Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar: Shakespeare

4 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

İngiliz edebiyatına yaptığı birçok katkıya rağmen, William Shakespeare’in hayatı hakkında şaşırtıcı derecede az şey biliniyor. Geçtiğimiz dört yüzyıl boyunca tarihçiler, bir ozan olan Shakespeare’in biyografisini yalnızca bir avuç eski yasal belgeyle bir araya getirmek gibi zor bir görevle karşı karşıya kaldılar. Bu içerikte tıpkı bir zamanlar Britanya İmparatorluğu gibi üzerinde güneş batmayan bir yazar olan William Shakespeare hakkında az bilinen bilgiler sıralandı. İyi okumalar dileriz!

1. Babasının Sorunlarından Etkilendiği Düşünülür

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Shakespeare yaklaşık 5 yaşındayken eldiven üreticisi olan babası, kraliyet muhbirleri tarafından yasadışı tefecilik ve yün ticareti yapmakla suçlanmıştır. Babası yaklaşık on yıl boyunca yasal sıkıntılarla uğraşmak durumunda kalmıştır. Tarihçiler William Shakespeare’in babasının sosyal ve ekonomik olarak düşüşe geçtiği bir evde yetişkinliğe ulaştığını belirtmiştir. Muhtemelen Shakespeare’in güç, sınıf ve monarşiye yönelik tutumlarını şekillendirdiğini savunan tarihçiler Shakespeare’in genel temalarını da kanıt olarak göstermişlerdir. Bundan dolayı babasının yaşadığı sorunları içselleştirmiş olduğu daha sonra ise oyunlarına ve yazılarına bu temaları aktardığı öne sürülmüştür.

2. Beklenmeyen Bir Gebelik Sonunda Evlenmiştir

Shakespeare 26 yaşındaki Anne Hathaway’in ilk çocuklarına hamile olduğunu öğrendiğinde 18 yaşındaydı. Çift, 1582 yılının Kasım ayında çabucak evlenmeye karar verdi ve Mayıs 1583’te kızları Suzanna doğdu. Suzanna’yı iki yıl sonra Judith ve Hamnet ikizleri takip etti. İlginç olan ise Shakespeare’in soyunun çocuklarıyla bitmiş olmasıydı. Hamnet muhtemelen bir hastalığın kurbanı olarak 11 yaşında yaşamını yitirdi. Judith çocuk sahibi oldu ancak onlardan daha uzun yaşadı ve torun sahibi olmadı. Suzanna ise Elizabeth adında bir kız çocuğu evlat edindi. Torunları tarafından soyu devam etmeyen Shakespeare’in 7 kardeşi bulunuyordu.

3. İlk Aktörlerden Birisidir

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Sadece üzerinde güneş batmayan bir yazar değil aynı zamanda en eski aktörlerden biri olan Shakespeare mesleğini aktörlerin kötü adam ilan edilip hor görüldüğü tarihlerde yapmayı başardı. Her ne kadar Shakespeare’in oyunculuk becerileri hakkında az şey bilinse de o zamanki düzenlemeler içerisinde İngiltere’de istenmeyen kişiler arasında olan aktörlere verilen cezalar arasında kırbaçlanma, damgalanma ve asılma bulunuyordu. Shakespeare’in oyunculuğu hakkında bilinen bilgiler arasında kendi oyunu olan Hamlet’te hayalet rolünü oynadığı, kraliyet ve soylu karakterleri canlandırmayı tercih ettiği bilinmektedir.

4. Yedi Yıl Tarihte Yer Almamıştır

İkizlerinin doğumundan sonra, Shakespeare yedi yıl boyunca tarih sahnesinden ayrıldı. O süre içerisinde ne yaptığını anlatmaya çalışan doğrulanmamış pek çok teori olsa da en mantıklısı ailesini avukat ya da kâtip olarak çalışarak desteklediğini öne sürmektedir. Her ne kadar unvanı üzerinde güneş batmayan yazar olsa da Shakespeare oyunlarından da anlaşıldığı üzere hukuk bilgisi konusunda etkileyici bir bilgi birikimine sahiptir. Edebiyat eleştirmenleri zamanın hiçbir oyun yazarının Shakespeare’in hazırlığı ve doğrulu ile ilgili yasal ifadeler kullanmadığını belirtir. Shakespeare aynı zamanda bir oyununda “Bütün avukatları öldürelim” demiştir.

5. Bir Tiyatronun Çalınmasından Haberdar Olduğu Düşünülür

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

1596 yılında Shakespeare’in bir aktör olarak deneyim kazandığı tiyatro kapandı. Üzerine inşa edildiği mülkün kira süresi sona ermişti ve Shakespeare’in de içinde bulunduğu oyuncu topluluğu olan Lord Chamberlain’s Men gösterilerini başka bir yere götürmek zorunda kaldı. İki yıl sonra eski sahipleri tiyatrolarını geri alabilmek için kendilerini balta ve kılıçlarla kuşatıp tiyatroya gizlice girerek parça parça sökmeye başladılar. Her ne kadar Shakespeare’in ekibe katıldığına dair kesin bir kanıt olmasa da baskını kesinlikle bildiği düşünülüyordu. Tiyatronun parçaları adı The Globe olan başka bir tiyatronun inşaatında kullanılacaktı.

