Eğitim Dünyasında Sizi Çok Şaşırtacak Dünyanın Enleri

5 dk okuma süresi


7
16 Paylaşım, 7 puan

Dünyada eğitim farklı şekillerde uygulanmaktadır. Her insanın farklı olması gibi her okulun kendine özgü farklılıkları olabilir. Eğitim binaları, okuryazarlık oranları, en çok ödev veren okullar gibi eğitim dünyasının farklı yönleriyle öne çıkan pek çok okul ve eğitim sistemi vardır. Biz de sizi çok şaşırtacak olan bu eğitim dünyasında dünyanın enleri listemizi sizin için hazırladık. Okullardaki bu sıradanlığı bozanları ve dünyanın farklı ülkelerindeki değişik eğitim olanaklarını keyifle keşfetmeniz için sizi içeriğimizle baş başa bırakıyoruz!

1. En Eski Üniversite

Eğitim Dünyasında Sizi Çok Şaşırtacak Dünyanın Enleri

Eğitim dünyasında gerçekleşmiş çarpıcı olaylar ve okullar arasında yer alan Nalanda Üniversitesi, sizi çok şaşırtacak enleri bulundurmaktadır. Dünya’nın en eski üniversitesi olarak Hindistan’da yer almaktadır. Milattan sonra 500 yılında kurulmuştur. Hindistan’ın tarihi Rajgir şehrinde bulunmaktadır. 2007’de bu eski üniversiteyi canlandırmak adına yeniden kurulmuştur. Daha sonraları Parlamento tarafından “Uluslararası Ulusal Öneme Sahip Kurum” olarak belirlenmiştir. Nalanda Üniversitesinden sonra öğrenime açılan; Fas’ın Fez Kentindeki Karueein Üniversitesi ile ondan sonra açılan Mısır’da bulunan El-Ezher Üniversitesi en eski üniversiteler şeklinde sırayla devam etmektedir.

2. En İyi Üniversite

Dünya’da en iyi üniversite İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi’dir. Ana dili İngilizcedir ve 44 farklı kolejden oluşmaktadır. En iyi ikinci üniversite Stanford Üniversitesiyken üçüncüsü de Harvard Üniversitesidir. Bu listedeki okulların yerleri sürekli değişmektedir. Birbirleri ile sürekli eğitim adına rekabet eden bu okulların eğitimi oldukça iyidir. ABD’de en iyi eğitim veren okullardan biriside Princeton Üniversitesidir ve en çok ABD başkanını ve başkan adayını bu okul çıkartmıştır. Ayrıca ABD’de bulunan Massachusetts Institute of Technology Üniversitesi yani MIT her sene eğitimi ile gündeme gelmektedir.

3. En İlginç Tasarlanmış Okul

Eğitim Dünyasında Sizi Çok Şaşırtacak Dünyanın Enleri

Dünyada ilginç tasarımlarıyla birçok okul dikkat çekmektedir. Mağaralarda bulunan okullar olduğu gibi ormanın içerisinde bulunan okullarda vardır. Bunlar eğitim ihtiyacından dolayı ortaya çıkmıştır. Listemizde yer verdiğimiz en ilginç okul Amerika’nın New Mexico şehrindeki Abo İlköğretim Okulu’dur. Okul yer altında bulunmasının yanı sıra dünyadaki en güvenli yerlerden olarak kabul edilmektedir. 1962’de nükleer saldırı olasılığına çözüm olarak inşa edilmiştir. Okulda ayrıca elektrik üretmek için bir jeneratör, klimalar, arındırma duşları ve morg odaları bulunmaktadır. Bu okul 20 megatonluk nükleer patlamaya dayanma potansiyeli taşımaktadır fakat 1995’de kapatılmıştır.

4. En Küçük Okul

Dünyanın en küçük okulu 2014 yılında İtalya, Torino’daki bir ilkokuldur. Okulun tek öğretmeni tarafından öğretilen bir tane öğrencisi vardır. Öğretmen tüm konuları öğrencisine normal bir şekilde öğretmiştir. Yalnız olan küçük öğrenci bazen okulda başkalarının da olduğunu hayal etmek zorunda kalmıştır ama daha sonraki seneler okula başka öğrenciler de geldiği için yalnız kalmamıştır. Amerika’nın batısında ise yine bir öğrenci ve bir öğretmeni ile küçük bir ilkokul vardır. Yani Torino’daki ilkokuldan sonra ABD’deki Çentik Tepe İlkokulu en küçük okul adını almıştır. Buradaki öğrenci ise ailesiyle birlikte dağlık bir bölgede büyük bir çiftlikte yaşamaktadır.

5. En Kalabalık Okul

Eğitim Dünyasında Sizi Çok Şaşırtacak Dünyanın Enleri

Dünyanın en kalabalık okulu Çin’dedir. Bu en kalabalık okulda sınıf başına 113 çocuk vardır. Geçmiş yıllarda her sınıf için 66 öğrenci bulunan okulun 2020 yılına kadar ki hedefi bu sayıyı 56’ya düşürmekti. Belli bir nedenle kapatılan okullar yüzünden birçok öğrenci belli başlı okullara gidebilmiştir. Büyük sınıflardaki öğrencilerin konuşma şansı daha azdır ve öğretmenler de sınıf etkinliklerine isteksiz hissedebilirler. Bu nedenle kalabalık sınıflar eğitimin kalitesini etkilemektedir. Ayrıca aşırı kalabalık olması güvenlik sorunlarına da neden olur. Az sayıdaki öğrenciye kıyasla çok fazla öğrenciyi takip etmek daha zordur.

