Evde Bakımı Kolay 10 Evcil Hayvan Türü

5 dk okuma süresi


10
30 Paylaşım, 10 puan

Kendimize güvenilir bir dost, bazen bir oyun arkadaşı ararız. Bu durumda aklımıza hemen bir evcil hayvan sahiplenmek gelir. Ancak evcil hayvanlar bizi bunların daha üstünde bir güce eriştirir. Küçük yaşlarda bakılmaya başlanan evcil hayvanlar sorumluluk bilincimizi geliştirir. İletişim kabiliyetimizi artırır. Evcil hayvan sahibi olmanın birçok artısı vardır. Ancak sadece kendimizi düşünerek bir hayvan sahiplenmememiz gerekir. Bu sorumluluğun üstesinden gelebileceğimize inanıyorsak sahiplenmeye karar verdiğimiz hayvanın özelliklerini araştırmaya başlayabiliriz. Bu noktada fayda sağlayabilecek evde bakımı kolay olan 10 evcil hayvan türü ve daha fazlası bu içeriğimizde sizler için derlendi. Keyifli okumalar!

1. Kedi

Evde Bakımı Kolay 10 Evcil Hayvan Türü

Evde bakımı kolay evcil hayvan türlerinden bir diğeri en az köpekler kadar sevilip tercih edilen kedilerdir. Köpeklerdeki kadar zor bir tuvalet eğitimi süreci gerektirmemesi de tercih sebebidir. Kediler bu ihtiyaçlarını evlerinin bir köşesindeki özel kuma yaparlar. Kötü kokuları engellemek için kristal kum kullanılması tavsiye edilir. Uzun tüylü kediler için günlük tüy fırçalama işlemi uygulamalısınız. Kısa tüylü bir kedi içinse haftada bir bu işlemi uygulayabilirsiniz. Brazilian, British Shorthair, Fars kedisi, American Shorthair, Ankara Kedisi, Siyam Kedisi gibi farklı türleri olan kediler, evde bakımı kolay olan evcil hayvanlardandır.

2. Balık

Balık ev ortamı için en kolay bakımı olan evcil hayvanlardan biridir. Balık seçimi yaptıktan sonra en önemli olan nokta akvaryum seçimidir. Çok sayıda balığı ya da büyük bir balığı küçük bir fanusta bakamayacağınız gibi, sayıca az olan balıklarınızı büyük bir akvaryumda da bakmanız onların yaşaması için doğru tercih olmayabilir. Bu nedenle akvaryum ya da fanusu seçerken içerisine koyacağınız balık türü ve sayılarını dikkate alarak seçmeniz gerekir. Balıkları beslemesi de oldukça kolaydır. Genellikle günde iki sefer yem vermek balıklar için yeterli olacaktır. Belirli aralıklarla sularını değiştirmek de balıkların sağlığını korumak için gereklidir. Balık türleri arasında evde bakımı en çok tercih edilen Japon balıklarıdır. Lepistes, çöpçü balığı, ay kılıç ve teleskop balığı gibi balıklar da evde tercih edilen balık türlerindendir.

3. Köpek

Evde Bakımı Kolay 10 Evcil Hayvan Türü

Köpekler, ev ortamında en çok tercih edilen ve bakımı kolay olan evcil hayvanlardandır. Köpekler yaşamı boyunca sahipleriyle adeta bütünleşirler. Öyle ki en sadık hayvan olarak da bilinirler. Ortak bir yaşam için ideal bir canlı türüdür. Bilindiği üzere köpeklerin de kendi içlerinde bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bu türler arasından doğru seçimi yapabilmek içinse köpeğin nerede yaşayacağı konusuna dikkat edilmelidir. Küçük ve orta ırklar apartman dairesi gibi ufak alanlarda bakılabilirken büyük ırk olarak geçen cinslerin daha çok bahçeli ve büyük bir ortamda bakılmaları mümkün olacaktır. Sakin ve kısa tüylü olmasıyla evde beslemek için en uygun köpek türü Bulldog olarak görülmektedir. Ayrıca pug, maltese, sih tzu, boston Terrier, dachshund, pomeranya köpeği, chihuahua, pekinez de evde bakımı kolay olan köpek türlerindendir.

4. Gine Domuzu

Dışkı ve idrarının kokmaması, ısırma huyunun olmaması gibi özellikleriyle Gine Domuzu, evcil hayvan arayışında olanların tercihleri arasındadır. Kafes içinden çıkmazlar ve kemirme özellikleri yoktur. Hassas canlılar olan Gine Domuzları, yüksek sesten ve ani hareketlerden korkarlar. Ve bu korku ölümlerine bile sebep olabilir. Gine Domuzu’nuzun sizin sesinize alışması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kendine daha rahat hisseder. Meyve ve sebzeyle beslenen tür, özellikle havuç ve salatalıkla beslenir. Oldukça obur olan bu canlılar, kuruyemiş gibi besinleri tüketmeyi severler. Kuru mama ve saman da Gine Domuzu’nuzun beslenmesi için vermeniz gerekenlerdendir.

