Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Tiyatro Oyunları

5 dk okuma süresi


11
17 Paylaşım, 11 puan

Sanatın geçmişinde ve geleceğinde her zaman bulunan tiyatrolar, seyreden herkeste bir iz bırakmaktadır. Sanatseverlerin kendisinden bir parça bulduğu tiyatro sahnelerinden günümüze kadar gelmiş klasik bazı eserler vardır. Bu unutulmaz eserler arasında herkesin izlemesi gereken tiyatro oyunları mutlaka olmuştur. Farklı oyuncular tarafından farklı yerlerde oynanan veya hala oynanmakta olan klasik haline gelmiş, izleyenleri hayran bırakan tiyatro oyunlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz. Listemizde bazen gerçekliğiyle insanı ürperten bazen de masalsı havası ile o sürükleyici dünyaya sizleri davet eden tiyatrolar vardır. Keyifli okumalar!

1. Bir Delinin Hatıra Defteri

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Tiyatro Oyunları

Bir delinin hatıra defteri tiyatrosunda hikaye Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde yaşamış olan küçük bir devlet memurunun hayatı üzerinden ilerlemektedir. Günlük tarzında yazılmış olan hikayenin baş kahramanı Popriçin, zaman geçtikçe deliliğe doğru gitmektedir. Tekdüze ve sıkıcı bir hayatı olan kahraman müdürün kızına aşıktır. Popriçin baskıcı sisteme boyun eğmemeye çabalamaktadır ve yaşadığı psikolojik sorunlar sonucunda kendisini İspanya Kralı zannetmektedir. Hikaye, Popriçin’in akıl hastanesine kapatılmasıyla son bulmaktadır. Tek kişilik performans ile sahnelerde yer alan bu yapıt herkesin mutlaka izlemesi gereken başlıca tiyatro oyunları arasındadır.

2. Hamlet

William Shakespare tarafından 16. yy’da kaleme alınan trajedik bir tiyatro oyunudur. Danimarka Prensi Hamlet, Danimarka Kralı olan babasının ölümünden sonra bunalıma girmiştir. İki ay bile geçmeden amcası Claudius annesi ile evlenerek tahta geçmiştir. Bu sırada Hamlet, babasının hayaletini görmüştür ve bu hayalet kendisini öldürenin Claudius olduğunu söylemiştir. Hamlet, amcasından gizlenmek için deli rolü yapmıştır. Gizlenmesine rağmen Hamlet bir türlü harekete geçemeyerek zaman zaman şüpheye kapılmaktadır. Bu sırada gezici tiyatro topluluğuna Kralın karşısında babasının ölümünü oynamalarını istemiştir. Kral’ın oyun sırasında heyecanlanması Hamlet’i suçlu olduğuna ikna eder. Bu taht mücadelesi tiyatroya çok iyi aktarılmıştır.

3. Kuşlar

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Tiyatro Oyunları

Antik çağ oyunu yazarı Aristofanes tarafından yazılan Kuşlar, fantastik komedi türüne girmektedir. Olaylar yazarın hayalinde canlandırdığı bir ütopyada gerçekleşmektedir. İlk defa M.Ö. 414 yılında sahnelenmiştir. Ayrıca Aristofanes’in günümüze gelen en uzun eseridir ve dünya klasiklerinin en önemli eserlerindendir. Atina devletinde yaşamakta olan iki arkadaş savaşlardan, adaletsizliklerden ve yönetimin keyfi tutumlarından bıktıkları için yeni bir yer arayışı içerisine girmiştirler. Buldukları bu yeni ütopyanın peşinden giden iki arkadaşın yeni düzende de kaçtıkları düzenin izlerine yakalanmaktan kurtulamazlar.

4. Godot’yu Beklerken

Samuel Beckett tarafından kaleme alınan bu oyun, iki karakterin asla gelmeyen Godot’u beklerken yaptıkları çeşitli tartışmaları ve karşılaşmaları üzerinden ilerlemektedir. Godot’yu Beklerken, günümüzde kişisel atalet olarak tanımlanan durumu gözler önüne seren bir tiyatro oyunudur. Bulunduğu durumdan çıkmak isteyen fakat bunun için bir şey yapmadan yalnızca bekleyen, varoluşunu sürdürerek yaşamına devam eden insanları anlatmaktadır. İzlemesi keyifli olan bu oyunun aynı zamanda ibretlik bir durumu da vardır. Hayatın değerlerini yeniden gözden geçirmek için ‘Godot’yu Beklerken’ tiyatro oyunu güzel bir fırsattır.

5. Yeraltından Notlar

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Tiyatro Oyunları

Yeraltından Notlar, Dostoyeveski’nin yazmış olduğu eserinden uyarlanmıştır. Başta İstanbul’da olmak üzere farklı topluluklarca sahnelenmiştir. Sürekli insanlardan kaçarak evinden hiç çıkmamaya çalışan bir adam bulunmaktadır. Oyunda modern yaşamın getirdiği vurdumduymazlık duygusu ile erdemlilik kavramı arasında kalan bu adam, eski bir arkadaşının yemek davetine gitmektedir. Bu yemekte gerçekleşen konuşmalar sonucunda yıpratıcı bir kişilik sorgulaması başlamaktadır. Kendi kişiliğinin kördüğümüne dolanan yeraltı adamının mizahi çatışmaları ile geçen oyun izleyenlere müthiş bir seyir zevki vadetmektedir.

