Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

4 dk okuma süresi


8
10 Paylaşım, 8 puan

İyi bir üniversite eğitimi almak her öğrencinin hayali. Dünyanın en köklü ve en iyi üniversitelerinin birçoğu da ABD, İngiltere, Almanya ve Avustralya’da bulunmakta. Bu ülkelerin önde gelen üniversitelere sahip olmasının nedeni yüzyıllardır eğitime ve öğrencilere verdikleri önem. Çeşitli dergiler ve kurumlar, her yıl yayınladıkları listelerle dünyanın en iyi üniversitelerini belirliyor. Bu üniversiteler, yaptıkları bilimsel araştırmalarla, uluslar arası çalışmalarıyla, ekonomilerindeki gelişmelerle öne çıkıyorlar. Türkiye’den de Sabancı, Koç, Boğaziçi, İTÜ, Odtü, Bilkent, Hacettepe Üniversitesi gibi çok tercih edilen üniversiteler de listelerde kendine yer buluyor. dergiCE olarak dünyanın en köklü 10 üniversitesi listesini sizler için derledik.

1. Oxford Üniversitesi

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

Dünyanın en eski ve en köklü üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi İngiltere’de. 1096 yılında kurulan okul, her yıl İngiltere’nin ve Avrupa’nın en iyi üniversitesi seçiliyor. Öğrencilerin profesörlerle birebir çalışma hakkı var. Başarılı öğrencilerin burslu okuma imkanı da bulunmakta. Ayrıca ülkenin ikinci büyük kütüphanesine sahip. Üniversite tam 26 tane İngiltere başbakanı mezun etmiş. Bunun yanında birçok mezunu Nobel Ödül’ü almış. Mülakatlarında zorlayıcı, beyin yakan sorular soran Oxford Üniversitesi, birbirinden farklı ülkelerden gelen binlerce öğrenciye eğitim veriyor.

2. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (California Institute of Technology)

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

ABD Kaliforniya eyaletinde bulunan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1891 yılında kurulmuştur. Bilim ve teknoloji çalışmalarıyla tanınmaktadır. Öğrencilerine konaklama imkanı sunan üniversite mühendislik, matematik, fizik, astronomi, sosyal bilimler eğitimleri veriyor. 2100 öğrenciye eğitim veren küçük bir okul olmasına rağmen yürüttüğü projelerle, yayınlarıyla ve ödülleriyle her yıl dünyanın en iyi ve en köklü üniversiteleri arasında yer alıyor. NASA ile birlikte yönettikleri bir laboratuvarları var. Bütçesi milyonlarca doları aşmış durumda. “Hakikat sizi özgürleştirir” (The truth shall make you free) sloganıyla tanınıyor.

3. Cambrige Üniversitesi

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

İngiltere’de 1209 yılında kurulan üniversite, dünyanın dördüncü en eski üniversitesi. Öğrencilerine tarihi, mimarisi, kütüphanesi ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir eğitim ortamı sunuyor. Kütüphanesinde milyonlarca kitabı barındıran okulun ayrıca kendi yayınevi de var. 8 tane sanat, bilim ve kültür müzesiyle de hizmet vermekte. Okulun yıllık geliri 1 milyar doları aşmış durumda. Üniversitenin mezunları ve akademisyenleri Nobel başta olmak üzere ödülden ödüle koşuyor. Saygın kuruluşlar tarafından yapılan başarı sıralamalarında her yıl üst sıralarda yer almayı başarıyor.

4. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

ABD’nin Massachusetts eyaletinde bulunan teknik üniversite, bilim ve mühendislik eğitimi ve bu alanlardaki başarılarıyla tanınıyor. 1861 yılında kurulan okul şimdilerde son teknoloji laboratuvarlarıyla, topluma yön veren araştırmalarıyla ve yenilikçi buluşlarıyla üniversite adaylarının gözdesi konumunda. Mimarlıktan mühendisliğe, edebiyattan doğa bilimlerine kadar eğitim vermekte. Mezunlarının kurduğu şirketler dünyanın en güçlü ekonomilerine sahip. Aralarında İsrail başbakanının da olduğu siyasetçileri, büyük şirketlerin kurucularını, ünlü bilim insanlarını mezun eden MIT, dünyanın en köklü üniversitelerinden biri.

