Eğitimin Önemini Vurgulayan En İyi 10 Film

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Eğitim insanların hayatlarını değiştiren ve hiçbir zaman tam anlamıyla son bulmayan bir süreçtir. Bu süreç boyunca tanıdığımız öğretmenler, arkadaşlar; gittiğimiz okullar, öğrendiğimiz bilgiler bizi biz yapar. Özellikle hayatınıza dokunan ve size unutulmaz dersler veren öğretmenleriniz olduysa şanslı olanlardansınız. Çünkü o öğretmenler sayesinde hayatı irdelemeyi öğrenir, bildiklerinizi sorgular ve dünyaya bambaşka pencereden bakarsınız. Bazı yönetmenler de filmlerinde odak noktasına eğitimin ve öğrencinin önemini koymuş, unutulmaz eserlere imza atmışlar. Eğitim ile ilgili bu filmler gişelerde de çok başarılı olmuş, herkesin beğenisini kazanmıştır. Biz de dergiCE olarak izleyenlerin yaşamına dokunan bu filmleri, eğitimin önemini vurgulayan en iyi 10 film başlığında topladık.

1. Gökten İnen Melek (Mary Poppins)

Eğitimin Önemini Vurgulayan En İyi 10 Film

Türkçeye Gökten İnen Melek adıyla çevrilen Mary Poppins, 1964 yılında ABD’de çekildi. Yapımcılığını efsane isim Walt Disney yaparken yönetmen koltuğuna Robert Stevenson oturdu. Başroldeki Julie Andrews’a en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandıran film bunun yanında dört Oscar daha kazandı. Müzikal ögeler de içeren eser zamanının ötesindeki görsel efektleriyle bir kült haline geldi. 1910’ların İngiltere’sinde geçen hikayede Mary Poppins (Julie Andrews) sihirli güçleri olan bir dadıdır. Banks ailesinin çocukları daha önceki dadılarını bezdirip kaçırdıkları için onların evine gökten süzülerek gelir bu dadı. Çocukların sorunlarını sihirli elleriyle çözer, onlarla arkadaş olur. Sevgisini ve merhametini hiç eksik etmez. Hayal gücünü destekleyen, çocuk eğitiminde farklı yolları öğreten film, özellikle ebeveynler ve küçük öğrencileri olan öğretmenler için bir hazine.

2. Neşeli Günler (The Sound of Music)

1959 yılında Broadway müzikalinden 1965’te sinemaya aktarılan, orijinal adı The Sound of Music olan Neşeli Günler’in başrolünde Julie Andrews var. Aday olduğu 10 Oscar’dan 5 tanesini kazanan film ABD tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Tüm zamanların en iyi müzikallerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Marie (Julie Andrews) Avusturya’da yaşayan ve rahibe olmaya çalışan bir kadındır. Fakat ne kadar çabalarsa çabalasın bir türlü rahibe olamaz. Çünkü her gün dağlara çıkıp şarkı söyler, neşe doludur ve kıpır kıpırdır. Bu yüzden de başrahibe onu, hayatı daha iyi öğrenebilmesi için yedi çocuklu bir adamın evine mürebbiye olarak yollar. Çocukların babası Von Trapp’ın eski mesleği askerliktir ve bu yüzden onları daima aşırı disiplinle yönetir. Çocuklar da bu yüzden yaramazdır ve mürebbiyelerle geçinemezler. Fakat Marie onların hayatını müzik, sevgi ve eğitimle bambaşka bir hale getirecektir. Ailecek izleyebileceğiniz bu sıcacık filmden, eğitimin önemiyle ilgili öğreneceğimiz çok şey var.

3. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Eğitimin Önemini Vurgulayan En İyi 10 Film

Efsane oyuncu Robin Williams’ın başrolünde olduğu Ölü Ozanlar Derneği, oyunculuklarıyla, senaryosuyla ve seyirciye kazandırdıklarıyla bir başyapıt. Oscar ödüllü bu film eğitim hakkında kalıplaşmış düşünce tarzlarını eleştirerek öğretmenlere ve öğrencilere yeni ufuklar sunuyor. Sıkı bir disiplinle yönetilen ve bu yüzden öğrenciler için sıkıcı bir yer haline gelen bir okul Welton Akademisi. İngilizce öğretmeni olarak gelen John Keating öğrencilerin doğru bildiklerini unutturacak, kitaplarını yırtıp atmalarına neden olacak bir eğitim anlayışına sahip. İlerici bir öğretmen olarak öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkarmış ve onların özgürleşmesini yeni bir eğitim anlayışıyla sağlamıştır. Klasik eğitim anlayışına eleştirel bir biçimde yaklaşan ve her öğrencinin değerli olduğunu aktaran film, üzerinden yıllar geçse de etkisini hala korumakta.

4. Koro (Boychoir)

Oscar ödüllü Françis Girard tarafından 2015 yılında çekilen Koro da bizlere eğitimin önemini hatırlatan filmlerden bir tanesi. ABD’li oyuncu Dustin Hoffman öğretmen rolüyle karşımıza çıkıyor. Yeteneğini keşfettiği, üzerine düştüğü ama aynı zamanda savaştığı öğrencisi Stett, küçük yaşta annesini kaybedince babası onu yatılı bir müzik okuluna verir. Hırçın bir çocuk olan Stett’in alışması ve yeteneğini ortaya çıkarması için zamana ihtiyacı vardır. Bu okulda eğitimdeki rekabet, hırs ve yetenek karşımıza çıkmaktadır. Öğrencideki ışığı keşfeden öğretmen onu inci gibi işlemeli ve gün yüzüne çıkarmalıdır. Öğrencilerin hayalleri ve yetenekleri ortak bir paydada buluşmalıdır.

