazi Almanyası’nın benzeri olan farklı bir diktatörlükte geçmektedir. Diktatör Adenoid Hynkel’in, karşısında yer alan ve kendisine neredeyse ikizi kadar benzeyen Yahudi berberin varlığından haberi yoktur. Askerlerin Yahudileri toplama kamplarına götürdüğü sırada Yahudi berberin, Büyük Diktatör sanılması üzerine birçok karışıklık ortaya çıkmıştır. Her iki başrolü de oynayan Chaplin, toplama kamplarının gerçek boyutunu bilseydi, bu filmi yapamayacağını belirtmiştir.

7. The Pilgrim, 1923

Ünlü Komedyen Charlie Chaplin’in Birbirinden Eğlenceli Filmleri

Chaplin’in sessiz komedi filmlerinden birisi olan The Pilgrim, siyah-beyaz komik olaylar zincirinin filmidir. Hapishaneden kaçan Charlie, gizlenmek ve hapishane kıyafetlerinden kurtulmak için yüzmekte olan bir papazın kıyafetlerine rastlamış, onları çalmıştır. Bu arzuyla hareket eden Charlie başına gelecekleri tahmin edememiş ve aslında büyük bir hata yapmıştır. Çünkü onu papaz kıyafetleriyle gören herkes bir şeyler istemiş; nikah kıymasını, vaaz vermesini beklemiştir. Tüm bunlardan sıyrılmanın yolunu bulan kahraman, en sonunda şerif tarafından yakalanmıştır. Ancak karşısında azılı bir hırsız bulmayı bekleyen şerif, bu dürüst insanla tanıştığına şaşırmıştır. Bu şaşkınlık ise onu Charlie’nin özgürlüğüne kavuşmasına yardım etmesine yönlendirmiştir.

8. A Dog’s Life (Bir Köpeğin Hayatı), 1918

Charlie Chaplin’in yapımcılık, yönetmenlik ve senaristlik görevlerini üstlendiği bu film, diğer birçok filmi gibi kısa ve sessizdir. Az zamanda ve sözlerin yardımı olmadan büyük mesajları iletmeyi başaran komedyen, bu filminde de evsiz ve fakir bir serseriyi canlandırmıştır. Geçici işlerle uğraşan ve yegâne amacı kendisiyle birlikte köpeğinin de karnını doyurmak olan Charlie, çaldığı bir sosis ile birlikte başını belaya sokmuştur. Her türlü beladan kurnazlıkları sayesinde sıyrılan ikili, girmek üzere oldukları bir kulübe köpeklerin alınmaması sonucunda çözümü Scrabs’ın, Charlie’nin pantolonu içine saklanmasında bulmuştur. Scrabs’ın kuyruğu Charlie ile bütünleşirken, bu sahneler güldürü unsurunu en üst seviyeye çıkarmıştır. Sonrasında Charlie kulüpte şarkı söyleyen kadına aşık olmuş ancak fakirliği birlikteliklerine engel oluşturmuştur. Kurnazlığıyla zenginliğe kavuşan Charlie, Edna ile evlenip bir kır evine yerleşerek kendi mutlu sonunu kurmuştur.

9. Limelight (Sahne Işıkları), 1952

Filmde Calvero karakterini canlandıran Chaplin, akıp giden zaman içerisinde yetkinliğini kaybetmiş ve gözden düşmüş bir komedyendir. Bu umutsuz komedyenin yolu bir gün, alt katında oturan ve genç bir balerin olan Terry ile kesişmiştir. Ancak bu karşılaşma Terry’nin intihar kararı aldığı sırada, Calvero’nun onu kurtarmasıyla gerçekleşmiştir. Kurtarışı sonrasında başlarda zorunluluk hissi ile genç kadına evini açan Calvero, aslında ümit kaynağını bulmuştur. Başarılı bir balerin olan Terry, geçirdiği histeri krizi sebebiyle yatağa mahkum kalsa da, bu zor günlerde Calvero onun yüzünü güldürmek için elinden geleni yapmıştır. Birbirlerine sağladıkları güven, cesaret ve yoğun destek hali ile tüm olumsuzlukların üstesinden gelen çift, yaşamın içerisinde keşfettikleri mutluluğa açılan gizli kapıları izleyici ile paylaşmışlardır.

10. City Lights (Şehir Işıkları), 1931

Ünlü Komedyen Charlie Chaplin’in Birbirinden Eğlenceli Filmleri

Yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü Charlie Chaplin’in üstlendiği City Lights, eğlenceli olmasının yanı sıra romantik ve dramatik bir filmdir. Sokaklarda amaçsızca dolaşan Charlie, çiçek satan bir kadınla karşılaşır. Kadının gözlerinin görmediğini fark ettikten sonra haline üzülür ve ondan çiçek satın alır. Yanlış anlaşılmalar üzerine genç kadın, aslında maddi durumu bir hayli kötü olan Charlie’yi zengin bir adam olarak tanımıştır. Kadından etkilenen Charlie ise oluşan hayalin bozulmaması adına bu yanlış anlaşılmayı sürdürmüş, türlü zorluklara rağmen kadının gözlerinin açılması için gerekli olan ameliyata yetecek parayı bulmuştur. Genç kadının gözleri açılmıştır ancak Charlie yeni bir hayal kırıklığına yol açmamak uğruna ortadan kaybolmuştur. Bir gün genç kadın, tanımadığı evsiz bir adama yardım elini uzattığında onun Charlie olduğunu anlamış ve bu hüzünlü süreci mutlu sona bağlamıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!