Türkiye’de En Kolay İş Bulan Meslekler

2 dk okuma süresi


1
10 Paylaşım, 1 puan

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, YKS tercihi yapan adaylara yardımcı olabilmek amacıyla en kolay iş bulabilen meslekleri paylaşmıştı. Biz de dergiCE olarak, CİKO’nun verilerinden elde ettiğimiz Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler listesini sizler için hazırladık.

Eczacılık

en kolay iş bulan meslekler

Ülkemizde 34 bin 870 eczacıdan 5 bin 655’i çalışmıyor. Her yıl iki bin yeni mezun, eczacılar mesleğini yapanların arasına katılıyor. Günümüzde en çok tercih edilen üniversite bölümlerinden biri haline gelen eczacılık, haliyle fazlaca mezun veriyor. Fakülteden mezun olduktan sonra ortalama olarak 6 ay 3 günde iş bulan eczacılar, Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler listemizin son sırasına yerleşiyor.

Veterinerlik

en kolay iş bulan meslekler

Her yıl iki binden fazla mezun veren fakülte, yine en çok tercih gören bölümlerin başında geliyor. Son zamanlarda sık sık artan veteriner fakülteleri ve mezun sayısı da istihdam sorununu tekrar gündeme getirmeye yetti. Veteriner hekimler mezun olduktan sonra ortalama olarak 6 ay 1 gün içinde iş bulabiliyorlar.

İnşaat Mühendisliği

en kolay iş bulan meslekler

Ülkemizde kayıtlı olan 100.000 mühendis var Türkiye’de son yıllarda artan üniversite sayısıyla beraber inşaat mühendisliği bölümlerinin sayısı da 189’u ulaşmış durumda. İnşaat mühendisliği fakültelerinden her yıl yaklaşık 10.000 öğrenci mezun oluyor. Bu kadar mezun veren fakültede haliyle işsizlik sorunu da sık sık ortaya çıkıyor. Yeni mezun olan bir inşaat mühendisi, resmi verilere göre ortalama 5 ay 28 gün içinde iş bulabiliyor.

Odyoloji

iş bulan meslek dalları

Odyoloji, insanların işitme bozukluğunun önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili hekimin teşhis ve tedavi için yönlendirilmesine bağlı olarak hastaya çeşitli testler yapar ve işitme cihazı ihtiyacının belirleyen kişileri kapsayan meslek dalıdır. Yılda en az 1000 öğrencinin mezun olduğu bölümün ortalama iş bulma süresi 5 ay 19 gün olarak istatistiklere yansımış. Bu sayı ile beraber odyoloji mesleği, Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler arasında gösteriliyor.

Pilotaj

en kolay iş bulan meslekler

Pilotaj bölümünün temel amacı sivil havacılık alanında ihtiyaç duyulan pilotları yetiştirmektir. Kısaca bu bölüm pilotları eğitiyor ve yetiştiriyor. Her zaman iyi para kazandığı söylenen pilotların, resmi verilere göre iş bulma süresi ise ortalama 5 ay 17 günü buluyor.

Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel tasarım, bir ürünün bütününün ya da bir kısmının şekil, renk, form, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyularıyla algılananan çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünüme verilen isimdir. Günümüzde ise başta teknolojik ürünler olmak üzere birçok dünya devi markanın başvurduğu bir tasarım şekli. Çünkü insanlar çoğu zaman şekilciliğe önem veriyor ve satın alma eğilimini buna göre gösteriyor. Endüstri Tasarım bölümü de yılda 1000’e yakın mezun veren bir bölüm, resmi rakamlara göre de iş bulma süreleri ortalama 5 ay 16 gün olarak belirlenmiş.

Mimarlık

Ülkemizde mimar sayısı 50.000’nin üzerinde. Hali hazırda yılda verdiği mezun sayısı da 5000’e yaklaşmış durumda. Evlerimizden tutun da işyerlerine kadar neredeyse tüm yaşam ve çalışma alanları mimarların elinden geçiyor. Haliyle istihdam oranı çok yüksek bir meslek dalı mimarlık. Resmi verilere göre Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler arasına da girmeyi başarmış. Yani bir mimar ortalama 5 ay 10 gün içinde iş bulabiliyor.

Tekstil Mühendisliği

en kolay iş bulan meslekler

Tekstil mühendisliği, meslek olarak günümüzde hala geçerliliğini koruyan ve bu alanda kariyer yapmak isteyen kişilere iyi bir gelecek vadeden mesleklerden birisidir. Ayrıca sektörde en kolay işleri bulduğunuz şehirler Denizli, Bursa, İzmir, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep ve İstanbul. Tekstil mühendisliği mezunları ortalama olarak 4 ay 2 gün içinde iş bularak Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler listemizin birincisi oluyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!