Pasaportsuz Sadece Kimlik İle Gidilebilen Ülkeler

2 dk okuma süresi


15
59 Paylaşım, 15 puan

Çalışma koşulları ve hayat şartlarının gittikçe ağırlaşmaya başladığı şu günlerde, yoğun ve stresli döngüden kurtulmak için tatil seçeneği çok iyi bir fırsat. Gelişen ulaşım olanakları farklı ülkeler görmemizi sağlıyor. Ülkeler arasında imzalanan antlaşmalar seyahat şartlarını daha da kolay hale getiriyor. Türkiye, vatandaşlarına son yıllarda birçok ülkeye kimlik ile gidilebilme fırsatı sundu. Bizde bir vatandaş olarak sizlere pasaportsuz veya sadece kimlik ile gidilebilen ülkeler listesi hazırladık. Gelin hep birlikte bu ülkelere göz atalım.

1. Ukrayna

Pasaportsuz Sadece Kimlik İle Gidilebilen Ülkeler

Rusya’ya komşu olan Ukrayna son yıllarda Türk turistler tarafından ziyaret edilen ülkelerin başında yer alıyor. Ukrayna yılın farklı zamanlarında birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Haziran ve eylül dönemleri en uygun ziyaret zamanlarıdır Kış turizmi de gelişmiştir kayak yapmaktan hoşlanıyorsanız bu kış tatil planlarınıza Ukrayna’yı ekleyebilirsiniz. Sadece çipli kimlik ile giriş yapabilir ve en fazla 60 gün boyunca kalabilirsiniz.

2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatan Türkler tarafından yılın her zamanı pasaporta ihtiyaç duymadan ziyaret edilebilecek ülkeler arasında ilk sıralarda yer alır. Tatil planlarınıza bu güzel ülkeyi dahil ederseniz güne nefis hellim peyniri bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz.

3. Gürcistan

Pasaportsuz Sadece Kimlik İle Gidilebilen Ülkeler

Karadeniz’e komşusu olan bu güzel ülke vizeye ihtiyaç duymadan ziyaret edebileceğiniz bir diğer ülke. Türkiye’ye olan yakınlığı ile benzer kültürlere sahip olduğumuz Gürcistan zengin bir mutfağa sahiptir ayrıca ev yapımı şarapları ile de oldukça ünlüdür. Batum ve Tiflis en çok ziyaret edilen şehirleridir. En fazla 90 gün boyunca vizesiz olarak kalabilirsiniz.

4. Moldava

Moldava ve Türkiye arasında imzalanan antlaşma sonrasında pasaportsuz bir şekilde kimlik ile gidebilen ülkeler listesine Moldava da eklendi. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun mevsim ilkbahar ayları. Seyahat boyunca farklı lezzetlerdeki yemekleri tadabilir yerel şarapları deneyebilirsiniz.

5. Bosna Hersek

Pasaportsuz Sadece Kimlik İle Gidilebilen Ülkeler

Sadece pasaport ve kimlikle vizesiz ziyaret edebileceğiniz bir diğer ülke Bosna Hersek. Eğer hala balkanları görme fırsatınız olmadıysa en yakın tatil planınıza Bosna Hersek’i de ekleyebilirsiniz. Tarihi Mostar köprüsünü görmeden ziyaretinizi tamamlamayın sakın!

6. İran

Pasaport ile vizesiz gidebileceğiniz, ülkemize de komşu olan İran’da 90 boyunca vizesiz kalabilirsiniz. Kadim bir kültüre sahip bu ülkede Persepolis gibi önemli tarihi kentler mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alır. Şiraz, İsfahan ve Yezd mutlaka görülmesi gereken yerler. Safranla hazırlanmış leziz İran yemeklerini tatmadan geri dönmeyin sakin. Bu güzel ülkeden dönüşünüzde hatıra olarak meşhur İran halılarından da satın alabilirsiniz.

7. Arnavutluk

Pasaportsuz Sadece Kimlik İle Gidilebilen Ülkeler

Balkanlarda ziyaret edilebilecek küçük ama güzel bir ülke olan Arnavutluk, vizesiz gidilebilecek yerler listesinde yer alan bir diğer ülke. Osmanlı Devleti zamanından günümüze kadar ulaşan tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Safranbolu evlerine olan benzerliği ile dikkat çeken UNESCO tarafından da koruma altına alınan Berat evlerini görmeden gezinizi tamamlamayın.

8. Brezilya

Özellikle ev sahipliği yaptığı dünyaca ünlü festivalleriyle tanınan Brezilya tatil listesine eklenmesi gereken ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken ülkeler arsasında yer alır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz olarak 90 gün boyunca bu ülkede kalabilirler.

9. Fas

Afrika kıtasının önemli yerlerinden biri olan Fas vizeye ihtiyaç duymadan seyahat edebileceğiniz bir diğer ülke. Renkli kültürü ile hoş vakit geçirebilirsiniz. Renkli evlere sahip sokaklarında kaybolup ardından Endülüs kültürüne ait müzikler eşliğinde hoşça vakit geçirebilirsiniz.

10. Maldivler

Pasaportsuz Sadece Kimlik İle Gidilebilen Ülkeler

Gidiş dönüş bir uçak bileti ve konaklama rezervasyonuna sahip iseniz vizeye ihtiyaç duymadan 30 gün boyunca Maldivler’i ziyaret edebilir yılın neredeyse her mevsimi güneşli olan bu güzel adanın tadını çıkarabilirsiniz.

Tatil planı yapıyorsanız sizler için hazırladığımız pasaportsuz, vizesiz veya sadece kimlik ile gidilebilen bu ülkeler listesini bir yerlere kaydedin. Gidilecek yerler listenize ekleyerek, izinli gününüzde bu ülkeleri keşfedebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak