Evde Çalışırken Motive Olmanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo

4 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Evden çalışmak ilk zamanlar rahat ve keyifli geçse de zamanla sıkıcı ve zorlu bir hâle dönüşebiliyor. Ortamın verdiği rahatlık tembelliğe, enerji kaybı ve isteksizliğe neden olabiliyor. Motivasyon düşüklüğü, sorumlulukları erteleme ve işleri aksatma sorunlarını beraberinde getiriyor. Haliyle evden çalışma konforunu verimli bir hale getirmek için bazı düzenlemeler yapmak gerekiyor. Bu içeriğimizde evde çalışırken motive olmanıza yardımcı olacak 10 tüyo listesini hazırladık. Keyifli çalışmalar dileriz!

1. Çalışma Alanı Oluşturun

Evde Çalışırken Motive Olmanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo

Ev içinde çalışmak için bir alanınız yoksa ya da masanızı hazırlamadıysanız hemen başlamalısınız. Kendinize organize edilmiş çalışma ortamı oluşturmalısınız. Özellikle bir çalışma masası edinmeniz ya davar olan masanızı değerlendirmeniz elzem olacaktır. Çalışma masanızı iş ihtiyaçlarınıza göre hazırlamanız gerekir. Böylece bir kalemi veya bir notu evin içinde arayarak bölünmeyeceksiniz. Size hedeflerinizi hatırlatacak nesneleri masanıza yerleştirebilirsiniz. Çalışma alanınızı sevdiğiniz bir fotoğraf ya da süs eşyasıyla dekore edebilirsiniz.

2. Günlük Rutin Oluşturun

İşinizin gerekliliklerine göre günlük veya haftalık rutin oluşturmalısınız. Verimli çalıştığınız saatleri ve oluşturduğunuz günlük düzeni revize etmelisiniz. Bu rutin ev ortamı rahatlığınız için tezat gelse de kariyerinize devam etmeniz için gereklidir. Uyanma saatlerinizi ayarlamalı, çalışma ve mola zamanlarınızı belirlemelisiniz. Mola yapmanız için kaç saat çalışmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Böylece molalarınız çalışmanızın bir ödülü olacaktır. Çalışma şartlarınız normalde çok sıkıysa, evden çalışmanın avantajını lehinize kullanarak kuralları hafifletebilirsiniz. Yine de rutininize uymayı unutmayınız!

3. Çalıştığınız Ortamı Düzenli Tutun

Evde Çalışırken Motive Olmanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo

İş veya ev ortamı olması fark etmez, düzenli ve temiz bir ortamda çalışmak motivasyon arttırıcıdır. Çalışma ortamınız bu şartlara uymuyorsa temizlemeli ve düzenlemelisiniz. Çalışma odanızı ve çalışma masanızı iş için hazırlamak, dikkatinizin dağılmasını engelleyecektir. İşinizin gerektirdiği çalışma araçları dışında, dağınıklığa izin vermemelisiniz. Sonra toplayacağınızı düşünerek hareket etmemelisiniz. İşe başlamadan gerekli hazırlıkları yapmalısınız. Çalışma ortamınızdaki dağınıklık, iş ortamı illüzyonundan uzaklaşmanıza neden olacaktır.

4. İşlerinizi Planlayın

Bazen yapacak iş yükünüz çok fazladır ve dağılmanıza sebep olur. İnsanlar “Benim not tutmama gerek yok aklımda tutabiliyorum.” diye düşünse de akıldan çıkan detaylar mutlaka oluyor. İşlerinizi planlamanız, yapacaklarınızı unutmamanızı sağlayacaktır. Sorumluluklarınızın farkında olmak, işlerinizi zamanında bitirmenizi ve verimli çalışmanıza olanak sağlar. Çalışmaya hazır olduğunuzda notlarınıza bakarak işlerinizi tamamlayabilirsiniz. O gün sizin için yeni bir iş çıktıysa yeni not olarak eklemeyi unutmayın. Mantar pano, post-it ya da bir ajanda edinerek işlerinizi planlamalısınız.

5. İşe Gider Gibi Hazırlanın

Evde Çalışırken Motive Olmanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo

Evden çalışmak kesinlikle bir nimet ama bu nimeti sorumlulukları kaybedecek kadar rahatlatmamalısınız. Pijamanızla çalışmanızda hiçbir sıkıntı yok ama sizi kendinize getirecek bazı hazırlıkları yapmanızda fayda var! Uyandığınızda sizi kendinize getirecek hazırlıkları düşünün. Yüzünüzü yıkarak başlayabilirsiniz. Kahvaltınızı yaptıktan sonra işe gider gibi bakımlarınızı yapmalısınız. Temel hazırlıklarınızı yaptıktan sonra sizi iş ortamına hazırlayacak şey ne ise onu gerçekleştirmelisiniz. Saçlarınızı yapmak, günlük bakım rutininizi gerçekleştirmek ya da şık giyinmek gibi!

