Dünyanın Dijital Devi Google Hakkında Bilinmesi Gerekenler

4 dk okuma süresi


38
12 Paylaşım, 38 puan

Dijitalleşmenin beraberinde her geçen gün internette geçirilen süre daha da artmakta. Peki bilgisayarınızda ilk açtığınız sayfa hangisi? Tabii ki de Google! 90’lı yıllarda bir arama motoru olarak kurulan Google, günümüzde dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline gelmiştir. Eğitim, iş ya da eğlence amaçlı günde birçok kez arama yaptığımız bu motor, işlerimizi oldukça kolaylaştırmakta. Google her şeyi bilse de, her gün kullandığınız bu arama motoru hakkında bilmediğiniz pek çok şey var. İşte dünyanın dijital devi haline gelen Google hakkında bilinmesi gerekenler… Keyifli okumalar!

1. Şirketin İlk Kuruluşu

Dünyanın Dijital Devi Google Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1996 yılında iki üniversite öğrencisi olan Sergey Brin ve Larry Page, o zamanın şartlarına rağmen ellerindeki tüm imkânları kullanmış ve böylesine başarılı bir şirket kurmayı başarmışlardır. Tüm paralarını sunucu almak için harcayan Brin ve Page, kasayı ellerinde kalan plastik kap, fan ve LEGO’lar ile tamamlamışlardır. Hatta bu kasada kullanılan renklerin tesadüfen günümüzde kullandığımız Google renklerini oluşturduğu söylenmektedir. Bu ikili 1998’de ise şu anki Youtube Ceo’su Susan Wojcicki’nin garajını kullanarak ilk ofisini kurmuş ve Google’ı hayata geçirmişlerdir.

2. Google İsminin Verilmesi

Google kurucuları olan Brin ve Page, başta bu arama motorunu “Backrub” ismi ile çıkarmak istemişlerdir. Ancak 1997 yılında yaptıkları bir değişiklik ile Google olarak değiştirilmiştir. Gogol sayısı, yani 10 üzeri 100 sayısından esinlenen Brin ve Page, yaptıkları bir yazım hatası sonucu gogol değil Google ismini vermişlerdir. Gogol sayısını seçmelerinin sebebi, sınırsız bir veriyi temsil etmek istemeleridir. Bu isim sayesinde, Google arama motorunu kullanacak olan insanlara, sınırsız veri hizmeti sunabilecek bir kapasiteye sahip olduklarını göstermeyi amaçlamışlardır. Böylece şirketin ismi seçilmiştir.

3. Kendimi Şanslı Hissediyorum Butonu

Dünyanın Dijital Devi Google Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google’ının olmazsa olmazlarından birisi de kendimi şanslı hissediyorum butonudur. Yıllardır en bilinen özelliklerden biri olan bu buton, aslında Google şirketine yılda 110 milyon dolar kaybettirmektedir. Bunun sebebi ise bu butonun arama sonuçlarında reklam gösterilmesinin önüne geçmesidir. Bu durumdan rahatsız olan Google, şu an bu butonun görünmesini biraz da olsa engellemek için aranan kelimeye göre altta öneriler çıkarmaktadır. Buna rağmen kendimi şanslı hissediyorum butonunu bütünüyle kaldırmamasının sebebi de, eski imajının yıkılacağından çekinmesidir.

4. İlginç Arama Özellikleri

Her konuda arama yapabildiğimiz Google arama motoru, aynı zamanda oldukça ilginç özelliklere sahiptir. Örneğin, Google arama motoruna yerçekimi anlamına gelen “Google Gravity” yazıp kendimi şanslı hissediyorum butonuna tıklarsanız, arama sonuçlarının yer çekimine meydan okuyarak bir bir yere düştüğünü görürsünüz. Hatta bu eşyaları fareniz ile sürükleyerek oyun oynayabilirsiniz. “Do a Barrel Roll” yazıp aratırsanız, sayfanın takla atıp tekrar eski yerine döndüğünü görürsünüz. Bu özellikler ile Google kurucularının ne kadar şakacı insanlar olduğunu anlayabilirsiniz.

