Dünyayı Derinden Etkileyen Ekonomik Krizler Hakkında Başarılı Filmler

5 dk okuma süresi


8
14 Paylaşım, 8 puan

Ekonomik krizler, zaman zaman ülkelerin ve dünya gündeminin ana konusu olan ve sadece büyük yatırımları, borsayı ve finansal kurumları değil ülkelerin her bir kesimini ilgilendiren durumların başında yer alırlar. Günümüze kadar pek çok insan, belli başlı finansal çöküşe tanık olmakla beraber olası ekonomik krizlere yol açacak sorunların bile ne kadar yıpratıcı olduğuna şahit olmuştur. Biz de dünyayı derinden etkileyen ekonomik krizler hakkında en başarılı filmler listesini sizlere sunarak, finans dünyasında yaşanmış olayların perde arkasını görmek isteyenlere sinema dünyasından seslendik. Şimdiden iyi seyirler!

1. Poor No More – IMDb: 9.3

Dünyayı Derinden Etkileyen Ekonomik Krizler Hakkında Başarılı Filmler

Poor No More, 2010 yılında sinema dünyasına kazandırılan belgesel filmlerdendir. Oldukça yüksek bir IMDb puanına sahip olarak merak uyandıran belgesel, Kanada yapımı olmasıyla da farklı bir yerde durmaktadır. Kanadalı Bert Deveaux ve Suzanne Babin’in yönetmenliğini üstlendiği belgeselde Kanadalı çalışan yoksul kesimlerin sorunlarına dair çözüm arayışına çıkılmaktadır. Farklı ülkelere seyahati, gerçek kişileri ve önemli ekonomik problemleri ekrana yansıtan bu belgesel, çeşitli ülkelerin bu konudaki sorunlarından haberdar olmak isteyenler için birebirdir.

2. Inside Job – IMDb: 8.2

Bir belgesel filmi olan Inside Job, listemizdeki IMDb puanı en yüksek olan filmlerden birisidir. Charles Ferguson’un yönetmenliğini yaptığı filmin konusunu, 2000’lerin sonundaki ekonomik kriz ve sonucunda yaşananlar oluşturur. 2010 yılında vizyona girerek ele aldığı konuyu taze taze seyircisine sunan bir filmdir. Bölümlere ayırarak sunduğu ekonomik kriz ve yolsuzlukların temellerini ve bunların sonuçlarını doğrudan aktarmakta başarı olan belgesellerden birisi olmuştur. Bu başarısını 2010 yılında Cannes Film Festivali’nde aldığı “En İyi Belgesel Film Akademi Ödülü” ile de taçlandırmıştır. Böylece ekonomik kriz gerçeğini aktaran en iyi filmlerden biri olduğunu da kanıtlamıştır.

3. The Big Short – IMDb: 7.8

Dünyayı Derinden Etkileyen Ekonomik Krizler Hakkında Başarılı Filmler

Adam McKay’in yönettiği 2015 yapımı The Big Short (Büyük Açık) filmi, konusunu 2007 ve 2010 yılları arasında yaşanmış ekonomik krizden alan bir komedi-drama filmidir. Aynı zamanda bir kitap uyarlamasıda olan film, Michael Lewis’in aynı adlı 2010 yılında yayımlanan kitabından uyarlanmıştır. Christian Bale, Ryan Gosling, Brad Pitt ve Melissa Leo gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film birçok ödül dalında aday gösterilmiş; 88. Akademi Ödülleri ve 69. BAFTA Ödülleri’nde de “En iyi Uyarlama Senaryo” ödüllerini kazanmıştır. Ekonomik krizler hakkında yapılmış en yeni yapımlardan biri olması ve konuya getirdiği farklı bakış açısı ile listemize girmeye hak kazanan başarılı filmler arasında gelir.

4. Capitalism: A Love Story – IMDb: 7.4

Listedeki bir diğer film olan Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk Hikâyesi), belgesel filmi kategorisinde yer almaktadır. Michael Moore bu film için birçok rolü üstlenerek yönetmenliğini, senaristliğini ve oyunculuğunu aynı çatı altında göstermiştir. Film, mevcut kapitalist sisteme ve Amerika’nın ekonomik çöküşüne dair olan bakışını sunmaktadır. Diğer yapımlar gibi 2000’lerin sonunda yaşanan ve herkesi sarsan büyük ekonomik krizi masaya yatırmaktadır. Belgesel, farklı insanların hayatlarına odaklanarak ekonomik sorunlar altında bu insanların ağzından yaşananları aktarmasıyla ilerler. Böylece hayatımızın bir gerçeği olan kapitalizmi yine hayatın içinden göstermesi ile bu sorunları adeta yüzümüze vurmaktadır.

5. Wall Street – IMDb: 7.4

Dünyayı Derinden Etkileyen Ekonomik Krizler Hakkında Başarılı Filmler

Dünyayı derinden etkileyen ekonomik krizler hakkında başarılı filmler içindeki en eski yapım olarak Wall Street (Borsa) yerini almaktadır. Film, konuyu ele alış biçimi ve oyunculuk performansları ile ön plana çıkan filmlerden biri olmaya hak kazanmıştır. Yine bir Amerika yapımı olan filmin yönetmenliğini Oliver Stone üstlenirken başrol oyuncuları olarak Michael Douglas ve Charlie Sheen gibi ünlü isimleri görürüz. Komedi öğelerinin politik unsurlarla bir araya getirildiği, aynı zamanda drama yönünden de eksik kalmayan filmin genel hatlarını, 1980li yılların borsa ve iş dünyası oluşturur. Para kazanma hırsının ardında dönen bedelleri seyirciye göstermesi ile listemizdeki yerini almıştır.

6. Too Big To Fail – IMDb: 7.3

2011 yapımı biyografik-drama kategorisindeki televizyon filmi, 2008 yılında yaşanan ekonomik krizi merceğine alan bir başka yapım olarak karşımıza çıkar. Birçok önemli ödülde adaylıkları bulunan bir filmdir. O dönemde ekonomik krizi kontrol altına alması için görevlendirilen Maliye Bakanı Henry Paulson’ın önderliğinde, Amerika’nın ekonomiyi ve hükümeti kurtarmaya çalışma çabalarını seyircisiyle buluşturur. Amerika’dan dünyaya yayılan bu krizi, hükümette yer alan kişiler üstünden ele alarak gerçekçi bir bakış açısını kazanmıştır. Aynı zamanda bu zorlu krizle baş etme mücadelesini tüm film boyunca hissettirerek güzel bir seyir keyfi yaşatmaktadır.

7. The Flaw – IMDb: 7.3

Dünyayı Derinden Etkileyen Ekonomik Krizler Hakkında Başarılı Filmler

2010 yılı yapımı ekonomik kriz filmlerine eklenen başka bir filmimiz The Flaw, aynı zamanda bir belgesel olma özelliğini de taşımaktadır. Yapım yılından anlaşılacağı üzere 2008 ekonomik krizine dair sorunların ele alındığı bir filmdir. Kapitalizmin ve ekonomik krizin nedenlerinin köküne inerek gerçekçi bir yapım olabilmiştir. Böylece belgesel, o dönemde yaşanan büyük finansal çöküşü ve krizin kaynaklarını öğrenmek isteyenleri tatmin edecek cevaplar sunmaktadır. Gelir eşitsizliklerinin ekonomik krizlerle olan ilişkisine dair açıkça sözünü söyleyerek eleştirisini esirgemeyen güzel bir belgesel yapımı olarak kabul edilir.

8. Margin Call – IMDb: 7.1

2011 yapımı Margin Call (Oyunun Sonu) filmi de, sonraki yıllarda birçok filme konu olarak tercih edilen 2008 ekonomik krizini ekrana taşımaktadır. J. C. Chandor’un yönetmen koltuğunda yer aldığı ve oyuncu kadrosunda Kevin Spacey, Zachary Quinto ve Demi Moore gibi isimleri izlediğimiz filmde, Amerika’daki bir yatırım bankasına misafir oluruz. Böylece finans dünyasını ekrana doğrudan yansıtmayı tercih eden bir film ile ekonomik kriz sürecine şahit oluruz. Krizin başında uygulamaları gereken planları banka çalışanları üzerinden aktaran film, Amerika yapımı benzer filmler içinde kaliteli oyuncu kadrosu ve yüksek tempolu akışı ile ön plana çıkmaktadır.

9. 99 Homes – IMDb: 7.1

2014 yılında vizyona giren 99 Homes (99 Ev), doğrudan ekonomik kriz temalı olduğunu belli etmese de içeriği ve konusu ile bu temaya dair olan yapımların arasında yer alabilmiştir. Evlerinden emlakçıları tarafından atılan bir aileye odaklandığımız filmde, yaşanan bu olaydan sonra aynı ailenin kolay yoldan zengin olma çabalarını izleriz. Bu anlamda dram ve gerilim kategorilerine dahil edilmiş bir filmdir. Aynı zamanda Michael Shannon ve Andrew Garfield gibi oyuncuları kadrosunda bulundurarak sinemaseverleri memnun eden bir yapım olmuştur. Diğer yapımların aksine bağımsız filmler arasında yer aldığı için de sinema meraklılarının ve finansal sorunlar hakkındaki filmleri izlemek isteyenlerin tercih edebileceği yapımlardandır.

10. Money Never Sleeps – IMDb: 6.2

Dünyayı Derinden Etkileyen Ekonomik Krizler Hakkında Başarılı Filmler

Wall Street serisine ait olan Money Never Sleeps (Para Asla Uyumaz) dünyayı derinden etkileyen ekonomik krizler hakkında başarılı filmler listesine girmeye uygun son filmimizdir. Bu film, bizi yaklaşmakta olan bir ekonomik krizin tam ortasına götürür. Filmde Michael Douglas’a bu defa Shia Labeouf eşlik etmektedir. Filmde genel olarak ikilinin borsayı bu felaket durumundan haberdar etmek için verdikleri mücadeleyi izleriz. Aynı zamanda buna eşlik eden drama ögeleri ile izlemesi oldukça heyecan verici filmlerden biri olarak da bilinmektedir. Film, ekonomik kriz problemini çekirdeğinde tutarak her daim gündemde ve oldukça sarsıcı olan bir konuyu tekrardan perdeye taşıyan bir yapımdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!