Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Kayak Merkezleri

5 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Kayak merkezleri, kayak ve snowboard sporları başta olmak üzere kış sporları için geliştirilmiş tesislerdir. Kış mevsiminin gelmesiyle soğuk kış günlerini eğlenceli anlara dönüştürmek isteyenler için kayak merkezleri en keyifli alternatiflerden biridir. Dört mevsimi ayrı güzel olan ülkemizin de kış turizmi için çok sayıda kayak merkezi bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan bu kayak merkezleri arasından en çok ziyaret edilen tesisleri sizler için listeledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Kayak Merkezleri

Bursa’nın güneybatısında bulunup 2 tepe üzerine kurulmuş olan Uludağ Kayak Merkezi, şehir merkezine 36 km uzaklıktadır. Türkiye’nin ilk ve en büyük kayak merkezi olan Uludağ, modernliği ve kalitesi ile kış turizminin merkezi konumundadır. Kış aylarında 150-200 metreyi bulan kar kalınlığı gözlenir. Türkiye’de bulunan kayak merkezleri arasında yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgelerin başında gelmektedir. Farklı seviyelerdeki 31 adet kayak pisti ile yeni başlayan kayakçılardan, profesyonellere kadar herkese hitap ediyor. Pistlerin toplam uzunluğu 35 km’dir ve 22 adet mekanik tesis bulunmaktadır. 1800 rakım ile başlayan kayak merkezi, 2200 metre rakıma kadar çıkan kayak tesisleri ve 2543 metrede bulunan zirvesi ile Marmara Bölgesi’nin en yüksek zirvesine sahiptir.

2. Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Erciyes Kayak Merkezi, 3916 m yüksekliğindeki zirvesi ile İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek zirvesine sahiptir. 18 adet son teknoloji mekanik tesis, 41 farklı toplamda 112 km kayak pistleri ve 154 adet suni kar makinesi ile kayak garantisi sunan Erciyes Kayak Merkezi uluslararası standartlara sahip en modern kayak merkezlerinden biridir. Toplam pist uzunluğu ile en uzun pistlere sahip kayak merkezidir. Kayak tesislerinin yüksekliği 2150-3400 m’dir. Pistlerin eğimleri %10 ile %50 arasında değişmektedir. 6 ay boyunca kayak yapma imkânı sunan Erciyes, turizme önemli katkı sağlamaktadır.

3. Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Kayak Merkezleri

Bolu’nun güneydoğusunda yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, il merkezine 38 km uzaklıktadır. Avrupa kayak merkezleri standartlarında imkanlar sunan Kartalkaya, 2 farklı yerleşkeden oluşmaktadır. Bölgede 5 adet konaklama tesisi vardır ve toplam kapasitesi 8000 kişidir. Kartalkaya Kayak Merkezi Türkiye’de yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen tesislerden biridir. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde toplam 18 adet mekanik tesis, çeşitli eğim ve zorluklarda 25 adet pist bulunmaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 40 km’dir. Kayak alanı 1850-2200 metre yüksekliktedir. Kışın ortalama 250 cm kar kalınlığı oluşmaktadır. Alp kayağı, kayaklı koşu, dağ yürüyüşü ve tur kayağı için uygundur.

4. Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars’ın güneydoğusunda yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, Çamurlu Dağı’nı çevreleyen kayak pistlerinden oluşur. Şehir merkezine 55 km uzaklıktadır. Farklı eğim ve zorluklarda toplam 12 km uzunluğunda 9 adet kayak pisti ve 4 adet telesiyej bulunmaktadır. Kayak alanı 2100-2634 metre yükseklikleri arasındadır. Soğuk ve kuru bir iklime sahip olmasından dolayı kayak sezonu boyunca kaliteli kristal kar taneleriyle kaplıdır. Kış döneminde ortalama 8 ila 120 cm kalınlığında karla kaplı olan Sarıkamış’ta kayak için en uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleridir. Sarıkamış çevresi kayak sporları ile kayak safari ve kızaklı geziler için çok uygundur.

