Edebiyatın Ağzı Bozuk Kalbi Temiz Yazarı Charles Bukowski’den Alıntılar

4 dk okuma süresi


400
35 Paylaşım, 400 puan

Charles Bukowski, sıra dışı yaşam tarzıyla yaşamın şifresini çözmüş, eserlerinde hayatın hemen her alanıyla alakalı bir fikir beyan etmiştir. Yaşamış olduğu engin deneyimlerini okurlarına yansıtmaktan çekinmemiş, cümlelerinde insanlara öğüt vermeyi görev edinmiş, yazarlık mesleğine gönül vermiş birisidir. Ona göre iyi bir yazar olmak; enfes güzellikte bir kadınla birlikte olup üzerine para almak gibi bir şeydir. Uçarı yaşam tarzı ve içkiye düşkünlüğü sebebiyle genellikle sarhoş bir moruk olarak anılsa da deruni bir yoruma tabii tutulduğunda şapka çıkarılası bir adam olduğuna kalıbımızı basarız. Lafını esirgemeyen yazarımızın, dünyanın dertlerine aldırış etmemesinden ötürü acımasız olduğunu düşünmeyin, onun kalbinin temizliğini görmeniz için henüz çok erken. Onu, sizlere birkaç alıntısıyla naçizane bir şekilde tanıtmaya çalıştık. Edebiyatın ağzı bozuk fakat kalbi temiz yazarı Charles Bukowski’den alıntılar konulu içeriğimizi sizlere sunmak, hayatınıza az buçuk dokunabilmek istedik. Okumuş olacağınız tek bir söz, camınızdan içeriye akan bir yağmur damlası olursa bulutları keşfe çıkmayı ihmal etmemenizi dileriz!

1. Şikayet

Edebiyatın Ağzı Bozuk Kalbi Temiz Yazarı Charles Bukowski’den Alıntılar

Kaybettiğimiz geçmiş, hiçbir zaman geri gelmeyecektir. Bunun farkında olsak da yokluğa kavuşma isteğimizi asla kaybetmeyiz. Biz insanız, asla geri gelmeyecek olan geçmişe hasret yaşarız.  Mürekkebi bitmiş kalemin kağıda tekrar kavuşma isteği gibidir özlem. Kimse elini uzatıp seni tutmayacaktır. Yine de ulaşamadığımız geleceğe özlem duyarız. Her şey yolunda gitse bile kolaylıkların arasından baş gösteren zorluğa da hemen şikayet ederiz. Charles Bukowski, karmaşık insan zihnini, kelimelerinin arasına sızdırarak sizleri kendi iç hesaplaşmanıza sürüklüyor.

2. Güven

Edebiyatın Ağzı Bozuk Kalbi Temiz Yazarı Charles Bukowski’den Alıntılar

Eninde sonunda kaybolacak bir histir güven. Bir insanı çok iyi tanımıyorsanız elbette ki size gösterdiği yalancı yüzüne kanacak, her şeyin güzel gittiğini düşüneceksiniz. Şunu bilmelisiniz ki her insan toplumda belirli maskelerle dolaşır. Maskeler yere düştüğünde, ortaya çıkan çirkin yüze tanık olursunuz ve güven bir daha asla eski masumiyetinde kalmaz. Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak, en çabuk unuttuğumuz şeydir, derdi Shakespeare.  Yani kendine bile güvenmemelidir insan. Siz yine de bize güvenin, Charles Bukowski’nin deneyimleriyle canınız daha az yanabilir.

3. Yargı

Edebiyatın Ağzı Bozuk Kalbi Temiz Yazarı Charles Bukowski’den Alıntılar

İnsanların seçimlerini önemsemeden, onlara ön yargıyla yaklaşıp belirli kalıplara sokmak ne kadar kolaydır. Toplum iyi ve kötü olanı çoktan belirlemiştir. Ne sebeple olursa olsun kötüye yönelen, toplum yaşamına aykırı hareket eden kişi, her daim yargılanır. İnsan; kendini bilmeli, haksız yere yargılandığında kendini açıklayabilmeli, yeri geldiğinde her şeyi karşısına alıp dimdik durabilmelidir. Hikayenizi bilmeyenlerin sizleri yargılamasına hiçbir zaman izin vermeyin. Hakkı olmadan yargılayanlardan değil, anlayabilmeye çalışanlardan olun.

4. Adalet

Charles Bukowski, eserlerinde insanı ustaca işlemiştir.  Kendisi de farkındadır ki insan, kendisini değiştirebildiğinde, iyiliğin tüm parçaları yerine oturabilecektir. Yine de şunun da farkına varmış olacak ki insanın kendini değiştirebilmesi umutsuz bir konudur. Çünkü biz, kendimize ve sevdiklerimize zarar vermeyen acı, kimi bulursa bulsun aldırmayız. Bir balık olsaydık isyan ederdik izmaritlere, bir ağaç olsaydık dur derdik testerelere, kuş olsaydık yapma derdik fabrika bacalarına… Bize dokunmayan yılan isterse yüz yıl yaşasın demezdik, insan olabilseydik eğer.

