Einstein’a Kafa Tutan Öğretmen: Hüseyin Yılmaz

3 dk okuma süresi


12
174 Paylaşım, 12 puan

Einstein’a kafa tutan öğretmen, Hüseyin Yılmaz. İlginçtir araştırılsa, Türkiye’de daha ne muhteşem öğretmenler vardır. Gelin Einstein’a kafa tutan Türk öğretmen, Hüseyin Yılmaz kimmiş, kısaca hikayesini dinleyelim.

1936 yılında Denizli’nin Acıpayam ilçesinde bir okulda görevli öğretmenler pikniğe giderler. Öğretmenler, piknik yaparken küçük çoban bir çocukla karşılaşırlar. Çobanı yanlarına davet edip, çay ikram ederler ve tanışmak için ismini sorarlar.

Küçük çoban utangaç bir şekilde cevap verir: Hüseyin… Öğretmenlerden birisi, Hüseyin’e gazete verip, okumasını ister. O tarihte okuma yazma bilenlerin sayısı o kadar azdır ki, öğrenenlere diplomalar bizzat valiler tarafından imzalanıp, veriliyordu… Hüseyin okuma yazma bilmediği için gazeteyi eline almayı kabul etmez. Bunun üzerine Öğretmen, yaşını ve niçin okula gitmediğini sorar. Yaşım 12, 3 yaşında annemi ve 11 yaşındayken de babamı kaybettim der. Öğretmenler, Hüseyin ile bir süre sohbet ettikten sonra, çocuğun aslında çok zeki olduğunu fark ederler. Kendisine mutlaka okuması gerektiğini özellikle tembih ederler… Bunun üzerine Hüseyin, karşılaştığı öğretmenlerin verdiği destek ve heyecan ile Denizli’de parasız bir yatılı okula gitmeye başlar.

Hüseyin, Matematik Yarışmasına Katılır!

Einstein'a Kafa Tutan Öğretmen: Hüseyin Yılmaz

Bu okulda okurken Hüseyin’e, katıldığı bir matematik yarışmasında kitap hediye edilir. Hüseyin bu kitabı, hemen o gün içinde yani, bir gecede bitirir.

Ertesi gün öğretmenine gider, “Bu kitapta eksiklik var” der… Öğretmen şaşırır, çünkü Hüseyin’in bahsettiği eksiklik, Görecelilik Teorisi hakkındadır. Söz konusu teorinin önemli bir bölümünün kitapta olmadığını fark etmiş.

Öğretmeni konuyu İTÜ’de kendi hocası olan, rahmetli Fizik Profesörü Nusret Kürkçüoğlu’na mektup yazarak iletir. Nusret hoca; “Hüseyin liseyi tamamlayınca İTÜ Elektrik Mühendisliği’ne gelsin” diye cevap verir.

İTÜ Elektrik Mühendisliğini Kazanır!

Ve Hüseyin liseyi bitirince, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’ne gider. Denizli’li öksüz çoban ve yetim Hüseyin, orada da birtakım çalışmalar yapar ve hocaları çalışmalarını anlayamaz. Bir hocası “Hüseyin, çalışmalarını Amerika Boston’daki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) görevlisi Prof. Morse bilir” der ve çalışmalarını mektupla ona gönderir.

Prof. Dr. Morse: “5 sene önce Hüseyin’in yaptığı bu çalışmayı bir grup bulmuştu. Ama bunu tek başına Hüseyin’in bulması olağanüstü bir şey. Kendisi Amerika’ya gelsin ve biz O’nun tüm masraflarını karşılayacağız” diye yanıt gelir.

MIT’te Yüksek Elektrik Mühendisi Olmuştur!

Einstein'a Kafa Tutan Öğretmen: Hüseyin Yılmaz

Yıl 1952’de Hüseyin, yüksek elektrik mühendisi olmuştur. Fakat anne-babası yok ve köyünün insanları son derece fakirdir. Bu yüzden bir gazete kampanya yapar ve Hüseyin toplanan parayla Amerika’ya giden bir gemiye bindirilir.

Hüseyin, MIT’te tez hocası olan Prof Morse’un karşısına geçer. Ancak Hüseyin’in İngilizcesi iyi değildir. Morse’un dediklerini pek anlayamaz “Write on the blackboard” der. Prof. Morse da Hüseyin’in tez konusunu tahtaya yazar. Hüseyin de bunu defterine geçirip üniversiteden ayrılır.

MIT’te genelde tez konuları 5 senede, hatta 9 senede dahi biterken, Hüseyin çalışmasını 3 ay sonra bitirip hocasının karşısına çıkar. Hocası birkaç gün sonra tezi inceleyip, Hüseyin’i çağırır. “Senin tezin bitti ama burası MIT. Biz burada böyle hemen doktora diploması veremeyiz. Sen git istediğin dersleri al ve 2 sene sonra tekrar gel” der.

Einstein ile Birlikte Çalışmaya Başlar!

2 sene sonra Hüseyin, doktorasını tamamlayıp, Princeton Üniversitesi’ne gider. Orada ünlü fizikçi Albert Einstein ile birlikte çalışır.

Birkaç yıl sonra Boston’a geri dönüp, icatlarını destekleyen bir firmada çalışmaya başlar. Burada bilgisayarlarla konuşmanın ve onlara talimat vermeye yönelik proje departmanında çalışır. Sesle kumanda edilen bilgisayarı ilk defa 1960’ların başında Hüseyin yapar.

1958 yılında, çalışmalarını yakından takip ettiği Albert Einstein’in kendisi kadar ünlü fonksiyon teorisinde eksikler tespit edip, bunu mektupla kendisine bildirir. Ancak mektup ulaşmadan Einstein ölür. Hüseyin, bu sorunu ünlü bir bilim dergisinde yayımlayınca, akademik dünyada adeta kıyamet kopar ve bilim dünyası ikiye bölünür. Einstein’in kuramına karşın Hüseyin Yılmaz’ın kütle çekim kuramı da fizik literatürüne girer. 27 Ocak 2013’te ise ABD’de vefat eder.

Bir Öğretmen Tüm Dünyayı Değiştirebilir!

Bugün dünyada çok popüler olarak kullanılan Siri, Google Now, Cortana gibi bütün programlardaki sesli komut sistemin ilk mucidi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
33
Beğen
Mutlu Mutlu
22
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!