Evlilikte Doğru İnsan Mutlu Son

2 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan
Doğru Evlilik
Doğru Evlilik

Evlilik, günümüzde insanları ruhsal ve bedensel problemlere sürükleyen “yalnızlaşma” sorunu için etkili bir panzehirdir. Kişi kendini sahip olduğu ailenin değerli bir parçası olarak görmek ister. Güven duygusu ilk olarak aile ortamında gelişir. Bir bütünün parçası olduğunu hissetmek, başkalarına güvenmek kadar onlarında size güvendiğini bilmek kişiyi taltif eder. Bedeni ve ruhi birçok ihtiyaç aile ortamında karşılanır. Hatta bazı olumsuz duygular dahi aile ocağında törpülenir; diğerkamlık, sabır ve hoşgörünün tohumları burada atılır.

İnsanın yol arkadaşını, eşini seçtiği önemli bir hayat evresi ve aşamasıdır bu karar ve eş seçimi. Bu seçim yolda nelerle hatta kimlerle karşılaşacağımızı, neler görüp yaşayacağımızı, kısacası yolu nasıl yürüyeceğimizi etkiler. Diğer bir anlamda hayatımızın akışını değiştirir. Herkesin arzu ettiği, doğru kararı vermiş olmak, yolu yürürken “İyi ki…” diyebilmek mutlu sona doğru atılan temellerdir. Bu yüzdendir ki rastgele alınmaz bu karar. Dikkat edilen toplumsal yada kişisel bazı hususlar, kriterler mutlaka olur. Olmalıdır da… Ancak önce kendimize “niçin evleniyoruz?” sorusunu sormalıyız.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Toplumumuzda yaşla birlikte insanların olgunlaştığı şeklinde bir kanaat vardır. Bu kanaat ne tam olarak doğru, ne de bütünüyle yanlıştır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, kişinin olgunlaştığı genel anlamda söylenebilir, fakat ‘büyümek’ her zaman psikolojik olgunluğu beraberinde getirmez.” diyerek evlilikte sorumlulukları yerine getirebilme olgunluğuna erişmiş olma konusuna vurgu yapmaktadır.

Ayrıca, sadece bireysel açıdan değil toplumsal açıdan da önemlidir zira toplumsal düzen ve devamlılık evlilikle sağlanır. Evlilik toplumda ortaya çıkabilecek ahlaki çöküntülerin önüne geçebilme de çok önemli bir işleve sahiptir. Evlilik hayatını, ana-baba ya da öğrenci evindeki bekar hayatımızla kıyaslamak büyümenin getirdiği sorumluluklardan kaçtığımız anlamına gelir. Büyümek, sancılı ve acılı bir süreçtir ve biz eninde sonunda büyümek zorunda kalırız. Zaten, büyüdüğümüzde yetişkin bir insan olmanın sorumluluğunu taşıyabildiğimizde, kim olduğumuzu ve hayattan ne istediğimizi anlayabildiğimizde gerçekleştirilmelidir.

Sorunsuz bir evlilik isteyenler, yolun başından itibaren doğru bir iletişim kurarsa evlilikten kimse korkmayacaktır. Bireylerin birbirini yıpratan, tarafların duygu dünyasını hedef alan söz ve fiillerden kaçınması gerekiyor.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir