Tüm Zamanların En İyi Biyografi Filmleri

2 dk okuma süresi


9
11 Paylaşım, 9 puan

Biyografi filmleri, genelde ünlülerin yaptıklarını ya da bilinmeyen yönlerini bizlere sunar. Bu tür filmler, bizleri sessizce olağanüstü yaşamlara götürür ve gerçek hayatlara dayanan hikayeleri anlatır. dergiCE olarak, bizde sizlere en iyi biyografi filmleri üzerine favorilerimizi sıraladık. IMDB puanı ile, en yükseğinden düşüğüne doğru listeledik. Bu öneri listemize bayılacaksınız, iyi seyirler diliyoruz!

1. Sıkı Dostlar, 8.7 (1990)

En iyi biyografi filmleri

İtalyan-Amerikan suç sendikasında Karen Hill ve ortakları Jimmy Conway ile Tommy DeVito, karısıyla olan ilişkisini anlatan bir filmdir. Henry Hill ve mafya hayatının hikayesi anlatılmaktadır.

2. Can Dostum, 8.5 (2011)

Can Dostum

Zengin bir aristokrat işadamı olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirmiş olduğu kaza sonrası felç olur. Boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Sonra hapishaneden yeni çıkmış genç bir adamı 7 / 24 bakıcısı olması için işe alır. Ve hayatı değişir…

3. Fil Adam, 8.2 (1980)

Fil Adam

Viktorya zamanında yaşayan bir cerrah, kötü muamele görmüş ucube olarak adlandırılan tipsiz bir adamı kurtarır. Fil adam diye adlandırılan bu insanın ardında, nasıl bir zeka ve hassasiyet yattığını ortaya döken bir film.

4. Cesur Yürek, 8.4 (1995)

Cesur Yürek

13. yüzyılda İngilizlerin İskoçlar üzerine egemenlik kurması ile çocukken ailesini kaybeden İskoçyalı William Wallace’ın hikayesi anlatılıyor. William karısını da kaybedince, İngilizlerden intikam arayışı başlatacak. Kısa zamanda ülkesinin bağımsızlığı için amansız bir isyana hatta savaşa girişecektir.

5. Amadeus, 8.3 (1984)

En iyi biyografi filmleri

Mozart’ın müzikal dehasını delice kıskanan ve vasat bir besteci Salieri arasında geçen hazımsızlığı anlatan bir filmdir. Salieri’nin bu durumu Mozart’a karşı intikam duymasına sebep olur. Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatı, sıkıntıları ve başarılarını anlatan en iyi biyografi filmleri arasında yerini alıyor.

6. Bohemian Rhapsody, 8.1 (2018)

En iyi biyografi filmleri

1970 yıllarında Rock ‘n’ Roll grubunu kurduğunda müzik dünyasında fırtınalar yarattı. Şarkıcı Freddie Mercury, gitarist Brian May, davulcu Roger Taylor ve bas gitaristi John Deacon grubunu ve başarıyı nasıl elde ettiklerini anlatan bir filmdir.

7. Gandhi, 8.1 (1982)

En iyi biyografi filmleri

Hindistan tarihinin en önemli kişiliği Mahatma Gandhi’nin karakteri tamamen şiddetsiz bir adam olarak açıklanıyor. Hindistan’da 1900’lü yılların başında hayat süren Gandhi’nin hayatı ele alınıyor. İngiliz sömürüsü altındaki ülke ve bu dönemde ortaya çıkan bir kişilik anlatılıyor. Epik bir tarih yazacak Gandhi, aynı insanlık tarihinin en önemli kahramanlarından biri haline gelecektir.

8. Yapay Oyun: Enigma, 8.0 (2014)

En iyi biyografi filmleri

II. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz matematik dehası Alan Turing, Enigma makinesinin şifresini diğer matematikçilerin de yardımıyla kırmaya çalışıyor. Savaşın çetin geçtiği anlarda, almanların kriptolu olarak şifrelediği yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplar yaşatacaktır.

9. Mr. Banks, 7.5 (2013)

Mr Banks

Walt Disney’in kızlarının ısrarı üzerine sevdikleri bir kitap “Mary Poppins”in filmini çekmesini isterler. Ancak telif haklarını vermek istemeyen kitap yazarı PL Travers, cimri ve uzlaşılması zor bir karakter. Walt Disney onlara bir söz verir ama bu filmin çekilmesi tam 20 yıl sürecektir.

10. Trumbo, 7.5 (2015)

En iyi biyografi filmleri

Bir dönem Hollywood’da çok başarılı senarist olan Dalton Trumbo’nun 1947’de soğuk savaş zamanında hapse atılması anlatılıyor. O ve bazı sanatçılar, siyasal düşünceleri nedeniyle kara listeye alınarak kariyerinin düşüşe geçmesi işleniyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç