Yeşil Adaya Yolculuk: İrlanda Gezi Rehberi

3 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

İrlanda Cumhuriyeti, Kuzeybatı Avrupa bölgesinde yer alan oldukça yeşil alanlara sahip ada ülkesidir. 1922 yılında tam bağımsızlığına kavuşan İrlanda, 1973’ten bugüne Avrupa Birliği üyesi. Avrupa’nın en ucuz ülkeleri arasında olması nedeniyle, Türkiye dahil pek çok öğrenci dil eğitimi almak için İrlanda’yı tercih etmekte. Türkiye’den yaklaşık 4 saatte gidebileceğiniz, yeşil adaya (İrlanda Cumhuriyeti) yolculuk yapmak isteyenlere özel bir gezi rehberi hazırladık. Güzel bir yolculuk, ilk adımı atmakla başlar! İşte karşınızda İrlanda gezi rehberi, keyifli okumalar!

1. İrlanda’nın Başkenti: Dublin

İrlanda gezi rehberi

İrlanda’nın başkenti olan Dublin, deniz kenarında ülkenin en büyük şehridir. Gece eğlencesiyle öne çıkan bu kent, başkent olması nedeniyle pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. Malahide Castle Park, James Joyce kulesi ve müzesi, Cliff walks in Howth, Dun Laoghaire Pier başta olmak üzere birçok turiste gezilecek sosyal yerler sunuyor. Dublin, oldukça büyüleyici bir geçmişe ve enerjik bir yaşama sahip. Ulaşım yönünden de toplu taşıma, tramvay, bisiklet kiralama gibi seçenekler bulunuyor.

2. En Büyük 2. Şehir: Cork

İrlanda gezi rehberi

İrlanda gezi rehberi listemizin 2. şehri Cork, başkent Dublin’den sonra gelen en büyük şehirdir. Adını İrlandaca’da bataklı anlamına gelen “corcach” kelimesinden alır. İrlanda’da bulunan en kalabalık şehirlerden biri. Cork City Gaol kalesi, Elizabeth Fort ve Crawford Sanat Galerisi gezebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı. Bin yıla aşkın bir denizlik tarihine sahip olan Cork şehrine geldiğinizde, meşhur The English Market’e de uğrayarak hediye alışverişi yapabilirsiniz.

3. Festivaller Şehri: Galway

İrlanda gezi rehberi

İrlanda’nın 3. büyük şehri Galway, ülkenin batı kıyısında bulunmakta. Adını taşlık yer anlamına gelen Gaillimh ırmağından almaktadır. Kültürel açıdan oldukça zengin olan Galway zaman zaman çikolata, tatlar, bira ve doyurucu yemekler üzerine çeşitli gastronomik festivaller düzenlemekte. Ayrıca tarih öncesi ve Orta Çağ koleksiyonlarına ulaşabileceğiniz Galway Kent Müzesi şehrin merkezinde bulunuyor. Bunun yanı sıra Cliffs Of Moher, Galway’e geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken en muhteşem ve doğal rotalardan bir diğeri.

4. İrlanda’nın Adaları: Aran Islands

İrlanda gezi rehberi

Aran adaları, Galway körfezinin yakınlarında yer alan bir adalar grubu. Inis Mór, Inis Meáin ve Inis Oírr olmak üzere üç adadan oluşuyor. İdari olarak Galway Kontluğu’na bağlılar. Galway’e uğramışken pek çok ulusal parkın yer aldığı Aran adalarını ziyaret ederek, tatilinizi doruklara taşıyabilirsiniz. Ancak öncesinde tur şirketlerine rezervasyon yaptırmanız gerekecek. Bunun için öncesinde güzel bir plan yapmanızı öneriyoruz.

5. Şirin Bir Şehir: Killarney

Killarney, Güneybatı İrlanda’da bulunan şirin bir şehirdir. Şehrin kuzeydoğu kıyısında olan Killarney Milli Parkı, Lough Leane, St Mary Katedrali, Ross Kalesi, Muckross ve Abbey Evi, Killarney Gölü, Gap of Dunloe ve Macgillycuddy, Mangerton, Purple, Paps of Anu Dağları gibi doğal güzelliklere sahip atmosfer sunuyor. Onun doğal mirası, tarih ve konum Ring of Kerry Killarney popüler bir turizm yapmak. Killarney, 2007’de İrlanda’da en iyi korunan kent ödülünü kazandı. 2011 yılında ise, İrlanda’nın ülkesinin en temiz kenti seçildi.

6. Tarih Dolu Şehri: Kilkenny

Kilkenny, İrlanda’nın güneyinde Nore nehrinin kıyısında yer alan bir şehirdir. Kilkenny, 17. yüzyılın sonlarında biracılık merkezi haline gelmiş ve halen şehirde birkaç bira fabrikası bulunmaktadır. Şehir aynı zamanda pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yaptığı için önemli bir turistik yerdir. Kilkenny kalesi, tarihi Rothe evi, Black Abbey manastırı gidebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

7. Plajlarıyla Ünlü: Dingle Yarımadası

Dingle Peninsula, İrlanda’nın güneybatı kıyısında Atlantik Okyanusu’na 48 km uzaklıkta bulunan bir yarımadadır. Slea ödüllü plajları ile muhteşem sahil şeridine sahip bir yerdir. Denize dik kayalıklardan oluşan ve ülkenin 2. en yüksek zirvesine sahip Brandon Dağı burada yer alır. Zengin bir kültüre sahip bu yer, sanat ve fotoğrafçılık, arkeoloji, zanaat rotaları gibi İrlanda geleneklerine bağlı yerli insanlarla tanışmak için iyi bir seçim olabilir.

8. Gizemli Şehir: Limerick

Limerick, ülkenin ortabatısında yer alan ve tam anlamıyla adı gibi ilginç bir şehirdir. İrlanda’da en fazla suç oranına sahiptir. Shannon Nehri üzerine kurulmuş olan bu şehir, eski ve gotik görünümlü kilise ve kaleleriyle bir nebze olsun içimize su serpiyor. Tarihi hunt müzesi, Kral John Kalesi, St. Mary Katedrali gezebileceğiniz yerlerden. Limerick üniversitesinin açmış olduğu Erasmus programları ile şehrin genç nüfusu arttırılmaya çalışılıyor.

9. Balıkçı Kasabası: Kinsale

Kinsale, Cork iline yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alan tarihi bir liman ve balıkçı kasabasıdır. Turizm sezonu açıldığında yaz aylarında kasabanın nüfusu zirveye ulaşıyor. Kinsale, yerel ve yabancı turistler için tercih edilen bir tatil yeri. Oteller, deniz olta balıkçılığı ve golf sahası bulunuyor. Ayrıca kasabanın merkezinde sanatseverlerin tercih edebileceği çeşitli sanat galerileri de yer alıyor.

10. Eski Bir Liman Şehri: Waterford

İrlanda gezi rehberi

Waterford, İrlanda’nın güneydoğusunda yer alan bir liman şehridir. Ülkenin en eski şehri olma özelliğine sahip bu şehrin ekonomisi liman üzerine kuruludur. Bir zamanların cam imalat endüstrisinin başında gelen Waterford Crystal evi, kültürel Reginalds kalesi, tarihi Medieval müzesi ve Waterford hazineler müzesi şehrin başta gelen turistik lokasyonlarındandır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!