Tüm Zamanların En İyi Biyografi Filmleri

5 dk okuma süresi


9
13 Paylaşım, 9 puan

Sinema dünyası çeşitli hikayelerden beslenir. Bunların bazıları kurgulanmış olurken bazıları da gerçek hayat öyküleri esas alınarak hazırlanır. Bu şekilde hazırlanan biyografi filmleri, genelde ünlü kişiliklerin hayatlarını, yaptıklarını ya da bilinmeyen yönlerini bizlere sunarlar. Bu tür yapımlar, bizleri merak ettiğimiz olağanüstü yaşamların dünyasına davet eder. Onların hayatlarının güzel yanlarının yanı sıra yaşadıkları sorunları da göstererek yeni bir perspektif kazanmamıza yardımcı olurlar. Tüm zamanların en çok ilgi çeken türlerinden olan biyografi filmleri arasından en iyi olanları sizler için sıraladık. Bu öneri listesine bayılacaksınız. İyi seyirler diliyoruz!

1. Sıkı Dostlar, 8.7 (1990)

Tüm Zamanların En İyi Biyografi Filmleri

Efsanevi yönetmen Martin Scorsese’nin en ünlü çalışmalarından biridir. Orijinal adı Goodfellas olan filmin kadrosunda da birbirinden yetenekli isimler yer alır. Robert De Niro’nun başrolde olduğu filmde ona Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco ve Paul Sorvino eşlik eder. Bu biyografik suç filmi, filmin senaristlerinden olan Nicholas Pileggi’nin Wiseguy kitabından uyarlamadır. Sıkı Dostlar’ın hikayesi İtalyan-Amerikan mafya Henry Hill’in, onun arkadaşlarının ve ailesinin yükselişini ve düşüşünü anlatır. 1955 ve 1980 yılları arasında geçer. Scorsese, ganster filmlerinde çığır açtığı bu filmle Venedik Film Festivali’nde Gümüş Altın ödülünün sahibi olmuştur.

2. Can Dostum, 8.5 (2011)

Can Dostum

Can Dostum, 2011 senesinde yayınlanan Fransız yapımı bir filmdir. Orijinal adı Intouchables olan çalışma, bir dostluk draması olarak nitelendirilir. Yönetmenlik koltuğunda Olivier Nakache ve Eric Toledano vardır. Başrollerde ise François Cluzet ve Omar Sy karşınıza çıkar. Birkaç yıl boyunca dünyada en çok izlenen Fransız filmi olarak kalan Intouchables, zengin bir aristokrat işadamı ile bakıcısının dostluğunu anlatır. Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirmiş olduğu kaza sonrası felç olur. Boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Sonra hapishaneden yeni çıkmış genç bir adam olan Driss’i 7 / 24 bakıcısı olması için işe alır. Bu noktadan sonra hayatı değişir.

3. Fil Adam, 8.2 (1980)

Tüm Zamanların En İyi Biyografi Filmleri

Fil Adam, 1980 yapımı İngiliz-Amerikan işbirliğiyle hazırlanan bir filmdir. Yapımın yönetmeni ise Amerikan sinemasının en önemli ve en farklı yönetmenlerinden biri olan David Lynch’dir. Kadro da birbirinden değerli isimlerden oluşur. Başrollerdeyse Anthony Hopkins, John Hurt ve Anne Bancroft vardır. Siyah beyaz çekilen filmde Viktorya zamanında yaşayan bir cerrah, kötü muamele görmüş ve ucube olarak adlandırılan tipsiz bir adamı kurtarır. Joseph Merrick isimli bu kişi “Fil adam” diye adlandırılır. Yapım, deforme olmuş suratın arkasındaki insanın nasıl bir zekaya ve hassasiyete yatsahip olduğunu ortaya döker. Başarılı film, BAFTA’da En İyi Film ödülünün sahibi olmuştur.

4. Cesur Yürek, 8.4 (1995)

Cesur Yürek

1995 senesinde yayınlanan Cesur Yürek, tarihi bir savaş filmidir. Yönetmenlik koltuğunda yer alan ise Mel Gibson’dır. Filmin yapımcılığını da üstlenen ünlü oyuncu, başrolü de üstlenmiştir. Kendisi 13. Yüzyılda yaşamış İskoç savaşçı William Wallace’ı canlandırır. 13. yüzyılda İngilizlerin İskoçlar üzerine egemenlik kurması ile çocukken ailesini kaybeden William, karısını da kaybedince İngilizlerden intikam almayı kendine görev edinir. Onun mücadelesi kısa zamanda ülkesinin bağımsızlığı için amansız bir isyana dönüşür ve bir savaş başlar. Orijinal adı ile Braveheart, En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere 5 Oscar’ın sahibi olmuştur.

5. Amadeus, 8.3 (1984)

Tüm Zamanların En İyi Biyografi Filmleri

Amadeus, 1984 senesinde yayınlanmış biyografik bir dönem dramasıdır. Miloš Forman yönetmenlik koltuğunda oturan isimdir. Kadroda ise performansıyla Oscar’ı kazanan F. Murray Abraham ve aynı kategoride aday olan Tom Hulce yer alır. Anlatılan hikaye 18. yüzyılın son yarısında, Viyana’da geçer. Mozart’ın müzikal dehasını delice kıskanan ve vasat bir besteci Salieri arasında geçen anlaşmazlığı anlatır. Salieri’nin bu durumu Mozart’a karşı intikam duymasına sebep olur. Belirtmek gerekir ki film karakterler hakkında biyografik ögeler içermekle beraber aralarında olduğu söylenen rekabet kurgudur. Tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alan Amadeus, Mozart’ın hayatına dair iyi bir biyografi olarak karşınıza çıkar.

