En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

4 dk okuma süresi


23
12 Paylaşım, 23 puan

Dünyada bilmediğimiz ve tatmadığımız birçok meyve bulunmaktadır. Görüntüleri ve şekilleri farklı, tatları ise apayrı meyveler… Bazıları damak tadımıza uymazken bazıları vazgeçilmezimiz olabilir. Biz de dergiCE ekibi olarak en dikkat çekici tropikal meyveler listesini siz değerli okuyucularımız için derledik. İşte egzotik meyvelerin detayları ve yararları…

1. Pitaya

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Pitaya veya bir diğer adıyla ejder meyvesi, hem görüntüsüyle hem de tadıyla ilgi çekiyor. Tropik iklim kuşağında yetişen pitayanın anavatanı ise Filipinler. Pitayanın içerisinde tohum benzeri çekirdekler vardır ve tadı tatlıdır. Kalorisi oldukça düşük olan pitaya, şarap ve meyve suyu yapımında kullanılıyor. Pitaya son yıllarda ülkemizde de yetiştirmeye başlandı. Ancak ülkemizde erişimi hala kolaylaşmış değil. Belli büyük marketlerde yüksek fiyata satılmaktadır.

2. Rambutan

Rambutan, meyvelerin kralı olarak bilinen tropik bir meyvedir. Demir açısından oldukça zengin olan rambutan, tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Görüntüsüyle oldukça dikkat çeken bu meyve, ülkemizde de yetiştirilmekte. Rambutan meyvesi sindirim sistemini düzenliyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor, aynı zamanda birçok hastalığa karşı vücudu güçlendiriyor. Metabolizmayı hızlandıran rambutan, güçlü bir antioksidandır. Vücuttan ödem atmaya yardımcı olur.

3. Liçi

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Liçi, Türkiye’de kral meyvesi olarak bilinen en dikkat çekici tropikal meyveler arasında yer alan bir diğeri. Çin’in güneyindeki ülkelerde yetişen liçi, kabuğu sert ve pembemsi bir renktedir. İç kısmında bulunan yarı-saydam meyve tatlı ve yumuşaktır. Liçi, kalp hastalıkları için faydalı ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Kalp rahatsızlığı olan bireylerin liçi tüketimini arttırdığı ya da tüketmeye başladığı durumlarda sağlık durumlarında hızlı bir ilerleme görülmüştür. Ülkemizde erişimi bir miktar zor olsa da, internet üzerinden satışı gerçekleşmektedir.

4. Salak

Salak meyvesi, Endonezya ve Malezya’da yetişen bir tropikal meyvedir. Dışı sert ve kahverengi renge sahiptir. Renginden dolayı yılan meyvesi olarak da adlandırılıyor. Orijinal adı “Salacca Zalacca” olan salak meyvesi, görünüm olarak meyveden ziyade kuru yemişleri andırmaktadır. Meyve gibi sulu değil, kurudur. İçerisinde üç bölüm oluşur. Bu üç bölümün ayrı ayrı çekirdekleri vardır, ancak çekirdekleri yenmez. Tadı birçok tropikal meyve gibi tatlı-ekşidir. Salak meyvesi, adının tam tersi hafızayı güçlendiriyor ve göz sağlığı açısından fayda sağlıyor. Salak, Uzakdoğu bölgesine özgü yetişen meyveler listesinde.

5. Ake

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Ake, Batı Afrika’da yetişen, özellikle Jamaika’ya özgü bir meyvedir. Dışı sert bir kabuğa sahiptir. İçi ise üç siyah çekirdeğin çevrelediği sarı saydam yapıdadır. Hafif ve kremsi tatta olan Ake, sebze olarak da kullanılıyor. Ancak pişirildiğinde içindeki toksinlerin suya geçmesi nedeniyle uzun süre kaynatılması önerilir. Haşlama ya da çiğ olarak tüketilen ake, Jamaika’nın favori lezzetleri arasında yer alır. Jamaika sokaklarında hemen her yerde ake meyvesini görmeniz mümkün. Ake, tansiyon, kan dolaşımı ve sindirim sistemi açısından yeterince faydalıdır. Tüm bu faydalarına rağmen yoğun toksin içeren ake, çocukların tüketimine uygun değildir.