5. Dönüşüm

Edebiyatın Ağzı Bozuk Kalbi Temiz Yazarı Charles Bukowski’den Alıntılar

İnsan zaman geçtikçe yaşlanır, yaşlandıkça kendi doğasına ayak uydurur ve kötüleşir. Ayıplayıp bunu asla yapmam dediği her şeyi, gün gelir yapar. Ders çıkarıp ileride şunun gibi bir adam olmayacağım der ama hikayenin sonunda, aynaya baktığında fark eder ki o olmuştur. Değişim kaçınılmaz ve gereklidir. Charles Bukowski, uçarı yaşam tarzıyla, dönüşümü tam anlamıyla kendinde görmüş ve okurlarına deneyimlerini sergilemiştir. Edebiyatın ağzı bozuk, kalbi temiz yazarı Charles Bukowski’den alıntılar örneklemeye devam ederek insan doğasını daha yakından tanıyalım.

6. Sanat

Sanat, ruhu doyuran en önemli aktivitedir. Yüzyıllarca insanlığın sesi olmuştur. Sanatçı; tüm düşünceleri tek bir noktada, yoğunlukla işleyendir. Sanat, basiti de sevdirebilmeli, sıkıcı olanı da eğlenceli hale getirebilmelidir. Sıkıcı bir konuyu merak edilesi bir hale dönüştürüp eğlenceli hale getirmek ustacadır ve sanatçımıza göre tam anlamıyla sanattır. Charles Bukowski de basit olanı eserlerinde iyi işlemiş, okurlarına sanatsal bir şölen yaşatmıştır. Sanatçı, bu zor zanaatı başarabilip ruhumuzu ve arzularımızı tatmin etmiştir.

7. Persona

Edebiyatın Ağzı Bozuk Kalbi Temiz Yazarı Charles Bukowski’den Alıntılar

Gün içerisinde takındığımız çokça tavır, taktığımız çokça maske vardır. Daha önce de anlattığımız gibi bu hayat gerçek değildir. Gerçek değildir çünkü persona gibi bir gerçek vardır. Bunu yalnızca diğer insanlar değil biz de yaparız. Evimizde farklı, işimizde farklı, kişiden kişiye farklıyızdır. Bu farklılık bazen çok ileri boyutta olup bazen de fark edilemeyecek kadar küçük olsa da kendini tanıyabilmeyi başarmış her insan bunu kabul edecektir. Tüm bunlar sizi üzmesin. Belki de bu dünya sizin iyi yönünüzü bilmeyi hak etmeyecek kadar kötüdür.

8. Kaybedilenler

Yaşamda, karşımıza çıkmış her türlü kötü veya iyi olayı bir tecrübe olarak ele almalıyız. Tecrübe edindiğimiz her şey bizi daha güçlü kılar. Kaybettiklerimiz belki de kazandıklarımız, kurtulduklarımızdır. Eğer kurtulduklarımız yakamızı bırakmasaydı, belki de karşımıza üstesinden gelemeyeceğimiz daha zorlu sınavlar çıkacaktı. Yıkılmaktansa kurtulmak her zaman daha iyidir. Edebiyatın ağzı bozuk ama kalbi temiz yazarı Charles Bukowski’den alıntılar ile hayatın karşınıza çıkaracaklarını daha önceden tecrübe edinebilirsiniz.

9. Aldırmaz

Beni, sizi anlamak zorunda bırakmayın dese bile, aslında çoktan anlamış ve yazılarında bizlere kendimizi göstermiştir. Kendisinin onca kitabı olmasına rağmen alıntı yaptığımız on sözünden bile birçok yorum çıkarabiliyor, insan doğasının birtakım ayrıntılarını onun sayesinde yorumlayabiliyoruz. Kendisi bizlere sokak edebiyatını sunmuştur. Sokaklar insanın gerçekliğinin açığa çıktığı bir meyvedir. Charles Bukowski o meyveyi alıp bir yarısını kendine ayırıp diğer yarısını okurlarına uzatmıştır. Sözleriyle ruhunuza çekidüzen verecektir…

10. Tanımamak

Edebiyatın Ağzı Bozuk Kalbi Temiz Yazarı Charles Bukowski’den Alıntılar

Ona göre bir insanı sevmek mümkün değildir. Eğer seviyorsanız henüz sizlere gerçek yüzünü göstermemiştir. Âşık olmak, sevmek, içerimizde bulunan ithal duygulardır. Yeri geldiğinde o sahteliği koparıp atmayı çok iyi becerir insanoğlu… Edebiyatın ağzı bozuk ama kalbi temiz yazarı Charles Bukowski’den alıntılar içeriğimiz, umarız ki kendinizi bulabilmenize, düşünce çerçevenizi genişletebilmenize vesile olmuştur. Buralardan fazla uzaklaşmadan, birlikte öğrenebilmemiz dileğiyle. Esen kalın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
17
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Olamaz Olamaz
10
Olamaz
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Komik Komik
8
Komik
İlginç İlginç
12
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!