Evcil Hayvan Sahibi Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

4 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Son yıllarda, ev halkı için çok önemli aile üyeleri haline gelen evcil hayvanlar, her ne kadar sevimli olsalar da büyük bir sorumluluk istemektedir. Bazen kalabalık ailelere, bazen de tek başına yaşamakta olan kişilere ev arkadaşı olan bu küçük canlılar, herkes gibi sahibinden ilgi ve sevgi ister. Bu nedenle, boylu boyunca düşündükten ve hayatınızı dikkatlice gözden geçirdikten sonra, yeni bir evcil hayvan edinmeye karar verebilirsiniz. Eğer bu konuda yeterince kararlı iseniz, evcil hayvan sahibi olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenler listemiz sizlere yardımcı olabilir. Keyifli okumalar!

1. Ekonomik Yeterlilik

Evcil Hayvan Sahibi Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Finansal olarak bir evcil hayvana bakmaya hazır mısınız? Bu durum sandığınızdan daha pahalıya mal olabilmektedir. Bir evcil hayvana sahip olmanın bir çocuğa sahip olmaktan farkı yoktur. Bu nedenle evinize yeni bir üye eklemeye karar verdiyseniz, yemek, bakım, oyuncak, veteriner bakımı ve tedavisi gibi kaçınamayacağınız masrafların farkında olmalısınız. Tabii ki bu seçeneğiniz hayvanla da alakalıdır. Kum, oyuncak, kısırlaştırma ve aşılar gibi birçok ihtiyacı olan kedi veya köpek evcil hayvan edinmek elbette ki bir balık sahibi olmaktan çok daha maliyetlidir. Finansal durumunuza göre en uygun olan hayvan sahibi olmak her iki taraf için de en iyisidir.

2. Yaşam Tarzı

Bir evcil hayvanı ne kadar popüler veya sevimli olduğuna göre seçmek, muhtemelen insanların verdiği en kötü kararlardan biridir. Çoğu zaman bu evcil hayvanların sonu, kendilerini hayvan barınaklarında bulmalarıyla biter. İlgilendiğiniz hayvanı ve bu hayvanın cinsini iyice araştırmalı, gerekirse bu hayvana sahip olanlarla iletişime geçilmelidir. Bir çocuğunuz var ise çocuklardan hoşlanmayan bir cins köpeği evcil hayvan edinmek evde huzursuzluğa yol açacaktır. Ya da çok çalışıyor ve gününüzün büyük bir bölümünü işte geçiriyorsanız sizden sürekli ilgi isteyen bir hayvanı evde yalnız bırakmak yapacağınız en kötü şeylerden birisidir.

3. Yaşadığınız Yer

Evcil Hayvan Sahibi Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Yaşadığınız apartmanın veya evdeki diğer aile üyelerinin evcil hayvanı kabul etmesi de dikkat etmeniz gereken bir faktördür. Birçok kişinin bulunduğu büyük bir apartmanda yaşıyor iseniz sürekli havlayan ve komşuları rahatsız eden bir köpek almanız çok da mantıklı olmaz. Yüksek apartmanlar, kedileri de camdan aşağı düşme tehlikesi ile karşı karşıya getirir. Kısacası, bazı hayvanları evcil hayvan edinmek için apartman yerine müstakil eve sahip olmak gerekir. Bu nedenle bir evcil hayvan edinmeden önce yaşadığınız yerin bu hayvana uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Yaşadığınız ev de evcil hayvan sahibi olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenler arasındadır.

4. Yeterli Araştırma Yapmak

Almak istediğiniz evcil hayvan hakkında önceden araştırma yapın. Evcil hayvan bakımı çok fazla bilgi ve araştırma gerektirir. Tıpkı şu anda yaptığınız gibi internet üzerinden çeşitli ipuçları öğrenmek, evcil hayvanınızın bakım ve beslenme gibi konularda sizlere yardımcı olacaktır. İnternette bu konu hakkında tonlarca bilgi bulabilirsiniz. Aynı zamanda bazı internet sitelerinde o hayvan konusunda deneyim sahibi olan çeşitli insanlarla iletişime de geçebilirsiniz. Eğer internetten gelen bilgilerin güvenilir olmadığını düşünüyorsanız, her zaman en yakınınızdaki veterinere danışabilirsiniz.

5. Evcil Hayvan Seçimi

Evcil Hayvan Sahibi Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Evcil hayvanınızı hem kendinize hem de diğer aile üyelerine uygun olacak şekilde seçmelisiniz. Sadece sevimli olduğu için bir hayvan sahiplenirseniz bir süre sonra sıkılabilir ve bakımın üstlenmek istemeyebilirsiniz. Yaşadığınız ev, evinizin büyüklüğü, yaşam tarzınız ya da ailenizin kalabalık olup olmadığı gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin köpeğinizi her gün yürüyüşe çıkartamayacaksanız, bir köpek sahiplenmeniz doğru olmayacaktır. Eğer yoğun bir hayatınız var ise balık ya da kuş gibi ilgilenmesi kolay olan hayvanları sahiplenmeniz daha mantıklı olacaktır. Kendinize ve evinize uygun bir hayvan seçimi, hem sizin hem de evcil hayvanınız için daha iyi olacaktır.

6. Uygun Veteriner Seçimi

Hemen hemen tüm evcil hayvan sahiplerinin, evcil hayvanlarının tıbbi endişeleri için güvenebilecekleri bir veteriner hekimi bulunmaktadır. Evcil hayvanınız hastalandığında ya da herhangi bir yaralanma durumunda ulaşmanız gereken ilk kişi veteriner hekimdir. Veteriner hekim ayrıca evcil hayvanınız hakkında en önemli bilgi kaynağınızdır. Evcil hayvanınızın nasıl beslenilmesi ve ilgilenilmesi gerektiğini en doğru şekilde öğrenmek için veterinerinizle görüşmelisiniz. Bir evcil hayvan edinmeden önce kendinize güvenebileceğiniz ve ulaşması kolay olan bir veteriner hekim bulmalısınız.

7. Alerji Testi

Evcil Hayvan Sahibi Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Sizin veya aile üyelerinizin sahip olmak istediğiniz evcil hayvanınıza alerjiniz olmadığından emin olun. Herhangi bir hayvana alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız, alerjik bir reaksiyonun meydana gelme riski vardır. Kendinizin veya aile üyelerinizin bu evcil hayvana alerjiniz olup olmadığından emin değilseniz, öğrenmek için bu hayvana sahip olan bir arkadaşınızın evinde zaman geçirebilirsiniz. Bir evcil hayvanı tam olarak sahiplenmeden önce alerji testinizin yapılması hem sizin hem de evcil hayvan için çok önemlidir. Evcil hayvan sahibi olmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenler arasında alerji riski de bulunmaktadır.

8. Evcil Hayvanların Tanıştırılması

Eğer zaten bir evcil hayvan sahibi iseniz, evinize yeni bir evcil hayvan getirmeniz stresli bir süreç olabilir. İkisi de aynı cins hayvan olsa bile, iki evcil hayvanın birbirine alışması zaman alacaktır. İki hayvanınıza da yeterli zaman ve alan verilerek, istedikleri zaman ortak alanlarda oynamaları, istediği zamanlarda kendi bölgelerinde yalnız kalmaları sağlanmalıdır. Ortamda negatif enerji oluşması evcil hayvanlarınızın ileriki dönemlerde de anlaşmamasına yol açabilir. Bu nedenle ikisini birden karşı karşıya koymak yerine uzun bir sürece yayarak yavaş yavaş birbirine alıştırılması çok önemlidir.

9. Evcil Hayvan Eğitimi

Kedi ya da köpek gibi bir evcil hayvan almayı düşünüyorsanız, evcil hayvan eğitimi gözden kaçırmayacağınız bir şeydir. İtaat eğitimi, davranış ya da tuvalet eğitimi gibi temel eğitimler bulunmaktadır. Eğitim sürecindeki bir kedi ya da köpek evinizin bir köşesine tuvaletini yaparak temizlemenizi gerektirecek bir pislik bırakabilir. Böyle bir durumda çok sinirlenecek ve onlara kızacak iseniz hamster, balık ya da kuş gibi fazla eğitim gerektirmeyen bir evcil hayvan edinebilirsiniz. Çünkü eğitim için zaman, sabır ve çaba gerekmektedir. Eğitimini tamamlamış olan bir hayvan zaten öğrendiklerini tekrarlayacak ve sizler için bir sorun yaratmayacaktır.

10. Alıştırma Süreci

Evcil Hayvan Sahibi Olmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Evcil hayvanlar da evin diğer üyeleri gibi yeterli kişisel alana sahip olmalıdır. Köpekler için etrafta koşmak ya da hareket etmek için bir bahçe gerekirken, kediler ve daha küçük hayvanlar için daha az yer yeterlidir. Evde zaten başka bir evcil hayvanınız var ise yeni evcil hayvanınızı ortama alıştırmak biraz daha zor olabilmektedir. Her iki evcil hayvanınıza da farklı kişisel alanları oluşturarak rahat etmelerini sağlamalısınız. Eve hangi hayvanı getirirseniz getirin onlara sağlayabileceğiniz alanı değerlendirmeyi unutmamalısınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!