Google Arama Motorunun Az Bilinen Eğlenceli Özellikleri

3 dk okuma süresi


9
11 Paylaşım, 9 puan

Dünyanın en popüler Google arama motoru, bir teknoloji şirketi olarak bilinenden daha çok ürüne sahip marka. Google kullanıcılarına, arama motorunun yanında az bilinen pek çok eğlenceli özellikleri de sunuyor. Biz de sizler için Google’ın hiç bilmediğiniz ilginç özellikleri hakkında araştırma yaptık. En sık kullanılan Google arama motorunun, az bilinen özellikleri ve diğer eğlenceli hizmetleri sizi şanslı hissettirecek. Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden Google’ın eğlenceli yüzüne bir göz atalım. İyi eğlenceler!

1. Google Gravity

Google Arama Motorunun Az Bilinen Eğlenceli Özellikleri

Google arama çubuğuna Google Gravity yazıp, Kendimi Şanslı Hissediyorum butonuna tıkladığınızda sizleri bir sürpriz bekliyor. Google sayfasının parça parça olduğunu ve butonların yere düştüğünü göreceksiniz. Sayfanın yerle yeksan olduğunu gördüğünüzde hiç paniğe kapılmayın. Hatta bu parçaları tutup sürükleyebilir, oradan oraya savurarak eğlenebilirsiniz.

2. Do a Barrel Roll

Arama çubuğuna “do a barrel roll” yazıp arattığınızda sayfanın takla attığını göreceksiniz. Paniğe gerek yok. Saniyeler içinde sayfa eski görünümüne kavuşuyor. “Uçağın ekseni üzerinde tam bir devir yapması” anlamına geldiği için Google, “do a barrel roll” yazdığınızda bu deneyimi sizlere sunuyor.

3. Askew

Google Arama Motorunun Az Bilinen Eğlenceli Özellikleri

Arama kısmına “askew” yazıp arattığınızda, Google sayfasının yana doğru çarpıklaştığını göreceksiniz. Google, askew (çarpık) kelimesinin hakkını veriyor. Google’ın anasayfasına gelerek, bu çarpık yapılaşmadan kurtulabiliyorsunuz. Kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

4. Mentalplex

Eskileri yad etmek isteyenlere gelsin! Arama kısmına “mentalplex” yazıp, Kendimi Şanslı Hissediyorum butonuna tıkladığınızda Google sizleri eskilere götürüyor. 2000 yılındaki anasayfasını gösteriyor. Bu yılları pek bilmeyenler, Google’ın bu özelliği sayesinde deneyim kazanabilir. İlginçtir ki, o yıllardaki sadeliğini halen korumakta ısrarcı.

5. <marquee>

Google Arama Motorunun Az Bilinen Eğlenceli Özellikleri

Arama çubuğuna “<marquee>” yazdığınızda bulunan sonuçlar kısmının sola doğru aktığını göreceksiniz. HTML programlama diliyle ilgilenenler bilirler ki <marquee> etiketi, kayan yazı demektir. Google bunu da es geçmemiş, kullanıcılarına sunmuş.

6. <blink>

Google arama çubuğuna “<blink>” yazarak arattığınızda, sayfada çıkan blink sözcüklerinin kalın yazıldığını ve yanıp söndüğünü göreceksiniz. Burada Google amca, göz kırpmak anlamına gelen blink kelimesini daha eğlenceli hale getirerek bizlere göz kırpmak istemiş.

7. Festivus

Google Arama Motorunun Az Bilinen Eğlenceli Özellikleri

Festivus, yazar Daniel O’Keefe tarafından tasarlanan bir karakterin noel ağacı yerine direk kullanmasıyla başlamış bir festival kutlamasıdır. Frank Costanza karakterinin Christmas’a alternatif olarak ortaya attığı bir bayramdır. Google’da bu popüler kültürden esinlenmek istemiş. Arama kısmında “festivus” diye arattığınızda, sayfanın sol tarafında bir direk tasarlayarak ortamı neşelendirmiş istemiş.

8. Zerg Rush

Arama kısmına “zerg rush” yazıp, kendimi şanslı hissediyorum dediğinizde, her yerden “O” harflerinin indiğini görüyorsunuz. Bunları bunları hedefleyerek vurmaya başlayabilirsiniz. Ancak vurmayı başaramazsanız bunların, çıkan sonuçları yediklerini göreceksiniz. Peki sonunda ne mi oluyor? Ekranda O harflerinin birleşerek GG yani Good Game yazısı çıkıyor. Bol şanslar!

9. Thanos

Google Arama Motorunun Az Bilinen Eğlenceli Özellikleri

Thanos, Amerikan çizgi romanlarında ortaya çıkan bir kurgusal karakterdir. Google bu popüler kültürden faydalanmak için kullanıcılarına farklı bir eğlence sunuyor. Thanos diye arayıp, sayfanın sağındaki el işareti ikonunu tıkladığınızda arama sonuçlarının yok olduklarını göreceksiniz. Tekrar el ikonunu tıkladığınızda sonuçlar geri geliyor.

10. Flip a coin

Arkadaşlarınızla iddiaya girdiniz ya da vermeniz gereken çok önemli bir karar var? İkilem de kaldığınız turumlarda yazı-tura atmak için bozuk paraya gerek yok. Google arama çubuğuna “flip a coin” diye arattığınızda bozuk para atışının başlamış olduğunu göreceksiniz.

Bonus: Google Dinazor Oyunu

Google Arama Motorunun Az Bilinen Eğlenceli Özellikleri

Google, Chrome kullanıcılarına internetin gittiği durumlarda canları sıkılmasın diye dinazor oyunu tasarlamış. İnternet bağlantısı yok uyarısının üstünde dinazor oyununu oynayabilirsiniz. Space (boşluk) tuşuna basarak oyun başlıyor ve önüne çıkan engellerden atlayarak (space) ölmeden devam edebiliyorsunuz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!