Avrupa’da Gidebileceğiniz En Ucuz Şehirler

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Güzel bir yurt dışı seyahati hepimizin hayali. Özellikle Avrupa ülkeleri tarihi, mimarisi, doğal güzellikleri ve ülkemize yakın olması sebebiyle tatil planları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Fakat Türk lirasının Euro/Dolar karşısında bu denli değer kaybetmesi ve turistik şehirlerin de pahalanması nedeniyle hepimiz ucuz tatilin yollarını arar olduk. Pasaport-vize işlemlerinizi hallettiyseniz ve yurt dışı için bir bütçe ayırdıysanız görece ucuz bir seyahate çıkmanız mümkün. Hatta bazı şehirleri sadece kimlikle vizesiz de gezebilirsiniz. Biz de dergiCE olarak Avrupa’da gidebileceğiniz en ucuz şehirler listesini sizler için derledik.

1. Kiev (Ukrayna)

Avrupa da en ucuz şehirler

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Avrupa’daki popüler şehirler arasında geliyor ve oldukça ucuz. Türkiye’den vize olmadan da gidebileceğiniz şehir, özellikle bahar aylarında tatilcilere eşsiz güzellikler sunuyor. Tarihi yapıları, kiliseleri, müzeleriyle ünlü. Türk lirasının değerli olduğu nadir ülkelerden biri olduğu için ucuza kalacak yer bulmanız da mümkün. 1 Türk lirası, 4.07 Ukrayna Grivnası’na tekabül ediyor. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla yapacağınız Kiev tatilinde birbirinden farklı lezzetleri çok cüzi bir para ödeyerek tatmanız mümkün. Festivalleriyle, canlı sokaklarıyla, tarihi dokusuyla öne çıkan şehir her ülkeden turistleri ağırlıyor.

2. Üsküp (Makedonya)

Avrupa da en ucuz şehirler

Son yıllarda oldukça turist çekmeye başlayan ve ucuz tatil arayanların gözdelerinden olan şehir Üsküp. Makedonya’nın başkenti olan şehir, yeni yeni gelişmekte. Bu yüzden yöneticiler kenti güzelleştirme politikaları izlemekte. Vizeniz olmadan Avrupa havası soluyabilir ve bütçenizi çok fazla aşmadan tatil yapabilirsiniz. Sokaklarda gezerken birbirinden güzel heykellerle karşılaşmanız mümkün. Yemek konusunda da sıkıntı çekmezsiniz. Çünkü Balkan mutfağı bize çok da yabancı değil. Ayrıca şehri yürüyerek gezme olanağı da olduğundan ulaşım için ekstra bütçe ayırmanız gerekmez.

3. Budapeşte (Macaristan)

Avrupa da en ucuz şehirler

Türk lirasının değerli olduğu diğer ülkelerden birisi Macaristan. 1 lira 50.78 Macar Forinti ediyor. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de günlük 100 liraya konaklama, ulaşım, yeme ve gezme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Toplu taşıma çok yaygın olduğu için gideceğiniz yerleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğlence mekanlarıyla öne çıkan şehir genç nüfusuyla tatilcilerin yeni gözdesi. Tarihi güzellikleriyle, coğrafi konumuyla ve farklı restoranlarıyla da dikkat çekmektedir. Diğer ucuz şehirler gibi kalabalık da değil. Nüfusu 2 milyondan fazla değil. Kış aylarında çok soğuk olduğu için Budapeşte planınızı bahara saklayın.

4. Varşova (Polonya)

Tarih ve kültür şehri olarak bilinen Varşova, Polonya’nın başkenti. 2. Dünya Savaşı’nın ardından her şeyiyle yeniden yapılanmıştır. O dönemde kalan tarihi yapılar büyük ziyaretçi çekmektedir. Bu kenti doyasıya gezmek, para birimi Euro olmadığı için bütçenizin sınırlarını zorlamayacaktır. Ayrıca binlerce öğrenciye ev sahipliği yaptığı için öğrenci şehri olarak da anılıyor. Ortalama bir otelin gecelik fiyatı 30 lira. Turistik faaliyetleriniz için de çok fazla harcama yapmanız gerekmiyor. Sanat galerilerine, müzelere, kültürel ürünlere, mimari yapılara doymak istiyorsanız Varşova’yı yurt dışı planlarınıza dahil edin.

