Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler

5 dk okuma süresi


7
14 Paylaşım, 7 puan

Bir filmin değerini, güzelliğini neyin belirlediği tartışılabilir. Seyircilerin yapımlara gösterdiği değerler çok sübjektif kalabilir. Daha somut bir ölçütse ödüllerdir. Bu ödüllerin en kıymetlisi ise Oscar ödülleridir. Akademi ödülleri olarak da bilinen tören, her yıl tüm dünyanın yoğun bir ilgiyle beklediği dev bir etkinliktir. Her sene film endüstrisindeki isimler tarafından seçilen birbirinden güzel filmler, çeşitli kategorilerde yarışır ve yalnız bir tanesi kazanır. Bu ödüllerin sahibi olmak oldukça zor bir serüvendir. Dolayısıyla bu filmlere ayrı bir ilgi gösterilir. Sizler için Oscar ödüllü filmler arasından mutlaka izlenmesi gereken yapımları derledik. Keyifli okumalar!

1. Yeşil Rehber

Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler

2018 yapımı film, Peter Farrely’nin yönettiği bir biyografik dramadır. Başrollerde Viggo Mortensen ve Mahershala Ali yer alır. Ali, performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ının sahibi olmuştur. 1962 yılında geçen Yeşil Rehber, ünlü bir piyanist olan Don Shirley ile onun şoförü ve koruması olarak çalışan Tony Lip’in hikayesini anlatır. Çıktıkları yolculukta birçok tehlikeyle karşı karşıya kalan ikili, oldukça garip şeyler yaşarlar. Filmin adı ise yolculukta kullandıkları Afrikalı-Amerikan gezginleri kullandığı bir gezi rehberinden gelir. Orijinal adı Green Book olan yapım, 2019 Oscar töreninde En İyi Film ödülünün sahibi olmuştur.

2. Suyun Sesi

oscar ödüllü filmler

Suyun Sesi, 2017 senesinde yayınlanan romantik bir fantezidir. Guillermo del Toro filmin yönetmenidir. Senaryoyu Vanessa Taylor ile beraber kaleme almıştır. Başrollerde Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins ve Octavia Spencer yer alır. Orijinal adı The Shape of Water olan film, Baltimore’da 1962 yılında geçer. Soğuk savaş yıllarında Elisa adında dilsiz bir kız, devletin gizli araştırma tesisinde çalışmaktadır. Bu sırada bir sırdan haberdar olur. Laboratuvar koşullarında eşi benzeri olmayan bir varlık üretilmiştir. Bu yaratık ile Elisa arasında kopması mümkün olmayan bir bağ kurulmuştur. Yönetmenin mutlaka izlenmesi gereken yapımları arasında yer alan Suyun Sesi, En İyi Film Oscar’ı ödüllü filmler arasına girmiştir.

3. Ay Işığı

Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler

Ay Işığı, orijinal adıyla Moonlight, 2017’de düzenlenen ve 2016 yapımı filmlerin ödüllendirildiği törende En İyi Film ödülünün sahibi olmuştur. Barry Jenkins’in yönetmenliğini üstlendiği yapım, bir “coming-of-age” dramasıdır. Hikayenin iki kahramanı Chiron ve Kevin, hayatlarının üç farklı döneminde üç farklı aktör tarafından canlandırılmıştır. Mahershala Ali ve Naomie Harris ise film boyunca yer almıştır. Genç bir siyahi çocuğun, yetişkinliğine kadar hayatta kalmak için verdiği mücadele ve kendine yer edinmek için verdiği savaş anlatılır. Film, tamamı siyahi bir kadrosu olan ve LGBTQ ile ilgili olan ilk En İyi Film Oscar’ı kazananıdır.

4. Spotlight

Spotlight

Tom McCarthy’nin yönetmenlik koltuğuna oturduğu Spotlight, 2015 senesinde yayınlanmış bir dramadır. Senaryoyu Josh Singer ile beraber yazan yönetmen, filmde biyografik ögelerden yararlanmıştır. The Boston Globe gazetesinde çalışan, Amerika’da araştırmacı gazetecilik yapan “Spotlight” ekibinin çalışmaları filmin konusudur. Bu özverili takımın üyelerini Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachael McAdams ve John Slattery canlandırmıştır. Yapım, ekibin yayınladığı bir dizi yazıdan uyarlanmıştır. Boston bölgesinde yer alan Katolik rahiplerin sistematik çocuk istismarı ortaya çıkarılmak istenmiştir. Film, En İyi Film’in yanı sıra En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ının da sahibidir.

5. Birdman

Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler

Michael Keaton’ın ana karaktere hayat verdiği Birdman, 2014 yılında yayınlanmıştır. Alejandro G. Iñárritu’nun yönetmenliğini üstlendiği film, kara mizahla harmanlanmış bir dramadır. Keaton’a eşlik edenler ise Zach Galifianakis, Edward Norton, Naomie Watts ve Emma Stone gibi isimlerdir. 4 kişilik bir kadrodan çıkan senaryo, ününü kaybetmeye başlayan bir Hollywood aktörü olan Riggan Thomson’ı anlatır. Kendisi daha önce canlandırdığı süper kahraman “Birdman” ile tanınmıştır ama popüler olduğu günler artık geride kalmıştır. Yeni bir Broadyway oyununa hazırlanmaya çalışan Riggan’ın kendisiyle yaşadığı ego savaşı ekrana taşınmıştır.

