En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü

5 dk okuma süresi


8
11 Paylaşım, 8 puan

Günlerce, aylarca hatta yıllarca çalışılan sınavın sonunda, artık üniversite adayları için tercih zamanı gelmiştir. Hangi bölümü okuyacaklarını ve mezun olduktan sonra severek yapabilecekleri meslek seçimini de bu dönemde yapıyoruz. Seçtikleri bölüm meslekleri olacaktır. Bölümü seçerken en önemli nokta ise mesleğin gelecek açısından iş imkânının olmasıdır. Sizler için yaptığımız araştırmada üniversite adayları tarafından en çok tercih edilen 10 bölümü listeledik. Keyifli okumalar!

1. Hukuk

En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü

Hukuk fakülteleri her sene öğrencilerin gözde fakülteleri arasında yer almaktadır. Hukuk bölümünü okuyan öğrenciler çok zor aşamalardan geçmektedir. Hukuk fakülteleri eşit ağırlık puanı ile almaktadır. Pek çok üniversite de bulunan hukuk fakültesi eşit ağırlık puanı ile tercih edilen bölümler arasında en çok puan isteyen fakültedir. Lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 1 senelik stajın sonunda hâkimlik sınavına giriyorlar. Sınavdan geçerli puan alan öğrenciler Adalet Bakanlığında hâkim olarak çalışmaktadırlar. Diğer bir avantajları ise avukat olmaktır. Avukatlık için her hangi bir sınava girmeleri gerekmemektedir.

2. İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği bölümü önceki yılların popüler mesleklerinden birisiydi. Günümüzde tercih eden kişi sayısı azalsa da hala tercih edilen ve sevilen bölümlerden birisidir. İnşaat sektöründe büyük yerinde etkin bir şekilde rolleri olan mühendisler son dönemlerde artan mühendislik fakülte sayısıyla çok fazla mezun vermeye başlamıştır. Bu durum da inşaat mühendislerinin iş bulmada biraz işlerini zorlaştırmaktadır. Fakat ülkemizde birçok üniversiteye ait inşaat mühendisliği bölümü popülerliğini korumaktadır. Bu bölümün puanını diğer bölümlere oranla daha fazladır. Sebebi ise mezun işsizlerin oranını azaltmaktır. Herkes inşaat mühendisliği okuması yerine yüksek puan alan öğrencilerin okuması bu oranı düşürecektir.

3. Tıp

En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü

Tıp fakülteleri her sene popülerliğini korumaktadır. Her yıl puan sıralamaları da diğer bölümlerin en zirvesinde yer almaktadır. Tıp fakülteleri sayısal puanla öğrenci almaktadır. Diğer bölümlerden farklı olarak altı yıl zor bir eğitimden sonra öğrenciler hekim unvanıyla mezun olmaktadırlar. Tıp fakültelerinden mezun olan her öğrenci mutlaka bir iş sahibi olur. İşsiz kalma gibi ihtimalleri dahi yoktur. Yeni mezun olan hekimler üniversite hastanelerinde ya da devlet hastanelerinde görev yapabilmektedirler. Ayrıca isterseler özel klinikte açma haklarına da sahiptirler. Bu gibi seçenekleri sayesinde altı yılın sonunda iş sahibi olmaları öğrenciler için daha kolay olacaktır.

4. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Üniversite öğrencileri tarafından en çok tercih edilen bölümü arasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü de 10 bölüm arasında vardır. Öğrenciler eşit ağırlık puanlarıyla tercih yapabilmektedirler. Bu bölüm hukuk fakültesinden sonra eşit ağırlık puan türüyle en fazla tercih edilen bölümdür. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü son dönemlerde daha fazla tercih edilir ve popülerlik kazanmıştır. Birçok kurum Rehberlik dalında kadro açamaya başlamıştır. Bu meslek sevilerek yapılan bir meslektir. O yüzden çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Bu meslek sahibi olan bireyler Danışmanlık ve Rehberlik dalında çalışma yapmaktadırlar.

5. Eczacılık

En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü

Eczacılık fakülteleri günümüzde öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Tıp fakültesi gibi popüler olduğundan puanı da tıp fakültesi gibi yüksektir. Eczacılık fakültesi sayısal puanla alan bir bölümdür. Birçok üniversite adayının tercih ettiği bir meslek haline gelmiştir. Ülkemizde hemen hemen her üniversite de olan bölümdür. Dört senelik eğitiminin ardından öğrenciler eczacı unvanıyla mezun olurlar. Bu eczacılar üniversite ya da devlet hastanelerinde de görev yapabilmektedirler. Ama çoğunlukla mezun olan öğrenciler kendi iş yerlerini kurarak eczacılık mesleklerini bu şekilde yapıyorlar.

6. Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği üniversitelerde dört yıllık bir lisans programıdır. Dört senenin sonunda bitirme projesini başarıyla tamamlayan öğrencilere Bilgisayar Mühendisi unvanı verilmektedir. Bilgisayar Mühendisliğe tercih edecek öğrenciler sayısal puan türlerinin yüksek olması gerekmektedir. Bu bölümü okuyan öğrenciler hem donanım hem de yazılım anlamında her şeyi lisans eğitim zamanlarında öğrenmektedirler. Mezun olan öğrenciler, tüm dünya çapında bilgisayar ve yazılım sektörünün gelişmesi, yapay zekâ çalışmalarının da artışı sebebiyle geniş iş seçeneklerine sahiptirler. Mezun olduktan sonra da işsiz kalma gibi bir durum mümkün değildir.

7. Diyetisyenlik ve Beslenme Uzmanlığı

En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü

Son yıllarda çok popüler hale gelen mesleklerin başında yer almakta olan diyetisyenli oldukça fazla öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen obezite ve fazla kilo bu mesleğin doğmasına ihtiyaç duyulmuştur. Diyetisyen ve beslenme uzmanlığı bölümü pek çok üniversitede açıldı ve diğer üniversitelerde de açılmaya devam etmektedir. Bu bölüme sayısal puan türüyle tercih yapılmaktadır. Bölümden mezun olan öğrenciler hastaneler görev yapabilir ya da kendi özel poliklinik kurarak hizmet verebilirler. Severek yapılacak meslek olduğundan dolayı üniversite adaylarının en çok tercih edilen 10 bölümü arasına girmiştir.

8. Sınıf Öğretmenliği

Sınıf öğretmenliği bölümü üniversite aday öğrenciler tarafından en çok tercih edilen 10 bölüm listesinde yer almaktadır. Sınıf öğretmeni, ilkokula başlayan öğrencilere okuma ve yazma gibi temel dersleri öğretip, öğrencilere temel beceri kazandırmaya çalışmaktadır. Sınıf öğretmenliğine eşit ağırlık puan türüyle tercih yapılmaktadır. Eşit ağırlık puan türünde olan bölümler arasında yüksek puan isteyen bölümler arasındadır. Bu bölüm hemen hemen her üniversite açılmıştır. Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olan öğretmen adayları ister devlet okullarında isterseler özel okullarda çalışabilirler.

9. Diş Hekimliği

Diş hekimliği bölümü de son senelerde en çok tercih alan bölümler arasındadır. Ancak çok yapılan tercihlere oranlar okulların kontenjan sayıları ters orantıdadır. Diş hekimliği bölümü sayısal puan türü üzerinden alım yapılmaktadır. Sayılar türünde en yüksek puan isteyen bölümler arasındadır. Diş hekimliği bölümünün eğitimi beş yıl sürmektedir. Beş yılın ardından mezun olan öğrenciler iş olanakları oldukça fazladır. Mezun olmaya hak kazanmış öğrenciler diplomalarını aldıktan sonra devlet hastanelerde, özel hastanelerde, ağız diş sağlığı ve merkezlerinde ya da kendilerine özel klinik açarak çalışabilirler.

10. Makine Mühendisliği

En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü

Makine Mühendisliği lisans programı olan bu bölüm dört yıllıktır. Makine Mühendisliği de tıp ve diğer mühendislikler gibi sayısal puan türü üzerinden tercih almaktadır. Sayısal puan türü ile yüksek puan isteyen bölümler arasında yer almaktadır. Makine Mühendisliğinden mezun olanları çalışabilecekleri çok fazla alan vardır. Bunlar biyoteknoloji, inşaat sektörü, kimya, gıda, enerji ve mühendislik ofisleri gibi birçok alan mevcuttur. Bu alanlarda kalite kontrolden, bakımdan sorumlu mühendis olarak çalışabilirler. Mezun olduktan sonra uzmanlaşabilecekleri pek çok alan vardır. İster kamu da isterseler özelde çalışma imkânları da bulunmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!