Dünyada Mutlaka Gitmeniz Gereken Birbirinden Güzel Caddeler

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Yurt dışı seyahatlerinizde veya yabancı bir şehre gittiğinizde sizin de en sevdiğiniz şey şehrin sokaklarında kaybolmak ise bu tur tam da size göre! Gittiğiniz şehrin sokak ve caddelerini arşınlarken bazen kendinizi yerellerin arasında eğlenirken bulup, bazen de en ünlü caddesinde yürürken bir star gibi hissetmeniz kaçınılmaz. Şehrin griliğinden sıkıldıysanız karşınıza ansızın çıkan rengârenk pastel sokaklar, denizin sonsuzluğuna uzanan dar yollar veya ışıl ışıl lüks mekânlar. İşte gezginlere özel bir liste; dünyada mutlaka gitmeniz gereken birbirinden güzel en ilgi çekici caddeler…

1. Cherry Blossom

Dünyada Mutlaka Gitmeniz Gereken Birbirinden Güzel Caddeler

Almanya’nın Bonn şehrinde Japonya’daymışçasına gezinmek istemez miydiniz? Sakura Caddesi olarak da bilinen bu farklı özelliği ile dikkat çeken cadde bizce dünyada mutlaka gitmeniz gereken birbirinden güzel caddeler arasında ilk sırada. 1980’li yıllarda dikilmiş olan ağaçlarının güzelliği günümüze kadar uzanmakta. Özellikle sosyal medyada sürekli paylaşılması büyük ses getiren bir şehir olmasına neden olmuştur. Bahar mevsimde caddeyi kaplayan pembe Japon kiraz ağaçlarını görmek ve resmetmek için binlerce turist gidiyor. Bu muhteşem sokakta, ikinci elçiler, antikacılar ve ayrıca şık restoranlar da bulunmakta. En çok da sabah saatleri sakinliğini koruyarak sizi masalsı bir hayale götürecek.

2. Cremieux

Paris’in birbirinden romantik sokaklarından birisi olan Cremieux, rengârenk binalarıyla o kadar sevimli gözüküyor ki! Pamuk şekeri tarzı sokakları sevenlerin gözdesidir. Sokak 1. Yüzyılda işçilerin konaklamaları için inşa edilmiştir. Önceki adı ise Adolphe Cremieux olarak bilinmektedir ve bu ismi de orada bir dönem yaşamış olan Fransız bir politikacıdan almıştır. Sokaktaki pastel tonlar şehrin hakimi olan griye inat gibi gözükmektedir. 144 metrelik sokaktaki evler 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Ve tamamen İngiliz tarzındadır. Bu sebeple Küçük Britanya olarak da bilinmektedir. Binaların üzerine çizilmiş resimler ve pencerelerdeki çiçekler ise göz zevkinize uç noktalarda hitap edecek bizden söylemesi!

3. Bica de Duarte Belo

Dünyada Mutlaka Gitmeniz Gereken Birbirinden Güzel Caddeler

Denize çıkan sokakları sevenlerdensiniz, Lizbon’daki Bica de Duarte Belo tam size hitap edecek. 1892 yılından beri ünlü olan bir teleferiğe sahiplik yapıyor. 28 numaralı olan bu sarı teleferik turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Portekiz’in 2017 yılında En İyi Avrupa Destinasyonu seçilmesinden sonra gözler özellikle turistler tarafından Lizbon’a çevrilmiştir. 17. ve 18. Yüzyıllardan kalma olan binaları, pencereli süslü çiçekli katları ve caddeye eşlik eden gerilmiş çamaşır ipleri dikkatleri çekiyor. Bu da yetmezmiş gibi bir de deniz manzarası eşlik ediyor. Bica’yı mutlaka görmeniz gereken caddeler arasına eklemelisiniz.

4. Via dei Fori Imperiali

Dünyanın en güzel caddelerinden bahsederken Roma’dan bahsetmeden geçmek olmaz tabii! Özellikle tarih ve arkeoloji sevenlerin bir numaralı tercihi olan bu caddede Antik Roma tarihine uzanan bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.  Üstelik Via dei Fori Imperiali, Roma Forumu dâhil olmak üzere şehrin en önemli tarihi noktalarına ev sahipliği yapıyor. Bu cadde Roma’nın ikonik çam ağaçlarının yanı sıra, Julius Caesar ve Augustus gibi isimlerin heykellerine de ev sahipliği yapıyor. Cadde keyifli bir yürüyüş için en güzel saatler ise sabahın erken saatleri ve günbatımıdır. Bu saatlerde büyüleyici manzaraya tanık olacaksınız.

5. Dark Hedges

Dünyada Mutlaka Gitmeniz Gereken Birbirinden Güzel Caddeler

Game of Thrones hayranlarının çok iyi bildiği bir noktaya girelim şimdide. Ve işte Dark Hedges. Kuzey İrlanda’daki Ballmoney kasabasının yakınlarında bulunan bir caddedir. Yaşları yüzyılları aşmış olan ağaçları ile çevrilidir. Dark Hedges için en güzel zaman hangisi derseniz tabii ağaçların yemyeşil olduğu zamanları, yürüyüş için ise günbatımı zamanlarıdır. Bu cadde adını ise devasa ağaçların bir çit görünümde olmasından dolayı ve ışığı izole ederek karanlık bir tünele benzemesinden almaktadır. Bu denli mistik bir havaya sahip olan yerin tabii bir efsanesi vardır. Ağaçların arasında dolaştığına inanılan bir hayalet! Bu hayalet ise Gri Leydi olarak isimlendirmiştir. James Stuart’ın kızı olduğuna inanılmaktadır.

6. Baobabs

Alışık olmadığınız bir cadde, Baobabs! Madagascar adasında bulunan Morondava şehrine 40 dakika mesafede olan farklı bir kültür. Bu caddeyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği yerli ağaçları olan baobablardır. Gövdesi oldukça geniş olmasına rağmen tepesi de bir o kadar cılızdır. Bir efsaneye göre bu ağaçlar yemyeşilmiş ve güzellikleri ile övündükleri için Tanrılar tarafından cezalandırılmış. Bu yüzden ağaçlar yılın çok büyük bir bölümünde yapraksızdır. Caddenin en güzel zaman kesinlikle günbatımıdır. Devasa boydaki ağaçların arkasındaki güneşin batışını izlemek sizi bambaşka boyutlara götürecektir. Çünkü günbatımı sonrası maviler, morlar, sarılar ve hatta pembeler süslemekte bu ağaçları. Sonrası mı zifiri karanlık! Fotoğraf çekmek için en ideal görüntüler sizi bekliyor olacak.

7. Hollywood Bulvarı

Dünyada Mutlaka Gitmeniz Gereken Birbirinden Güzel Caddeler

Melekler şehri olarak da bilinen ABD’de bulunan Los Angeles’ın en popüler simgesi Hollywood Şöhret Yolu, ünlü isimlerin isimlerinin yazılı olduğu pirinç yıldızların bulunduğu bir yürüyüş yoludur. Cadde, 1958 yılında Oliver Weissmuller tarafından tasarlanmıştır. Günümüzde 2400 den fazla ismin yazılı olduğu bu caddede BugsBunny, The Simpsons gibi hayali ve sevilen karakterleri de görmek mümkündür. Bu şöhret yolunda sadece yürüyüş değil aynı zamanda alışveriş yapabilir Balmumu Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceksiniz, emin olun…

8. Jinli

1800 yıllık geçmişi ile dünyanın en güzel caddelerinden birisidir Jinli Caddesi. Çin’in en eski tarihi caddesi olarak da bilinmektedir. 550 metre uzunluğundaki bu caddede caddenin iki yanına dizilen yapılar Üç Krallık Dönemi kültürünü günümüz halk gelenekleri ile birleştirmeyi başarmıştır. Mağazaları, otelleri ve çay evleri le adından söz ettirmeyi başarmış ve turistlerin ilgisini çekilmiştir caddenin bir diğer özelliği akşamları kırmızı fenerler ile aydınlatılmasıdır. Bu sebeple özellikle akşam saatlerinden çok daha güzel bir ambiyansa sahiplik yapmaktadır. Ziyaret için en uygun zamanları ise ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Gastronomi meraklılarının da ilgi göstermesinin sebebi değişik mutfaklara ev sahipliği yapan restoranlarının olmasıdır.

9. Philosopher’s Path

Japonya’da kanal boyunca sakura ağaçlarının eşlik ettiği muhteşem bir cadde! Higashiyama bölgesinde yer alan Filozof Yolu yüzlerce kiraz ağacı ile kaplı olan bir kanalı takip etmektedir. Ginkakuji ve Eikando Tapınakları arasında yer almaktadır. Eğer hiç mola vermeden yürüseniz tam 30 dakikada biten bu yolda harika manzaralara tanık olacaksınız. Üstelik her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip! Fakat yine de en güzel zamanı kiraz çiçeklerinin açtığı ilkbahar aylarıdır. Sonbahar mevsiminde de farklı renklerdeki yapraklar cadde ile tam bir görsel şölene dönüyor.

10. Lombard

Dünyada Mutlaka Gitmeniz Gereken Birbirinden Güzel Caddeler

San Francisco’da 100 metrelik bir cadde düşünün. Ama bu sıradan bir cadde olmasın 8 tane keskin virajı olsun. Etrafı da rengârenk çiçeklerle kaplı olsun. Kartpostal tadında bir güzellik, Lombard! Dünyanın en virajlı caddesi olarak bilinen bu cadde Presidio mahallesinden, Embarcadero mahallesine kadar uzanıyor. Şehir merkezinden yapılacak sadece 30 dakikalık bir yürüyüş ile bu caddeye ulaşmak mümkün. Caddenin en tepesine varıldığında karşınıza Golden Gate çıkıyor ve enfes bir manzaraya tanık oluyorsunuz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!