Horozuyla Meşhur İlimiz Denizli’de Gezilecek Yerler

5 dk okuma süresi


9
12 Paylaşım, 9 puan

Denizli, Ege Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alan güzide bir şehrimizdir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Milattan önce 4000’lere dayanan tarihi kent, en parlak çağını Roma döneminde yaşamıştır. Roma döneminde doğu ve batı yönünde oldukça önemli bir şehir haline gelmiştir. Kültürel miraslarının yanı sıra jeolojik yapısının oluşturduğu doğal güzellikleriyle de gezenleri etkilemeyi başarmış bir şehirdir. Biz de seyahat etmeyi sevenlere horozuyla meşhur olan eşsiz ilimiz Denizli’de gezilecek yerler listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Cam Horoz Heykeli

Horozuyla Meşhur İlimiz Denizli’de Gezilecek Yerler

Birçok şehrin meydanında, şehri temsil eden heykeller yer almaktadır. Denizli denilince de kuşkusuz akıllarımıza ilk gelen elbette ki horozudur. Şehir merkezinde 2012’de başlanılmış ve 1 yılı geçkin bir sürede tamamlanmış olan, 7000 parça camdan oluşan, kaidesiyle beraber toplamda 410 cm yüksekliğe sahip, 1500 kg ağırlığında olan bir cam heykel bulunmaktadır. Bu heykelin en önemli özelliği de Türkiye’deki en büyük cam heykellerden biri olmasıdır.

2. Laodikya Antik Kenti

Laodikya antik kenti, Denizli şehrinin yaklaşık olarak 6 km kuzeyinde yer almaktadır. Kaynaklara göre, M.Ö 241-246 yılları arasında Seleukos İmparatorluğunun kralı II. Antiokhos kente, karısı “Laodikiea’nın” adını vermiştir. Laodikya antik kentinin içerisinde görebileceğiniz büyük ve küçük olmak üzere amfi tiyatroları, stadyumu, hamamı, meclis binası, tapınak ve kilise gibi antik mimari yapıları bulunmaktadır.

3. Hierapolis Antik Kenti

Horozuyla Meşhur İlimiz Denizli’de Gezilecek Yerler

Hierapolis antik kenti, Arkeoloji literatüründe kutsal kent olarak ifade edilmektedir. Bunun sebebi ise kentte birden fazla tapınağın bulunmasıdır. Hierapolis adının Bergama’nın kurucusu Telephos’un karısı Hiera’nın adından geldiği düşünülmektedir. Kentin içerisinde hayranlık uyandıracak tiyatroları, antik hamamları, agorası, katedral gibi kültürel mirasları bulunmaktadır. Horozuyla meşhur ilimiz olan Denizli’de bulunan bu güzide antik kenti gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

4. Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Elbette ki bir gezinin olmazsa olmazı müzedir. Bir kent ya da şehre dair bilgiler öğrenmek için müzeleri ziyaret etmek gerekiyor. Bu ziyaretler insanı adeta zamanda yolculuğa çıkarmaktadır. Hierapolis Antik kentinin içerisin de 14.000m2 alan üzerinde yer alan arkeoloji müzesi, zamanın etkisine yenik düşen eserlere ev sahipliği yapmaktadır. 1999’da restorasyon çalışmaları başlatılmış ve düzenlemelerin tamamlanmasının ardından 2000 yılında ziyaretçilerine yeniden açılmıştır.

5. Tripolis Antik Kenti

Horozuyla Meşhur İlimiz Denizli’de Gezilecek Yerler

Menderes nehri kıyısında bir yamaca kurulmuş olan bu antik kent, Laodikya’ya 30 km, Hierapolis antik kentine 20 km mesafe uzaklıktadır. Bu kent İlk olarak Lidyalılar zamanında kurulmuş olsa da arkeolojik kazı çalışmalarındaki bulgularda Roma ve Bizans dönemine ait mimari özellikleri ve yapı örnekleri gözlemlenmiştir. Birçok savaşlar ve depremler gören bu güzide kent en ihtişamlı zamanını Roma döneminde yaşamıştır.

6. Kleopatra Antik Havuzu

M.Ö 2. yüzyıldan miras kalan Kleopatra Antik havuzu, Hierapolis kentini içerisinde yer almaktadır. Antik çağlardan beri sağlık merkezi olarak da kullanılan bu havuz, M.S 7. yüzyılda bir deprem sonucunda, sütunların yıkılması ve termal suyun birikmesiyle oluşmuştur. Kleopatra havuzu Dört mevsim 36 derece sıcaklığa sahiptir. 1988’de UNESCO Dünya Kültür Mirasına alınmış olan bu havuz gezilecek yerler listemizin arasında yer almaktadır.

7. Pamukkale Travertenleri

Horozuyla Meşhur İlimiz Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli ile bütünleşmiş, doğal bir güzellik olan Pamukkale Hierapolis antik kentinin içerisinde yer almaktadır. Tamamen doğal bir oluşum olan travertenler, minerallerin yüzeye ulaşıp oksijenle temasa geçmesiyle oluşur. Beyaz rengini veren de suyun içindeki kalsiyum karbonattır. Bu nadir görülen doğal oluşum UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer almaktadır. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken en önemli doğal güzelliklerden bir tanesi de Pamukkale Travertenleridir.

