Dünyada Uzak Durmanız Gereken En Zehirli Hayvanlar

4 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Dünya üzerinde çok farklı özelliklere sahip birçok canlı türü yaşamakta. Bunlardan bazıları insan için zararsızken bazıları da tehlikeli özellikleriyle korkutucu olabiliyor. Dünyanın en zehirli hayvanları genelde sürüngenler ve deniz canlıları olarak karşımıza çıkmakta. Bu canlılar vücutlarında taşıdıkları zehirle bir insanı çok kısa sürede öldürebilirler. Kiminin pan zehiri bile yok. Onlardan mümkün olduğunca uzak durmak kendinizi korumanın en güvenli yolu. İşte görünüşleriyle bile korku saçan, dünyada uzak durmanız gereken en zehirli hayvanlar…

1. Balon Balığı

Dünyada Uzak Durmanız Gereken En Zehirli Hayvanlar

Balon balıkları sevimli görünebilir. Fakat dünyanın en zehirli hayvanlarından bir tanesidir. Japonya, Çin ve Filipinler sularında görülen bu balıklar tetrodotoksin olarak adlandırılan bir zehir türünü içermektedir. Bu zehir insanlar için siyanürden 1200 kat daha ölümcüldür. Bir balon balığı vücudunda 30 yetişkini öldürecek kadar zehir taşır. Bilinen bir panzehiri de yoktur. Eğer balon balıklarının zehrine maruz kalırsanız, mide bulantısı, ağızda yanma, baş ağrısı, konuşma ve koordinasyon sorunları gibi problemler yaşarsınız. Bu kadar tehlikeli olmasının yanı sıra balon balığı hala Japonya’da yemek olarak servis edilmekte.

2. Zehirli Ok Kurbağası

Bir başka aldatıcı sevimli hayvan olan zehirli ok kurbağası, küçük ve parlak desenleriyle zararsız görünebilir. 170’ten fazla türü bulunmaktadır. Genellikle Güney ve Orta Amerika’da yaşayan bu kurbağa türü batrakotoksin denilen bir zehir taşır. Bu zehir kaslara giden sinir sinyallerini bloke ederek felç ve ölüme neden olur. Bilinen en tehlikeli zehirlerden kat ve kat etkilidir. Bir insanın zehirlenip ölmesi için ona dokunması yeterlidir. Binlerce farklı hayvanı öldürecek güce de sahiptir. Bilim insanları kurbağanın bu öldürücü zehri derisindeki keselerde muhafaza ettiğini keşfetmişlerdir.

3. İçbölge Taypanı

Dünyada Uzak Durmanız Gereken En Zehirli Hayvanlar

Taypan büyük, hızlı ve oldukça tehlikeli bir Avustralya yılanıdır. Doğu Avustralya’nın içbölgelerinde yaşamaktadır. Derisinin rengi mevsimden mevsime değişmekredir. Inland Taipan olarak adlandırılan içbölge taypanı, bölgesindeki en zehirli yılan türüdür. Felce ve kas zayıflamasına neden olan nörotoksin içerir. Bir insanı 45 dakika içinde öldürebilir. Fakat davranışları diğer zehirli yılanlara göre daha utangaç olarak tanımlanmıştır. İnsanlar tarafından provoke edildikleri zaman saldırganlaşmaktadırlar. Her ne olursa olsun Taypan yılanı gördüğünüzde oradan uzaklaşmak sizin yararınıza olacaktır.

4. Brezilya Gezgin Örümcekleri

Brezilya gezgin örümceklerinin bir diğer adı muz örümcekleridir. Dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olan bu tür, ısırdığında özellikle çocuklar için ölümcül olmaktadır. Guinness Rekorlar Kitabı, birçok defa gezgin örümcekleri en zehirli örümcek olarak kabul etmiştir. Zamanlarının büyük çoğunluğunu kütüklerin, taş yarıklarının altında geçirirler ve avlanmaya gece vakti çıkarlar. Böcekleri, sürüngenleri, diğer örümcekleri ve fareleri yiyerek beslenirler. Fazlasıyla agresif olarak tanımlanırlar. Bu örümcekler tarafından ısırılan insan, şiddetli bir yanma, terleme ve kalp atışlarında düzensizlik hissedebilir.

5. Taş Balığı

Dünyada Uzak Durmanız Gereken En Zehirli Hayvanlar

Taş balığı, denizde yaşayan en zehirli balık türlerinden biridir. Özellikle dalgıçlar, kamufle görünümüyle kendini gizleyen ve deniz yatağındaki kayalara kolayca karışabilen bu zehirli balıklar nedeniyle zorlanmaktadır. Genellikle gri veya kahverengi olan taş balıklarının sarı, turuncu ve kırmızı renkli bölgeleri olabilir. Boyları 30-40 santimetre arasında değişmektedir. Bu balıklar zehirlerini sırtlarında taşımaktadır. Etkileri şiddetli ağrı, şok ve felç şeklindedir. Küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar için ölüm oranı artmaktadır. Panzehiri bulunmaktadır ve zehirle temas halinde derhal tedavi edilmelidir. Taş balıkları avlarını 1 saniyeden az bir sürede, çok hızlı bir şekilde etkisiz hale getirmektedir.

