Huzurun Şehri Bursa’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

5 dk okuma süresi


9
12 Paylaşım, 9 puan

Türkiye’nin en köklü şehirlerinden biri olan, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan yeşillikler şehri Bursa, gezi severlerin muhakkak uğraması gereken tarihî şehirdir. Camilerin, kiliselerin, çarşıların ve hanların mükemmelleştirdiği huzur dolu bu şehri görmeniz için özel bir nedene ihtiyacınız yok. Nereden başlayacağını bilmeyenler için biz de her köşesinden tarih fışkıran huzurun şehri Bursa’da mutlaka görülmesi gereken en güzel yerler listesini siz yorulmayın diye hazırladık. Geriye kalan tek şey ise sırt çantanızı alıp Bursa’nın yolunu tutmak. Keyifli okumalar!

1. Ulu Camii

Huzurun Şehri Bursa’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ulu Camii, Bursa’nın simgelerinden biridir. Yapımı 1396 yılında başlamış, 1399 yılında ise bitmiştir. Yıldırım Bayezid haçlı birliklerine karşı büyük bir zafer elde ettiği Niğbolu Savaşı sonrasında Ulu Camii’yi yaptırmıştır. Türkiye’nin en büyük namaz kılma alanı kapasitesine sahip camilerden biri olan Ulu Camii, aynı zamanda mimarisiyle ve 20 kubbesiyle de ziyaretçilerini etkilemektedir. Ünlü Hacivat ve Karagöz oyunundaki Karagöz’ün bu caminin yapımını yavaşlattığı gerekçesiyle idam edildiği rivayet edilmektedir. Her şeyiyle büyük ilgi uyandıran Ulu Camii’ye gitmek için, kent meydanından metroya binebilirsiniz. Daha sonra Şehreküstü istasyonunda inip kapalı çarşı yönünde 2 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

2. Yeşil Camii

Yeşil Camii, şehrin hemen her yerinden görülebilen ve Çelebi Mehmet’in emriyle 1414-1419 yılları arasında yapılmış 8 köşeli karakteristik yapısıyla göz dolduran bir yapıdır. Çini işlemeleri ve turkuaz işlemeleriyle dönemin mimarisinin en iyi örneklerinden biri sayılır. Özellikle çiniciliğe büyük merakı olan kişilerin görmesi gereken bir yapıdır Yeşil Camii. Selçuklu mimarisinden esintileri üzerinde taşıyan Yeşil Camii’nin ismi üzerindeki yeşil ve turkuaz renginden gelmektedir. Bununla birlikte ahşap sanatı, mermer ve hat işçiliğiyle de büyük ilgi uyandıran Yeşil Camii’ye gitmek için terminalden direkt ulaşım bulunmaktadır. Büyükşehir belediyelerine ait Burulaş 99 numaralı otobüsleri kullanarak hemen önünde inebilirsiniz.

3. Uludağ

Huzurun Şehri Bursa’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bursa’nın İncisi Uludağ. Kış turizminin merkezi konumunda olan Uludağ hakkında fazla söze gerek yoktur. Yine de değinelim. 1961 yılında millî park olarak ilan edilmiştir. Romalılar zamanında Hristiyan keşişlerin adeta evi olmuştur. 8.yüzyıla kadar manastır sayıları aşırı yükselmiş ve keşişler de bir o kadar artmıştır. Bursa’nın fethinden sonra bu manastırlar yerini türbelere bırakmış ve sonrasında dervişlerin inzivaya çekildiği bir bölge olmuştur. Yakın tarihte ise çoğunlukla kayak turizminin baş merkezi olan Uludağ, yaz aylarında ise en az kış mevsimi kadar güzel manzaralara sahiptir. Huzurun şehri Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerler içinde bulunan Uludağ’a gitmek için terminalden kalkan 96 numaralı otobüsleri kullanmanız gerek. Daha sonra ise Tophane semtine ulaştığınızda taksi ya da dolmuşla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

4. Irgandı Köprüsü

Özelliğiyle dünyanın sayılı örneklerinden biri olan Irgandı Köprüsü, kesinlikle görmeniz gereken bir yapıdır Bursa’da. Yıldırım ve Osmangazi ilçelerini birbirine bağlayan Irgandı Köprüsü’nün en önemli özelliği arastalı bir köprü olmasıdır. Yani köprünün üzerinde çok hoş bir çarşı var. Dünyada sadece Floransa’da, Venedik’te, Bulgaristan’da ve Bursa’da bulunan bir mimaridir. Bu sebeple çok fazla turist bu köprüyü ziyarete gelir. Köprü üzerindeki dükkânlarda ebru, çini, minyatür, ahşap sanatı gibi zanaatlarla uğraşan kişiler ve ayrıca yöresel lezzetleri tatmanızı sağlayan dükkânlar ikamet eder. Irgandı Köprüsü’ne ulaşım kolaydır. Çoğu otobüsün güzergâhı üzerinde bulunur. Aynı zamanda metro hattı da kullanılabilir.

