Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar: Shakespeare

3 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Üzerinde güneş batmayan yazar olarak anılan William Shakespeare edebiyat dünyasının mihenk taşlarından biri. “Olmak ya da olmamak; işte bütün meselesi bu!” diyen ünlü yazar Shakespeare, güncelliğini koruyan, herkesin ilgiyle izlediği tiyatro eserleriyle günümüzde yaşamaya devam ediyor. Bilinmeyenleri ve merak edilen yönleriyle, üzerinde güneş batmayan bir yazar William Shakespeare ve tiyatroya adadığı ömrünü anlattığımız yazıyı sizler için hazırladık. İyi okumalar…

1. Ünlü Yazarın Çocukluğu

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Net bir veri olmamakla birlikte kaynaklarda yazarın 23 Nisan 1564’te, İngiltere’nin Stanford-upon-Avon kentinde dünyaya geldiği belirtiliyor. İngiliz edebiyatının en önemli isimlerinden olan Shakespeare’nin babasının John Shakespeare, annesinin adı ise Mary Arden olarak biliniyor. Babası belediye meclis üyesi ve deri eşya tüccarıydı. Annesi zengin bir ailenin kızıydı. Ailenin sekiz çocuğundan, üçüncüsü olan William hayatta kalan en büyük çocuktu.

2. Eğitim Hayatı

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Bu konuda net kanıt ve bilgiler olmasa da William, eğitim hayatına, Stratford’daki evlerine oldukça yakın bir yerde yer alan King’s New School’da başladı. Bu okulda klasik Latin yazarları üzerine dayalı, Latince yoğunlukta olan bir eğitim aldı. Üretkenliğini belki bu zamanlarda fark etti ve yıllar boyunca okunan hatta okunması gereken eserleri kaleme aldı.

3. Shakespeare’in Evlilik Serüveni

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Shakespeare genç yaşta hayatının aşkını buldu. Ünlü yazar 18 yaşında kendisinden 8 yaş büyük Anne Hathaway ile evlendi. Çok mutlu giden evlilikleri Anne Hathaway’ın ölümüyle son buldu. Bu evliliğin Evliliklerinden 6 ay sonra kızları Susanna dünyaya geldi. İki yıl sonra ikizleri Hamnet ve Judith dünyaya geldi. Üç çocuk babası olan Shakespeare’nin oğlu Hamnet, 11 yaşındayken vefat etti. Bu durum yazarı derinden etkiledi. Evlat acısı onun eserlerine de yansıdı.

4. Shakespeare Nasıl Bir Yaşam Sürdü?

Hayatı boyunca zamanını Stratford ve Londra arasında sürdürdü. Uzun yıllar St. Helen’s kilisesinde yaşadı. 1604 yılında ise, St. Paul Katedrali’nin kuzeyinde büyük ve konforlu bir eve taşındı. Birçok kaynakta Anne Hathaway ile güzel bir evlilik sürdüğü yazmaktadır. Hayatını yazmaya, hayal etmeye adayan yazar, kariyeri boyunca, iyi yatırımlar yaptı ve ailesiyle birlikte güzel bir hayat sürdü.

5. Oyunlarında İlk Dönem

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Dünyanın en prestijli eserlerinin altına imza atacağını o da bilmiyordu. 1590’ların başında yazdığı, III. Richard ve üç bölümlük VI. Henry oldu. Ayrıca “Yanlışlıklar Komedisi”, “Hırçın Kız” ve “Veronikalı İki Centilmen” eserlerini de dönemde verdi. Bu eserler sayesinde birçok kez ayakta alkışlandı. Yazdıklarının izlendiğini ve severek okunduğunu gören yazar, daima üretmeye çalıştı.

6. Komedidye Romantik Dokunuş

Yazarın ilk eserleri İtalyan tarzı komediler oldu. Fakat ilerleyen zamanlarda kalemini romantizme doğru kaydırdı. Komedi eserlerinin içine romantik dokunuşlar ekledi. Bu durum izleyicilerin oldukça ilgisini çekti. Günümüzde güncelliğini koruyan “Bir Yaz Gecesi Rüyası” bu tarz eserlerden birisi. Ayrıca “Venedik Taciri”, “Kuru Gürültü”, “Size Nasıl Geliyorsa” ve “On İkinci Gece” bu tarza örnek eserlerden.

7. Tragedya Dönemi

Zamanla yazarın kalemi olgunlaştı ve eserlerdeki karakterler daha karmaşık hallere evrildi. Okuyucular bu karakterlerde kendini bulmaya başladı. Bu dönemde verilen en özel eser herkesin bildiği “Romeo ve Juliet” ve “Julius Caesar” oldu. Kısa olmasına rağmen “Macbeth” çok sevildi. Ayrıca, “Antonius ve Kleopatra” ve “Corolanus”ta sevilen eserlerinden oldu. Bu eserler günümüzde de hala popülerliğini korumaktadır.

8. Oyunlarında Son Dönem

Yazar ilerleyen dönemde dramaya yöneldi. Belki de bunun nedeni hayatında yaşamış olduğu acılar ve kayıplardır. “Cymbeline”, “Kış Masalı” ve “Fırtına” adlı önemli oyunlar yazdı. Shakespeare, 1607 yılından sonra daha az eser verdi. Oyunlarının son döneminde bile kaliteli eserler veren Shakespeare için eleştirmenler, bu dönem için Shakespeare’in daha sakin bir bakışla eserler verdiğini ifade ediyor.

9. Shakespeare’in Tiyatro Dönemi

Ünlü yazarın birçok oyunu Londra tiyatrosunda sahnelendi. 1594 yılından itibaren oyunları, yazarın da dahil olduğu oyuncularla birlikte Lord Chamberlain’s Men tarafından seyirciye sunuldu. Sunulan bu eserler izleyenler için güzel anlar yaşattı. Hayatın gerçeklerini farklı bir perspektiften insanlara sunan Shakespeare, hayatı boyunca kendisinin ve başkalarının yazdığı eserleri oynamaya devam etti.

10. Ölümü ve Sonrası

Ünlü yazar, 23 Nisan 1616 yılında hayata veda etti. Eserleriyle ünlenen ve gerek oyunlarıyla gerek sözleriyle kalpler de taht kuran yazar, yaşadığı süre zarfında birçok başarıya imza atmıştır. Bu nedenle, doğduğu gün ölen ve üzerinde güneş batmayan bir yazar olan Shakespeare, yüzyıllar geçse de adı ve eserleri güncelliğini koruyacak. Shakespeare’in mezarı Holy Trinity kilisesinde yer alıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!