Avrupa’da Gidebileceğiniz En Ucuz Şehirler

3 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Güzel bir yurt dışı seyahati hepimizin hayali. Özellikle Avrupa ülkeleri tarihi, mimarisi, doğal güzellikleri ve ülkemize yakın olması sebebiyle tatil planları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Fakat Türk lirasının Euro/Dolar karşısında bu denli değer kaybetmesi ve turistik şehirlerin de pahalanması nedeniyle hepimiz ucuz tatilin yollarını arar olduk. Pasaport-vize işlemlerinizi hallettiyseniz ve yurt dışı için bir bütçe ayırdıysanız görece ucuz bir seyahate çıkmanız mümkün. Hatta bazı şehirleri sadece kimlikle vizesiz de gezebilirsiniz. Biz de dergiCE olarak Avrupa’da gidebileceğiniz en ucuz şehirler listesini sizler için derledik.

1. Kiev (Ukrayna)

Avrupa da en ucuz şehirler

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Avrupa’daki popüler şehirler arasında geliyor ve oldukça ucuz. Vize olmadan da gidebileceğiniz şehir, özellikle bahar aylarında tatilcilere eşsiz güzellikler sunuyor. Tarihi yapıları, kiliseleri, müzeleriyle ünlü. Türk lirasının değerli olduğu nadir ülkelerden biri olduğu için ucuza kalacak yer bulmanız da mümkün. 1 Türk lirası, 4.07 Ukrayna Grivnası’na tekabül ediyor. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla yapacağınız Kiev tatilinde birbirinden farklı lezzetleri çok cüzi bir para ödeyerek tatmanız mümkün.

2. Üsküp (Makedonya)

Avrupa da en ucuz şehirler

Son yıllarda oldukça turist çekmeye başlayan ve ucuz tatil arayanların gözdelerinden olan şehir Üsküp. Vizeniz olmadan Avrupa havası soluyabilir ve bütçenizi çok fazla aşmadan tatil yapabilirsiniz. Yemek konusunda da sıkıntı çekmezsiniz. Çünkü Balkan mutfağı bize çok da yabancı değil. Ayrıca şehri yürüyerek gezme olanağı da olduğundan ulaşım için ekstra bütçe ayırmanız gerekmez.

3. Budapeşte (Macaristan)

Avrupa da en ucuz şehirler

Türk lirasının değerli olduğu diğer ülkelerden birisi Macaristan. 1 lira 50.78 Macar Forinti ediyor. Günlük 100 liraya konaklama, ulaşım, yeme ve gezme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Eğlence mekanlarıyla öne çıkan şehir genç nüfusuyla tatilcilerin yeni gözdesi. Diğer ucuz şehirler gibi kalabalık da değil. Kış aylarında çok soğuk olduğu için Budapeşte planınızı bahara saklayın.

4. Varşova (Polonya)

Tarih ve kültür şehri olarak bilinen Varşova, Polonya’nın başkenti. Bu kenti doyasıya gezmek, para birimi Euro olmadığı için bütçenizin sınırlarını zorlamayacaktır. Ayrıca binlerce öğrenciye ev sahipliği yaptığı için öğrenci şehri olarak da anılıyor. Ortalama bir otelin gecelik fiyatı 30 lira. Turistik faaliyetleriniz için de çok fazla harcama yapmanız gerekmiyor. Sanat galerilerine, müzelere, kültürel ürünlere, mimari yapılara doymak istiyorsanız Varşova’yı yurt dışı planlarınıza dahil edin.

5. Bükreş (Romanya)

Romanya’nın başkenti Bükreş, Avrupa’nın kalabalık şehirleri arasında. Buna rağmen yaşam olanakları oldukça uygun. Aylık ortalama 400 dolara şehir merkezinde konaklayabilir, 10 dolara da ortalama bir restoranda yemek yiyebilirsiniz. Tarihi ve doğal güzellikleriyle büyüleyen şehirde parlamento binası da görülmeye değer.

6. Sofya (Bulgaristan)

Avrupa’da gidebileceğiniz en ucuz 10 şehirden biri Bulgaristan’ın başkenti Sofya. Yeme içme fiyatları, gece hayatı, konaklama oldukça ucuz. Balkanların merkezinde yer alan şehir tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle turistlere kültürel bir şölen sunuyor. Tarihsel hafızası yüksek bir şehir olduğundan birçok müzeye ev sahipliği yapıyor.

7. Prag (Çek Cumhuriyeti)

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, birçok Avrupa şehrinden daha ucuz. Fakat şehri gezebilmeniz için Schengen vizesine sahip olmanız gerek. Uçak biletinizi de aylar önce planlı bir şekilde almanız yararınıza. Karl Köprüsü, Prag Kalesi ve şehrin meydanı turistlerin gözde merkezleri. En ünlü mimarisi de Dans Eden Ev.

8. Saraybosna (Bosna Hersek)

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, ucuz Avrupa seyahati yapmak isteyenler için ideal şehirlerden biri. Tarihsel mekanları, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan izler taşıyor. Ulaşım, yeme, içme, eğlenme imkanları oldukça geniş. Ayrıca vize için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Yemekleri de Türk yemeklerine oldukça benzer. Bosna Hersek ilk defa yurt dışına çıkacak Türkler için eşsiz bir deneyim sunuyor.

9. Belgrad (Sırbistan)

Ucuz turistik gezilerin bir diğer gözde şehri Sırbistan’ın başkenti Belgrad. Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz şehir, tarihi dokusuyla, kültürel zenginliğiyle, gece hayatıyla ziyaret edenleri büyülüyor. Marketleri ve restoranları da oldukça ucuz. Her bütçeye uyan konaklama yerleri yeni turistlerini ağırlamayı bekliyor.

10. İstanbul (Türkiye)

Avrupa da en ucuz şehirler

16 milyon insanın yaşadığı İstanbul, Avrupalı turistlerin son zamanlarda en çok tercih ettiği şehirlerden biri. İstanbul, yemekleri, tarihi yapıları, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Euro/Dolar seviyesinin TL karşısında değerinin iyice artması bu para birimini kullanan gezginleri ülkemize çekmeye devam ediyor. Ayasofya, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı gibi tarihi mekanlar ile İstanbul, Avrupa’da gidilecek en ucuz şehirler arasında yerini alıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?