Dünyada Yaşayan En İlginç Böcek Türleri

6 dk okuma süresi


13
12 Paylaşım, 13 puan

Ekolojik yaşamanın önemli bir parçası olan böcekler her yerdeler. Bazı insanlar onları inanılmaz ilginç ve ilgi çekici bulmasına rağmen bazı insanlar ise genellikle böceklerin yanına bile yaklaşamazlar. Hatta böcek kelimesini duymak bile insanların irkilmesine, çığlık atmasına neden olabiliyor. Biz dünyamızı bu değişik canlılarla paylaşıyoruz. Dünyada insan ırkı henüz oluşmadan önce böcekler vardı. Şuan keşfedilen 1 milyona yakın böcek türü var ve muhtemelen daha milyonlarca tür henüz keşfedilmedi. Bu yaratıkların küçük olduklarına ya da bazılarının sevimli olduklarına sakın aldanmayın. Oldukça tehlikeli ve ürkütücü olabiliyorlar. Biz de sizlere dünyada yaşayan en ilginç böcek türleri listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Güzeller Güzeli Orkide Mantis

Dünyada Yaşayan En İlginç Böcek Türleri

Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında keşfedilmiş, halk ağzıyla pembe peygamberdevesi olarak da bilinen dünyanın en çekici böceklerinden biridir. Görünüş itibariyle bitkiyi andırsalar da aslında avını sabırsızlıkla bekleyen ve öldürmeye odaklanmış obur bir avcıdır. Tehlike anında ya da karınlarını doyurmak istediklerinde orkide çiçeğini taklit ederler. Bu konuda o kadar profesyonellerdir ki; orkide çiçeğinden çok daha parlak, büyük ve çekici görüntüleriyle arıları ve sinekleri kendilerine kolayca çekebilirler. Avı için asla saklanmaz tam tersine tüm cesaretiyle kurbanlarının onu fark etmesini sağlarlar. Bu cesur yürekli böceğimizin yok olmaması dileğiyle.

2. Sevimli Fındık Biti

Amerika’da meşe palamutlarının tahribatı o kadar fazla ki, bu konuda oluşan endişe giderek büyüyor. Peki, bu kıtadaki en görkemli ve en güçlü ağaçlardan olan meşe palamutlarının yok olmasının arkasındaki sebepler nelerdir? Suçlulardan birini yakalamak için çok uzağa gitmeye gerek yok sadece onları bulmak için biraz uğraşmamız gerekiyor. Uzun ince hortumu, kıllarla kaplı küçücük bedeni ve kocaman siyah gözleriyle fındık bitleri ağaçların tahribatındaki asıl zanlılardır. Fındık bitlerinin boyları o kadar küçüktür ki onları gözle görmek biraz zor olabilir. Bu canlıların yaşamları, yumurtalarını koyabileceği güvenli, korunaklı bir yer bulmayla başlar. Bu başlangıç, meşe palamutları için büyük bir tehlike oluşturur.

3. Korkusuz Diken Böceği

Dünyada Yaşayan En İlginç Böcek Türleri

Tarağınızın dikenli uçlarına hiç dokundunuz mu? Ya da dikenli, sivri bitkilere? Sıradaki böceğimizin şekli tıpkı hayal ettiğiniz gibi. Vücutlarının dikenli bir bitki şeklinde olması bizi kendisine çekiyor. Tabi bu çekimi kuşlar ve daha büyük böceklerde görmek biraz zordur çünkü diken böcekleri bulundukları yerde adeta yok olarak kamufle oluyorlar. Bu ilginç böceklerin büyüklükleri ve renkleri çeşitlilik gösterse de hepsinin boyları uzun ve sırtlarında diken şeklinde boynuzu vardır. Antartika kıtası hariç yaşayamadığı bir kıta ya da iklim yoktur. Genellikle Asya kıtasında görülür. İyi ve uslu bir çocuk olursanız belki diken böceklerini sizde görebilirsiniz.