8. Kaklık Mağarası

Yine doğal oluşumlardan biri olan Kaklık mağarası, sarkıtları dikitleri ve içerisinde oluşmuş travertenleri ile bizleri oldukça etkiliyor. Pamukkale travertenlerine benzeyen görüntüsüyle oldukça ilgi çekiyor. 2 milyon yıllık bu doğa harikası UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yerini almıştır. 2002 yılında turizme açılmış olan yer altı mağarası, termal suyuyla da bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

9. Keloğlan Mağarası

Denizli’nin merkezine 60 km mesafesinde, Acıpayam ilçesinin 18 kilometre doğusunda bulunan, Mallı dağının doğu yamacında yer alan Keloğlan mağarası, yatay olarak toplam 145 metre uzunluğa sahip, gelişmiş fosil bir mağaradır. İçerisinde sarkıtları, dikitleri, sütunları ve damla taşı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan doğal bir oluşumdur. Denizli’de bulunan bu doğa harikası mağara, horozuyla meşhur olmuş ilimiz de gezilecek yerler listesi arasında yer alıyor. 2003 yılında turizme kazandırılmıştır.

10. Acıpayam Kanyonu

Horozuyla Meşhur İlimiz Denizli’de Gezilecek Yerler

Acıpayam ilçesine, 40 km uzaklıkta bulunan Benlik köyü sınırları içerisinde yer alan eşsiz manzaraya sahip bir kanyondur. 50 metre yükseklikte dev kayaların arasında yer alan bu kanyon turkuaz rengi suyu ve yemyeşil çam ağaçları ile gezenleri şaşırtıyor. İçinde doğa yürüyüşünün yapılabildiği ve kamp alanlarının olduğu Acıpayam kanyonu ziyaretçilerini doğal huzur ve dinginlikle buluşturuyor.

11. Işıklı Gölü

Işıklı gölü, Çivril ovası üzerinde bulunan 7 metre derinliği olan bir tatlı su gölüdür. Büyük Menderes nehri ve kuzeyinde yer alan kollarından biri olan Kufi deresi, gölün asıl su kaynağı olarak bilinmektedir. Su kuşlarının üreme alanı da olan bu göl, belli dönemlerde üzeri tamamen nilüfer çiçekleriyle kaplanır ve paha biçilemez bir manzara ortaya çıkarır. Işıklı gölü, horozuyla meşhur olmuş ilimiz de eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan Denizli’de gezilecek yerler arasındadır.

12. Tokalı Kanyonu

Horozuyla Meşhur İlimiz Denizli’de Gezilecek Yerler

Tokalı Kanyonu, 20 km’lik bir alanda uzanıyor. 1600 metre rakımlı bu keskin kanyonun en geniş yeri 4 metre, en dar yeri ise 1,5 metre aralığındadır. Kayaların arasından akan suyun biçimlendirdiği kanyon, 1200 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Yer yer bıçakla kesilmişçesine keskin ve 200 metreye uzanan kayalıklardan oluşuyor. Horozuyla meşhur ilimiz Denizli’de yer alan Tokalı kanyonunu ziyaret edecek olanların gezilecek yerler listesinde yer almalıdır.

13. Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale Travertenlerinin 5 km kuzeyinde yer alan Karahayıt Kasabası, termal kaplıcaları ile ünlüdür. Bu kaplıca diğer kaplıcalar ile benzerlik gösterse de sıcaklık oranı ve içerdiği mineraller bakımından farklılıklar gösterir. Kırmızı rengiyle kalsiyum bakımından zengin olan bu kaplıca, dört mevsim 60 derece sıcaklığa sahiptir. Aynı zamanda termal çamuru ile de alternatif şifa arayanlar için uğrak yer haline gelmiştir.

14. Bozdağ Kayak Merkezi

Acıpayam Gireniz Vadisi ile Tavas Barza Ovası arasında yer alan 2.420 metre yüksekliğe sahip Bozdağ, Egenin kış sporları merkezi haline gelmiş ikinci beyaz cennetidir. Denizli merkeze 75 km uzaklıktaki bu kayak merkezi hem amatör kayakçılara hem de profesyonel kayakçılara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca telesiyej sayesinde zirveden bölgenin eşsiz manzaraları görülmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında turizm faaliyetleri gösteren Denizli, kış ayları için de gezilecek yerler listesine eklenebilir.

15. Bağbaşı Yaylası

Horozuyla Meşhur İlimiz Denizli’de Gezilecek Yerler

Zeytin Köy Yaylası olarak da bilinen Bağbaşı Yaylası 1.400 metre rakıma sahiptir. Yaz sıcaklarında yaylanın serin havasını hissedecek ziyaretçiler, kış mevsimlerinde de eşsiz manzaralara tanık olacaklardır. Kamp faaliyetleri ve doğa yürüyüşlerine de uygun olan Bağbaşı Yaylası, 1,7 km teleferik yolculuğu ile gezilmesi gereken yerler listesinde yer alır. Ayrıca ziyaretçilerine bungalov evleri ve yöresel kıl çadırları ile konaklama imkanı sağlamaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!