En İyi 10 Aşk Kitabı Önerisi

3 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Kasımda aşk başkadır derler. Aşkın mevsimi var mıdır yoksa baharın o içimizi kıpır kıpır eden havasına inat söylenmiş bir söz müdür bilinmez. Belki de bahar aylarında aşkı bulamayanların bir uydurmasıdır ne dersiniz? Öncesi tam olarak nasıldır bilemiyorum ama herkesin diline düşmesinin sebebi hiç kuşkusuz Keanu Reeves ve Charlize Theron’un başrolünü paylaştığı, elimiz kalbimizde izlediğimiz ve sonra da ağlamaktan heder olduğumuz, orjinal ismi Sweet November olan Kasımda Aşk Başkadır filmiyle olmuştur. Sonbahar ve kış ayları aynı zamanda kitap severler için de battaniye, sıcak bir içecek -ki kendi adıma bunun kahve olmasından yanayım- ve tabi ki kitap demektir. Yazın bunaltıcı sıcaklarından kurtulmuş, kitapların huzurlu dünyasında kaybolmaya hazırdırlar. Bu yüzden biz de aşk ile kitapları birleştirdik ve Kasım ayında keyifle okuyabileceğiniz 10 aşk kitabı önerisi hazırladık sizin için…

1. Erken Rüya Zamanlar / Fatma Erdek

Erken Rüya Zamanlar Kitabı

Bu kitap aşkı, ayrılığı, özlemi ve aşka sadakati, Nehir ve Eser’in yıllara, yollara kafa tutan aşkını anlatır. Benim için Fatma Erdek kitapları arasında hikayesi ve Eser’in Nehir’e yazdığı, ”nasıl bir yürekten dökülür bu satırlar” dedirten mektupları ile romantizmin çıtasını oldukça yükselttiği bu kitabı keyifle okuyacaksınız.

2. Rüzgar Gibi Geçti / Margaret Mitchell

Rüzgar Gibi Geçti

Gone with the Wind, yayınlandığı yıldan günümüze kadar adından sıkça söz ettiren, birçoğumuzun kitabını okumasa da filmini izlediği, en kötü ihtimalle bile adını mutlaka duymuş olduğu bir kitap. Güzel iki kadın, yakışıklı bir erkek, bir aşk üçgeni ve bir iç savaş… Okumadıysanız çok geç kalmışsınız demektir, acele edin.

3. Aşk Her Şeyi Affeder mi? / Burcu Büyükyıldız

Aşk Her Şeyi Affeder mi? Kitabı

Bu soru size sorulsa nasıl cevap verirdiniz? Muhtemelen çoğunuzun cevabı ”affetmez” şeklinde olacaktır. O zaman sizi bu kitabı okumaya, Demir Aras’ın hem yaralayan hem de sarıp sarmalayan aşkıyla tanışmaya davet ediyorum. Kitabı okuyun ve bu soruyu kendinize tekrar sorun…

4. Kağıttan Kalpler / Courtney Walsh

Kağıttan Kalpler Kitabı

Romantik gelenekleriyle ünlü Aşıklar Parkı kasabasında yaşayan, ancak aşktan yana pek de şanslı olmayan Abigail’in, tek varlığı olan kitabevi’nin kapatılma ihtimaliyle boğuşurken eline geçen bir zarftan çıkan kağıttan kalpler ile değişen hayatının hikayesidir. Dostluk, arkadaşlık ve aşk üzerine sıcacık bir hikaye.

5. Gözyaşlarımız / Ayşegül Çiçekoğlu

Gözyaşlarımız Kitabı

Baştan uyarıyorum bu kitabı okumaya başlamadan önce mendilinizi hazır bulundurun. Büyük annesinin ölümü ile dönmemek üzere ayrıldığı çiftliğe giden Öykü’nün, geçmişe ait sırları öğrenmeye başlaması ile birlikte babaannesi Piraye’ye olan öfkesiyle, gitgide değişen duygularıyla ve aşkla hesaplaşması olsa da açıkçası hikayenin asıl kalbinize dokunacak kısmı Piraye ve Mehmet’in yaşadıkları. Bazı karakterlere oldukça sinirleneceğiniz, gülümseyeceğiniz, üzüleceğiniz ağlama garantili çok ama çok güzel bir kitap.

6. Aşk Ve Gurur / Gurur ve Önyargı / Jane Austen

Aşk ve Gurur Kitabı

Aşk kitabı önerisi deyince akla ilk gelen eserlerden Aşk ve Gurur Dünya klasikleri arasında yer alıyor ve 18. yy da İngiltere’de geçiyor. Orta halli bir ailenin kızı olan Elizabeth Bennett ile soylu ve varlıklı Fitzwilliam Darcy’nin, gurur ve önyargılarla harmanlanmış duygularının zamanla aşka dönüşmesini anlatan etkileyici bir aşk hikayesidir. Çok sevilen klasiklerden olan Aşk ve Gurur’un dizisi ve filmi yapılmış olsa da siz yine de kitabı okumadan geçmeyin derim.

7. Aşk Hiç Biter mi? / Fulya Gümüşpala Teke

Aşk Hiç Biter Mi? Kitabı

Sizi eski dönem aşklara özendirecek, gerçek bir hayat hikayesi Aşk Hiç Biter mi? Elinizden bırakamayacağınız, sadece aşk hikayesi değil dönemin Türkiye’sinden de kesitler bulacağınız çok güzel bir kitap. Sonunda çok ağlamıştım bilginize…

8. Sonsuza Kadar / Judith McNaught

Sonsuza Kadar Kitabı

Amerikalı genç bir kız olan Victoria ile Lord Jason Feilding’in aşk hikayesi ilginizi çeker mi? Tarihi aşk hikayelerini seviyorsanız bence çekmeli. Ailesinin ölümüyle İngiltere’de yaşan akrabalarının yanına taşınan Victori’nın, zeki, küstah ve çok yakışıklı Jason ile deyim yerindeyse imtihanını okuyacaksınız.

9. Kurt Seyt ve Shura / Kurt Seyt ve Murka / Nermin Bezmen

Kurt Seyt ve Shura - Kurt Seyt ve Murka Kitapları

Adını gördüğünüzde birçoğunuzun 2014 yılında yayınlanan dizisinden hatırlayacağı, Seyit Eminof nam-ı diğer Kurt Seyt’in hayat hikayesi. Savaşın, vatan özleminin, aile hasretinin ve aşkın anlatıldığı muhteşem bir kitap. Bu arada her ne kadar dizinin çok kaliteli bir yapım olduğunu düşünsem de Nermin Bezmen’in kaleminin yaşattığı duygular bambaşka.

10. Bronz Atlı / Tatyana ve Alexander / Paullina Simons

Bronz Atlı / Tatyana ve Alexander / Yaz Bahçesi

En İyi 10 Aşk Kitabı Önerisi listemizin son kitabı Bronz Atlı, aslında bir seri kitabı. İki kitabını şu anda bulabilirsiniz. Üçüncü kitabı olan The Summer Garden (Yaz Bahçesi) de çıktı. Türkçeye çevrilmesi çok yakındır. Tüm seri tamamlanmadan okumayı sevmeyenlerdenseniz endişe etmenize gerek yok. Tatyana ve Alexander ilk görüşte birbirlerine aşık olan iki gençtir. Ama hayat onların aşkını defalarca ve defalarca sınayacaktır. Ve sınavları ne yazık ki bunla sınırlı da değildir. Savaş, kış, açlık sırasını beklemektedir. Soluksuz okuyacağınıza emin olduğum harika bir seri.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
23
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

  1. Çok güzel bir liste olmuş! Erken Rüya Zamanlar kitabı en çok yüreğime dokunandı. Aynı şekilde Gözyaşlarımız da öyle… Bronz Atlı serisinin umarım en kısa zamanda 3. kitabı çıkar.