6. Soysuzlar Çetesi

oscar ödüllü filmler

2009 senesinde yayınlanan Soysuzlar çetesi, ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun en çok sevilen filmlerinden biridir. Orijinal adı Inglourious Basterds olan yapımın kadrosunda Brad Pitt, Christoph Waltz, Michael Fassbender, Melanie Laurent ve Diane Kruger gibi ünlü oyuncular yer alır. Bir savaş filmi olarak anılan Soysuzlar Çetesi, Nazi Almanyası’nın liderini öldürmeyi planlayan iki alternatif tarihi hikaye anlatır. Bu hikayelerden birinde Laurent’in karakteri Shosanna Dreyfus bunu planlar. Bir diğerinde ise Pitt’in karakteri Aldo Raine’nin öncülük ettiği bir grup Yahudi Amerikan asker bunu başarmak ister. Kadronun en dikkat çeken ismi Waltz, performansıyla Oscar’ın sahibi olmuştur.

7. Artist

Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler

Fransız yapımı The Artist, komedi ve dram ögelerini beraber barındıran bir yapımdır. 2011 senesinde yayınlanan filmin başrollerinde Jean Dujardin ve Bérénice Bejo yer alır. Başarılı çalışmanın senaryosunu ve yönetmenliğini üstlenen kişi ise Michel Hazanavicius’dur. Yönetmen projesini, birkaç “part-talkie” kısım dışında, siyah beyaz sessiz filmler tarzında hazırlamıştır. Hikaye, 1927 ve 1932 seneleri arasında Hollywood’da geçer. Kariyeri yükselişe geçen bir genç aktris ile eski sessiz filmlerin yıldız aktörü arasındaki ilişkiye odaklanır. Dujardin’in performansıyla kazandığı Oscar’ın yanı sıra, En İyi Yönetmen ve En İyi Film Oscarlarının da sahibi olmuştur.

8. Operasyon: Argo

oscar ödüllü filmler

Argo, 2012 yılında yayınlanan Amerikan yapımı bir tarihi dramadır. Yapımını George Clooney’nin üstlendiği bu filmin yönetmenliğini, başrol oyuncusu olarak oynayan Ben Affleck yapmıştır. Kadroda performanslarıyla dikkat çeken Bryan Cranston, Alan Arkin ve John Goodman da yer alır. Tahran’da 6 Amerikan elçiliği görevlisinin kaçırılması ve aylarca alıkonulması, ardından İran Rehine Krizi ile CIA’in rehineleri kurtarma operasyonu ele alınmıştır. Filmde yer alan bazı bölümler, Kapalıçarşı’da çekilmiştir. 2013 yılında 7 dalda aday olarak gösterilen Argo, En İyi Film ve En İyi Uyarlama Senaryo dalında kazanan yapım olmuştur.

9. Aşk (Her)

Aşk (Her)

2013 yapımı Aşk, orijinal adıyla Her, bilim kurgu ögeleriyle harmanlanmış bir romantik dramadır. Filmin yapımcılığını, senaryosunu ve yönetmenliğini üstlenen ise tek bir kişidir: Spike Jonze. Bu proje, ünlü ismin ilk solo senaryo çalışmasını içerir. Başrolde Joaquin Phoenix, Theodore Twombly karakterine hayat verir. Scarlett Johansonn ise karakterin bir ilişki kurduğu yapay zeka Samantha’yı seslendirmiştir. Amy Adams, Rooney Mara ve Chris Pratt’in de yer aldığı filmin ilk gösterimi New York Film Festivali’nde gerçekleşmiştir. Filmin en takdir edilen yönü Jonze’un senaryosu olmuştur. Bu çalışma ile film, 5 adaylığı arasından En İyi Orijinal Senaryo ödülünün sahibi olmuştur.

10. Gladyatör

Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler

Gladyatör, izlenmesi gereken filmler arasında mutlaka yer alan Oscar ödüllü bir yapımdır. Projenin yönetmenlik koltuğuna oturan isim ünlü yönetmen Ridley Scott’tır. 2000 senesinde yayınlanan tarihi dramada Russell Crowe, Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen yer almıştır. Crowe, imparatorluk içinde yükselen Romalı general Maximus Decimus’u canlandırmıştır. Decimus, Phoenix’in canlandırdığı tahtın hırslı varisi Commodus’un ihanetine uğrar. Ailesi öldürülür ve kendisi de köle olarak yaşamaya başlar. Köle hayatının ilerleyen yıllarında Roma’ya gladyatör olarak geri döner. Amacı ise imparatorluk koltuğuna oturmuş olan Commodus’u öldürerek katledilen ailesinin intikamını almaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!