6. Telefonunuzdan Uzak Durun

İşyerinizde olmadığınız için kendinizi birçok konuda özgür hissedebilirsiniz. Sevdiğiniz bir diziyi izlemek, telefonda arkadaşlarınızla sohbet etmek de bu özgürlüğe dâhil olabilir. Kendinizi bu şekilde bölmeniz ve iş disiplininden çıkmanız başarınızı düşürecektir. Kafanızı farklı şeylerle bölmek hem zamanınızdan alacaktır hem de işinizi istediğiniz yeterlilikte yapmanızı engelleyecektir. Arada kafanızı dağıtmak için zaman ayırmanızda bir sorun olmasa da fazla adapte olmamaya dikkat edin. İş hayatınıza başarılı bir şekilde devam etmek istiyorsanız sizi bölecek aletlerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

7. Sağlıklı Beslenin

Evde Çalışırken Motive Olmanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo

Ev ortamında insanlar fazla hareket etmediği için tembelleşebilir. Bu fiziki hareketsizliğin üstüne ağır yemekler yemek ve sık sık sağlıksız çerezler tüketmek sizi ağırlaştıracaktır. Öğünlerinizi sağlıklı besinlerle revize ederek başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve hafif yiyecekler dinç kalmanıza yardımcı olacaktır. Kahve ve çay tüketimini abartmamalı, size zindelik verecek içeceklere yönelmelisiniz. Böylece sabahları daha zinde uyanacak ve gün içerisinde dinç olacaksınız. Evde çalışırken motive olmanıza yardımcı olacak 10 tüyo arasında yer alan sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

8. Farklı Mekânları Değerlendirin

Evden çalışmanın en keyifli yanlarından biri de çalışma ortamınızı değiştirebilmenizdir. Bahçeniz veya balkonunuz varsa değişiklik sizin için iyi olacaktır. Arada farklılıklar yapmak üretkenliğinizi arttıracaktır. Deniz kenarında bir bankta veya evinizin farklı bir alanında çalışabilirsiniz. Gerekli notlarınızı yanınıza almayı unutmayın. Sıkça yapmanıza gerek olmasa da bazı zamanlarda bu değişiklik size iyi gelecektir. Özellikle yorgun hissettiğiniz ve iş yapmak istemediğiniz zamanlarda mekân değişikliği yapabilirsiniz.

9. Meslektaşlarınızla Konuşun

Ofis hayatında insanlarla iç içeyken evde durum böyle değildir. Ofis hayatında iş arkadaşlarınızla beraber olmak fikir alışverişini ve yardım dayanışmasını sağlar. Ev ortamında da bu dayanışmayı sağlamak, işleriniz için yardım almanızı ve işinize motive olmanızı sağlayacaktır. Freelance çalışıyorsanız meslektaşlarınızla konuşabilirsiniz. Bilgi akışından mahrum kalmamanız ve işinizle ilgili gelişmelerden haber olmanız için iletişim çok önemlidir. Bir ofise bağlı çalışıyorsanız sevdiğiniz iş arkadaşlarınızla iletişimde olabilirsiniz. Uzaktan da olsa yardımlaşmaya ve fikir alışverişine devam etmelisiniz.

10. Hava Alın ve Hareket Edin

Evde Çalışırken Motive Olmanıza Yardımcı Olacak 10 Tüyo

Evde çalışırken motive olmanıza yardımcı olacak 10 tüyo listemizin son maddesinde mola zamanına yer verdik. Çalışırken kendinizi sıkça bölmeden molalar vermelisiniz. Bu molaları çalışma alanınızda değerlendirmek yerine mekân değişikliği yaparak değerlendirmelisiniz. Böylece çalışma stresinizi azaltabilir ve ruhsal dinlenmeye imkân bulabilirsiniz. Masa başında mola yapmanız psikolojik olarak sizi rahatlamayabilir. Pencerenizi açarak hava alabilir ve hareket edebilirsiniz. Evin içerisinde dolaşmanız ve egzersiz yapmanız faydalı olacaktır. Keyifli çalışmalar…

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!