Evinizde Kedi Beslemenin İyi Gelebilecek İlginç Faydaları

4 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Kabul edilen yaygın görüşe göre kediler ilk kez 4000 yıl önce Antik Mısır’da evcilleştirilmiştir. Ancak yakın geçmişte yapılan genetik bir çalışma, kedilerin insanlarla ilişkilerini daha da eskiye dayandırıyor. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki bağı inceleyen bilim insanları da benzer araştırmalarla kedi beslemenin, insanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı üzerinde birden fazla faydası olduğunu gösteriyor. İşte sizler için evinizde kedi beslemenin bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış, oldukça iyi gelebilecek bazı ilginç faydaları… Keyifli okumalar!

1. Kediler Kalbinizin Dostudur

Evinizde Kedi Beslemenin İyi Gelebilecek İlginç Faydaları

Araştırmalara göre evcil hayvan sahibi olanların olmayanlara oranla kalp ve damar rahatsızlığı yaşama olasılığı daha düşüktür. Kedi sahibi olmak da dolaşım sisteminize yardımcı olarak ani bir kalp krizi geçirme ihtimalini azaltır. Evinizde kedi beslemenin sağlığınıza iyi gelebilecek başka ilginç faydaları da var. Özellikle onlarla aranızdaki bağ, sizi stres ve endişeden uzak tutarak hem daha mutlu hem de daha dinç bir hale getirir. Bunun yanı sıra bir kediyi sevmenin sakinleştirici ve tansiyonu düşüren etkisi de vardır. Ayrıca araştırmalara göre kedi sahibi olmak, kolesterol ve trigliserid seviyelerini azaltmada çoğu ilaca kıyasla daha etkilidir.

2. Kediler Aile Hekiminizdir

Kedilerin evinizde kimi zaman uysal kimi zaman aksi halleriyle dolaşan gizli hekimler olduğuna dair bilimsel kanıtlar var. Sevimli dostlarımızın meşhur mırıldanmalarının ardında etkili bir iyileştirici güç yatmaktadır. Örneğin insanın kas-iskelet sistemini etkileyen iltihap ve şişlikler, 25-50 hertz ya da 100-200 hertz frekans aralığında iyileşmektedir. Kedilerin mırıltıları ise 20-140 hertz frekans aralığındadır. Araştırmalar da kedilerin mırıldanırken yarattığı titreşimlerin iyileştirici potansiyelinin olduğunu göstermektedir. Düşünsenize evde bir yandan kendi halinde dolaşıp mırıl mırıl mırıldanan kediniz bir yandan da etrafına şifa dağıtıyor.

3. Kediler Ruh Eşinizdir

Evinizde Kedi Beslemenin İyi Gelebilecek İlginç Faydaları

Evcil bir hayvan sahibi olmak, birtakım zorluklarla birlikte büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirir. Hatta kedi sahibi olmak bu zorluk ve sorumlulukları ikiye katlayabilir. Ancak bir kedinin sevgisine sahip olmak bütün bunlara değerdir. Çünkü kediler insanlar için fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da fayda sağlayan hayvanlardır. Onlar, sizin üzgün ve mutsuz olduğunuzu hissederek bir şekilde size destek veriyor ve kötü zamanlarınızı daha kısa sürede daha kolay atlatmanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra, kedi sahibi olan insanlar olmayanlara oranla depresyon gibi durumlara daha az maruz kalıyor.

4. Kediler Kişisel Antrenörünüzdür

Günümüzün yoğun çalışma saatleri ve zorunlu bir şekilde eve kapandığımız bu dönem, hareketsiz kalmamıza sebep olmaktadır. Ancak evinizde kedi beslemek bu durumu tersine çevirebilir. Her ne kadar kediler, köpekler gibi düzenli olarak yürüyüşe ihtiyaç duymasalar da oldukça oyuncu ve hareketli hayvanlardır. Evinizde kedinizle beraber oyun oynayarak bir yandan onunla ilgilenmiş bir yandan da hareket etmiş olursunuz. Bu da bedenen daha enerjik biri olmanızı sağlar. Tabi ki kediniz daha çok uyumayı sevmiyorsa. Yine de uykucu bir kediye sahip olmanız bol bol hareket etmenizi sağlayan tüy süpürme etkinliğini rutininiz haline getirmeye engel değil.

5. Kediler En Sevimli Terapistlerdir

Evinizde Kedi Beslemenin İyi Gelebilecek İlginç Faydaları

Evcil hayvanların insanlar üzerinde iyileştirici güçleri vardır. Evinize neşe katması bir yana evcil bir hayvanın bazı hastalıklar üzerinde de pek çok olumlu etkisi mevcuttur. Çünkü hayvanlar, insanları dış görünüşüne ya da kişilik özelliklerine göre yargılamadan, ayırt etmeden bağ kurmaya çalışırlar. Onları iyileştirici yapan da zaten bu saf ve çıkarsız sevgidir. Bu konuda Florence Nightingale, hasta olan özellikle de kronik rahatsızlığı olan insanlar için evcil bir hayvanın mükemmel bir yoldaş olacağını belirtmiştir. Kediler de diğer bazı hayvanlar gibi hem hastaların tedavisine yardımcı olmakta hem de onlar için moral kaynağı oluşturmaktadır.

