Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar: Shakespeare

2 dk okuma süresi


0
11 Paylaşım

Üzerinde güneş batmayan yazar olarak anılan William Shakespeare edebiyat dünyasının mihenk taşlarından biri. “Olmak ya da olmamak; işte bütün meselesi bu!” diyen ünlü yazar Shakespeare, güncelliğini koruyan, herkesin ilgiyle izlediği tiyatro eserleriyle günümüzde yaşamaya devam ediyor. Bilinmeyenleri ve merak edilen yönleriyle, üzerinde güneş batmayan bir yazar William Shakespeare ve tiyatroya adadığı ömrünü anlattığımız yazıyı sizler için hazırladık. İyi okumalar…

1. Ünlü Yazarın Çocukluğu

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Net bir veri olmamakla birlikte kaynaklarda yazarın 23 Nisan 1564’te, İngiltere’de dünyaya geldiği belirtiliyor. Babasının John Shakespeare annesinin Mary Arden olduğu biliniyor. Babası belediye meclis üyesi ve deri eşya tüccarıydı. Annesi zengin bir ailenin kızıydı. Ailenin sekiz çocuğundan, üçüncüsü olan William hayatta kalan en büyük çocuktu.

2. Eğitim Hayatı

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Bu konuda net kanıt ve bilgiler olmasa da William, eğitim hayatına, Stratford’daki evlerine oldukça yakın bir yerde yer alan King’s New School’da başladı. Bu okulda klasik Latin yazarları üzerine dayalı, Latince yoğunlukta olan bir eğitim aldı.

3. Shakespeare’in Evlilik Serüveni

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Shakespeare genç yaşta hayatının aşkını buldu. Ünlü yazar 18 yaşında kendisinden 8 yaş büyük Anne Hathaway ile evlendi. Evliliklerinden 6 ay sonra kızları Susanna dünyaya geldi. İki yıl sonra ikizleri Hamnet ve Judith dünyaya geldi. Fakat Hamnet, 11 yaşındayken vefat etti. Bu durum yazarı derinden etkiledi ve eserlerine yansıdı.

4. Shakespeare Nasıl Bir Yaşam Sürdü?

Hayatı boyunca zamanını Stratford ve Londra arasında sürdürdü. Uzun yıllar St. Helen’s kilisesinde yaşadı. 1604 yılında ise, St. Paul Katedrali’nin kuzeyinde büyük ve konforlu bir eve taşındı. Kariyeri boyunca yazar, iyi yatırımlar yaptı ve ailesiyle birlikte güzel bir hayat sürdü.

5. Oyunlarında İlk Dönem

Üzerinde Güneş Batmayan Bir Yazar Shakespeare

Dünyanın en prestijli eserlerinin altına imza atacağını o da bilmiyordu. 1590’ların başında yazdığı, III. Richard ve üç bölümlük VI. Henry oldu. Ayrıca “Yanlışlıklar Komedisi”, “Hırçın Kız” ve “Veronikalı İki Centilmen” eserlerini de dönemde verdi.

6. Komediye Romantik Dokunuş

Yazarın ilk eserleri İtalyan tarzı komediler oldu. Fakat ilerleyen zamanlarda kalemini romantizme doğru kaydırdı. Komedi eserlerinin içine romantik dokunuşlar ekledi. Günümüzde güncelliğini koruyan “Bir Yaz Gecesi Rüyası” bu tarz eserlerden birisi. Ayrıca “Venedik Taciri”, “Kuru Gürültü”, “Size Nasıl Geliyorsa” ve “On İkinci Gece” bu tarza örnek eserlerden.

7. Tragedya Dönemi

Zamanla yazarın kalemi olgunlaştı ve eserlerdeki karakterler daha karmaşık hallere evrildi. Bu dönemde verilen en özel eser herkesin bildiği “Romeo ve Juliet” ve “Julius Caesar” oldu. Kısa olmasına rağmen “Macbeth” çok sevildi. Ayrıca, “Antonius ve Kleopatra” ve “Corolanus”ta sevilen eserlerinden oldu.

8. Oyunlarında Son Dönem

Yazar ilerleyen dönemde dramaya yöneldi. “Cymbeline”, “Kış Masalı” ve “Fırtına” adlı önemli oyunlar yazdı. Shakespeare, 1607 yılından sonra daha az eser verdi. Eleştirmenler bu dönem için Shakespeare’in daha sakin bir bakışla eserler verdiğini ifade ediyor.

9. Shakespeare’in Tiyatro Dönemi

Ünlü yazarın birçok oyunu Londra tiyatrosunda sahnelendi. 1594 yılından itibaren oyunları, yazarın da dahil olduğu oyuncularla birlikte Lord Chamberlain’s Men tarafından seyirciye sunuldu. Shakespeare, kendisinin ve başkalarının yazdığı eserleri oynamaya devam etti.

10. Ölümü ve Sonrası

Ünlü yazar, 23 Nisan 1916 yılında hayata veda etti. Doğduğu gün ölen, üzerinde güneş batmayan bir yazar Shakespeare yüzyıllar geçse de bile adı ve eserleri güncelliğini koruyacak. Shakespeare’in mezarı Holy Trinity kilisesinde yer alıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE içerik yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)