4. Kamuflaj Ustası Macleay Hayaleti

Dış görünüşü itibariyle kaktüsleri andırmaktadır. En önemli özellikleri düşmanlarından korunmak için rüzgârla hareket edebilen ağaç dalını, kurumuş yaprağı kolaylıkla taklit edebiliyor olmalarıdır. Kamufle olduktan sonra saatlerce sessiz kalabiliyorlar. Rahatsız edildiklerinde kuyruklarını kıvırarak bir akrebi andırıyorlar. Bu da avcıların onlara yaklaşmasını engelliyor. Erkek ve dişi arasında gözle görülür farklar vardır. Dişi daha büyük, daha ağırdır ve kendi kendine üreyebilir. Erkek ise uçabilir ve uzun antenleri vardır. Savunma için kamufle olmak yerine nadir de olsa ürettikleri kokuyu da kullanarak kendilerini korurlar. Kılık değiştirmede siyah kuşak olan bu canlıların besleyici özellikleri yüzünden genellikle yarasalar, kuşlar ya da sürüngenler tarafından avlanırlar.

5. Dev Çöp Böceği

Dünyada Yaşayan En İlginç Böcek Türleri

Avustralya’nın gezegenimize miras olarak bıraktığı çöp böcekleri, dünyanın en ağır böceklerinden biridir. Boyutları ortalama bir insanın eli büyüklüğündedir. 10 yıla kadar yaşamlarını sürdürebilirler. Yaşama arzuları o kadar fazladır ki; kafaları olmadan 1 haftaya kadar yaşarlar. Kendilerini korumak için tüm güçlerini kullanarak tıslarlar ama tabi ki de sıradan bir insanın bu sesi duyması oldukça güçtür. Kimsenin uyandığında dev bir çöp böceği ile karşılaşmak isteyeceğini sanmıyoruz. Bu devasa böceklerin insanlara yaklaşıp yaklaşmadığını sorabilirsiniz. Çöp böcekleri hepçil canlılardır. Ot, çöp ne varsa mideye indirmeye bayılırlar. Nadir de olsa insanları da ısırdıkları rapor edilmiştir. Zehirli olmasalar da ısırdığı bölgelerde kaşınma, yara ya da şişlik yapabileceği saptanmıştır.

6. Tehlikeli Saturniidae Tırtılı

Dünyada yaşayan en ilginç böcek türleri listemizde süslü bir böcekle karşı karşıyayız. Vücudundaki farklı renklerle adeta göz kamaştıran bu tırtıllara gelin biraz daha yakından bakalım. Bedenlerini saran uzun ve farklı renklerde dikenlere sahiptirler. Avcılarından asla kaçıp saklanmazlar. Bir canlı gelip bu sevimli tırtıla dokunursa ya da onu bir av olarak görüp tek lokmada mideye indirmeye kalkışırsa etkisini uzun bir sürede gösteren zehrini o canlının vücuduna salar. Bu zehir, canlılar için oldukça acı vericidir. İnsanlar üzerinde zehrin etkisi pek görülmese de şanssızlıklar silsilesi yaşayıp pek çok tırtıl tarafından bu zehre maruz kalırsanız ölme ihtimaliniz yüksektir.

7. Göz Kamaştıran Orkide Arısı

Dünyada Yaşayan En İlginç Böcek Türleri

Bal arılarıyla aynı aileden gelseler de orkide arıları, kovanlarda yaşamazlar, bal yapmazlar ve onları gözle görmek oldukça zordur. Tropikal ormanların en derin köşelerinde çok hızlı uçarlar. Bu özellikleri onları düşmanlardan ve şiddetli rüzgâr fırtınalarından korur. Yaşam alanları Amerika kıtasıdır. Parlak metalimsi renkleriyle, arılar dünyasının en gösterişli ve en çekici ailesini oluştururlar. Erkeklerin bacaklarından kötü kokular yayılır ve ilginçtir ki en kötü kokan erkek bir dişi tarafından seçilir. Bu gösterişli canlılar bazen de oldukça acımasız olabiliyorlar. Dişi orkide arıları başka arıların yuvalarına girerek arı yumurtalarını yok eder ve o yuvanın hâkimiyetini devralır. Güzelliklerine gölge düşüren bu davranış için bizden olumsuz puan aldılar.