6. Kediler Çocuklarınızın Dostudur

Evinizde kedi beslemenin çocuk gelişimi açısından da birçok olumlu yanı vardır. Kedilerle büyüyen çocukların sosyal iletişimi kuvvetli, empati duygusu gelişmiş ve özgüven sahibi bireyler olarak yetiştiklerini belirten psikologlar, tek çocukların da bu sayede paylaşmayı daha iyi öğrenebildiklerini söylüyor. Ayrıca küçük yaşlarda evcil hayvan sahibi olmak, çocuklarınızın sorumluluk bilincinin gelişmesine de katkı sağlıyor. Amerikan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Kurulu’nda görevli Dr. Marshall Plaut ise evcil hayvanlarla büyüyen çocukların, bağışıklık sistemlerinin güçlendiğini ve ilerleyen dönemlerde karşılaşabilecekleri alerjik durumların önemli oranda azaldığını söylüyor.

7. Kediler Çevre Dostudur

Evinizde Kedi Beslemenin İyi Gelebilecek İlginç Faydaları

Evcil hayvanlar içerisinde kediler diğer hayvanlara oranla daha az karbon salınımı yapıyor. Bu yönüyle evinizde kedi beslemek, çevre dostu bir arkadaşa sahip olmak gibidir. Kediler, fizyolojileri gereği diğer etobur memelilere benzemekle birlikte kendilerine has özelliklere de sahiptir. Örneğin mevcut besinlere ilaveten kedilerin bazen çim yemeyi tercih ettiği görülebilir. Ancak kedilerin bitki kaynaklı besinleri sindirme becerileri, gerekli enzimlere yeteri kadar sahip olmamaları gibi nedenlerden sınırlıdır. Dolayısıyla ev ortamındaki birçok bitki kediler için tehlike oluşturur. Bu nedenle minik dostlarınızı korumak için önlemler almayı ihmal etmemelisiniz.

8. Kediler En İyi Çalışma Arkadaşınızdır

Evinizde kedi beslemenin sizin için iyi gelebilecek bambaşka ilginç faydaları da var. 2014 yılında Wisconsin’de yapılan bir araştırma kedi sahibi olan üniversite öğrencilerinin ders notlarının oldukça başarılı olduğunu gösteriyor. Kedilerin kendilerine has tarzlarının olduğunu herkes bilir. Bazen aniden kucağınıza atlar ve tabiri caizse kendini zorla sevdirir. Bazen de oldukça karizmatik bir tavırla sanki siz hiç yokmuşsunuz gibi davranır. İşte, kedinizin vaktinin çoğunu sizden bağımsız geçirebilmesi sizin akademik çalışmalarınıza daha iyi yoğunlaşmanızı sağlıyor. Yoğun bir çalışma programı içerisinde size gönderdiği pozitif enerji ise bir başka artısı.

9. Kediler En Özel Dostunuzdur

Evinizde kedi beslemenin faydaları içerisinde belki de en değerlisi, çok özel bir arkadaşa sahip olmanızdır. Aynı dili konuşmuyor olmanıza rağmen kedinizle sımsıcak bir sevgi alışverişinde bulunursunuz. 2019 yılında yayınlanan bir araştırma da bunu kanıtlar nitelikte. Kediler sahiplerini bir besin kaynağından çok daha fazlası olarak görüyor. Tıpkı bebeklerin anneleriyle kurdukları gibi güçlü bağlar kuran kediler, çoğunlukla size gösteremeseler bile sizi çok seviyor ve size güven duyuyorlar. Karşılıklı güven ise doğal olarak huzurlu bir ortamı beraberinde getiriyor. Kedileri bu yönüyle bir nevi mutlu evlerin mimarları olarak görmek mümkün.

10. Kediler Süper Kahramanlardır

Evinizde Kedi Beslemenin İyi Gelebilecek İlginç Faydaları

Son olarak sözünü etmeden geçemeyeceğimiz madalyalı kedi Simon var. Simon, genç bir denizci olan George Hickinbottom tarafından 1948 yılında Hong Kong tersanelerinde bulunmuştur. Bulunduğunda bir yaşında olduğu düşünülen Simon ise kısa sürede kendini mürettebata sevdirmiştir. Yangtze Olayı’nda ağır yaralanan Simon, hayatta kalmayı başarmış ve gemideki görevine geri dönmüştür. Mürettebata moral kaynağı olan Simon, gemisini olası bir fare istilasından da korumuştur. Sonrasında İngiltere’ye giren her hayvan gibi karantinaya giren Simon, savaş yaralarının yol açtığı enfeksiyon nedeniyle 28 Kasım 1949’da hayatını kaybetmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!