Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler

2 dk okuma süresi


7
14 Paylaşım, 7 puan

Akademi ödülleri olarak da bilinen Oscar, her yıl tüm dünyanın yoğun bir ilgiyle beklediği dev bir ödül törenidir. Her sene birbirinden güzel film birbiriyle yarışır ancak yalnız bir tanesi kazanır. Bizde sizin için Oscar ödülleri alan tüm zamanların en iyi filmlerini listeledik. İddia ediyoruz bu listeye bayılacaksınız. İşte mutlaka izlenmesi gereken Oscar ödüllü filmler

1. Yeşil Rehber

91. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Yeşil Rehber, ünlü bir piyanist ve onun şoförü olarak çalışan Tony’in hikayesini anlatıyor. Çıktıkları yolculukta bir çok tehlikeyle karşılaşan ikili, oldukça garip şeylerle karşı karşıya kalacaktır. Dram komedi türündeki bu film geçtiğimiz aylarda Oscar 2019 ödülünü kazanmıştır. Aynı zamanda 2019’da verilen diğer Oscar ödüllü filmler içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

2. Suyun Sesi

oscar ödüllü filmler

Soğuk savaş yıllarında Elisa adında dilsiz bir kız, devletin gizli araştırma tesisinde çalışırken bir sırdan haberdar olur. Laboratuvar koşullarında eşi benzeri olmayan bir varlık üretilmiştir ve bu yaratık ile Elisa arasında kopması mümkün olmayan bir bağ kurulmuştur. Bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

3. Ay Işığı

oscar ödüllü filmler

Genç siyahi bir çocuğun, yetişkinliğine kadar hayatta kalmak için verdiği mücadele ve kendine yer edinme savaşı anlatılıyor. Irkçılığın toplumdaki yerinden ve etkilerinden söz eden bu film, 2017 yılında Oscar kazanarak, başarısını kanıtlamıştır. Üstelik film, sadece 25 günde çekilmiştir.

4. Spotlight

Spotlight

Taciz olayı ile gündeme oturan bir kilisenin, suçluluğunu aklamak için çabalaması ve bu olayı aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesindeki yazarlar ele alınıyor. Dram polisiye türündeki bu film 2016’da Oscar almaya hak kazanmıştır.

5. Birdman

oscar ödüllü filmler

Birdman, süper kahramanı canlandıran Raymon Carver’in zamanla popülaritesinin azalmasını ve egosuyla savaşan Carver’in ailesiyle ilişkisinden bahsediyor. Komedi dram türündeki bu film, 2015 yılında Oscar kazanmıştır.

6. Soysuzlar Çetesi

oscar ödüllü filmler

Soysuzlar Çetesi, Alman kuşatması altındaki Fransa’da yaşanan zorluklardan, savaştan ve entrikalarla dolu taht oyunlarından söz etmektedir. Quentin Tarantino’nun yazıp, yönettiği bu film, 8 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ama “en iyi yardımcı oyuncu” ödülünü almıştır.

7. Artist

Artist

Hollywood sene 1927… George Valentin konuşma engeli olan ama sessiz sinema yıllarında karizması ve oyunculuğuyla herkesin gözdesi olan bir artisttir. Ancak sinemada ses kullanılmaya başladığında bir gecede gözden düşmüştür. George’nin hayatını anlatan bu film, 2012 yılında 5 dalda Oscar kazanmıştır.

8. Operasyon: Argo

oscar ödüllü filmler

Tahran’da 6 Amerikan elçiliği görevlisinin kaçırılması ve aylarca alıkonulması, ardından İran Rehine Krizi ile CIA’in rehineleri kurtarma operasyonu ele alınmaktadır. Yapımını George Clooney’nin üstlendiği bu filmin yönetmenliğini, başrol oyuncusu olarak oynayan Ben Affleck yapmıştır. Filmde bazı bölümler, İstanbul’daki Kapalıçarşı’da çekilmiştir. 2013 yılında 7 dalda aday olarak gösterilmiş, bunlardan 3 Oscar ödülünü kazanmıştır.

9. Aşk (Her)

Aşk (Her)

Yalnız yaşayan bir yazarın tüm ihtiyaçlarını karşılaması için kurduğu sistemle, arasında yaşanan ilginç olayları konu alan bir filmdir. 2014’te Oscar almaya hak kazanmıştır. Bilim kurgu ve komedi tarzındaki bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

10. Gladyatör

oscar ödüllü filmler

Roma imparatorluğunun en güvenilir adamı olma yolunda hızla ilerleyen Maximus’un bir kıskançlık uğruna ailesinin katledilmesi ile başlayan hayatını ve intikam arzusunu anlatan bu film, 2000 yılında Oscar ödülü kazanmıştır. Filmi izlerken intikamın ne kadar güçlü bir duygu olduğunu fark edeceksiniz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç