Yazarlık Hakkında En İyi 10 Film Önerisi

5 dk okuma süresi


17
16 Paylaşım, 17 puan

Gerçek yazarların hep bir hikayesi olmuştur. Ya sizin hikayeniz? İşte sizler için hazırladığımız, yazarlık hakkında en iyi 10 film önerisi listemize bayılacaksınız. Yazarlık üzerine zevkle izleyebileceğiniz filmler neler araştırdık ve onlar hakkında en iyi top 10 film önerisi listesini oluşturduk. Hadi başlayalım!

1. Özgürlük Yazarları (Freedom Writers), 2007

Yazarlık Hakkında En İyi 10 Film

Genç bir öğretmen, öğrencilerine hoşgörü ve eğitim kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve okul hayatlarının ötesine taşımalarını öğretmeye çalışmaktadır. İdealist bir öğretmen, çok başka dünyalardan gelen karakterler ile uğraşmak zorundadır. Bu öğrenciler için okul, yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları sıkıcı bir yerdir. Öğretmen Erin, kendi yöntemleriyle onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açacaktır. Zaman içerisinde onlarla iletişim kurmayı başaran bu öğretmen, birbirinden farklı hikayeleri olan gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat hikayesini canlandırmaktadır.

2. Çalıntı Hayat (The Words), 2012

Çalıntı Hayat

Yayımlanan ilk kitabıyla birlikte beklenmedik bir şekilde edebiyat dünyasında zirveye ulaşan Rory Jansen, genç bir yazardır. Yaratıcı ve özgün üslubu ile son derece dikkat çeken ve bir anda döneminin en iyi birkaç isminden biri olmuştur. Romanı ise global çapta tanınan ve eleştirmenlerin bile büyük bir hayranlıkla karşıladığı bir eserdir artık. Başarı ve şöhretin tadını çıkaran Jansen’ın çok sevdiği eşi dahi her şeye sahiptir. Ancak başarının doruklarına çıktığı bir anda, ortaya çıkan gizemli ve yaşlı adam, Rory’in romanı üzerine bir iddiada bulunacak. Rory ise bu yaşlı adamı görmezden gelmesi mümkün değil…Aktör Bradley Cooper’ın başrolde olduğu bu filmin yönetmenliği ve senaristliği, kamera arkasına yeni adım atan Lee Sternthal ve Brian Klugman ikilisine aittir.

3. Hayalet Yazar (Ghost Writer), 2007

Yazarlık Hakkında En İyi 10 Film

Eski gazeteci ve BBC muhabiri Robert Harris’in tartışmalı “The Ghost” isimli romanı film olmuştur. Filmin merkezinde eski bir İngiliz Başbakanı’nın anılarını yazması için tuttuğu bir yazar bulunuyor. Yazar, araştırmalara devam ederken, ortaya çıkardığı gerçekler ile kendisini bir anda CIA’den silah endüstrisine, Beyaz Saray’dan dehşet verici bir ağın ortasında buluyor. Ardından eski Başbakan, görev süresi esnasında terörle mücadele için bir grup İngiliz vatandaşının CIA’e gizlice teslim edilmesine yeşil ışık yakar ve bu zanlıların işkence görmesine izin vermekle suçlanır. Hakkında tutuklama kararı verilmesi üzerine giremediği İngiltere ve ABD’ye bol bol siyasi gönderme yapmaktadır.

4. Saatler (The Hours), 2003

Saatler

Yıl 1923, başarılı bir yazar olan Virginia Woolf, Londra’nın dışındaki gözlerden uzak evinde Mrs Dalloway isimli kitabını yazmaya başlar. Aynı zamanda sağlık problemleri ile boğuşan Woolf, ağır bir depresyon geçirmektedir… Yıl 1951, tutkuyla Mrs Dalloway’i okuyan ev kadını Laura Brown sahip olduğu hayattan kaçmanın tek yolunu bu şekilde bulur. 2001 yılında eski kocası için bir parti düzenleyen Clarissa Vaughan ile Mrs Dalloway arasında özel bir bağ vardır. Farklı zaman dilimlerinde yaşayan üç farklı kadının bir gününü, Virginia Woolf’un kült romanı Mrs Dalloway ekseninde anlatmaktadır. 9 dalda Oscar’a aday gösterileb bu film, birini kazanmıştı.

5. Yaramaz Harry (Deconstructing Harry), 1998

Yazarlık Hakkında En İyi 10 Film

Yazarlık hakkında en iyi 10 film önerisi listemizdeki Woody Allen’ın bu filminde, New York’lu yazar yaratıcılık ve erotizm üzerine bir yaşam sürdürmektedir. Yazar Harry Block, orta yaşlı ancak hiç büyümeyen bir yazardır. Yayıncısından sonraki kitabının avansını almış ve çoktan harcamıştır. Malesef kitaba başlamak için bir türlü ilham duymamaktadır. Üç eski karısı ve sayısız sevgilisi olan Harry, umutsuz bir seks delisi olmuştur. Bir ödül almak üzere şehir dışına çıkması gerekirken yolculukta kendisine eşlik edecek birisini bulmakta oldukça zorluk çeker. Tabi bu sırada eski karıları, sevgilileri, arkadaşları ve çocukları ile yüzleşmek zorunda kalır.

6. Görkemli Hayatım (American Splendor), 2004

Görkemli Hayatım

Filmin baş kahramanı Harvey Pekar, gerçekte göründüğü gibi bir adam değildir. Elinin altında birikmiş dosya yığını içinde kaybolmuş, kafasında saç kalmamıştır. Sevimsiz birisi gibi görünse de o gerçekte iyi bir entelektüel ve kusursuz bir gözlem yeteneğine sahiptir. İyi bir koleksiyoncu olmakla birlikte aynı zamanda American Splendor isimli bir çizgi romanın yazarıdır. Filmde yer alan Pekar ile kendi yaşamından alıntılarla yarattığı çizgi romanındaki Pekar’ı karşı karşıya getiren bir hikayedir. Film, 2003 yılında Sundance Jüri Büyük Ödülü ve Cannes Uluslararası Eleştirmenler Ödülü’ne layik görülmüş çizgi romanıdır.

7. Kaynak (The Fountain), 2006

Yazarlık Hakkında En İyi 10 Film

Yazarlık hakkında en iyi 10 film önerisi listemizdeki önemli filmlerden Kaynak; geçmiş, bugün ve gelecekten üç ayrı hikaye sunan bir film. Üçüde aşka dair sonsuzluğun peşinde koşan erkekler üzerine geçmektedir. Bir kaşif, esir düşmüş kraliçesini kurtarmak üzere yaşam ağacını aramaktadır. Birçok ağaç hakkında çalışan bir tıp araştırmacısı, ölmek üzere olan karısını kurtaracak ilacı aramaktadır. Bir uzay yolcusu ise hava kabarcığı halinde içinde bulunan kapsül ile yaşlı bir ağaçla seyahat etmektedir. Nebula, ölmek üzere olan bir yıldıza doğru yol almaktadır. Aşkı ve ölümsüzlüğü arayan üç hikaye bir yerde kesişir. Bu filmin yönetmeni olan Darren Aronofsky, aynı zamanda Pi, Bir Rüya İçin Ağıt gibi filmlerin de yönetmenidir.

8. Capote, 2005

Capote

Amerikan edebiyatında yerini bulan Soğukkanlılıkla adlı eserin çıkış hikayesini anlatmaktadır. 1959 yılında New York Times gazetesinde, Kansas’ta vuku bukan bir cinayet üzerine haber geçmektedir. Baştan sona vahşet dolu olayda, aileden 4 kişinin canına kıyılmıştır. Bu yazıyı okuyan Truman Capote de bir dergide görevli yazardır ve bu olaydan fazlasıyla etkilenmiştir. Her ne kadar böylesi hikayelerle pekçok kez karşılaşmış olsa da bu sefer farklı bir biçimde etkilenir. İçindeki hissin izinde dergi yöneticilerinden izin alarak, meslektaşı Harper Lee ile birlikte olayın gerçekleştiği yere doğru yola çıkarlar. Yolculukta onların edindiği her türlü bilgi ve deneyimin, polis raporları ve görgü tanıkları dahilinde, sanıklarla yapılan görüşmelerde şekillenen Soğukkanlılıkla romanı ortaya çıkar.

9. 2046 Filmi, 2004

2046

Bir yazar, gelecekte geçen bir roman yazmaya başlar. Fakat bu aslında geçmişte yaşanan olayları biraraya getirir. Romanda, gizemli bir tren bulunup, yolcularını geri dönmek istedikleri hatıralarına ulaştırabilmektedir. Bu da 2046 adlı durağa ulaştıklarında gerçekleşecektir. Ancak insanlara göre bu sadece bir hurafedir, çünkü bu zamana kadar 2046’ya giden kimse bir daha geriye dönememiştir. Bir kişi hariç: Wong Kar Wai, dünya sineması için son derece büyük anlamlara sahip bir sinemacıdır kendisi. Uzakdoğudan anlattığı bütün hikayeler, uluslararası yayılma başarısını gösterdi. 2046 ise bu eserler arasında en çok parlayanlardan.

10. Muhteşem Yemek (Naked Lunch), 1991

Yazarlık Hakkında En İyi 10 Film

Yazarlık hakkında en iyi 10 film önerisi listemizdeki Muhteşem Yemek, gerçekte olası görünmeyen bir yarı otobiyografik romandan esinlenmiştir. Bill sıradan bir yaşam sürdüren babadır ve ailesini geçindirmek için böcek ilaçlayıcısı olarak çalışmaktadır. Bir gün eşi Joan’ın evdeki ilaçlarla kafayı bulduğunu ve bağımlı olduğunu öğrenir. Bill de ona ayak uydurarak böcek ilacını kullanır ve gözünün önünde başka bir dünyaya kapılar açılır. Artık çevrede dolaşan ve konuşan dev böcekler görmeye başlar. Karısının onu en yakın arkadaşları ile aldattığını kulağına fısıldayan ayaklı daktilo makinesi, bu yeni dünyanın daha başlangıcıdır. Bill, kafasına koyduğu bir içki şişesini vurmak isterken eşini öldürür. İçine daldığı bu hayal dünyası ise ona çok şeye mal olacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
18
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
22
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!