Sadece Türkiye’de Yaşayan Veganların Anlayabileceği 10 Durum

5 dk okuma süresi


29
13 Paylaşım, 29 puan

Veganlar, hayatlarından hayvansal içerikli her şeyi çıkarmış insanlardır. Kimisi sadece beslenmede hayvansal ürünleri tercih etmezken, kimisi kıyafette dahi hayvansal ürün kullanmazlar. Sadece Türkiye’de bulunan veganların anlayabileceği öyle 10 durum var ki, ülkemizde yaşayan veganlar bunlara mutlaka maruz kalmıştır. Veganizm, son yıllarda oldukça popülerleşmiş olsa da hala yabancılık çeken insanlar elbette ki mevcut. Özellikle Türk mutfağına ve yaşayışına farklı bir akım olan veganizm, Türkiye’de henüz tam olarak alışılmış değildir. Biz de sizlere Türkiye’de veganların günlük hayatta yaşadıklarını listeledik. Keyifli okumalar!

1. Vegan Olmanız Bir Sebebe Bağlanır

Sadece Türkiye’de Yaşayan Veganların Anlayabileceği 10 Durum

Türkiye’de vegan olduğunuzu söylediğiniz insanların büyük bir bölümü bunun bir sebebi olduğunu düşünür. Vegan beslenmeyi tercih ettiğinizi düşünen insan sayısı bir hayli azdır. Çoğunluk; kilo vermek için, ilgi çekmek için vegan beslendiğinizi düşünür. Birçok insan vegan olduğunuzu duyduğunda alerjiniz olup olmadığını sorar. Bir alerjinizin olmadığını söylediğinizde ise, neden vegan beslendiğinizi anlamaya çalışırlar. Eğer bir rahatsızlığınız yoksa ya da belli bir diyet içerisinde değilseniz vegan beslenmeyi seçmenizi saçma bulabilirler. Sadece vegan beslenmeyi tercih ettiğinizi açıkladığınızda ise genelde size inanmazlar, dedikodunuzu yaparlar. Gizlediğiniz bir şeyler olduğunu düşünürler.

2. Vegan Lokanta Sayısı Çok Azdır

Ülkemizin en büyük ve kalabalık şehirlerinden tutun, en küçük bölgesine kadar her yerde vegan bireyler yaşamaktadır. Ancak veganizm tam olarak benimsenmediğinden ya da anlaşılamadığından dolayı veganlara tamamen uygun vegan lokanta sayısı çok azdır. Bu durum vegan insanların sosyal hayattaki durumunu tamamen etkilemektedir. Vegan lokanta sayısı son derece az olduğu için vegan bireyler dışarda yemek yemek ya da bir şeyler içmek istediğinde içeriği tamamen öğrenmek durumunda kalırlar. Ne yazık ki; ülkemizde tamamen vegan ürüne sahip lokanta, kafe ya da bar sayısı da yok denecek kadar azdır.

3. Türkiye’de Vegan Gıdalar Çok Pahalıdır

Sadece Türkiye’de Yaşayan Veganların Anlayabileceği 10 Durum

Sadece Türkiye’de yaşayan veganların anlayabileceği 10 durum arasında belki de en önemli olan madde budur. Maalesef ülkemizde vegan ürünler –bitkisel sütler, tofu, soya- ülkemizde fahiş fiyatlara satılmaktadır. Sadece veganların değil herkesin tükettiği baklagiller dahi ülkemizde gereğinden pahalıya satılmaktadır. Yiyecekleri gıdalar kısıtlı olan veganların, besin değerlerini tam olarak alabilmesi adına bu gıdaları tüketmesi gerekir. Durum böyleyken de, son derece pahalı olan vegan ürünler, vegan bireylerin hayatını son derece zorlamaktadır.

4. Veganlıkla İlgili Şaka Yapan Birileri Olur

Ülkemizde yaşayan insanların veganlığa yabancı olması nedeniyle, vegan bireyler sürekli şakalara maruz kalabilirler. Kimi zaman son derece çirkinleşebilen bu şakalar veganların canını sıkabilir. Günlük hayatta sürekli et ürünleri gösterilip: “Hiç mi canın istemiyor?” ya da “Bu yenmez mi hiç?” gibi şakalar yapılır. Bu şakalara ek olarak salatayla ilgili olarak da: “Bitkilerin de ruhu var bunu da yeme” ya da “Ağaçların canı acıyor” gibi şakalar kaçınılmaz olabilir. Üstelik sürekli “Böyle yaşanır mı?” tarzı sorularla psikolojik baskıya uğrayan veganların kalbinin kırılması, sinirlerinin bozulması söz konusudur.

5. Her Gün Veganlığın Ne Olduğu Sorulur

Sadece Türkiye’de Yaşayan Veganların Anlayabileceği 10 Durum

Veganlığın tam olarak ne olduğuna dair hiçbir fikri olmayan insanlar tabii ki ülkemizde de mevcut. Veganlar mutlaka her gün en az bir kişiye veganlığın ne olduğunu açıklarlar. Türkiye’de yaşayan veganların gün içinde en az 10 kişiye sadece “Vegan nedir?” açıklaması yapması, vegan bireylerin anlayabileceği bir durum olup, onlara bıkkınlık yaşatmaktadır. Veganlık ile vejetaryenlik de çok sık karıştırılan iki terimdir. Bu yüzden veganlar, veganlık ve vejetaryenlik arasındaki farkları da gün içinde birçok insana anlatırlar. Maalesef bazı insanlar ısrarla anlamayıp veganları oldukça zorlayabilirler.

6. Toplu Yemekler Veganlar İçin Zorlu Geçer

Aile yemekleri, iş yemekleri ya da tüm toplu yemekler veganlar için zorlayıcı geçer. Vejetaryen yiyecekler o yemekte bulunsa bile, vegan yiyecekler genelde atlanır. Masanın çoğunluğu vegan değilse eğer, vegan bireyler o sofralarda yiyecek genellikle sadece salata bulabilir. Tatlılarda genellikle yumurta ve süt, yemeklerde ise tereyağı, et ya da et suyu bulunur. Bu sebepten dolayı veganlar genellikle onlara uygun yemek bulamaz ve sofradan aç kalkmak durumunda kalırlar. Ülkemizde veganlık yabancı bir kelime olduğu için masadaki diğer kişiler neden yemediğini yemek boyunca sorgulayıp veganları sıkboğaz ederler.

7. Tüm Hastalıklar Vegan Olmanıza Bağlanır

Sadece Türkiye’de Yaşayan Veganların Anlayabileceği 10 Durum

Ülkemizde veganların yeterli beslenemediğine dair bir inanış vardır. Bu yüzden de en ufak bir nezle bile vegan olmaya bağlanır. Vegan bireyin halsiz kalmasına “Yumurta yemiyorsun, süt içmiyorsun daha çok halsiz kalırsın.” gibi tepkiler verilir. Vegan biri “başım ağrıyor” ya da “karnım ağrıyor gibi günlük hayatta herkesin yaşadığı ve sebebi genellikle yorgunluk ve hazımsızlık olan rahatsızlıkların sebebi bile vegan olmak olarak görülür. Yorgunluk için bile “Et yemezsen güçten düşersin.” denmesi ülkemizdeki veganlar için kaçınılmazdır. Eğer Türkiye’de yaşıyor ve vegan olmayı düşünüyorsanız, size önerimiz; hiçbir rahatsızlığınızı dışarıda dile getirmeyin. Komplo teorileri üretilmesi olasıdır.

8. Veganlıkla İlgili Mutlaka Bir Konu Açılır

Vegan olan insanlar ülkemizde her gün saçma sapan sorulara cevap vermek zorunda kalırlar. “Neden veganlığı seçtin?”, “Vejetaryenlik daha kolay değil mi?”, “Hiç mi hayvansal ürün yemiyorsun?”, “Canın et, süt, yumurta, tereyağı istemiyor mu?” gibi soruların sorulmadığı gün neredeyse yoktur. Hayvansal gıdalar Türk mutfağının büyük bir bölümünü kapladığı için onlar olmadan bir yaşamın mümkün olmadığı düşünülür. Bu yüzden yumurtasız, etsiz bir hayatın geçmeyeceği düşünülür. Maalesef ülkemizdeki vegan bireyler, her gün anlamsız ve son derece saçma soruları cevaplamaktadır. Genellikle rahatsız edici bu sorular veganlar için son derece can sıkıcıdır.

9. Sürekli Birileri Veganlığı Bırakmanızı Söyler

Türkiye’de hala alışılamayan veganlık birçok insan tarafından garipsenir. Bu yüzden ülkemizdeki veganlara sürekli olarak veganlığı bırakması, hayvansal ürün tüketmesi söylenir. Veganlara, veganlığın zor olduğu eğer böyle bir beslenme seçmek isterse vejetaryen olabileceği söylenir. Vegan bireylerin en yakınları bile “Veganlık çok zor, boş ver bırak.” ya da “Yeterli beslenemezsin, en azından süt iç.” gibi serzenişlerle vegan beslenmeyi bırakması telkin edilir. Vegan kişiler için tüm bu süreçle mücadele etmek oldukça zordur. Önerimiz; veganlara hakları olan özgürlüğü tanımalıyız.

10. Türkiye’de Veganlık Yalnızlıktır

Sadece Türkiye’de Yaşayan Veganların Anlayabileceği 10 Durum

Türkiye veganlar için yalnızlık demektir. Lokantalarda yiyecek uygun bir yemek bulamadıklarında arkadaşları yemek yerken onlar yiyemezler. Vegan lokanta eksikliği dışlanmış hissetmelerine neden olur. Tüm bunlara ek olarak veganlara yöneltilen sorular, şakalar ya da yıkıcı eleştiriler nedeniyle de canları sıkılır. Kimsenin onların hayat tarzına destek olmadığını, yapayalnız olduklarını düşünürler. Veganların tek beklentisi saygıdır. Bu da onların en doğal hakkıdır her insan gibi. Sadece veganlara değil tüm insanların tercihlerine gereken saygı göstermeli ve destek olmalıyız. Her birey kendi kararlarını verebilir, köstek olmamalıyız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!