6. Kral Oidipus

Kral Oidipus, Sofokles tarafından yazılmıştır. Bu Atina trajedisini konu alan tiyatro oyunu, MÖ 429 yılı civarında sahnelenmiştir. Bu hikayenin devamı niteliğinde iki oyun daha bulunmaktadır. Oidipus, Apollan tarafından lanetlenmiştir. Onun kaderinde babasını öldürüp annesiyle evlenmek vardır. Annesi ve babası bunu öğrendikten sonra Oidipus’u bebekken ayaklarından bağlatıp çobana vermişlerdir. Fakat çoban onu ölüme terk edemeyerek çocukları olmayan başka bir kral ve kraliçeye verir. Oidipus ise büyüdükten sonra kaderini öğrenir ve bunun gerçekleşmemesi için kaçar. Fakat bu kaçış sonucunda yolculukta karşısına çıkan gerçek babasını kehanette de söylendiği gibi öldürür. Daha sonra bilmeyerek de olsa, kocası öldükten sonra dul kalmış olan annesi İokaste ile evlenir. İkisinin de farkında olmadığı bu durum sonucunda çocukları olur. Bütün bu olanlardan sonra da Oidipus, Kolonos’a sürülür ve orada ölür.

7. Othello

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Tiyatro Oyunları

Herkesin tiyatro oyunları izlemesi gereken bu çağda mutlaka kaçırılmaması gereken Othello isimli tiyatro oyununda, Othello’nun aşkı anlatılmaktadır. Othello ile Venedik soylu bir ailenin kızı Desdemona’nın ihtiraslı ve kıskançlık dolu aşkı tiyatroya çok güzel aktarılmıştır. Shakespeare’in dört büyük tragedyasından biri olarak tanımlanan bu oyunda siyahi kahramanın bir beyazla evlenmesi olayları ile ilerlemektedir. Oyun boyunca kahramanın ten rengine yapılan vurgu her çağda yaşanan ırkçılığı vurgulamaktadır. Shakespeare bu yazısında da insan doğasının derinliklerine inerek iyilik, kötülük, dürüstlük ve kıskançlık gibi kavramları gün yüzüne çıkarmaktadır.

8. Macbeht

Shakespeare’in, herkes tarafından iyi bir savaşçı ve iyi bir insan olarak bilinen Macbeth hakkında yazdığı yazılara dayanan bir oyundur. Güç ve iktidara olan düşkünlüğünün yanı sıra işlenen suçlara karşı duyulan vicdan azabını da anlatmaktadır. Macbeth savaş sonrası evine dönerken cadılarla karşılaşmaktadır ve gelecekte kral olacağını öğrenir. Bu öngörü Macbeth’in içindeki kötü duyguları uyandırır. Bu kötü tutkuları Macbeth’in sonunu hazırlamaktadır. Macbeth geçmişten günümüzü aydınlatan güçlü bir ışıktır. İktidar kavgası çerçevesinde insanların vahşet dünyasını ve bunun sonucunda oluşan yıkımı işleyen bir tiyatro oyunudur.

9. Yaşamaya Dair

Yaşamaya Dair oyunu, müzikli tiyatro oyunları arasına girmektedir ve mutlaka herkesin izlemesi gereken bir oyundur. Nazım Hikmet’in ölümünün yıldönümü için Genco Erkal’ın uyarladığı ve yönettiği bir oyundur. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanmaktadır. Fazıl Say ve Zülfü Livaneli gibi farklı bestecilerin Nazım şarkıları Yaşamaya Dair isimli müzikli tiyatroda seslendirilmektedir. Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevindeki yaşamı ve eşi Piraye Hanım’a olan tutkusu anlatılmaktadır. Ardından gelen sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanan bu oyun Nazım Hikmet’in destansı yaşamını gözler önüne sermektedir.

10. Dönüşüm

Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Tiyatro Oyunları

1915 yılında yayımlanan Dönüşüm isimli bu roman tiyatroya uyarlanmıştır. Hayatın gerçekleri ile yüzleşmeyi anlatan Franz Kafka, Dönüşüm ile toplumu, ahlakı ve davranışları daha iyi görmeyi sağlamaktadır. Dönüşüm eserinin başkahramanı Gregor Samsa’dır. Bir böcek üzerinden hayatı ve belki de insanlığı anlattığı bir eserdir. Kitabın kahramanı hikayenin başında sabah uykusundan uyanıp bir böceğe dönüşmektedir. Çevresi tarafından sevilen bu kahraman bir böceğe dönüştükten sonra olayların değiştiğini ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını fark etmektedir. Temelde farklı olanın dışlanması ve toplumca kabul görmemeye vurgu yapılmaktadır. Herkesin mutlaka okuduğu Dönüşüm ayrıca herkesin izlemesi gereken tiyatro oyunları arasında bulunmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!