6. Sarı Akrep

Genellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da görülen Sarı Akrep, en tehlikeli ve zehirli hayvanlardan. İsmini sarı görüntüsünden almıştır. Ülkemizde ilk defa 1950’li yıllarda görülmüştür. Uzunluğu 10 santimetreyi bulmaktadır. Taşıdığı zehir miktarı öldürücüdür. Böceklerle, örümceklerle, solucanlarla, akreplerle beslenmektedirler. Kuyruklarında bulunan iğne ile avlarını sıkıştırmaktadırlar. Genelde geceleri ortaya çıkıp avlanmaktadırlar. Zehirleri bulaştığında insanlarda solunum sıkıntısı ve kalp rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Fakat akrep zehri tıp alanında kanserli ve diyabetli hastaları iyileştirmek için de kullanılmaktadır.

7. Mavi Halkalı Ahtapot

Dünyada Uzak Durmanız Gereken En Zehirli Hayvanlar

Kimi insanlar lezzetli olduğunu düşünerek ahtapot yemektedir. Bu küçük ahtapot aslında bir golf topu büyüklüğündedir ve neredeyse avucunuzun içine sığabilir. Fakat kimse onu tutmak veya yemek istemez. Çünkü denizde yaşayan canlıların en zehirlilerindendir. Mavi Halkalı Ahtapot, Avustralya, Japonya, Endonezya ve Filipinler çevresinde görülmektedir. Küçük boyutlarına rağmen zehirleri bulaştığında ölümün yanı sıra felç, solunum yetmezliği ve körlük gibi problemlere yol açabilmektedir. Bir dakika içinde 26 insanı öldürme gücüne sahiptirler. Zehirleri siyanürden 1000 kat daha güçlüdür.

8. Koni Salyangozu

Koni şeklindeki bu salyangoz türü, görüntüsünün aksine ciddi derecede tehlike arz etmektedir. En küçük hayvanlardan biri olsa bile en zehirlilerindendir. Zehri, 10 insanı öldürecek güçtedir. Fakat semptomlarının ortaya çıkması birkaç güne kadar uzayabilmektedir. Hafif semptomları ağrı, iltihap, uyuşma ve karıncalanma şeklindedir. Zehre yüksek dozda maruz kalındığında ise görme kaybı, solunum yetmezliği, felç ve sonunda ölüm görülmektedir. Denizde avlanmak istedikleri vakit kumun altına gizlenip beklemektedirler. Mevcut bir anti zehri yoktur. Bu yüzden tedavisi de çok zor olur.

9. Kral Kobra

Uzunluğu 4 metreye kadar çıkabilen Kral Kobra, dünyanın en uzun ve en zehirli yılanıdır. Yaşam alanları Hindistan’dan Güneydoğu Asya’ya kadar uzamaktadır. Beslenirken kendi türünü dahi yemektedir. 15-20 yıla dek yaşamaktadırlar. Tehlike hissettiği zaman karşısındakini korkutma amaçlı boyununu şişirmektedir. Zehirleri nörotoksiktir. Bir ısırıkta 20 insanı veya bir fili öldürebilecek güce sahiptir. Kurbanın merkezi sinir sistemine saldırır ve felce kadar giden yolu açar. Kral kobraların çene kemikleri yoktur. Çenesi sayesinde kendinden çok büyük avları kolayca yutabilmektedir.

10. Kutu Denizanası

Dünyada Uzak Durmanız Gereken En Zehirli Hayvanlar

Dünyada uzak durmanız gereken en zehirli hayvanlar listemizin sonunda yer alan kutu denizanası, dünyanın en zehirli canlısı olarak görülmektedir. Bir insanı 90 dakika içinde öldürebilmektedir. Hint Pasifiği’nde yaşayan denizanasının dokungaçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır. Transparan vücutları sayesinde denizde çok zor bir şekilde görülmektedirler. Zehirleri kana ulaştığında kalp krizine neden olmaktadır. Ölümle sonuçlanmayan vakalarda kişiler haftalarca acı çekmekte ve denizanasıyla temas edilen noktalarda yaralar görülmektedir. Kutu denizanasının 24 gözü bulunmaktadır ve hepsi yukarıya doğru bakmaktadır. Deniz kaplumbağaları, bu zehirli varlıklardan etkilenmeyen tek canlıdır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
7
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!