Dünyanın Dört Bir Yanından En Tuhaf Trafik Kuralları

4 dk okuma süresi


8
11 Paylaşım, 8 puan

Trafik kuralları dünyada çeşitlilik gösterse de her ülkede kurallar bulunmaktadır. Hükumetler tarafından ülkenin yaşadığı olaylardan yola çıkarak konulan trafik kuralları, hem yayayı hem de sürücüleri korumak için konulmuştur. Trafik kurallarının amaçlarının başında canlıların güvenliği olsa da yaşadığımız ortam ve alışkanlıklarımızdan dolayı başka ülkelerin kuralları bize çok tuhaf gelebilir. Size tavsiyemiz bir ülkeye gitmeden önce mutlaka o ülkede geçerli olan trafik kurallarına bir göz atmanız. Aksi takdirde kültürüne ve diline aşina olmadığınız bir ülkede çok ciddi para cezalarına çarptırılabilirsiniz. Biz de yolculuğa çıkacaklar için dünyanın dört bir yanından en tuhaf trafik kuralları listemizi oluşturduk. Keyifli okumalar!

1. Tayland

Dünyanın Dört Bir Yanından En Tuhaf Trafik Kuralları

Turist olarak gideceğiniz Tayland’ta araba kiralamayı düşünenler varsa bir kez daha düşünmelerini öneririz. Tayland’ta araba kullanmak biraz cesaret ve çokça şans ister. Çünkü Tayland, sürücülerin görüp görebileceği dünyanın en tehlikeli yollarına ev sahipliği yapıyor. En çok kullanılan taşıt ise, motorlar olunca maalesef ölümle sonuçlanan pek çok kazaya sebep olabiliyor. Tayland’ta trafik sol şeritten işliyor ve motorların her zaman geçiş üstünlüğü bulunuyor. Bu karmaşık ve tehlikeli sistemde, Taylandlı polislerin asla affetmeyeceği şey; üstsüz araç kullanmaktır. Kulağa ilginç gelse de siz siz olun Tayland ne kadar sıcak olursa olsun, üstsüz bir şekilde bisiklet dahi sürmeyin.

2. Japonya

Nezaket konusunda dünyaya örnek olan Japonya’da, nezaketinizi trafikte de sürdürmek zorundasınız. Japonya’da yağmurlu bir günde trafikte iseniz, yayaları ıslatmamaya dikkat etmelisiniz. Yayalara su veya çamur sıçratmak toplum tarafından kabalık olarak algılandığı gibi, trafik kurallarına aykırı bir davranış olarak da kabul edilmektedir. Bu kuralı ihlal ettiğiniz taktirde para cezasına çarptırılabilirsiniz. Japonya’da cezaya çarptırılmak istemeyen sürücüler, yağmurlu havalarda araçlarını çok daha dikkatli kullanarak cezaların önüne geçiyorlar.

3. İsviçre

Dünyanın Dört Bir Yanından En Tuhaf Trafik Kuralları

İsviçre’de sessizlik bir kural olarak karşımıza çıkıyor. Arabanızın kapısını sert bir şekilde kapatmanız yasalara aykırı bir davranış olarak kabul ediliyor. Arabanızın etrafında bulunan insanları gürültünüzden dolayı rahatsız ettiğiniz için maliyetli bir cezayla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz oluyor. Sakinlik ve huzur ülkesi olan İsviçre için bu kuralı normal karşılasak da, ülkemize bu kuralın getirilmesini hayal bile edemiyoruz. Eğer İsviçre’deyseniz ve aracınız varsa seyir halinde ya da park halindeyken mümkün olduğunca gürültü yapmaktan kaçınınız.

4. Filipinler

Dünyanın dört bir yanından en tuhaf trafik kuralları arasında Filipinler’deki kurallar yer almaktadır. Bu trafik kuralları yüzünden insanlar, araçlarını istedikleri gün trafiğe çıkaramıyorlar. Trafik yoğunluğunu ve hava kirliliğini azaltmak için hangi araba modellerinin hangi plaka numaralarıyla ne zaman yola çıkabileceği Filipin hükumeti tarafından belirlenmiş durumda. Kural biraz ilginç gibi gözükse de plaka numaraları 1 ve 2 ile biten araçlar pazartesi, 3 ve 4 ile bitenler salı, 5 ve 6 çarşamba, 7 ve 8 perşembe, 9 ve 0 cuma günleri belirli saatlerde trafiğe çıkabilmekte.

5. Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın dört bir yanından sizler için derlediğimiz en tuhaf trafik kuralları listemizde özgürlükler ülkesi Amerika’ya yer vermemek olmazdı. Amerika içinde bulunan her bir eyaletin birbirinden farklı kuralları olsa da en ilginci için sizi Kaliforniya’ya San Fransisco şehrine götüreceğiz. Arabanızı yıkamanız konusunda kesinlikle bir sıkıntı olmamasına rağmen eğer arabanızı kullanılmış bir iç çamaşırıyla yıkamaya kalkarsanız Amerikan polisine açıklama yapmak zorundasınız. Tabi kimin o iç çamaşırının kullanılmış olup olmadığını kontrol ettiği ise tam bir muamma. Gerçekten ilginç bir kural.

6. Fransa

Fransa’da yaşayıp araba sahibi olanların araç içinde her zaman alkolmetre bulundurmaları zorunludur. Alınan bu karar, alkollü araba kullanımlarını ve hükumetin masraflarını azaltmak için koyulmuş. Tabi ne derece etkili olduğu pek bilinmese de, alkolmetrenizin aracınızda olup olmadığını kontrol etmeden yola çıkmamanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde bu yolculuk size çok pahalıya patlayabilir. Fransa polisi ise bu tarz kural ihlallerini görevleri gereği asla affetmeyerek yasal işlemleri başlatır. Güvenli yolculuk için yaşadığınız ülkenin trafik kurallarını bilmek son derece önemlidir.

7. İspanya

Dünyanın Dört Bir Yanından En Tuhaf Trafik Kuralları

Görme konusunda rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmak zorunda olan sürücülerin dikkatine, eğer İspanya’da şoför koltuğuna oturduysanız aracınızda mutlaka yedek gözlük bulundurmak zorundasınız. Bu kural, sürücü tarafından kullanılan gözlüğe ya da lense bir şey olması durumunda sürücünün yedek gözlüğünü kullanması sağlanarak kazaların önüne geçilmesi için konulmuştur. Dünyanın hemen her yerinde kuralların açığı bulunarak suistimal edilen çok fazla olay olduğu için bu kural, bir nebze de olsa yaşanabilecek aksilikleri önleyecek gibi duruyor.

8. Almanya

Dünyanın dört bir yanından en tuhaf trafik kuralları arasında garip bir cezayla karşı karşıyasınız. Disiplin konusunda tüm dünyaya örnek olan Almanya, kurallara uyan ve dakiklik konusunu son derece önemseyen halkıyla bilinir. Bu yüzden Alman hükumeti trafikte de halkının hazırlıklı bir şekilde trafiğe çıkmasını şart koşuyor. Otobanda seyir halinde araç kullanıyorsanız, bir gözünüz her zaman aracınızın benzin göstergesinde olmalı, çünkü Almanya’da benzininizin bitmesi kesinlikle yasaktır. Eğer kural ihlali yaparsanız ya da bu durum gözünüzden kaçarsa, ciddi bir para cezasıyla karşı karşıya kalırsınız.

9. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

“Yavru Vatan” olarak bilinen Kıbrıs’ta araba kullanırken bir şeyler yiyip içmek kesinlikle yasaktır. Havanın ne kadar sıcak olduğu ya da ne kadar susadığınız hiç önemli değil. Eğer bu kuralı ihlal etmeye kalkışırsanız ağır para cezalarıyla karşılaşırsınız. Kıbrıs’a giderseniz, iki elinizin de direksiyonda olduğundan emin olun. Bu yasak sayesinde bu güzel adada kaza oranları ciddi şekilde düşüşe geçmiş. İnsanlar dikkatini başka yere odaklamadığı için kazalar da bu oranda azalmış. Bize bu yasak biraz garip gelse de Kıbrıs gibi küçük bir ülkede, gayet işe yaramış gözüküyor.

10. Finlandiya

Dünyanın Dört Bir Yanından En Tuhaf Trafik Kuralları

Maddi açıdan cezayı yiyene ciddi sıkıntılar yaratacak bir ceza ile karşı karşıyayız. Finlandiya’da taksi şoförleri, arabalarında seyir esnasında çaldıkları her bir müzik için telif ödemek zorundalar. Aksi halde taksi sürücülerinin müzik çalmaları kesinlikle yasaktır. Bu kurala uymayıp yakalandıkları takdirde ödeyecekleri bedel telif hakkından çok daha fazla olduğu için sürücüler kanunlardan kaçmayarak gerekli telif haklarını ödüyorlar. Türkiye’de dolmuş ve taksilerde yüksek sesle çalınan şarkılara maruz kalanlar olarak bu kural gerçekten de ülkemiz için çok tuhaf bir kural.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!