5. Palandöken Kayak Merkezi

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Kayak Merkezleri

Erzurum’un güneyinde yer alan Palandöken, şehir merkezine 5 dakika uzaklıktadır. Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Palandöken’de bulunan pistler dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer almaktadır. Tam da bu sebeple Türkiye’de sporseverler tarafından en çok ziyaret edilen kayak merkezleri arasındadır. Kayak alanları 2000-3176 m yüksekliğindedir. Kayak Merkezi’nde farklı seviyelerde 22 pist, 10 telesiyej, 2 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir. Pist uzunluğu toplam 73 km’dir. Kayak mevsimi kasım-nisan ayları arasında yapılabilmektedir. Palandöken Kayak Merkezi, Alp disiplini, snowboard, yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı turizm çeşitleri için imkan sunmaktadır.

6. Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yer alır. Şehir merkezine 25 km uzaklıktadır. Marmara’nın üçüncü yüksek noktası konumuna sahiptir. Profesyonel kayakçılardan amatörlere kadar herkes için uygun pistler mevcuttur. Kartepe Kayak Merkezi’nde 4 adet mekanik tesis, 14 adet pist ve 2 adet teleski bulunmaktadır. Pist alanı toplam 42 km’dir. Kayak alanı 1300-1609 m yüksekliğindedir ve 5 adet konaklama tesisi vardır. Kış aylarında çokça turist ağırlamaktadır. Kış dönemlerinde kar kalınlığı 80 ila 250 cm arasında değişmektedir. Kayak yaparken Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarasıyla kayak severlerin gözdesi olmuştur.

7. Ilgaz Kayak Merkezi

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Kayak Merkezleri

Kastamonu ve Çankırı illerinin arasında konumlanmış olan Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu il merkezine 40 km mesafededir. Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağ kütlesine sahip olan Ilgaz Dağı, aralık -nisan ayları arası kayak yapmak için uygundur. Kayak merkezinin ortalama kar kalınlığı 50-250 cm arasındadır. Ilgaz Kayak Merkezi’nde toplam 4,6 km uzunluğa sahip 5 kayak pisti, 1 telesiyej ve 2 mekanik tesis bulunmaktadır. Kayak alanı 1050-2000 m yükseklikte bulunmaktadır. Kayak pistlerinin kısa olmasına rağmen çevre illerden çokça yerli turist kayak merkezini ziyaret ediyor. Konaklama tesisinde 666 yatak kapasitesi bulunmaktadır.

8. Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya’da bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, şehir merkezine 35 km uzaklıktadır. Ilıman iklimi nedeniyle ülkemizdeki sıcaklığın en yüksek olduğu kayak merkezidir. Bu yüzden kayak mevsimi de kısa sürer. Saklıkent Kayak Merkezi’nde ortalama kar kalınlığı 100-200 cm’dir ve zirvelerde zaman zaman 4 metreyi bulmaktadır. Kayak merkezindeki pistler 2550 rakım yüksekliğindedir. Kayak alanları ise 400-2000 metre yükseklikleri arasındadır. Kayak merkezinde 3 adet lift, 4 adet kayak pisti, 1 adet kızak pisti vardır. Pistlerin toplam uzunluğu 7300 m’dir. Konaklama için 477 müstakil ev, 1 hotel ve 1 pansiyon vardır. Saklıkent Kayak Merkezi yerli ve yabancı çok sayıda turist ağırlamaktadır.