5. Street View Özelliği

Dünyanın Dijital Devi Google Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Garajda kurulan küçücük bir ofisten, dünyanın dijital devi haline gelen Google şirketi hakkında bilinmesi gerekenler arasında, sokak görüntüsü özelliği de yer almaktadır. Bu özellik ilk defa çıktığında sadece 5 Amerika şehrinde, 5 megapiksellik kamerayla çekilmiş fotoğraflar ile kullanılabilmiştir. Şu an ise her kıtada 75 megapiksel kamerayla çekilmiş fotoğraflar ile herkesin kullanımına açık bir özellik haline gelmiştir. Google sokak görünümü özelliği için birçok araç kullanmaktadır. Çölde sokak görünümü servisini hazırlayabilmek için satın alarak kullandığı deve, bu araçlardan birisidir.

6. Google Şirketinin Keçileri

Google, diğer şirketlerin aksine çimlerin biçilmesi için çim biçme makinesi kullanmamaktadır. Daha doğal bir yöntem seçen Google, gürültülü çim biçme makinesinin yerine, bir keçi sürüsü satın alarak şirketin bahçesine salar. Böylece keçiler çimleri yiyerek bahçeyi biçmiş olurlar. Google gibi dünya çapında bilinen bir şirketin, çim biçmek için böyle ilkel bir yöntem seçmesi oldukça alışılmadık bir durumdur. Şirketin bahçesinde zaman zaman keçilerin bulunması, yeni çalışmaya başlayanların camdan baktıklarında gördükleri karşısında şaşırtmaktadır.

7. Dinozor Stan

Dünyanın Dijital Devi Google Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hepimizin de bildiği gibi internet bağlantısı kesildiği zaman Google’a girmeye çalıştığımızda karşımıza bir dinozor oyunu çıkar. Bizler bunu sadece internet yokken oynayıp vakit geçirmemiz için koyulmuş bir oyun olduğunu düşünsek de aslında sebebi daha farklıdır. Google şirketinin büyük kampüsünde bir T-Rex iskeleti sergilenmektedir. Stan adını verdikleri bu T-Rex iskeletinden esinlenerek, internet bağlantınız yokken girdiğinizde çıkan oyundaki dinozoru yaratmışlardır. Her konuda yaratıcı ve özgün olan Google, bu konuda da oldukça farklı olmayı başarmıştır.

8. Google Çalışanlarına Özel Kelimeler

50 ülkede 70’ten fazla ofisi bulunan Google şirketi, çalışma şartları ve ilginç kuralları ile diğer şirketlere göre oldukça farklıdır. Sadece Google çalışanlarının bildiği ve şirket içinde kullandığı, Google’a özel kelimeler vardır. Örneğin Google’da yeni çalışmaya başlayan kişilere “Noogler” adı verilmiştir. Hatta yeni çalışmaya başlayan kişilere özel üzerinde Noogler yazan bir şapka tasarlayıp, bu şapkayı 1 hafta boyunca takmaları zorunlu kılınmıştır. 40 yaşının üzerindeki çalışanlarına “Greyglers”, emekli olan, istifa eden ya da kovulan çalışanlarına da “Xoogler” adı verilmiştir.

9. Doodle Efsanesi

Google arama motorunun özel günlerde değişen farklı logolarını mutlaka görmüşsünüzdür. Bu logolar, tatil günlerini ve yıl dönümlerini hatırlamak, ünlü sanatçıları, bilim insanlarını anma amacıyla günün temasına uygun bir şekilde tasarlanmaktadır. Bu özel tasarım logolar, yani doodle’lar ilk önce şirket içi bir espri olarak başlamıştır. Günümüzde ise Google arama motorunda hemen hemen her gün farklı logolar kullanmaktadır. Ayrıca bu özel logoların üzerine tıkladığınızda, Google tarafından o günün anlamının aratıldığı bir sayfaya yönlendirilirsiniz.

10. Kendi Telefon Markası

Dünyanın Dijital Devi Google Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın dijital devi olan Google hakkında bilinmesi gerekenler arasında, sadece arama motorundan ibaret olmadığı da bulunmaktadır. Android işletim sistemini satın alan Google, Google haritalar, Google çeviri, Google Gmail gibi birçok servisi de kullanıcılarına sunmuştur. Bununla birlikte Google Pixel isimli akıllı telefonunu üreterek, kendi telefon markasını yaratmıştır. Google Pixel telefonları ile Samsung, Apple gibi güçlü firmalara rakip olan Google, bir arama motorundan ziyade tüm teknolojik alanlarda faaliyet göstererek her geçen gün büyümeye devam etmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!