6. Kiwano

Kiwano, ülkemizde boynuzlu kavun olarak bilinir. Güney ve Orta Afrika’da yetişen meyvenin dışı sert ve dikenli bir yapıda. İçeriğinde bulunan kalsiyum, demir ve besin lifleri nedeniyle oldukça fazla faydaya sahip. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor, idrar yolu enfeksiyonunu engelliyor ve cilde güzel bir görünüm kazandırıyor. Ciltte aknelenmeyi önleyen kiwano, aynı zamanda cildi gençleştirir. Kiwano ilgi çeken görüntüsüyle ilginç tropikal meyveler listemizde yer alıyor. Ülkemizde büyük marketlerde ya da tropikal meyvelerin satıldığı manavlarda kiwano bulabilirsiniz.

7. Durian

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Durian, Tayland, Vietnam ve Malezya’da yetişen meyvelerden. Durian bazı ülkelerde yasak çünkü kabuğu çok kötü kokuyor ama içiyse bir o kadar lezzetli ve mayhoş bir tatta. Kabuğun içinde 6 bölmeli sulu bir yapı var ve meyve sarı-krem renginde. Durian, bakır açısından zengin bir meyvedir. Birçok vitamin içeren bu meyve, bağışıklık sisteminine iyi gelir, kan hücre üretimini arttırır ve enerji verir. İçerdiği yüksek potasyum ile vücudu canlandırır, vücut direncini arttırır. Kolay sindirildiği için hazımsızlık yapmaz, kolesterol içermez. Bunlara ek olarak tüketilen bir adet durian bile kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

8. Mangostan

Mangostan, adı çok duyulmamış ama lezzetine hayran kalacağınız bir tropikal meyve. Tanrıların meyvesi ya da meyvelerin kraliçesi olarak bilinen mangostan, dıştan bakıldığında mürdüm eriğine benzer. Dış kısmı sert mor kabukla kaplı, içi sulu ve parlak bir yapıdadır. Tadı biraz ekşi ve tatlıdır. Güneydoğu Asya’da yetiştirilen bu meyve, besin, antioksidan ve lif açısından oldukça zengin. Mangostan, cilt bakımı, bağışıklık sistemi güçlendirme, sindirim bozukluklarını giderme açısından oldukça faydalı bir meyvedir. Ülkemizde çok aşina olmasak da mangostanın reçeli, dondurması ya da konservesi de yapılabilir.

9. Buda’nın Eli

Buda’nın Eli, değişik ismi ve limon tadıyla ilgi çekmektedir. Daha çok dekor gibi görünen meyve yemeklere katıldığında limon tadı verir. Salatalarda, içeceklerde, reçel ve parfüm yapımında kullanılan narenciye, mide bulantısına ve yanmasına iyi gelir. Kokusuyla rahatlama etkisi yaratan Buda’nın eli, özellikle kış aylarında tüketildiğinde ani üşümelerin önlenmesini sağlar. Buda’nın eli, ilginç görüntüsüyle en ilgi çeken tropikal meyvelerdendir. Bu ilginç görünümü nedeniyle parmaklı ağaç kavunu olarak da bilinir. Son derece faydalı olan Buda’nın elinin sulu ve lezzetli iç kısmına ek olarak kabukları da yenebilmektedir.

10. Pepino

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Pepino meyvesi, Peru’da yetiştirilen bir meyvedir. Kavun aromalı ve ince kabukludur. Tat olarak muz ve ananası andıran pepino, içerdiği A vitamini ile gözleri ve beyni güçlendirir. Pepino meyvesi, içerdiği C vitamini sayesinde idrar yolları ve solunum yolları enfeksiyonlarını azaltır. Ayrıca kolesterolü düşürdüğü ve kanser hücrelerini yok ettiği de bilinen faydaları arasındadır. Kalp krizini önleyen pepino, kilo problemlerinin çözülmesine de yardımcı olur. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetiştirilen bu egzotik meyve, en çok tercih edilen yiyecekler arasında yerini alıyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç