Hiç Görmediğiniz En İlginç 10 Deniz Canlısı

4 dk okuma süresi


6
20 Paylaşım, 6 puan

Denizin derinliklerindeki hayatı merak edenler buraya! Okyanustaki hayatın hala nasıl olduğu tam olarak bilinmese de keşfedilen canlılar ilgi odağı olmaya devam ediyor. Derinlerde yaşadıkları için sınırlı oksijen, sıcaklık, besin ve güneş ışınıyla hayatta kalmaya çalışsalar da muhteşem görüntüleri ile dünyamıza ait değilmiş gibi izlenim veriyorlar. Devasa sulardaki yaşamın henüz sadece %10’luk bir bölümü keşfedilmiş olmasına rağmen, bu canlılar bizleri şaşırtmaya yetiyor. Bir de keşfedilemeyen canlıları siz düşünün. Kimisi komik kimisi korkutucu olan hiç görmediğiniz bu en ilginç 10 deniz canlısı ve özelliklerini tanımaya hazır mısınız?

1. Mavi Halkalı Ahtapot

Hiç Görmediğiniz En İlginç 10 Deniz Canlısı

Avustralya ve Japonya kıyılarında bulunan, 8 cm çapı ile doğa fotoğrafçılarının ilgi odağı olan enteresan bir canlıdır. Tehdit edildiğini anladığında halkalarındaki renkleri mavi ve siyah yaparak dikkat dağıtmaya çalışan mükemmel bir beyne sahiptir. Kayaların ve taşların arkasında yaşar ve çok sinsice bir anda karşınıza çıkabilir. Tatlı görünüşe aldanıp dokunmaya çalışırsanız genellikle ısırılacaksınız. Bu yüzden hafife almayın çünkü bir ısırığı bile sizi öldürmeye yetebilir. İnanılmaz bir zehir salgılayarak nefesinizi kontrol eden kaslara etki eder ve dakikalar içerisinde hayatınızı elinizden alabilir, aman dikkat!

2. Kutu Denizanası

Dünyanın en zehirli canlı türleri neler mi dediniz? İşte kutu denizanası sizlerle! Hint okyanusunda yaşayan ve 3 metreyi bulan dokungaçları ile size temas etmemesi pek mümkün değil bizden söylemesi! Üstelik eğer zehrine maruz kalırsanız maksimum 5 dakika içerisinde ölebilirsiniz. Diğer denizanalarının gözleri yokken bu tür 24 adet göze ve 60 tane dokungaça sahiptir. Saldırdığında deriyi delerek kana zehrini akıtır. Bu sayede kan basıncının ani yükselişine ve kalp durmasına neden olur. Eğer kurtulabilirseniz açtığı yaraların izleri çok derin olduğundan ömür boyu üzerinizde izini taşırsınız bizden söylemesi!

3. Manta Vatozu

Hiç Görmediğiniz En İlginç 10 Deniz Canlısı

Deniz şeytanı olarak da bilinen manta vatozu vatozların en büyüğüdür. Kirlilikten dolayı nesli tükenmeye yüz tutmuş olsa da okyanusta sessizce süzülmesiyle kendisine hayran bırakır. Daha hızlı yüzebilmek için yüzgeçlerinin kanat şeklinde kullanır. Tropikal sularda daha fazla görülmektedir ve muhteşem görünüşü ile okyanusun gözdesi sıfatını almıştır. Ortalama 20 yıl ömürleri vardır ve 9 metreye kadar büyüyebilirler. 1350 kilograma kadar çıkabilen ağırlıkları ile devasa bir görüntü sergiliyorlar. Köpek balıkları ile aynı familyadan olsa da sizi korkutmasın çünkü saldırgan değiller.

4. Kutu Balığı

Tropikal suların benekli balığı! En fazla 45 cm boyuna çıkabilen şirin görünümlü balıklardır. Özellikle Kızıldeniz’de popülasyonu fazla olan bu deniz canlısı ülkemizde de Antalya’da görülüp görenleri şaşkına çevirmiştir. Balon balığına benzerliği ile dikkat çeken kutu balığının en belirgin özelliği küçükken sarı renkte olup büyüdüğünde mavi renge dönüşmesidir. Masum göründüğüne bakmayın aralarında zehirli olanları da var çünkü. Kendini diğer deniz canlılarından koruma şekli ise; zehirli bir toksin üreterek bedeninde adeta bir zırh oluşturması. Bu sayede kendisine temas eden canlıları zehirleyebiliyor.

5. Japon Örümcek Yengeci

Hiç Görmediğiniz En İlginç 10 Deniz Canlısı

Hiç görmediğiniz en ilginç 10 deniz canlısı arasında olan bir eklem bacaklıdan bahsediyoruz. Bacak uzunluğu ile ün salmış 19 kilogram ağırlığındaki bu deniz canlısı Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde çokça görülmektedir. 10 adet bacağa sahiptir ve her biri 3-4 metre uzunluğundadır. Değişik görüntüsü ile görenleri bir hayli korkutan bu devasa yengeç kimisine göre dünyadaki en korkunç yaratıklarından biri! Tek bir kıskacı bile bir timsahın çenesinden daha kuvvetlidir. Bu deniz canlısının karada yaşadığını hayal etsenize! Tahminimize göre görenler üzerinde korkunç bir etki bırakır!

6. Dev Deniz Tarağı

İstiridyeler üyesine ait olan çift kabuklu bir yumuşakçadır. Pasifik Okyanusu’nun tropikal sularında bolca bulunur ve mavi-yeşil renklerde olup berrak suları tercih eder. Kendine has en şaşırtıcı özelliği besinini kendi vücudunun içerisinde üretmesidir. Dev deniz canlısı, bu özelliğini de birlikte yaşadığı bir diğer canlı ile gerçekleştirir. 200 kilogram ağırlığında olabilirler. Yani boşuna dev deniz tarağı demiyoruz! Fakat maalesef artık nesli tükenmeye yüz tuttu. Bu yüzden meraklıların uygun ortamda kalan deniz taraklarına bir hayli iyi koşullarda çoğaltamaya çalıştıklarını söyleyebiliriz.

7. Ateş Mercanı

Hiç Görmediğiniz En İlginç 10 Deniz Canlısı

İşte görünce kaçmanızı gerektirecek ilginç bir deniz canlısı daha! Aslında gerçek bir mercan değildir. Sadece mercanlara çok fazla benzediği için ateş mercanı adını almıştır. Üzerinde bulundurduğu dikenleri öldürücüdür. Eğer temas halinde olursanız öncelikle deri reaksiyonu ile başlayan cilt sorunu yerini ölümcül bir enfeksiyona bırakır. Bu özelliği ile tehlikeli su altı canlısı grubuna girmeye hak kazanmıştır. Kısa süreli verebileceği bir hasardan değil baya öldürcü bir etkiden söz ediyoruz. Bu sebeple aman dikkat diyoruz!

8. Balon Balığı

Kirpi balığı familyasından olan bu ilginç deniz canlısı aşırı derecede zehirlidir. Günümüzde Pasifik ve Hint Okyanusu’nun serin sularında yaşam mücadelesi veriyorlar. Bilinenin aksine ölümcül bir madde salgılamaktadır. Kurbanlarının nefes almasını engellemesine ve bu sayede kalp yetmezliğine yola açabilecek düzeyde hem de! Keskin ön dişleri ile ağınıza geldiklerinde derin tahriplere sebep olurlar. Ülkemizin sularında ise son 4-5 senedir sayıları artmıştır ve bu durumda daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir. Üstelik tam da nesli tükenmek üzere sanılırken…

9. Su Ayısı

Sekiz bacaklı mikroskobik bir canlı! Evet, yanlış okumadınız, o kadar küçükler ki ama dünyanın en dayanıklı canlı türüdür. 300-700 mikrometre boyutunda olup tırtıla benzeyen şekilleriyle ilgi çekiciler. Genellikle su yosunlarının üzerinde yaşarlar ve kendilerinden daha küçük olan organizmaları besin kaynağı olarak kullanırlar. En önemli özellikleri 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilirler. Bilim insanları su ayılarının bu özelliğinden dolayı uzayda dahi yaşayabileceğini vurguluyorlar. Hatta öyle bir özellikleri de var ki; dinozorların ortaya çıkışına ve yok oluşuna tanıklık etmiş olan bir canlı türü. Dünya üzerindeki yaşamı tamamen sonlandırabilecek bir kozmik felaketten bile sağ çıkabilirler.

10. Damla Balığı

Hiç Görmediğiniz En İlginç 10 Deniz Canlısı

En çirkin canlı türü sıfatını bu canlıya verebiliriz! Akışkan bir jel görüntüsünde olup nesli tükenmeye yüz tutmuştur. Okyanusun 200 metre altında yengeç ve ıstakoz ile beslenerek yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Bu olay ile de diğer deniz canlılarından farkını ortaya koyuyor. Oldukça garip gözüken görüntüsü ile insanlarda merak uyandırıyor. Kocaman kafaları sayesinde denizin dibinde yavaşça süzülerek az enerji harcarlar. En sıradışı hayvanlar kategorisine dahil olan ve insanların görüşüne göre görüntüsünde her halinden memnuniyetsizlik akan deniz canlısıdır!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!