Almanları Alman Yapan En İlginç Alışkanlıklar

4 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Farklı kültürler tanımak hem ufkumuzu genişletir hem de bizi farklı kültürlere daha saygılı bireyler haline getirir. Her ülkenin kendine ait bir kültürü olduğunu düşünürsek dünyadaki kültür çeşitliliği oldukça fazladır. Almanları Alman yapan, okuyunca muhtemelen şaşkınlığa uğrayacağınız en ilginç alışkanlıklar nelermiş, buyrun okuyun! Unutmadan söyleyelim, farklı kültürlere saygı duymak daha güzel bir dünya için çok önemlidir. Biz de sizlere Almanları Alman yapan en ilginç alışkanlıklar listesini hazırladık. Hadi başlayalım!

1. Sessizlik Saatleri

Sadece Almanlara Özgü En İlginç Alışkanlıklar

Sessizlik ihtiyacı, şüphesiz kültürümüze garip gelen Alman alışkanlıklarından biridir. Belki de ülkemizde çoğu kişi yüksek sesten rahatsız olur. Ancak henüz bunun için bir çözüm getirilmemiştir. Almanya ise çareyi gün ve saatleri bölgelerine göre değişen “sessizlik saatleri” belirlemekte bulmuş. Bu saatlerde çim biçmek, tadilat yapmak gibi yüksek sesli aktiviteler yasaklanmıştır. Ayrıca Almanların metro, otobüs veya kamusal alanlarda yüksek sesli konuşmayı hoş karşılamadığı bilinir. Eğer bir gün Almanya’ya yolunuz düşerse aklınızda bulunsun!

2. Mucitlik

Akılcı yaklaşımdan mıdır, disiplinden midir bilinmez ancak icat denince akla ilk gelen ülkelerden biridir Almanya. Elektrikli matkaptan ofislerin vazgeçilmezi delgeçe kadar Alman icatları günlük hayatımızda önemli yer kaplamaktadır. Hatta çoğumuzun taksiye biner binmez gözünü ayırmadığı taksimetre bile Alman icadıdır. Almanların mucitliğe yönelik tutkusunu bilsek de, bu üretkenlikte Almanya Devleti’nin de payı büyüktür. Almanya Devleti yenilikçi buluşları destekler ve gelecek vaat eden mucitleri ödüllendirir. Dolayısıyla bu destek sayesinde kendinizi daha ilhamlı hissedersiniz.

3. Beyaz Çorap

Almanları Alman Yapan En İlginç Alışkanlıklar

İşte muhtemelen garip bulacağınız bir Alman alışkanlığı daha! Belki de yazlık beldelerde Alman turistlerle karşılaştığınızda beyaz çorap ve terlik kombinasyonu gözünüze çarpmıştır. Almanlar genel olarak günlük hayatta beyaz çorap ile terlik veya sandalet giymeyi alışkanlık haline getirmişler. Hatta genç kuşak terlik tercih etmese de beyaz çorabı spor ayakkabılarıyla kullanıyor. Yani kısacası beyaz çorap Almanya’da oldukça popüler. Nedenini ise tam olarak bilmemekle birlikte beyaz çorabın temiz bir görünüm sağlaması dolayısıyla tercih edildiğini biliyoruz.

4. Fazla Samimiyetten Kaçınma

İşte bize oldukça garip gelen Alman alışkanlıklarından biri daha. Almanlar, neredeyse tüm dünya tarafından çalışkanlılıkları ve disiplinleriyle biliniyor. Tahmin edeceğiniz üzere bu çalışma prensibinin içerisinde iş arkadaşları ile yakınlık kurma yer almıyor. Almanya’da özel ilişkilerde herhangi bir sorun yaşandığında bunun iş hayatına yansıması verimlilik açısından olumsuz bulunuyor. Eğer çalışmak için Almanya’ya yolunuz düşerse, şüphesiz çalışma ortamı Türkiye’den oldukça farklı olduğu için bu ortamı başta garipseyeceksiniz. Ancak bu disiplinli çalışma ortamı sizde ön yargı oluşturmamalı. Günlük hayatta çoğu Almanın oldukça yardımsever ve içten olduğunu da gözlemleyebilirsiniz.

5. İş Disiplini

Almanları Alman Yapan En İlginç Alışkanlıklar

Almanya denince akla gelen 3 şeyden biri: Disiplin! Hatta dilimizde bunun için bir terim bile bulunuyor: Alman disiplini. Almanya, ülkemizde olduğu gibi dünyada da disiplin ile ün yapmıştır. Almanların geneli düzen ve disiplini, yaşam biçimi olarak kabul etmiştir. Ancak, iş hayatında gösterdikleri özen bambaşkadır. Almanya’nın güçlü bir ekonomiye sahip olmasının nedenlerinden biri de şüphesiz halkının iş hayatındaki disiplinidir. Hatta Almanya’da çoğu iş yerinde mesai saatlerinde ofis internet bağlantısıyla telefonunuzdaki mesajlaşma programlarını kullanamıyorsunuz. Dolayısıyla bu disiplin de verimli çalışmayı beraberinde getiriyor.