6. En Büyük Okul

Eğitim dünyasında sizi çok şaşırtacak bilgilerden dünyanın ilginç enleri listemizde sıradaki bilgimiz rekorlar kıran en büyük okul. Dünyanın en büyük okulu Guinness Rekorlar Kitabına göre 40 bin 473 öğrencisi ve 2 bin 500 öğretmeniyle Hindistan’ın Montessori Şehir Okuludur. Okulun bulunduğu Lucknow, ülkenin en kalabalık eyaletinin başkentidir. Ayrıca Hindistan’ın diğer bölgelerine kıyasla bu bölge eğitimi daha geriden takip etmektedir. 1959 yılında kurulan okulun günümüzde şehir genelinde birçok kampüsü vardır. Okulun ortalama 3800 çalışanı, 1000 sınıfı ve 3700 bilgisayarı vardır. Ayrıca büyük okul olmanın yararları olabileceği gibi zararları da vardır.

7. En Çok Ödev Veren Ülke

Eğitim Dünyasında Sizi Çok Şaşırtacak Dünyanın Enleri

Ekonomik İş Birliği Ve Kalkınma Örgütü (OECD) hükümetler arası bir kuruluştur ve merkezi Paris’tedir. OECD’nin çalışmasına göre Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin ödev yaparken harcadığı saat sayısı belirlenmiştir. Bu araştırma 38 üye ülkede gerçekleştirildi. Çalışmadaki öğrenciler 15 yaşındaki lise öğrencileri oldu. Eski yıllarda yapılan bu çalışmaya göre ödevlerle zamanını en çok geçiren ülke ise Çin oldu. Haftada 13,8 saat ile en yüksek saat ödev yapan ülkedir. Çin’den sonra Rusya haftada 9,7 saat ile gelmektedir. 2,8 saat ile haftada en az saat ödev yapan Finlandiya’dır. Finlandiya’yı 2,9 saatlik ev ödevleri ile Güney Kore takip etmektedir.

8. En İyi Eğitim Sistemi

Bilinen bir gerçekti ki Dünyanın en iyi eğitim sistemi Finlandiya eğitim sistemidir. 2000 yılından bu yana eğitim konusunda ülke hep ilgi odağı olmuştur. Öğretmenlerin öğrenci oranı, ilkokullarda geçen öğrenci sayısı ve öğretim kurumlarındaki öğrenci sayıları Finlandiya’yı eğitimde en iyi sisteme sahip ülke yapar. Finlandiya halkı eğitime çok fazla önem vermektedir. Zamanlarını en iyi eğitim araştırmalarına bağlı bir sistem inşa etmeye harcarlar. En önemlisi öğrenciler çalışma programlarını istek ve yeteneklerine göre kendileri hazırlayabilmektedir. Mesleki eğitimleri ise iş odaklıdır. Ayrıca en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler listesinde Güney Kore, Danimarka ve Japonya gibi ülkeler her zaman ilk sıralarda bulunmaktadır.

9. En Okuryazar Ülke

Okuryazarlık doğrudan ülkeden ülkeye karşılaştırılamaz. Bu duruma tam olarak açıl değildir. Bunun başlıca nedeni ise birçok ülke her yıl okuryazarlığını bildirmemektedir. Bir başka kafa karıştırıcı neden ise okuryazarlık olarak nitelenen durum ülkeler arasında uyumsuz tanımlara sahiptir. Bu tutarsızlıklar göz önünde tutularak Dünyanın en okuryazar ülkesi Özbekistan söylenebilir. 2018 yılında bildirdiği verilere göre ülkenin %99.99’u okuryazardır. Ondan sonra Ukrayna gelmektedir. Dünyanın en az okuryazar ülkesi ise Çad’dır. 2016’daki verilerine göre ülkenin %22.31’i okuryazardır. Ayrıca maalesef okuryazarlıkta cinsiyet farkı da vardır. Dünya çapında okuma yazma bilmeyen yaklaşık 781 milyon kişiden yaklaşık olarak üçte ikisi kadındır.

10. En Pahalı Okul

Eğitim Dünyasında Sizi Çok Şaşırtacak Dünyanın Enleri

Dünyada en pahalı olarak nam salmış Institut Le Rosey lisesidir. 1880 yılında kurulan bu okulun bir yıllık eğitimi 113 bin dolardır. İsviçre’nin Rolle kasabasında bulunan okul, eğitim dünyasında sizi şaşırtacak enleri arasından dünyanın en pahalı okuludur. Belçika Kralı II. Albert, İran Şahı, Monako Prensi Rainier ve Mısır Kralı Faruk gibi isimler bu okuldan mezun kişilerdir. Okulun kayıtlarına göre mezunların %30’u dünyanın en iyi 25 üniversitesine gitmektedir. Bahçesinde yüzme havuzu bulunan bu okulun yıllık ücretine öğrencilerin cep harçlıkları da dâhildir. İlköğretim ve lise beraber okunmaktadır. Ayrıca bu okulda öğrencilere yaşlarına göre okul tarafından harçlık verilmektedir. Ayrıca öğrenciler yılda ortalama dört kez kayak kampına gitmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!