9. Akdağ Kayak Merkezi

Samsun’un Ladik ilçesinde bulunan Akdağ Kayak Merkezi ilçe merkezine 7 km uzaklıktadır. Karadeniz’in en modern kayak tesisidir. Kayak alanının yüksekliği 1450-1900 metredir. Akdağ Kayak Merkezi’nde çeşitli eğim ve zorluklara sahip 6 kayak pisti ve 1365 m uzunluğunda 16 telesiyej bulunmaktadır. Akdağ Kayak Merkezi, arazi yapısı itibariyle çok uzun kayak pist alanlarına sahiptir. Pist uzunluğu 1600-3500 metre arasındadır. Kar verimliliği kasım ve mart ayları arasında ortalama 1 metreye ulaşmaktadır. Çevre illerden çokça yerli turist ziyaret etmektedir. Kayak merkezinde konaklama tesisleri de bulunmaktadır.

10. Davraz Kayak Merkezi

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Kayak Merkezleri

Isparta ilinin güneydoğusunda yer alan Davraz Kayak Merkezi, şehir merkezine 26 km uzaklıktadır. Kayak sezonu aralık-mayıs ayları arasında devam etmektedir. Davraz Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı ortalama 50 ila 250 cm arasında değişmektedir. Kayak merkezinde 3 telesiyej, 1 teleski, 2 babylift ve farklı eğim ve zorluklarda toplam 12 pist bulunmaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 23.500 metredir. Kayak alanının rakımı ortalama 2000 metredir. Bölgenin zirvesi 2635 m ile Ulparçukuru Tepesidir. Davraz Kayak Merkezi’nde birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Çevre illerden çokça yerli turist gelmekte ve bölge en çok ocak-şubat aylarında rağbet görmektedir.

11. Denizli Kayak Merkezi

Denizli’nin Tavas ilçesinde bulunan kayak merkezi, Ege Bölgesi’nin en büyük kayak merkezidir. Şehir merkezine 78 km uzaklıktadır. Rakımı 2420 metredir. Kayak merkezinde bulunan günü birlik tesisi ile ziyaretçilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir. Denizli Kayak Merkezi’nde 9 farklı kayak pisti, 2 telesiyej, 1 teleski ve yürüyen bant bulunmaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 9703 metredir. Kasım ayında başlayan kar yağışı mayıs ayına kadar devam eder. Kayak sezonunun süresi ortalama 3 aydır. Bölgenin az sisli ve az rüzgarlı olmasından dolayı her ziyaretçinin kayak yapabileceği coğrafi özelliğe sahiptir.

12. Yedikuyular Kayak Merkezi

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Yedikuyular Kayak Merkezi, şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Amatör ve profesyonel kayakçılar için farklı seviyelerde 4 adet pist bulunmaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 3336 metredir. 430 m uzunluğunda teleski, 760 m uzunluğunda 1 telesiyej hattı, 2 adet kızak alanı, 2 adet babylift, atlama rampaları, offroad alanları, trekking alanları, 1 adet helikopter pisti ve otopark alanı bulunmaktadır. Kayak alanlarında rakım 1833-2044 metre arasıdır. Kış sezonunun süresi 4 aydır. Kar kalınlığı ortalama 70-80 cm’dir. Çevre illerden çokça yerli turist ziyaret etmektedir.

13. Ergan Dağı Kayak Merkezi

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Kayak Merkezleri

Erzincan’da bulunan Ergan Kayak Merkezi, Munzur Sıra Dağları’nın eteklerinde ki Ergan Dağı’na kurulmuştur. Şehir merkezine 12 km uzaklıktadır. Kayak merkezin de 2 etaptan oluşan telesiyej sistemi kuruludur. Ergan Kayak Merkezi tesislerinde 4 mekanik tesis, 1 gondol hattı, 2 bubble sistem telesiyej ve 1 teleski bulunuyor. Farklı eğim ve zorluklarda 4 adet pist bulunmaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 17 km’dir. Kayak alanı rakımları 1350-2970 m arasında değişmektedir. Ergan dağı zirvesi ise 3256 metredir. Slanom yarışlar, extrem sporlar, rafting, kış yürüyüşü, snowboard, snowkite, kızak, kayak gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapmaktadır. Kış sezonunda kar kalınlığı 80-100 cm aralığında değişmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!