6. Doğum Gününü Erken Kutlamama

Ülkemizde doğum gününün erken veya geç kutlanmasıyla ilgili herhangi bir anlayış bulunmasa da durum Almanya’da biraz farklıdır. Almanlar, doğum gününü erken kutlamanın kötü şans getireceğine inanırlar. Dolayısıyla, Alman arkadaşlarınız varsa doğum günlerini erken kutlamanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu onları pek de mutlu etmeyecektir. Neredeyse her ülkenin kendine ait batıl inançları vardır ve bazı durumları kötü şans ile bağdaştırırlar. Sonuç olarak Almanların bu alışkanlığı aslında pek de genel geçer olmayan, bazı kültürlere oldukça garip gelen bir batıl inançtır.

7. Uyku Saatleri

Almanları Alman Yapan En İlginç Alışkanlıklar

Soğuk iklimden midir yoksa düzen ve disiplinden mi bilinmez ancak Almanlar genel olarak sabahın erken saatlerinde uyanmayı alışkanlık haline getirmiş görünüyor. Bir Almanla ortak alanda yaşadığınızda bunu kolayca gözlemleyebilirsiniz. Eğer siz de Almanların tersine erken saatlerde uyanamıyorsanız oldukça komik bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Siz henüz gözünüzü yeni açmışken Alman arkadaşınız sabah koşusunu tamamlamış, kahvaltısını yapmış, keyif kahvesini içiyor olabilir! Bu durum üzerine kesin konuşmak doğru olmasa da, dünya genelinde sıcak iklime sahip ülke vatandaşlarının uykuyu daha çok sevdiği bilinmektedir.

8. İkinci El Alışveriş

Almanların çoğunun lüks düşkünü insanlar olmadığını belki de duymuşsunuzdur. Almanya’da zengini veya fakiri fark etmeksizin ikinci el alışverişi oldukça yaygındır. Geri dönüşüme verdiği önemle bilinen Almanya halkı, bu şekilde tüketimi minimuma indiriyor. Almanya’nın neredeyse her şehrinde ikinci el pazarları ismiyle de bilinen bit pazarlarını görebilirsiniz. İkinci el alışveriş ne yazık ki Almanya’nın tersine ülkemizde hala pek de yaygın değildir. Örneğin, çöp kenarına bırakılmış kullanılmayan ve ihtiyacınız olan eşyaları almanız Almanya için oldukça normal bir durumdur. Ancak bu davranışınız Türkiye’de yadırganabilir, yüksek gelire sahip olsanız bile düşük gelirli olduğunuz düşünülebilir. Tüketimin tavan yaptığı şu günlerde, ikinci el alışveriş alışkanlığının en kısa zamanda ülkemizde de yaygın hale gelmesini umuyoruz.

9. Dakiklik

Dünyada sadece Almanlara özgü bir alışkanlık olmasa da Almanya, şüphesiz dakiklik deyince akla gelen ilk ülkedir. İster iş hayatında olsun ister sosyal hayatta, bir Almanla buluşacaksanız geç kalacağınızı bildirmeniz iyi olacaktır. Herhangi bir buluşmaya geç gitmek tabii ki dünyanın hiçbir yerinde olumlu bir davranış olarak kabul edilmez ancak Almanlar bu konuda oldukça hassastır. Buluşmaya 5 dakika bile gecikseniz kötü bir imaj çizebilirsiniz. Ne yazık ki ülkemizde bu durum konusunda pek hassas davranılmamaktadır. Bu alışkanlığı edinmemiş olmamızın sonuçlarını maalesef günlük hayatta birçok aksaklık yaşayarak gözlemliyoruz.

10. Sıcak-Soğuk Yemek

Sadece Almanlara Özgü En İlginç Alışkanlıklar

Genel olarak sağlıklarına dikkat eden Almanlar, kahvaltı ve akşam öğünlerinde soğuk sandviç tercih ederler. Almanya, ekmek çeşitliliğinin en fazla olduğu ülkelerden biridir. Akşamları yine bir Alman ekmeği olan “abenbrot” isimli ekmek ile birlikte salam veya peynir tüketirler. Akşam öğünün sabah öğününden farkı, akşam öğününde tatlı bulunmamasıdır. Sadece öğle öğünü sıcak yemek yemeyi tercih ederler ve öğle öğününde ekmek yer almaz. Kesin olarak bilinememekle birlikte, öğle yemeğinde genellikle protein tüketmelerinin, ekmeğe yer vermemelerinin sebebi öğleden sonra daha dinç ve verimli hissetmek istemeleridir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!