Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

3 dk okuma süresi


8
10 Paylaşım, 8 puan

İyi bir üniversite eğitimi almak her öğrencinin hayali. Dünyanın en köklü ve en iyi üniversitelerinin birçoğu da ABD, İngiltere, Almanya ve Avustralya’da bulunmakta. Bu ülkelerin önde gelen üniversitelere sahip olmasının nedeni yüzyıllardır eğitime ve öğrencilere verdikleri önem. Çeşitli dergiler ve kurumlar, her yıl yayınladıkları listelerle dünyanın en iyi üniversitelerini belirliyor. Bu üniversiteler, yaptıkları bilimsel araştırmalarla, uluslar arası çalışmalarıyla, ekonomilerindeki gelişmelerle öne çıkıyorlar. Türkiye’den de Sabancı, Koç, Boğaziçi, İTÜ, Odtü, Bilkent, Hacettepe Üniversitesi gibi çok tercih edilen üniversiteler de listelerde kendine yer buluyor. dergiCE olarak dünyanın en köklü 10 üniversitesi listesini sizler için derledik.

1. Oxford Üniversitesi

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

Dünyanın en eski ve en köklü üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi İngiltere’de. 1096 yılında kurulan okul, her yıl İngiltere’nin ve Avrupa’nın en iyi üniversitesi seçiliyor. Öğrencilerin profesörlerle birebir çalışma hakkı var. Ayrıca ülkenin ikinci büyük kütüphanesine sahip. Üniversite tam 26 tane İngiltere başbakanı mezun etmiş. Mülakatlarında zorlayıcı, beyin yakan sorular soran Oxford Üniversitesi, birbirinden farklı ülkelerden gelen binlerce öğrenciye eğitim veriyor.

2. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (California Institute of Technology)

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

ABD Kaliforniya’da bulunan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1891 yılında kurulmuştur. Öğrencilerine konaklama imkanı sunan üniversite mühendislik, matematik, fizik, astronomi, sosyal bilimler eğitimleri veriyor. 2100 öğrenciye eğitim veren küçük bir okul olmasına rağmen yürüttüğü projelerle, yayınlarıyla ve ödülleriyle her yıl dünyanın en iyi ve en köklü üniversiteleri arasında yer alıyor.

3. Cambrige Üniversitesi

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

İngiltere’de 1209 yılında kurulan üniversite, dünyanın dördüncü en eski üniversitesi. Öğrencilerine tarihi, mimarisi, kütüphanesi ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir eğitim ortamı sunuyor. Kütüphanesinde milyonlarca kitabı barındıran okulun ayrıca kendi yayınevi de var. Üniversitenin mezunları ve akademisyenleri Nobel başta olmak üzere ödülden ödüle koşuyor.

4. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

ABD’nin Massachusetts eyaletinde bulunan teknik üniversite, bilim ve mühendislik eğitimi ve bu alanlardaki başarılarıyla tanınıyor. 1861 yılında kurulan okul şimdilerde son teknoloji laboratuvarlarıyla, topluma yön veren araştırmalarıyla ve yenilikçi buluşlarıyla üniversite adaylarının gözdesi konumunda. Başbakanları, büyük şirketlerin kurucularını, ünlü bilim insanlarını mezun eden MIT, dünyanın en köklü üniversitelerinden biri.

5. Stanford Üniversitesi

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

ABD’nin Stanford şehrinde bulunan Stanford Üniversitesi 1891 yılında kurulmuştur. Her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri arasına giren kurum ilk beşten ayrılmıyor. Büyük bütçesiyle öğrencilerine çeşitli imkanlar sunuyor. Okul Silikon Vadisi’nin içerisinde konumlanmış. Kampüsünde stadyum, alışveriş merkezi, spor alanları, kütüphane, açık ve kapalı havuz barındıran okul öğrencilerin hayallerini süslüyor.

6. Princeton Üniversitesi

Albert Einstein’ın çalışmalarını yaptığı üniversite olan Princeton Üniversitesi, 1746 yılında New Jersey’de New Jersey Koleji adı altında kurulmuştur. 1896 yılında üniversite olarak hizmet vermeye başlayan okul uzun zamandır dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak anılıyor. Nobel başta olmak üzere mezunlarının birçok ödülle anıldığı okul, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski dördüncü kurumu. Binlerce öğrencisi olan okul dünyanın dört bir yanından başvuran başarılı öğrencileri de kabul ediyor.

7. Harvard Üniversitesi

Özel bir eğitim kurumu olan Harvard Üniversitesi ABD’nin Massachussets eyaletinde yer alıyor. 1636 yılında kurulan üniversite, ülkenin en eski eğitim kurumu olma özelliğini taşıyor. Ayrıca okul Ivy League (Sarmaşık Birliği) üyesi. Bu ligdeki sekiz üniversite adaylardan akademik mükemmellik arıyor ve giriş koşullarını zorlaştırıyor. Fenden sanata, sağlık bilimlerinden işletmeye kadar 11 farklı fakülteye sahip. Üniversite şimdiye dek 8 ABD başkanı çıkardı. Ünlü mezunları arasında Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de var.

8. Yale Üniversitesi

1701 yılında ABD’de kurulan Yale Üniversitesi de Ivy League üyesi. Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan kuruma binlerce başvuru gelse dahi yalnızca belirli bir kısmını kabul ediyor. Her öğrenciye eşit olarak yaklaştıklarını aktaran Yale akademisyenleri, ihtiyacı olanlara burs imkanı da sağlıyor. Üniversiteye kabul almak için yüksek not ortalamasına sahip olmak da yetmiyor. Karakterli bir öğrenci, uyumlu bir oda arkadaşı olmak da gerekli. Türk öğrencilerin de yoğunlukla başvurduğu üniversitelerden biri olan Yale, birbirinden farklı eğitimlerle öğrencisini hayata sağlam bir şekilde hazırlıyor.

9. Chicago Üniversitesi

Özel bir okul olan Chicago Üniversitesi, John D. Rockefeller tarafından 1890 yılında kurulmuştur. Dünyada en çok Nobel ödülü kazanan akademisyene sahip 3. üniversitedir. Chicago, Illinois’da yer alan üniversite “bilgiyi daha da çoğalt ki insan yaşamı zenginleşsin” sloganıyla öne çıkıyor. On binden fazla öğrenciye eğitim veren okulun nüfusunun %21’ini uluslar arası öğrenciler oluşturuyor. %7.2’lik bir kabul oranıyla en seçici okullardan birisi olarak kabul ediliyor.

10. Imperial Colloge London

Dünyanın en köklü 10 üniversitesi listemizin son maddesine geldik. Londra Emperyal Koleji, Birleşik Krallığın başkenti Londra’da 1907 yılında kurulmuştur. Penisilinin keşfi ve holografinin geliştirilmesiyle adını duyuran üniversite bugün 15 bine yakın öğrenicisi ve 8 bin çalışanıyla eğitim veriyor. Mezunlarının ve öğretim üyelerinin sayısız ödülü ve başarısı bulunmakta. Her yıl yapılan sıralamalarda dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girmeyi başarıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?