8. Brezilyalı Treehopper

Listemizin en çarpıcı, en ilginç böceği olan Brazilyalı Treehopper ile tanıştıralım sizi. Görüntüsü itibariyle helikopter ve uzay gemisinin karışımını andırsa da; son derece uysal ve sakin bir böcektir. Bu böcekleri bu kadar eşsiz yapan kafalarının üstündeki küre şeklideki antenleridir. Bu antenler boyut olarak değişiklik gösterse de antenlerin tam olarak ne işe yaradığı bilim insanları tarafından henüz keşfedilmediği için gizemini koruyor. Bazı teorilere göre, brezilyalı treehopperın antenleri düşmanlarına korku salmak için bu kadar gösterişli olmaktadır. Bazı teoriler ise, sadece dişilerin üstünde çekici bir etki yarattığı konusunda yoğunlaşmaktadır. Sizce bu gösterişli böcek, dünyanın en benzersiz böceği olmaya aday mıdır? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

9. Keman Böceği

Dünyada yaşayan en ilginç böcek türleri listemizde, bir enstrümandan ismini almış olan keman böcekleri var. Renkleri kahverengi ve parlaktır. Boyları yaklaşık 6 santimetredir. Yağmur ormanlarında yaşarlar. Yağmur ormanları, pek çok canlıya ev sahipliği yaptığı için keman böceklerinin düşmanları oldukça fazladır. Çürümüş ağaçlarda yetişen mantarlar üzerinde avlanırlar ve etçildirler. Başka bir canlı tarafından dokunulduğunda, kendilerini savunmak için asidik bir sıvı atarlar. Bu sıvıyı avlanmak için de oldukça profesyonel bir şekilde kullanarak avlarını kısa sürede etkisiz hale getirerek harika ziyafetler yaparlar.

10. Afrikalı Golyat Böceği

Dünyada Yaşayan En İlginç Böcek Türleri

Afrika kökenli olan Golyat böceğinin ana vatanı Kamerun’dur. Böcek dünyasında en ağır böceklerden biri olarak kabul edilir. Ağırlığı 100 grama kadar çıkabilir. Ağır oldukları kadar boylarıyla da bizi hayrete düşürüyorlar. Dünya üzerinde yaşayan en büyük böceklerden biridir. Bu nedenlerden dolayı oldukça hantaldırlar. Doğal yaşamlarında güzel bir hayat sürmelerine rağmen Afrikalı sürücülerin başlarını belaya sokmaktadırlar. Nedeni hala tam olarak bilinmese de otoyollarda da bulunan golyat böcekleri, tam bir araba farı düşmanı. Bu böcekler otoyollarda otomobillerin üzerine atlayarak araba farlarının kırılmasına ve pek çok kazaya sebep oluyorlar.

11. Dev Weta Böceği

Dünyada Yaşayan En İlginç Böcek Türleri

Çok ağır oldukları için uçamazlar ve diğer böcekler gibi bir yerden bir yere zıplayamazlar. En sevdikleri yiyeceklerin başında havuç geliyor. Bu böcekler havuçlara bayılıyorlar. Akciğerleri olmadığı için dış kabuklarıyla nefes alıyorlar. Kulakları ise dizlerinin hemen altında yer alıyor. Yüzlerce yıl önce insanlar, Yeni Zelanda’ya ilk ayak bastıklarında yanlarında dev weta böceklerinin azılı düşmanı olan kedi, fare gibi pek çok canlıyı yanlarında getirdiler. Bu türde yer alan böcekler, fareler yüzünden şuan yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalardır. Popülasyonu korumak için wetalar uygun ortamlarda yetiştirilip doğaya salınmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
13
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!