En Beğenilen Efsane Yönetmenlerden Martin Scorsese İmzalı Filmler

5 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Sinema dünyasını şekillendiren pek çok faktör bulunmaktadır: Senaristler, yapım şirketleri, oyuncular ve belki de en önemli olan yönetmenler. Kağıt üstündekileri görsel bir dünyaya aktarmayı görev edinen bu kişiler, başarıları oranında seyircilerin takdirini kazanmaktadırlar. Bunun yanı sıra film endüstrisinde ve kendilerinden sonra gelen yeni isimler üzerinde etki bırakmaktadırlar. Günümüzde bu yönetmenler arasında Martin Scorsese de gösterilmektedir. Kendisi, pek çok yapımıyla beyazperde dünyasında yer kazanmıştır. Efsane yönetmenlerden Martin Scorsese imzalı filmler, sinemanın en beğenilen yapımları arasında yer almaktadır. Bu yapımlardan bazılarını sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Raging Bull

En Beğenilen Efsane Yönetmenlerden Martin Scorsese İmzalı Filmler

1980 yılında yayınlanan Raging Bull, yönetmenin en ünlü filmlerinden biri olarak bilinmektedir. Spor draması olan geçen yapım, biyografik özellikler taşımaktadır. İtalyan-Amerikan profesyonel boksör Jake LaMotta’nın “Raging Bull: My Story” adlı anı kitabından uyarlanmıştır. Başrollerde ise Scorsese’nin diğer filmlerinde de beraber rol alacak olan Robert De Niro ve kardeş LaMotta’yı canlandıran Joe Pesci yer almaktadır. Film, Jake’in öfkesinin, kıskançlığının ve doyumsuzluğunun kendisine ve çevresindekilere nasıl zarar verdiğini anlatmaktadır. Film, eleştirmenlerden karışık tepkiler almasına rağmen 8 Oscar ödülüne aday olmuştur. De Niro, beğeni toplayan performansıyla En İyi Aktör ödülünü kazanmıştır.

2. Taxi Driver

Martin Scorsese imzalı filmler arasında en beğenilen ve diğer yönetmenlerden “efsane” yorumunu alan Taxi Driver da yer almaktadır. 1976 yılında yayınlanan psikoljik gerilim yapımında Robert De Niro tekrar karşımıza çıkmaktadır. Ona eşlik edenler arasındaysa Jodie Foster, Albert Brooks ve Harvey Keitel yer almaktadır. Film, Vietnam Savaşı sonrası New York’ta geçmektedir. Travis Bickle, taksi şoförlüğü yapan eski bir askerdir. Kendisi zihinsel sorunlar yaşamaktadır. Hikaye de Bickle’ın çalıştığı gece vakitlerindeki mental durumu üzerinden ilerlemektedir. Film, içerdiği şiddet ve Foster’ın 12 yaşında kadroda yer alması nedeniyle eleştirilmektedir. Buna rağmen Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or ödülünün sahibi olmuştur.

3. Mean Streets

En Beğenilen Efsane Yönetmenlerden Martin Scorsese İmzalı Filmler

Mean Streets, ünlü yönetmenin kariyerinin ilk filmlerinden biridir. 1973 senesinde yayınlanan suç filminin senaryosunda Mardik Martin’in de katkıları bulunmaktadır. Kadroda ise Harvey Keitel, Robert De Niro, David Proval, Amy Robinson ve Richard Romanus yer almaktadır. Keitel’ın hayat verdiği Charlie Cappa, genç bir İtalyan-Amerikandır. New York’ta yaşamaktadır. Bir sürü borcu olan umursamaz arkadaşı Johnny’ye karşı sorumluluk hissetmektedir. Ayrıca Johnny’nin kuzeni Teresa’ya karşı hisler beslemektedir. Charlie’nin amcası ise onun Johnny’den uzak durmasını istemektedir. Scorsese, Charlie’nin arasında kaldığı ikilemin ona nasıl zarar verdiğini anlatmaktadır.

4. The King of Comedy

1980’li yıllarda en beğenilen filmler ve yönetmenlerden bahsedildiğinde efsane Martin Scorsese ve onun imzalı yapımları karşımıza çıkmaktadır. 1982 senesinde yayınlanan The King of Comedy de yönetmenin bu işlerinden biridir. Bir kara mizah drama olarak ifade edilen film, hiciv ögeleri barındırmaktadır. Jerry Lewis ve Sandra Bernhard yan rolleri üstlenirken De Niro yine başrolde yer almaktadır. Bu yapım, yönetmen ve oyuncu arasındaki beşinci işbirliğidir. Hikaye, Amerikan medya kültürü ve şöhrete tapılması temalarına odaklanmaktadır. Film eleştirmenler tarafından olumlu bir şekilde karşılanmıştır. Ancak Scorsese’nin gişede başarısız olan işleri arasında yer almaktadır.