5. Hababam Rock (School of Rock)

Eğitimin Önemini Vurgulayan En İyi 10 Film

2003 yılında Almanya-ABD ortaklığıyla çekilen bu komedi müzikali, umutsuz bir müzisyen olan Dewey Finn’in hikayesini anlatıyor. Yönetmen koltuğunda Richard Linklater var. Başrolde de Jack Black. Kendi grubundan atılan Finn işsiz kalınca soluğu bir okulda bulur ve orada müzik öğretmenliği yapmaya başlar. Çocukları müzik yarışmasına hazırlar ve kendi hayatını da, onların hayatını da değiştirir. Profesyonel bir eğitimci olmamasına rağmen onlara müziği sevdirir. Öğrencilerini belli bir amaç için toplar ve bu yolda müziğin gücünü kullanır. Tüm dünyada büyük başarı yakalayan filmin birçok ödülü de mevcut.

6. 3 Aptal (3 Idiots)

Dünyaca ünlü Hintli oyuncu Aamir Khan’ın başrolünde olduğu ve gişe rekorları kıran 3 Aptal, izleyenlere hem komik sahneler veriyor hem de eğitimin önemiyle alakalı öğütlerde bulunuyor. Yarışa dayanan eğitim sistemine eleştirel yaklaşan film, bu sistemi değiştirmek isteyen öğrencilerin mücadelesini anlatıyor. Öğretmenin hakim konumu, öğrencilerin içinde olduğu kaos ve stres, gelecek endişesi irdeleniyor. Ezbercilikten uzaklaşılması gerektiğini, öğrencinin özgürleşmesinin ve cesurlaşmasının onların eğitim hayatlarına kazandıracaklarını komik unsurlarla anlatan film aldığı tüm övgüleri hak ediyor.

7. Sevgili Öğretmenim (Mr. Holland’s Opus)

Eğitimin Önemini Vurgulayan En İyi 10 Film

Yaşam ve eğitimin önemini vurgulayan sıradaki en iyi film; 1995 ABD yapımı olan Sevgili Öğretmenim filmidir. Yönetmenliğini Stephen Herek’in üstlendiği bu filmde başrol Richard Dreyfuss tarafından üstleniyor. Filmde başkarakter Bay Holland’ın yaşamına odaklanılıyor. Öğretmenliğin inişli çıkışlı halleri, zorlukları, öğrencilerde karşılaşılan durumlar bir öğretmenin penceresinden sunuluyor. Öğrencilerinden aldığı ilhamla müzik yapan Holland, onlarla birlikte büyüyor. Tüm öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının izlemesi gereken film, duygusal sahneler de barındırıyor.

8. Kör Nokta (The Blind Side)

Michael Lewis’in 2006 yılında yazdığı kitabından sinemaya uyarlanan Kör Nokta, Michael Oher’in hikayesini anlatıyor. Michael yaşıtlarına göre çok iri bir çocuk ve 13 kardeşinin arasında en az ilgi göreni. Annesi uyuşturucu bağımlısı ve babasını da hiç tanımamış. Okuma yazması bile yok. Fakat hayatı Bayan Tuohy (Sandra Bullock) tarafından evlat edinilince değişmeye başlar. Futbol yeteneği keşfedilir ve çok başarılı olur. Film bize insanların görünüşlerin dışında, içlerinde değişime ve iyileşmeye muhtaç bir alan olduğunu, bu iyileşmenin de eğitim ve çaba aracılığıyla gerçekleşebileceğini anlatır. Sandra Bullock’a Oscar ve Golden Globe kazandıran film, içinizi ısıtacak ve hayata umutla bakmanızı sağlayacak bir senaryoya sahip.

9. Kalk ve Diren (Stand and Deliver)

1988 yılı ABD yapımı Kalk ve Diren, gerçek bir hikayeye dayanıyor. İyi bir eğitimcinin yapabileceklerini anlatan filmde mucizelere tanık oluyorsunuz. Matematik öğretmeni olan Jaime Escalente, atandığı lisedeki çocukları şiddetten, çetelerden, suçtan korumak için büyük bir çaba sarf eder ve onlara matematiği sevdirmeye çalışır. Bunu yaparken kullandığı metotlar oldukça ilginçtir. Öğrencilerle iletişimi çok farklıdır. Onlardaki yeteneği ortaya çıkarmaya çalışır. Asıl örnek öğrenci gibi görünmeyenlerden daha büyük karşılık alır. Pozitif mesajları yüksek olan film, insanların matematiğe karşı ön yargısını yıkabilecek nitelikte.

10. Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

Eğitimin Önemini Vurgulayan En İyi 10 Film

2007 yılında ABD’de gösterime giren Özgürlük Yazarları, okula yeni gelen, mesleğinin baharında olan edebiyat öğretmeninin öğrencilerle olan pozitif savaşını anlatıyor. Başrolünde öğretmeni canlandıran Hilary Swank var. Konusu ise şöyle: Okul tarafından da pek sevilmeyen 15 öğrenci umutsuz vaka olarak görülmektedir. Fakat öğretmen Erin azimli ve hırslı olduğu için onları eğitmek için elinden geleni yapar. Asla pes etmez ve öğrencilerin de pes etmemesi için çabalar. Sonunda onları kazanır ve aralarında kurduğu sevgi bağı sayesinde aşamayacakları zorluk kalmaz. Film ayrıca güzel müzikleriyle de öne çıkmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!