6. El Yazısıyla Yazılan Sadece Bir Senaryosu Var

Shakespeare’in sıkışık el yazısını incelemekle ilgilenen herkesin bakabileceği tek bir güvenilir yer var; İngiltere’deki yabancı düşmanlığını kısmen hedef alan politik olarak yüklü bir oyun olan Thomas More’un Kitabı adlı oyunun orijinal taslağı. Esas olarak oyun yazarı Anthony Munday tarafından yazılan oyun, dört oyun yazarının da yardımlarıyla tamamlanabildi. Bunlardan biri olan Shakespeare, baş karakterin göçmen karşıtı bir kalabalığın kendilerini mülteci olarak hayal etmelerini istediği heyecan verici bir monolog yazmasına yardımcı oldu. Söz konusu oyun o dönem sahnelenemedi. Sansürcüler oyunun bir isyan başlatabileceğine inanıyordu.

7. Üniversiteye Gitmemiştir

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Shakespeare 1571 yılında 7 yaşından itibaren Starford-upon-Avon’daki King Edward VI Gramer Okulu’na devam etmiş ve 14 yaşındayken 1578 yılında okulu bırakmıştır. 1580’li yılların sonunda kendisiyle ile ilgili bilgi bulmak imkansıza yakındır. Shakespeare’in edebiyat sanatında usta olmak için yoğun bir şekilde çalıştığı ve Stratford dışındaki tiyatroları gezerken ve ziyaret ederken oyunculuk becerilerini geliştirdiği argümanı akla yatkındır. İngilizceye 3000 kadar kelime kazandırdığı düşünülen üzerinde güneş batmayan aktör, yazar ve senarist Shakespeare’in kelime dağarcığının 17 bin ile 29 bin arasında değiştiği düşünülmektedir.

8. Kafatası Mezarından Çalınmıştır

18. Yüzyıl mezar soyguncularının Shakespeare’in kafatasını çaldıklarına dair genellikle vahşi kurgu olarak reddedilen bir hikâye doğru gibi görünüyor. Shakespeare’in Stratford-on-Avon’daki Holy Trinity kilisesindeki mezarının ilk arkeolojik araştırması 2016 yılında bir belgesel için yapılmıştır. Belgeselden çıkan en çarpıcı sonuç Shakespeare’in kafatasının gerçekten kayıp olduğu ve büyük olasılıkla mezar soyguncuları tarafından çalınmış olduğudur. Bir rivayete göre Dr. Frank Chambers adındaki bir şahıs 1794 yılında mezarı kazmış kafatasını çalmış ve 300 pound karşılığında satmıştır. O zamanın 300 poundu şu anda 39.000 pounda tekabül etmektedir.

9. Kendi Mezarını Lanetlemiştir

Sanki kafatasının mezar soyguncuları tarafından çalınacağını bilirmiş gibi Shakespeare 1616’da öldüğünde, sonsuzluk boyunca huzur içinde dinlenmesini sağlamak için, mezar taşına kemiklerini hareket ettirenlere lanetleyecek bir dörtlük yazmıştır. Dörtlükte kendisinin iyi bir insan olduğunu, mezarı için taşları bağışlayan insana teşekkür ettiğini ve kemiklerini hareket ettirenler üzerine lanetlerin gezmesini istediğini belirtmiştir. Bir önceki başlıkta da bahsedildiği gibi Dr. Frank Chambers’ın bu durumu pek kafaya taktığını söylememiz doğru olmayabilir. Umarız lanet kendini gerçekleştirmiştir.

10. Arkadaşları Sayesinde Eserleri Günümüze Ulaşmıştır

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Shakespeare öldükten kısa bir süre sonra, iki eski dostu ve meslektaşı olan John Heminge ve Henry Condell, Shakespeare’in yazmış olduğu oyunları düzenledi ve Bay William Shakespeare’in Komedileri, Tarihi ve Trajedileri adı altında 1623 yılında basılan bir kitapta topladı. Günümüzde First Folio olarak adlandırılan bir kitap Shakespeare’in çalışmalarının gelecek nesiller için korunmasına yardımcı oldu ve yaygın olarak İngilizce basılan en önemli kitaplar arasında yerini aldı. Günümüz tiyatroları, dizileri ve filmleri bu kitaptan oldukça faydalanmış ve hala farklı uyarlamalarıyla Shakespeare eserleri popülerliğini korumayı başarmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!