5. Stanford Üniversitesi

Dünyanın En Köklü 10 Üniversitesi

Dünyanın en köklü üniversiteleri listemizin beşinci sırasında Stanford var. ABD’nin Stanford şehrinde bulunan Stanford Üniversitesi 1891 yılında kurulmuştur. Özel bir üniversitedir. Lisans, lisansüstü ve doktora eğitimlerini vermekte. Her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri arasına giren kurum ilk beşten ayrılmıyor. Büyük bütçesiyle öğrencilerine çeşitli imkanlar sunuyor. Dünyanın en büyük bütçeye sahip üçüncü eğitim kurumu. Okul Silikon Vadisi’nin içerisinde konumlanmış. Kampüsünde stadyum, alışveriş merkezi, spor alanları, kütüphane, açık ve kapalı havuz barındırıp öğrencilerin hayallerini süslüyor.

6. Princeton Üniversitesi

Albert Einstein’ın çalışmalarını yaptığı üniversite olan Princeton Üniversitesi, 1746 yılında New Jersey’de New Jersey Koleji adı altında kurulmuştur. Einstein 1933’ten 1955’e kadar burada çalışmıştır. 1896 yılında üniversite olarak hizmet vermeye başlayan okul uzun zamandır dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak anılıyor. Nobel başta olmak üzere mezunlarının birçok ödülle anıldığı okul, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski dördüncü kurumu. Binlerce öğrencisi olan okul dünyanın dört bir yanından başvuran başarılı öğrencileri de kabul ediyor. Fakat okula kabul oranının %7 olduğunu bilmekte fayda var.

7. Harvard Üniversitesi

Özel bir eğitim kurumu olan Harvard Üniversitesi ABD’nin Massachussets eyaletinde yer alıyor. 1636 yılında kurulan üniversite, ülkenin en eski eğitim kurumu olma özelliğini taşıyor. Ayrıca okul Ivy League (Sarmaşık Birliği) üyesi. Bu ligdeki sekiz üniversite adaylardan akademik mükemmellik arıyor ve giriş koşullarını zorlaştırıyor. Fenden sanata, sağlık bilimlerinden işletmeye kadar 11 farklı fakülteye sahip. 15 milyondan fazla kitabı içeren bir kütüphaneye sahip. Üniversite şimdiye dek 8 ABD başkanı çıkardı. Ünlü mezunları arasında Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de var.

8. Yale Üniversitesi

1701 yılında ABD’de kurulan Yale Üniversitesi de Ivy League üyesi. Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan kuruma binlerce başvuru gelse dahi yalnızca belirli bir kısmını kabul ediyor. Her öğrenciye eşit olarak yaklaştıklarını aktaran Yale akademisyenleri, ihtiyacı olanlara burs imkanı da sağlıyor. Üniversiteye kabul almak için yüksek not ortalamasına sahip olmak da yetmiyor. Karakterli bir öğrenci, uyumlu bir oda arkadaşı olmak da gerekli. Türk öğrencilerin de yoğunlukla başvurduğu üniversitelerden biri olan Yale, birbirinden farklı eğitimlerle öğrencisini hayata sağlam bir şekilde hazırlıyor.

9. Chicago Üniversitesi

Özel bir okul olan Chicago Üniversitesi, John D. Rockefeller tarafından 1890 yılında kurulmuştur. Dünyada en çok Nobel ödülü kazanan akademisyene sahip 3. üniversitedir. 20 bine yakın lisans öğrencisi vardır. Chicago, Illinois’da yer alan üniversite “bilgiyi daha da çoğalt ki insan yaşamı zenginleşsin” sloganıyla öne çıkıyor. On binden fazla öğrenciye eğitim veren okulun nüfusunun %21’ini 100 farklı ülkeden gelen uluslar arası öğrenciler oluşturuyor. %7.2’lik bir kabul oranıyla en seçici okullardan birisi olarak kabul ediliyor. Kampüsünde yüzme havuzu, koşu pisti, spor salonu, restoranlar da bulunmakta.

10. Imperial Colloge London

Dünyanın en köklü 10 üniversitesi listemizin son maddesine geldik. Londra Emperyal Koleji, Birleşik Krallığın başkenti Londra’da 1907 yılında kurulmuştur. İngiltere’nin en iyi üniversitelerinden biridir. Penisilinin keşfi ve holografinin geliştirilmesiyle adını duyuran üniversite bugün 15 bine yakın öğrenicisi ve 8 bin çalışanıyla eğitim veriyor. Tıp, hukuk, tarih, fizik bölümlerindeki kaliteli eğitimleriyle tanınıyor. Mezunlarının ve öğretim üyelerinin sayısız ödülü ve başarısı bulunmakta. Ana kampüse bağlı 4 tane müzesi var.  Her yıl yapılan sıralamalarda dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girmeyi başarıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!