En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü

2 dk okuma süresi


6
18 Paylaşım, 6 puan

Zorlu ve yorucu sınav zamanını atlatıp, tercih zamanına gelen üniversite adayları buraya! Meslek seçimi oldukça zor bir dönem. Mesleğinizi seçerken özellikle kendinizi çok iyi tanımanız ve ilgi alanlarınızı bilmeniz çok önemli. En önemlisi de yıllarca yapacağınız bu mesleği severek yapacak olmanızdır. Meslek seçerken diğer önemli nokta ise mesleğin bir gelecek vaat etmesidir. İşte sizin için araştırdık! Üniversite bölümlerinden en çok tercih edilen 10 üniversite bölümü…

1. Tıp

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümü

Sağlık alanlarının her yıl olduğu gibi bu yılda ön planda olduğunu görüyoruz. Tıp, gençlerin gerek imkanları olsun gerek hayat kurtarıcı bir meslek olması sebebiyle en çok tercih edilen üniversite bölümü listemizde birinci sırada.

2. Hukuk

Eşit ağırlıkçılar için vazgeçilmez olan hukuk fakültesine ilgi yine büyük oranda devam ediyor.

3. Bilgisayar Mühendisliği

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümü

Teknolojinin her geçen gün daha da ilerlemesi ve hayatımızı kolaylaştırması, insanların sosyal medyayı yaşamlarına çok fazla yerleştirdiği bu dönemde yazılımlara ve programlara daha çok ihtiyaç duyulacak gibi. Bilgisayar mühendisliği, en çok tercih edilen mühendislik bölümleri arasında yer alıyor.

4. Hemşirelik

Sağlık alanında bir meslek istiyorsanız hemşirelik çok ideal bir bölüm olabilir. 2017 yılında 7. sırada, 2018 yılında ise 4. sırada yer alarak popülerliğini koruyan bir meslektir.

5. Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Bir diğer mühendislik bölümü ise, elektrik-elektronik mühendisliği. Neredeyse her evde, bilgisayar, tablet, notebook  gibi elektronik aletler ihtiyaç haline gelmiştir. İhtiyaç olarak görülmesi sebebiyle de bu alandaki gelişmeler artmaya devam etmektedir. İlgi alanınıza giriyorsa bu bölümü kaçırmayın deriz!

6. Diş Hekimliği

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümü

İnsanoğlu var olduğu sürece neredeyse hiç bitmeyecek olan bir meslektir diyebiliriz. İsterseniz devlet isterseniz özel kuruşlarda çalışma imkanı seçip ilerleyebileceğiniz meslekler arasındadır.

7. Mimarlık

Yaratıcı ve dekor planlamasına ilgisi olanlar için popüler bölümler arasında 7. sırada yer almaktadır.

8. Makine Mühendisliği

Bir diğer ilgi gören mühendislik bölümü ise makine! Çoğunlukla erkeklerin seçtiği bu bölümde, mekanik sistemlere ilgisi olanların seçeceği bölümler arasında.

9. İnşaat Mühendisliği

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümü

Artan nüfus nedeniyle insanlar yeni yerleşim yeri aramaktadır. Bina sayılarının çoğaldığı bu dönemde, inşaat mühendisliği 2018 yılında 9. sırada yer alarak tercih edilen bölümler arasında yerini almakta. Aman dikkat plan hazırlarken, bizlere yeşil alan bırakmayı unutmayın!

10. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümü

Sakin bir hayat isteyip, eşit ağırlık okuyanların en çok tercih ettiği bir diğer bölüm de PDR’dir. İş imkanının olması ve psikolojiye ilgisi olan insanlar için ideal bir bölümdür.

Tercih zamanı, bu zorlu ve karar vermesi kolay olmayan dönemlerde sizlere verdiğimiz bu bilgiler sayesinde yardımcı olduysak ne mutlu bize. Bundan sonraki eğitim ve öğretim hayatınızda sizlere dergiCE ailesi olarak başarılar dileriz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak