Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

6 dk okuma süresi


2
9 Paylaşım, 2 puan

Her yıl milyarlarca insan bir ülkeden başka bir ülkeye farklı sebeplerden dolayı ziyaret etmektedir. Tabii ki 2020’de başlayan covid-19 salgını ise karantina döneminde, ülkelere gelen ziyaretçi ve turist sayısını önemli bir ölçüde etkiledi. Ancak 2022 yılında etkisinin azalmasıyla birlikte ülkeler arası ziyaretçilerde tekrardan artışlar gözlemlendi. Biz de Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün 2022 verilerine göre, dünyada turistler tarafından ziyaret edilen en cazip 10 ülke listesini sizlere sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Fransa

Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

Uzun yıllardan beri en fazla ziyaretçi çeken ülkelerin başında gelen Fransa, 2022 yılında da zirveyi korumayı başardı. Ülkeye 2022 yılında tam 89 milyon 400 bin ziyaretçi akın etti. Orta Çağ’da bağımsız Fransa Krallığı olarak anılmaya başlanan Fransa, ülkeye gelenlerin gezmekten usanmadığı yerler arasındadır. Fransız coğrafyasında kışlar ılıman ve serin, yazlar ise sıcak geçmektedir. Ayrıca Fransız kültürü dendiğinde akla gelen ilk şey moda, mutfak ve sanatın başkenti olma nosyonunun dışında, pek çok ünlü mimari yapı ve müzeye ev sahipliği yaptığıdır. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehri de tahmin edebileceğiniz gibi Eyfel Kulesi, mimari ve sanatın buluştuğu Louvre Müzesi ve macera dolu park Disneyland’ın bulunduğu başkent Paris’tir.

2. İspanya

İspanya, Avrupa ve dünyanın en önemli turizm ülkesidir. Ülke ekonomisinin temel dinamiğini turizm sektörü oluşturur. Öyle ki 2022 yılında yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre ülkeyi yıl içerisinde 83 milyon 700 bin kişi ziyaret etmiştir. Böylelikle dünyada turist akınına uğrayan ve en çok ziyaret edilen 10 ülke arasında ikinci olarak yerini almayı başarmıştır. Öte yandan ülke tarih kokan caddeleri, eşsiz müzeleri ve etkileyici binalarıyla da bir hayli ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Köklü tarihinin yanı sıra eşsiz tabiatı ile dikkat çeken İspanya’yı en çok Almanlar, Hollandalılar ve İngilizler tercih ediyor. Özellikle yaz aylarında gelen yabancı turistler başkent Madrid’i, Barselona’yı, İbiza’yı, Balear Adalarını ziyaret ederek ülke ekonomisine büyük oranda katkı sağlıyor.

3. Amerika Birleşik Devletleri

Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

Dünyanın en geniş yüz ölçümüne sahip dördüncü ülkesi konumunda olan ABD, listede üçüncü sırada yerini aldı. Ülkeye gelen yabancı turistlerin yanı sıra 331 milyonu aşan nüfusuyla da dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir. Öte yandan 2022 yılı verilerine göre 79 milyon 300 bin kişi ülkeye ziyarette bulunmuştur. Dünyada en fazla göç alan ülke olarak ABD, çok kültürlü bir yapıdadır. Öyle ki dünyanın dört bir yanından farklı din, dil ve ırka sahip insanları görmek mümkün. Ülkenin en bilindik şehirleri olan New York, Washington, Los Angeles ülkeye gelen turistlerin ilgi odağıdır. Ayrıca ülkenin en kalabalık şehri New York’ta yer alan Özgürlük adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi haline gelen Özgürlük Anıtı turistlerin ziyaret ettikleri başlıca yerler arasındadır.

4. Çin

Kısaca Çin olarak da andığımız Çin Halk Cumhuriyeti, gelişmiş bir Uzak Doğu ülkesidir. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ve yüz ölçümü bakımından en büyük üçüncü ülkesi olan Çin, 65 milyon 700 bin ziyaretçiyle dördüncü sıradan yerini aldı. Dünya üzerinde en yüksek nüfusa sahip olan Çin dışardan gelen ziyaretçilerin de epey bir ilgisini çekmektedir. Dünya harikalarından biri olan Çin Seddi’nin de ülkeye turist çekmesi bakımından payı oldukça büyüktür. Uluslararası önem taşıyan Yasak Şehir, dünya kültür mirası olan Yazlık Sarayda Çin Seddi gibi turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Ayrıca ülkenin en kalabalık şehri Şanghay ve ikinci en kalabalık şehri Pekin (başkent), kültürel ve turistik açıdan ziyarete gelenlerin ilgisini çekmektedir.

5. İtalya

Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

Her köşesinde farklı bir tarih ve kültürel zenginlik barındıran İtalya ise bu listeye beşinci sıradan girmeyi başarmıştır. 64 milyon 500 bin turist ile 2022 yılının en çok tercih edilen ülkeleri arasında yerini almaktadır. Ülke özellikle şehirleriyle de ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. İtalya denince akıllara ilk gelen yer olan, yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile günümüzde ülkenin en önemli şehirleri arasında yer alan Roma, dünyanın en köklü tarihlerinden birine de sahip. Ülkenin en fazla turist ağırlayan ve dünyada benzerinin bulunmadığı bir başka şehri de Venedik. Şehrin sokaklarının sularla kaplı ve kayıklarla gezilebiliyor olması şehri gezmeye gelenlere eşsiz ve unutulmayacak deneyimler sunmakta. Moda dünyasının kalbinin attığı Milano ve açık hava heykel müzesini andıran Floransa da ülkenin en çok ziyaret edilen şehirleri arasındadır.