5. Bükreş (Romanya)

Romanya’nın başkenti Bükreş, Avrupa’nın kalabalık şehirleri arasında. Buna rağmen yaşam olanakları oldukça uygun. Aylık ortalama 400 dolara şehir merkezinde konaklayabilir, 10 dolara da ortalama bir restoranda yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca Şehri gezerken birçok Türk restoranına rastlamanız mümkün. Bu yüzden kendinizi hiç yabancı hissetmezsiniz. Kent, yemyeşil parklarıyla gezenlere temiz hava alma imkanı sunmaktadır. Romanya vizesi için internet başvurusundan sonra başkonsolosluğa gitmeniz gerekmekte. Tarihi ve doğal güzellikleriyle büyüleyen şehirde parlamento binası da görülmeye değer.

6. Sofya (Bulgaristan)

Avrupa’da gidebileceğiniz en ucuz 10 şehirden biri Bulgaristan’ın başkenti Sofya. Yeme içme fiyatları, gece hayatı, konaklama oldukça ucuz. Balkanların merkezinde yer alan şehir tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle turistlere kültürel bir şölen sunuyor. Kentte Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma birçok yapı bulunmaktadır. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir. 1930’lu yıllardan sonra özellikle mimari yönden gelişmeye başlamıştır. Bulgar kültürü yemekleriyle de tanınmaktadır. Birçok farklı lezzeti Sofya’da bulabilirsiniz. Tarihsel hafızası yüksek bir şehir olduğundan birçok müzeye ev sahipliği yapıyor.

7. Prag (Çek Cumhuriyeti)

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, birçok Avrupa şehrinden daha ucuz. Fakat şehri gezebilmeniz için Schengen vizesine sahip olmanız gerek. Uçak biletinizi de aylar önce planlı bir şekilde almanız yararınıza. Birbirinden güzel tarihi mekanlarıyla gezilecek çok yeri vardır. Karl Köprüsü, Vlatna Nehri, Prag Kalesi ve şehrin meydanı turistlerin gözde merkezleri. En ünlü mimarisi de Dans Eden Ev. Şehir genç ve dinamik bir yapıya sahiptir. Sokak müzisyenleri ve lezzetleri sokakları süslemektedir. Gece hayatıyla da öne çıkan şehirde günün ilk ışıklarına kadar eğlenmek mümkündür.

8. Saraybosna (Bosna Hersek)

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, ucuz Avrupa seyahati yapmak isteyenler için ideal şehirlerden biri. Nüfusu 340 bin civarında olduğu için sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Şehirde Müslümanlar çoğunluktadır. Fakat başka dinlere mensup kişiler de rahatlıkla yaşamaktadır. Kent, tarihsel mekanları, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan izler taşıyor. Ulaşım, yeme, içme, eğlenme imkanları oldukça geniş. Ayrıca vize için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Yemekleri de Türk yemeklerine oldukça benzer. Kültürel olarak da ülkemizle çok yakındır.  Bosna Hersek ilk defa yurt dışına çıkacak Türkler için eşsiz bir deneyim sunuyor.

9. Belgrad (Sırbistan)

Avrupa’da gidebileceğiniz en ucuz şehirler listemizin 9. sırasında Belgrad var. Ucuz turistik gezilerin bir diğer gözde şehri Sırbistan’ın başkenti Belgrad. Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz şehir, tarihi dokusuyla, kültürel zenginliğiyle, gece hayatıyla ziyaret edenleri büyülüyor. Gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için ulaşımı sorun etmenize gerek yok. Marketleri ve restoranları da oldukça ucuz. Birbirinden farklı lezzetleri bütçenizi zorlamadan tadabilirsiniz. Nikola Tesla’nın memleketi olduğundan ona adanmış bir müze de var. Her bütçeye uyan konaklama yerleri yeni turistlerini ağırlamayı bekliyor.

10. İstanbul (Türkiye)

Avrupa da en ucuz şehirler

16 milyon insanın yaşadığı İstanbul, Avrupalı turistlerin son zamanlarda en çok tercih ettiği şehirlerden biri. İstanbul, yemekleri, tarihi yapıları, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. İstanbul Boğazı turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında gelmekte. Euro/Dolar seviyesinin TL karşısında değerinin iyice artması bu para birimini kullanan gezginleri ülkemize çekmeye devam ediyor. En çok Rusya, İngiltere, Almanya, İran’dan ziyaretçi çekmekte. Ayasofya, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı gibi tarihi mekanlar ile İstanbul, Avrupa’da gidilecek en ucuz şehirler arasında yerini alıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!