En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

3 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Dünyada bilmediğimiz ve tatmadığımız birçok meyve bulunuyor. Görüntüleri ve şekilleri farklı, tatları ise apayrı meyveler… Bazıları damak tadımıza uymazken bazıları vazgeçilmezimiz olabilir. Sizler için dergiCE en dikkat çekici tropikal meyveler listesi derledi. İşte egzotik meyvelerin detayları ve yararları…

1. Pitaya

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Pitaya veya bir diğer adıyla ejder meyvesi, hem görüntüsüyle hem de tadıyla ilgi çekiyor. Tropik iklim kuşağında yetişen pitayanın anavatanı ise Filipinler. Pitayanın içerisinde tohum benzeri çekirdekler vardır ve tadı tatlıdır. Kalorisi oldukça düşük olan pitaya, şarap ve meyve suyu yapımında kullanılıyor. Pitaya son yıllarda ülkemizde de yetiştirmeye başlandı.

2. Rambutan

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Rambutan, meyvelerin kralı olarak bilinen tropik bir meyvedir. Demir açısından oldukça zengin olan rambutan, tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Görüntüsüyle oldukça dikkat çeken bu meyve, ülkemizde de yetiştirilmekte. Rambutan meyvesi sindirim sistemini düzenliyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor, aynı zamanda birçok hastalığa karşı vücudu güçlendiriyor.

3. Liçi

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Liçi, Türkiye’de kral meyvesi olarak bilinen en dikkat çekici tropikal meyveler arasında yer alan bir diğeri. Çin’in güneyindeki ülkelerde yetişen liçi, kabuğu sert ve pembemsi bir renktedir. İç kısmında bulunan yarı-saydam meyve tatlı ve yumuşaktır. Liçi, kalp hastalıkları için faydalı ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir.

4. Salak

Salak meyvesi, Endonezya ve Malezya’da yetişen bir tropikal meyvedir. Dışı sert ve kahverengi renge sahiptir. Renginden dolayı yılan meyvesi olarak da adlandırılıyor. Tadı birçok tropikal meyve gibi tatlı-ekşidir. Salak meyvesi, adının tam tersi hafızayı güçlendiriyor ve göz sağlığı açısından fayda sağlıyor. Salak, Uzakdoğu bölgesine özgü yetişen meyveler listesinde.

5. Ake

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Ake, Batı Afrika’da yetişen, özellikle Jamaika’ya özgü bir meyvedir. Dışı sert bir kabuğa sahiptir. İçi ise üç siyah çekirdeğin çevrelediği sarı saydam yapıdadır. Hafif ve kremsi tatta olan Ake, sebze olarak da kullanılıyor. Tansiyon, kan dolaşımı ve sindirim sistemi açısından yeterince faydalıdır.

6. Kiwano

Kiwano, ülkemizde boynuzlu kavun olarak bilinir. Güney ve Orta Afrika’da yetişen meyvenin dışı sert ve dikenli bir yapıda. İçeriğinde bulunan kalsiyum, demir ve besin lifleri nedeniyle oldukça fazla faydaya sahip. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor, idrar yolu enfeksiyonunu engelliyor ve cilde güzel bir görünüm kazandırıyor. Kiwano ilgi çeken görüntüsüyle ilginç tropikal meyveler listemizde yer alıyor.

7. Durian

En Dikkat Çekici Tropikal Meyveler

Durian, Tayland, Vietnam ve Malezya’da yetişen meyvelerden. Durian bazı ülkelerde yasak çünkü kabuğu çok kötü kokuyor ama içiyse bir o kadar lezzetli ve mayhoş bir tatta. Kabuğun içinde 6 bölmeli sulu bir yapı var ve meyve sarı-krem renginde. Durian, bakır açısından zengin bir meyvedir. Birçok vitamin içeren bu meyve, bağışıklık sisteminine iyi geliyor, kan hücre üretimini arttırıyor ve enerji veriyor.

8. Mangostan

Mangostan, adı çok duyulmamış ama lezzetine hayran kalacağınız bir tropikal meyve. Dış kısmı sert mor kabukla kaplı, içi sulu ve parlak bir yapıdadır. Tadı biraz ekşi ve tatlıdır. Güneydoğu Asya’da yetiştirilen bu meyve, besin, antioksidan ve lif açısından oldukça zengin. Mangostan, cilt bakımı, bağışıklık sistemi güçlendirme, sindirim bozukluklarını giderme açısından oldukça faydalı bir meyvedir.

9. Buda’nın Eli

Buda’nın Eli, değişik ismi ve limon tadıyla ilgi çekiyor. Daha çok dekor gibi görünen meyve yemeklere katıldığında limon tadı veriyor. Salatalarda, içeceklerde, reçel ve parfüm yapımında kullanılan narenciye, mide bulantısına ve yanmasına iyi gelir. Buda’nın eli, ilginç görüntüsüyle en ilgi çeken tropikal meyvelerdendir.

10. Pepino

Pepino meyvesi, Peru’da yetiştirilen bir meyvedir. Kavun aromalı ve ince kabukludur. Pepino meyvesi, içerdiği C vitamini sayesinde idrar yolları ve solunum yolları enfeksiyonlarını azaltıyor. Ayrıca kolesterolü düşürdüğü ve kanser hücrelerini yok ettiği de belirtiliyor. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetiştirilen bu egzotik meyve, en çok tercih edilen yiyecekler arasında yerini alıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?