5. Goodfellas

En Beğenilen Efsane Yönetmenlerden Martin Scorsese İmzalı Filmler

Goodfellas, Scorsese’nin, en iyisi değilse bile, en iyi filmlerinden biridir. 1990 yılında yayınlanan suç fimi, Nicholas Pileggi’nin Wiseguy kitabından uyarlanmıştır. Pileggi senaryo yazımında da yer almıştır. Başrolde ise artık yabancı olmadığınız bir isim var: Robert De Niro. Ona eşlik edenler arasında Joe Pesci, Ray Liotta, Lorraine Bracco yer almaktadır. Yapım, mafya ortağı Henry Hill’in yükselişini ve düşüşünü ekrana getirmektedir. Hill’in arkadaşlarının ve ailesinin 1955’ten 1980’e kadar yaşadıkları anlatılmaktadır. Goodfellas hem Scorsese’nin hem de tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilmektedir. Yapımda dikkat çeken isimse performansıyla Oscar’ın da sahibi olan Joe Pesci’dir.

6. Hugo

Hugo, listede yer alan filmler içerisinde en farklı olandır. John Logan, senaryoyu “The Invention of Hugo Cabret” uyarlamıştır. 2011 yılında yayınlanan yapım, Scorsese’nin ilk 3D filmidir. Bu konu hakkında yönetmen şunları söylemiştir: “3D’yi gerçekten ilginç buluyorum çünkü oyuncular duygusal olarak daha ön planda. En hafif hareketleri, en narin niyetleri daha kesin olarak anlaşılmakta.” Hikaye ise 1930’lu yılların Paris’inde, Montparnasse Garı’nda yalnız yaşayan Hugo’yu anlatmaktadır. Başrol Hugo’yu canlandıran isim Asa Butterfield’dır. Ona eşlik eden isimler arasında Chloe Grace Moretz, Ben Kingsley, Sacha Baron Cohen ve Jude Law yer almaktadır. Film, teknik dallarda 5 Oscar sahibidir.

7. The Age of Innocence

En Beğenilen Efsane Yönetmenlerden Martin Scorsese İmzalı Filmler

Martin Scorsese’nin imzasını taşıyan bir diğer film ise The Age of Innocence’dır. Tarihi bir romantik drama olarak gösterilen yapım, 1993 yılında yayınlanmıştır. Senaryo ise Edith Wharton’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Kadroda Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer ve Winona Ryder yer almaktadır. Film, New York’un zengin avukatlarından Newland Archer’ın, May Welland ile olan ilişkisini ve evliliğini anlatmaktadır. Archer’ın daha sonra Kontes Olenska’yı temsil etmeye başlamasıyla hikaye şekillenmektedir. Scorsese filmi, yayın tarihinden bir ay önce hayatını kaybeden babasına adamıştır. Babası ve annesi filmde küçük rollerde görünmüşlerdir.

8. Shutter Island

Shutter Island, Scorsese’nin neo-noir tarzda çektiği bir psikolojik gerilim filmidir. 2010 yılında yayınlanan film, aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Başrolde ise Scorsese’nin çalışmayı sevdiği bir başka aktör olan Leonardo DiCaprio yer almaktadır. Ona eşlik eden isimler arasında Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams, Emily Mortimer ve Patricia Clarkson vardır. Hikaye, hastalarından biri kaybolduktan sonra bir psikiyatri tesisini araştıran Edward “Teddy” Daniels’a odaklanmaktadır. Film çoğunluğu olumlu olmak üzere karışık eleştiriler almıştır. Bu eleştirilerden biri şu şekildedir: “Bir sanat eseri olarak anlamak için birden fazla izleme gerekli. Gelişimi, hikayesinden daha önemli…”

9. Gangs of New York

Yönetmenin filmografisinde yer alan bir diğer tarihi suç filmi ise Gangs of New York’tur. 2002 yılında yayınlanan film, aynı adlı bir kitaptan uyarlanmıştır. Senaryoyu hazırlayanlar ise Jay Cocks, Steven Zaillian ve Kennet Lonergan’dır. Kadroya baktığınızda Leonardo DiCaprio ve Daniel Day-Lewis tekrar karşınıza çıkmaktadır. Cameron Diaz ise onlara eşlik etmektedir. Hikaye, 1863 senesinde gerçekleşen karmaşalara odaklanmaktadır. O dönemde uzun süreli bir Katolik-Protestan kavgası şiddete dönüşmüştür. İrlandalı mülteci gruplarsa kölelerin özgürleştirilmesinin sebep olduğu düşük maaşları protesto etmektedir. Film Day Lewis’in performansı ve kazandığı 10 Oscar adaylığı ile hatırlanmaktadır.

10. The Aviator

En Beğenilen Efsane Yönetmenlerden Martin Scorsese İmzalı Filmler

2004 yılında yayınlanan The Aviator da birçok Scorsese eseri gibi biyografik ögeler içermektedir. Senaryosunu John Logan’ın yazdığı film, Hollywood dünyasında geçmektedir. Leonardo DiCaprio Howard Hughes’i, Cate Blanchett Katharine Hepburn’ü, Kate Beckinsale Ava Gardner’ı canlandırmaktadır. Yan rollerde ise Alec Baldwin, Jude Law, Willem Dafoe ve Gwen Stefani gibi isimler yer almaktadır. Bir havacılık öncüsü olan Hughes, başarılı bir film yapımcısı haline gelmektedir. Endüstride artan başarısıyla beraber zihinsel rahatsızlıkları da ortaya çıkmaktadır. Cate Blanchett, filmdeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarı’nın sahibi olmuştur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!