5. Gölyazı

Huzurun Şehri Bursa’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Son dönemlerden popülerliğini iyice arttırmış ve varlığını herkese göstermiş olan Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı küçük bir yarım adadır. Zamanında Apollon Krallığının başkenti olan, bünyesinde Roma ve Osmanlı İmparatorluğunun kalıntılarını barındıran küçük, tarihî ve sakin bir göl kasabasıdır diyebiliriz. Konumu gereği göçmen kuşların uğrak merkezi olduğundan özellikle göç zamanlarında ziyaret edildiğinde hem kuş seslerine hem de gölün muhteşem manzarasına şahit olabilirsiniz. Bu küçük saklı cennete gitmek için otobüsleri kullanmanız gerekmekte. Ulaşım firması olan Burulaş’ın 5-G hattını kullanıp yaklaşık 1 saatlik bir süreyle Gölyazı’na erişebilirsiniz.

6. Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucuları olan Osman Bey ve Orhan Bey, Bursa şehri için büyük bir özveriyle çalışmış ve gelişmesini sağlamıştır. Bu sebeple bu iki kurucunun Bursa’daki değeri oldukça önemlidir. Tophane Meydanı’nda bulunan Osman Bey ve Orhan Bey türbeleri sade ve göze hoş gelen süslemelerle ziyaretçilerini bekliyor. Daha önce o bölgede Bizanslılardan kalma Saint Elle manastırı bulunuyordu. Bursa’nın fethinden sonra Orhan Bey babasının naaş’ını bu bölgeye taşımış. Huzurun ve yeşilliğin şehir Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan, süslü tasarımlarından çok sade ve zariflikleriyle göze çarpan bu külliyelere gitmek için otobüsleri kullanmak gerekmektedir.

7. Tophane Saat Kulesi

Huzurun Şehri Bursa’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Tophane Saat Kulesi, 6 katlı ve 65 metre uzunluğunda olup Sultan Abdulaziz döneminde inşa edilmişti. Ancak bilinmeyen bir sebeple yıkılmış. 1904 yılında yapımına tekrar başlanılmıştır. Daha sonraları II. Abdulhamit’in tahta çıkışının şerefine 1906 yılında hizmete açılmıştır. Semtin simgelerinden biri olan Tophane Saat Kulesi, eşsiz şehir manzarası eşliğinde Tophane Meydan’ının en çok ziyaret alan bölgelerinden biridir. Kulenin bulunduğu parkın içerisinde Osmangazi ve Orhangazi türbeleri de bulunur. Şehir merkezinde bulunan Tophane Meydan’ı yürüme mesafesinde olduğu için ulaşımı çok kolaydır. Yine de birçok dolmuş ve otobüs seferleriyle gidilebilir.

8. Kapalı Çarşı

Bir Osmanlı başkenti olması dolayısıyla Bursa bir ticaret merkezi konumundaydı. Geçmişten beri ticari yapılar, kervansaraylar, çarşılar inşa edilmekteydi. Kapalı Çarşı da o yapılardan biridir. Eskiden beri süre gelen alışveriş tutkusu ve esnaflık kültürü şimdilerde yerini büyük mağazalara bıraksa da bu samimiyeti ve nostaljik havayı oralarda bulamayacağınız kesin. İçinde bulundurduğu uzun çarşı, yorgancılar, kuyumcular, bakırcılar, sahaflar ile turistlere tarihi dokusuyla hâlâ alışveriş hizmeti sunan bir konumdadır Kapalı Çarşı. Huzurun ve tarihin şehri Bursa’da mutlaka görmeniz gereken muhteşem yerler arasında köklü bir yerde olan Kapalı Çarşı, gezerken atlamamanız gereken bir yerdir.

9. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa’nın tarihi ve kültürel dokusunun yanında otomotiv sektörüyle de adından söz ettirdiği herkes tarafından bilinir. Geçmişten beri ilk araba üretim fabrikalarına sahip olan bu şehir, şu anda da daha modern fabrikalara sahip. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi de bu eski fabrikalardan bir tanesi. Türk Otomobil Fabrikası A.Ş tarafından 2002 yılında hizmete açılan bu müze, içerisinde sadece geçmişten günümüze üretilmiş motorlu taşıtları değil, aynı zamanda motorsuz taşıtları da sergiler. Yenilerin eski ustalara selamı felsefesiyle açılmış bu kültürel değere gitmek isterseniz şehir içi taşıtları kullanabilirsiniz.

10. Muradiye Külliyesi

Huzurun Şehri Bursa’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bursa’nın tarihi yapıları içerisinde büyük bir öneme sahip olan ve Bursa’da Osmanlıların yaptığı son külliye olma özelliğini taşıyan Muradiye Külliyesi, yeşil şehir Bursa’da görmeniz gereken yapılardandır. Sultan II. Murat döneminde inşa edilen bu külliyenin içinde kervansaraylar, hamamlar, medreseler, camiiler ve türbeler bulunur. Yapımı bir 1 yıl sürmüştür. Semte ismini veren ve dev kompleks bir yapıdan oluşan Muradiye Külliyesi, huzurun şehri Bursa’da mutlaka görülmesi gereken en iyi yerler içinden sadece bir tanesidir. Bu külliyenin bulunduğu Muradiye mahallesine gitmek için otobüs seferleri mevcuttur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!