6. Türkiye

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve turistlerin tatil rotası haline gelen Türkiye, 2022’de en çok ziyaret edilen 10 ülke arasından 51 milyon 200 bin ziyaretçiyle altıncı sıraya girmeyi başardı. Ülkenin dört bir yanının da tarihi ve kültürel güzellikleri, doğa harikası yerleri ve zengin coğrafyasıyla göz doldurması, turistlerin gezilecek yerler listesine Türkiye’yi de eklemesini sağlıyor. Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan, coğrafi konumuyla dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri olan Anadolu toprakları, bu birikimin izlerini taşıyor. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan ve jeopolitik olarak dünyada önemli yere sahip olan Türkiye, özellikle turistik şehirleriyle de tatilcilerin dikkatini çekiyor. Ülkenin en büyük şehri olan İstanbul’un yanı sıra ziyaretçilerine gerek Ege ve Akdeniz kıyılarındaki kusursuz plajlarıyla gerekse Doğu ve İç Anadolu bölgelerindeki antik şehirleriyle birbirinden farklı seçenekler sunuyor.

7. Meksika

Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

2022 yılının en çok ziyaret edilen yedinci ülkesi olan Meksika, 45 milyon ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarmıştır. Latin Amerika kültürünün yaşandığı, İspanyolcanın Meksika aksanı ile konuşulduğu, kültürel çeşitliliğin sokaklara yansıdığı Meksika, Aztek ve Maya Medeniyetlerinin de anavatanıdır. Ayrıca ülkenin resmi dili her ne kadar İspanyolca olsa da 68 farklı yerel dil konuşulmaktadır. Öte yandan Meksika denince akla gelen ilk şey Meksika mutfağı ve yöresel kıyafetleridir. Farklı ve baharatlı yemekleri, süslü ve dikkat çeken kıyafetleri ülkeye gelen ziyaretçileri kendine hayran bıraktırmaktadır. Meksika’nın 21 milyonu aşkın nüfusuyla en kalabalık şehri aynı zamanda da başkenti olan Mexico City, turistlerin uğradığı ilk durak noktasıdır. Ayrıca şehrin bir göl üzerine kurulu olması ve her yıl yaklaşık 10-20 cm batıyor olması başkente farklı bir gizem katmakta ve ülkeye gelenleri meraka düşürmektedir.

8. Tayland

Meksika’dan sonra 39 milyon 800 bin ziyaretçiyle ilk on ülkeden sekizinci sıraya yerleşen Tayland, milyonlarca turistin gözdelerinden biri durumundadır. Güney-Doğu Asya’nın kalbindeki konumu, saydam plajları, tropik adaları, büyüleyici kültürel detayları, eğlenceli ve hareketli gece hayatıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. Görkemli Budist tapınaklarıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Tayland, 1238 yılında kurulan ilk Tay devleti olarak bilinmektedir. Ülkenin başkenti aynı zamanda en kalabalık şehri olan Bangkok, Tayland’ın geleneksel ve kültürel faaliyetlerinin de merkezidir. Ülkenin binlerce yıl öncesine uzanan tarihinden geriye görülmeye değer sayısız miras kalmıştır. Bu miraslardan başlıca akılda kalanlar, Bangkok’ta yer alan Yatan Buda Heykeli, Büyük Kraliyet Sarayı ve Phanom Rung Tapınağı’dır. Hem dini hem de sanatsal anlamda çok önemli yere sahip olan bu mekanlar, görenleri büyülemektedir.

9. Almanya

Dünyanın Amerika Birleşik Devleti’nden sonra en fazla göç alan ülkesi olarak Almanya, 39 milyon 600 bin ziyaretçiyle listede dokuzuncu sıraya yerleşmektedir. Resmi dilin Almanca olduğu ülkede, İngilizce, Rusça ve Fransızca da yabancı dil olarak fazlasıyla yaygındır. Orta Avrupa Kıtası’nda yer almakta olan Almanya, konumu bakımından da oldukça önemli bir ülkedir. Almanya’nın başkenti olan Berlin ülkedeki en büyük şehir olmakla birlikte Avrupa’nın da en popüler başkentleri arasında yer almaktadır. Berlin’in yanı sıra, ülkenin köklü geçmişinden ötürü tarihi eserlere, müzelere ve doğal parklara ev sahipliği yapan pek çok sayıda şehri bulunmaktadır. Bunlardan Hamburg, Münih, Köln ve Frankfurt başta olmak üzere Almanya’ya gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirler ve ülkeye gelenlerin görmeden gitmediği yerler arasındadır.

10. Birleşik Krallık

Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10 Ülke

Listenin en sonunda yer alan ve 2022’de en çok ziyaret edilen 10 ülke arasına girmeyi başaran Birleşik Krallık, 39 milyon 400 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Ülke İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda Denizi ile ayrılan Kuzey İrlanda olmak üzere dört kurucu ülkeden oluşmaktadır. Büyük Britanya adasında yer alan bu dört ülkede ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken kısım hala krallığın hakim olmasıdır. Öyle ki ülke yerlileri kraliyet zarafetiyle yönetilmekten oldukça memnun durumdadır. Bu dört ülkeden en büyüğü olan İngiltere, başkenti Londra’yla ülkeye gelen ziyaretçileri kendine çekmektedir. İngiltere’ye gelenlerin yarısından fazlası tarih ve modern kentliliğin karışımıyla ünlü olan bu şehri gezmektedir. Birleşik Krallığı oluşturan diğer üç ülke turistlerin herhangi bir vize almadan gidebileceği ve gezi rotasını oluşturduğu yerler arasındadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!