5. Kaplumbağa

Evde Bakımı Kolay 10 Evcil Hayvan Türü

Balıklar da olduğu gibi kaplumbağaların da evde bakımı kolaydır. Büyüklüğüne uygun olacak şekilde seçeceğiniz akvaryumda temel ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılanmasıyla bakımı gerçekleştirilebilir. Gün içerisinde bir veya iki defa yemlerini vermek kaplumbağalara yetecektir. Kaplumbağanızın sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için su sıcaklığının 25-26 derecelerde olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte sularının değiştirilmesi ve akvaryumlarının temizlenmesi de gerekir. Kaplumbağanızı da temizlemeniz gerekebilir. Bunun içinse diş fırçası yardımıyla dış kabuğunu fırçalayabilirsiniz. Kaplumbağalar uzun ömürlüdür. Bu nedenle akvaryum seçimi yapılırken kaplumbağanızın büyüyeceğini de göz önüne almalısınız.

6. Tavşan

Tavşanlar da ev ortamında bakımı gayet kolay olan hayvan türleri arasındadır. Kafeslerinin yeterli büyüklükte olması ve düzenli bir şekilde temizlenmesi bu evcil hayvan türünün uzun süre sağlıklı olarak yaşayabilmesi için yeterlidir. Kafesleri, kendi büyüklüklerinin yaklaşık olarak dört katı genişliğinde ve üç katı uzunluğunda olmalıdır. Bilindiği üzere tavşanlar havuçla beslenebilir. Bunun yanında ekmek artığı, kereviz dalları, marul, maydanoz gibi besinleri de tüketebilirler. Ortam sıcaklıkları da tavşanların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için önemlidir. Ortam sıcaklığı 10 derecenin altında inmemeli ve 30 derecenin üstüne çıkmamalıdır.

7. Kuş

Evde Bakımı Kolay 10 Evcil Hayvan Türü

Evde en çok tercih edilen bakımı kolay 10 evcil hayvan türü arasında yer alan kuşlar, cıvıltılarıyla gününüzün iyi geçmesini sağlar. Bu tür, bir kafes içerisinde gerekli hijyenik koşullar sağlanırsa, yemi ve suyu düzenli olarak verilirse rahatlıkla bakılabilir. Ara sıra kafesten kuşunuzu çıkartıp serbest bırakmak onu sakinleştirecektir. Bununla birlikte kafesin içini temizlemek kuş bakımı için yapılması gereken en önemli noktalardandır. Ayrıca kuşun kendisini de temizlemeyi unutmamalısınız. En çok beslenen evcil hayvan türleri arasında muhabbet kuşları vardır. Papağanlar ve kanaryalar da bakımı oldukça kolay olması nedeniyle tercih edilirler.

8. Hamster

Farenin bir türü olarak da bilinen hamsterlar, evde bakımı kolay evcil hayvanlardan başka bir tanesidir. Aynı kuşlar gibi bir kafes içerisinde bakılabilirler. Günlük taze yem ve su desteği ile uzun yıllar mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedir. Bunların yanı sıra kafes temizliği de yapılmalıdır. Bu temizliği daha kolay bir hale getirmek için kafesin alt kısmına bir kağıt yerleştirebilirsiniz. Yaşam süreleri toplam 2 ya da 3 yıl olan Hamsterlar, ilgi istiyen bir türdür. Gerekli ilgi verilmezse hırçınlaşabilir ve ısırabilir. Gündüzleri sakin geceleri ise daha hareketli oldukları bilinir. Bakımları kolay ve maliyet açısından daha uygun oldukları için birçok kişi tarafından tercih edilirler.

9. İguana

Bakımı kolay olan diğer evcil hayvanlara oranla bakımı daha zor olan iguanalar, evde beslemek amacıyla tercih edilen 10 evcil hayvan türü arasındadır. İgiuanalar, vahşi olmalarına rağmen evcilleştirilebilirler. 20 yıla kadar yaşayabilen iguanaların boyutları da ciddi manada büyüyebilir. Bunun için uygun ortam yaratılmalıdır. İguanaların renklerine göre beslenme alışkanlıkları da değişir. Yeşil iguanalar et yemezler, vejetaryendirler. Sebze ve meyve tüketirler. Sadece gelişme çağlarında hayvansal protein tüketimi büyümeleri için gereklidir. Ancak fazla verilmesi ölümlerine sebep olabilir. Beslenmelerinin büyük çoğunluğunu yeşillikler oluşturmalı. Geri kalanı ise sebze ve meyve olmalıdır. Haftada bir ise kalsiyum takviyesi verilmelidir.

10. Yılan

Evde Bakımı Kolay 10 Evcil Hayvan Türü

Evcil hayvan beslemenin biraz daha heyecanlı olmasını isteyenler için iyi bir seçenek yılanlardır. Zehirli olmayan yılanlar evcil hayvan olarak beslenebilir. Ancak seçilecek yılanın özelliklerini iyi bilmek gerekir. Genel anlamda yılanlar soğuk kanlı canlılardır ve içgüdüsel olarak hareket ederler. Bu nedenle kendilerini tehdit altında hissetmemeleri gerekir. Ayrıca aç kaldıklarında da hırçınlaşabilirler. Yılanı evcil hayvanınız olarak seçmeye karar verdiğinizde onun yavru olmasına dikkat edin. Çünkü küçük yaşta size alışması daha kolay olacaktır. Nemli ve sıcak ortamları seven yılanlar, sabit ısıda bir akvaryumun içinde yaşayabilirler. Etçil olan yılanları beslemek bir miktar zordur. Bunun için yeni ölmüş veya dondurulmuş canlılar kullanılabilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
37
Beğen
Mutlu Mutlu
26
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
19
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!