6. Bohemian Rhapsody, 8.1 (2018)

En iyi biyografi filmleri

2018 senesinde yayınlanan Bohemian Rhapsody, adını dünyanın en ünlü şarkılarından birinden alır. Film de bu şarkının sahibi olan Queen grubunun solisti Freddie Mercury’nin hayatını anlatır. Bu biyografik dramanın yönetmenlik koltuğunda yer alan isi Bryan Singer’dır. Ünlü solisti canlandıran isim ise performansıyla Oscar ödülünün de sahibi olan Rami Malek’tir. Diğer grup üyelerini ise Ben Hardy, Gwilym Lee ve Joe Mazzello canlandırır. Film, grubun kurulma hikayesinden başlayarak Live Aid performansına kadar yaşanılanları anlatır. Bazı tarihi uyuşmazlıkların yer alması ve diğer grup üyelerinin hayatlarının yeterince yansıtılmamasına rağmen yapım, genel olarak beğenilmiştir.

7. Gandhi, 8.1 (1982)

Tüm Zamanların En İyi Biyografi Filmleri

Gandhi, en iyi biyografi filmleri arasında yer almasının yanı sıra tüm zamanların en ünlü liderlerinden birine yeni bir bakış açısı sunar. Richard Attenborough yönetmenlik koltuğunda oturur. Başrolde ise Ben Kingsley yer alır. 1982 senesinde yayınlanan dönem draması, 20. yüzyılın barış adına en önemli figürü olan Mahatma Gandhi’nin hayatını sunar. Kendisi Hindistan’daki İngiliz sömürüsüne karşı gerçekleştirilen şiddet içermeyen bağımsızlık hareketinin lideridir. Hikaye, Gandhi’nin hayatında dönüm noktası olan bir olaydan başlayarak hayatının sonuna kadar yaşanılanları takip eder. Film, Gandhi’nin, bağımsızlık hareketinin ve İngiliz kolonilerinin doğru tasviri dolayısıyla övgü toplamıştır.

8. Yapay Oyun: Enigma, 8.0 (2014)

En iyi biyografi filmleri

2014 senesinde yayınlanan Yapay Oyun: Enigma, İkinci Dünya Savaşı zamanında yaşayan bir matematik dehasını anlatır. Tarihi dramanın yönetmenliğini üstlenen isim Morten Tyldum’dır. Senaryo ise Graham Moore imzalıdır. Filmin odak noktası olan dahi Alan Turing’i ise İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch canlandırır. Hikaye Turing’in savaşa olan katkısına odaklanır. Almanların şifreli yazışmaları savaştıkları devletlere ağır kayıplar yaşatır. Alan ise İngiliz hükümeti için Almanların gizli mesajlarını çözümleyen kişidir. Yayınlandığı yılın en çok kazanan bağımsız filmi olmayı başaran The Imitation Game, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ının sahibi olmuştur.

9. Mr. Banks, 7.5 (2013)

Mr Banks

Orijinal adı Saving Mr. Banks olan film 2013 senesinde yayınlanmış bir dönem dramasıdır. Yönetmenlik koltuğunda oturan isim John Lee Hancock’tır. Senaryoda imzası bulunan isimler ise Kelly Marcel ve Sue Smith’tir. Film, Disney’in en ünlü filmlerinden biri olan 1964 yapımı Mary Poppins beyazperdeye gelene kadar yaşanılanların hikayesini anlatır. Tom Hanks’in Walt Disney’e hayat verdiği yapımda Emma Thompson kitabın yazarı P. L. Travers’ı canlandırır. Öykü, yazarın Queensland’deki trajik çocukluğuna ve 1961’de yaşanan iki haftalık toplantı sürecine odaklanır. Walt Disney, kızlarının ısrarı üzerine “Mary Poppins”in filmini çekmeye söz verir ama yazar ile uzlaşmak kolay olmaz.

10. Trumbo, 7.5 (2015)

Tüm Zamanların En İyi Biyografi Filmleri

Trumbo, 2015 senesinde yayınlanan bir biyografik dramadır. Jay Roach yönetmenliğinde çekilen filmin senaryosunda John McNamara’nın imzası vardır. Oldukça zengin bir kadroya sahiptir. Başrolde yer alan Bryan Cranston’ın yanı sıra Diane Lane, Helen Mirren, Louis C. K. ve Elle Fanning de filmde yer alır. Filmin hikayesi yazar Dalton Trumbo’yı anlatır. Bir dönem Hollywood’da çok başarılı bir senarist olan Trumbo, 1947’de Soğuk Savaş zamanında hapse atılır. Onunla beraber birçok sanatçı, siyasal düşünceleri nedeniyle kara listeye alınır. Bunun sonucunda da bu isimlerin kariyerleri düşüşe geçer. İlk gösterimi Toronto Film Festivali’inde gerçekleşen film, Cranston’a Oscar adaylığı getirmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!