Veganların En Çok Tercih Ettiği Yiyecekler

2 dk okuma süresi


13
10 Paylaşım, 13 puan

Veganların en çok tercih ettiği yiyecekler sık sık gündeme gelir oldu çünkü günümüzde  veganlık artık çok popüler. Vegan diyeti de uzmanlar tarafından oldukça sağlıklı bulunuyor ve tavsiye ediliyor. 

1. Keten Ve Kenevir

Veganların En Çok Tercih Ettiği Yiyecekler

Keten ve kenevir tohumları  diğer tohumlara nazaran daha fazla protein içeriyor. Keten ve kenevir tohumları Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bakımından zengin oldukları için veganlar için vazgeçilmezler besinler arasında. Daha fazla doğal protein kaynağını öğrenmek istiyorsanız yazımıza göz atmayı unutmayın.

2. Kuru Yemiş

veganların en çok tercih ettiği yiyecekler

Kuru yemiş, veganların yemek listesinin başında yer alıyor.  Fındık, ceviz ve tohum gibi ürünler protein açısından zengin oldukları için veganların en çok tercih ettiği yiyecekler arasında.

3. Badem Sütü

Veganların En Çok Tercih Ettiği Yiyecekler

Badem sütü, bol miktarda kalsiyum ve potasyum içeriyor. Oldukça sağlıklı olan badem sütü, kilo vermeyi de hızlandırıyor. Badem sütü vücudun protein ihtiyacını yüksek oradan  karşılayabiliyor.

4. Avokado

Veganların En Çok Tercih Ettiği Yiyecekler

Avokado, enerji değeri yüksek bir besin olduğu için veganların en çok tercih ettiği yiyeceklerin başında geliyor. Yağ ve protein açısından zengin olan avokado, aynı zamanda bol miktarda A ve E vitamileri içeriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren avokado, listemizde yerini alıyor.

5. Yosun

Veganların En Çok Tercih Ettiği Yiyecekler

Deniz yosunu, birçok sağlık yararı olan temel bir yağ asidi olan DHA’yı içeren nadir bitkilerden biridir. Protein ve içerdiği mineraller sayesinde veganların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir.  Hafta içinde birkaç porsiyon yosun, hem veganlar hem de sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için mükemmel bir besin.

6. Baklagiller

Veganların En Çok Tercih Ettiği Yiyecekler

Baklagiller protein ve demir açısından zengin bitkilerdir. Ayrıca baklagillerde lif kaynakları, yavaş sindirilmiş karbonhidrat, demir, çinko, antioksidanlar ve diğer sağlığı teşvik eden bitki bileşikleri bulunuyor. Haliyle veganların en çok tercih ettiği yiyecekler arasına giriyor.

7. Tofu

Tofu, soya peyniri ezmesi ile yapılıyor ve veganlar  için popüler bir alternatif haline geliyor. Sote edilebilir, ızgara yapılabilir veya karıştırılabilir bir besin aynı zamanda. Omlet gibi tariflerde yumurtalara güzel bir alternatif oluşturuyor. 

8. Sebze ve Meyve

Sebze ve meyve çeşitleri  veganların yemek listesinin en önemlilerinden. Sebze ve meyveler içlerindeki mineral ve vitamin sayesinde ihtiyacı olan enerjiyi alabiliyor. Aynı zamanda  patlıcan ve mantar ızgara yapmak için de ideal. Yeşil yapraklı bitkiler vitamin kaynağı olduğu kadar protein kaynağı olduğu için de sebze ve meyveler veganlar için biçilmiş kaftan.

9. Kepekli Tahıl Ürünleri

Kepekli tahıllar; karbonhidrat, lif ve demir kaynağı, ayrıca B vitaminleri, magnezyum, fosfor, çinko ve selenyum kaynaklarıdır. Bazı çeşitleri, özellikle de protein söz konusu olduğunda, diğerlerinden daha besleyicidir. Veganlar ekmek ihtiyaçlarını bu besinlerde sağlamakla birlikte, sağlıklı bir yaşam sürüyorlar.

10. Beslenme Mayası

Beslenme mayası, çoğu süpermarkette ve sağlık gıda mağazasında sarı toz veya pul şeklinde bulunuyor. Güçlendirilmiş beslenme mayası, oldukça yüksek miktarda B12 içeriyor. Organların günlük B12 vitamin tavsiyelerine ulaşmalarının pratik bir yolu olabilir ama hazır besinler yerine doğal yöntemleri tercih etmenizi öneriyoruz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?