Türkiye Vatandaşlarından Vize İstemeyen Anlaşmalı Ülkeler

6 dk okuma süresi


23
20 Paylaşım, 23 puan

Seyahat etmeyi herkes çok sever. Gezi tutkunlarının o bitmek bilmeyen enerjilerini yenilemek için yılda bir defa da olsa tatili tercih ettikleri görülür. Ancak vize almak için efor sarf etmek, prosedürler ile uğraşmak ve hesapta olmayan ekstra masraflar can sıkıcıdır. Gün geçtikçe vizesiz gidilebilen ülkelere talep her geçen gün artmaktadır. Yapmamız gereken ise bir ülke seçmek ve orada tatilin tadını çıkarmak. Biz de Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen ve arkanıza bakmadan vizesiz gidebileceğiniz anlaşmalı ülkeler nereleri, sizler için araştırdık. Dünyadaki 195 ülkenin neredeyse 100’den fazlasına kolay giriş yapabiliyoruz. İşte vizesiz gezebileceğiniz bazı ülkeler…

1. Arjantin

Türkiye Vatandaşlarından Vize İstemeyen Anlaşmalı Ülkeler

Resmi adıyla Arjantin Cumhuriyeti, Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen ve ucuz ülkeler arasında ülkemizle anlaşmalı olarak ilk sırada yer almaktadır. Bu ülke Güney Amerika kıtasında bulunmaktadır. Toplam yüzölçümü bakımından Güney Amerika’da ikinci, dünyada ise en büyük sekizinci ülkedir. Günümüzde toplam nüfusunun %90’ını İtalyanlar ve İspanyollar oluşturmaktadır bu yüzden resmi dili İspanyolca’dır. Para birimi Arjantin Pesosu’dur. Telefon kodunun önemli olduğunu düşünerek belirtmek istedik. Kodu +54’tür. Arjantin ile Brezilya ile sınırında olan en görkemli oluşumlardan sayılan Iguazû Şelaleri’ne gitmenizi öneririz. Arjantin’de ucuz yemek arıyorsanız ünlü lezzetlerinden olan biraz yumurta, kıyma, yeşil zeytin ve soğandan oluşan Empanada’yı denemenizi öneririz.

2. Arnavutluk

Arnavutluk Güney Avrupa’da bulunan ülkelerden biridir. Resmi dili Arnavutça olarak bilinmektedir fakat yerli halk buna “Skip” demektedir. Ülkede Türkçe, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca da konuşulmaktadır. Başkenti Tiran’dır ve ülkenin en büyük şehridir. Ülkenin para birimi Arnavutluk Leki’dir. Telefon kodu +355’dir. Yerel saati GMT +2’dir ve Türkiye’den 1 saat geridedir. Araştırmalarımıza göre ülkeye gidilecek ideal aylar nisan, mayıs ve eylüldür. Ülkeye gitmeden önce bilmeniz gerekenler ise şunlardır: İnsanları oldukça misafirperverdir. Ulusal içecek bozadır. Bisiklet bu ülke için çok önemlidir. “Evet” anlamına gelen kafa sallaması Arnavut halkında “hayır” anlamına gelmektedir. Sevdiklerinize hediye olarak üzüm rakısı veya Arnavut konyağı almanızı öneririz.

3. Bahamalar

Türkiye Vatandaşlarından Vize İstemeyen Anlaşmalı Ülkeler

Bahamalar resmi adıyla Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler’de bulunmaktadır. Amerika’ya bağlı bir ülkedir. 700 adadan oluşan bir ülkedir fakat en önemli ada başkent olan New Provience’dir. Önemli adalardan diğerleri Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera olarak kabul edilmektedir. Bahamalar’a yılın 12 ayı gidilebilir fakat öncelikli olarak yaz mevsimi tercih edilmektedir. En önemli geleneksel günü Noel zamanı ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Ülkenin önemli festivalleri: Fox Hill Day Festivali, Bahama Uluslararası Film Festivali, Eleuthera Festivali, Ananas Festivali ve E. Clement Bethel National Arts Festival’dir. Bahama mutfağındaki en önemli yiyecek deniz ürünleri ve tropik meyvelerdir.

4. Bosna-Hersek

Bosna ülkenin kuzeyindedir ve karasal iklime sahiptir. Hersek ise güneyindedir ve Akdeniz iklimindedir. Şehirlerde savaşın etkileri ve kalıntıları hala görülmektedir. Örnek olarak savaşlardan kalan duvarlardaki mermer izleri, başkent Saraybosna’da İkinci Dünya Savaşı’nı temsil eden gece gündüz yanan Sönmeyen Ateş Anıtı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Neratva Nehri üzerinde bulunan Mostar Köprüsü bulunmaktadır. Ülkenin kültürünü Boşnaklar, Sırplar, Hırvatlar ve farklı gruplar oluşturmaktadır. Boşnaklar geleneklerine çok düşkündürler mesela kahveyi lokumsuz içmezler, misafirliğe giderken kesme şeker götürürler, akordeona oldukça düşkündürler ve çok inatçılardır. Sırplar içlerine kapanıklardır. Çok dışarı çıkmayı sevmezler ve oldukça milliyetçilerdir.

5. Brezilya

Türkiye Vatandaşlarından Vize İstemeyen Anlaşmalı Ülkeler

Brezilya Güney Amerika’da yer almaktadır. Amerika kıtasında ABD’den sonra en kalabalık ülkedir. 26 eyaletten oluşmaktadır. Başkenti Brasilia’dır. En büyük şehri Sao Paulo’dur. Resmi dili Portekizce’dir. Aynı zamanda okullarda İngilizce ve İspanyolca dersleri de verilmektedir. Para birimi Brezilya Reali’dir. 500 yıllık geçmişe sahiptir ve tüm ırkların karışması sebebiyle dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bir çeşitliliğe sahiptir. Bu sadece ten renklerinin karışmasından ziyade günlük alışkanlıkları, adetleri, yemekleri, müzikleri, dansları, el sanatlarını ve dinleri harmanlamıştır. Brezilya’dan hediye almak deyince akla ilk gelen ülkede üretilen Havainas parmak arası terlikler, yerel içkisi Cachaça, güveç ve çömleklerdir.

6. Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti, Karayipler’deki Hispanyola adasında bulunmaktadır. Doğal güzelliklere ve eşsiz bir doğaya sahiptir. Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santa Domingo’dur ve 31 eyaletten oluşmaktadır. Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. Para birimi Dominik Pesosu’dur. Telefon kodu +1’dir. Buranın en önemli özelliği Kristof Kolomb yeni dünyayı keşfederken ilk olarak buraya ayak basmıştır. Dominik halkının çoğunluğunu melezler oluşturmaktadır. Farklı kültürlerin etkisini mutfakta da görmekteyiz. Mutfağın ana unsurları deniz mahsulleri, siyah fasulye, pirinç, sebzeler ve ettir. En önemli yemeği Sancochu’dur. Bu yemek yeşil muzdan, avokadodan, çeşitli köklerden ve tavuk ya da etten oluşmaktadır. Sevdiklerinize otantik tablolardan, takılardan veya Mamajuana alabilirsiniz.

7. Fas

Türkiye Vatandaşlarından Vize İstemeyen Anlaşmalı Ülkeler

Fas Afrika kıtasında bulunmasına rağmen ilginçtir ki Afrika birliğine üye olmayan tek ülkedir. Başkenti Rabat’tır. Ülke yaz aylarında çok sıcak olduğu için yazın gitmesi pek önerilmez. İdeal zamanlar kış ayları veya kasım, mart ayları olarak söylenebilir. Ülkede gündüzden geceye ciddi sıcaklık farkı gözlemlenmektedir. Fas birçok kültürün etkisini bünyesinde toplamıştır. Mesela camilerde İslam, bahçe ve çeşmelerde Endülüs, binaların yapısında ise Fransız kültürünün etkilerine rastlayabiliriz. Fas kültürünün aynası olan seyyar mutfakları, yılan-maymun oynatıcılarını, falcıları, geleneksel kıyafetli dansçıları görürseniz şaşırmamanızı tavsiye ederiz. Eğer yolunuz Fas’a düşerse Marakeş’de bulunan “Sonsuzluk Meydanı” olarak çevirebileceğimiz Djemaa El-Fna adlı meydanı ziyaret etmenizi öneririz.

8. Filipinler

Filipinler Pasifik Okyanusu’nun batısındadır. Büyük küçük 7641 adacıktan oluşmaktadır. Üç kara parçası çok önemlidir. Bunlar: Luzon, Visayas ve Mindanao’dur. Pasifik Okyanusu deprem bölgesinde yer aldığı için Filipinler’de her gün ortalama 20 deprem yaşanmaktadır fakat bu depremler hissedilemeyecek kadar küçüktür. Filipinler ülkesinde 80 idari bölüm, 120 şehir ve 17 bölge bulunmaktadır. Karışıklık olmaması için 3 büyük ada olarak gruplanmıştır. İlk ada Luzon, başkent Manila’ya sahiptir ve konumu kuzeydedir. İkinci ada ise merkezde bulunan Visayes’dir. Son adamız ise Mindanao Adası’dır ve güneydedir. Burada yerli halkın nüfusu daha çoktur. Filipinler oldukça samimi ve misafirperver insanlardır. Oldukça nazik olan bu insanlar aynı samimiyeti de sizden görmek isterler.

9. Gürcistan

Türkiye Vatandaşlarından Vize İstemeyen Anlaşmalı Ülkeler

Sınır komşumuz olan 1 yıl vizesiz şekilde seyahat edebileceğimiz Gürcistan’a göz atalım. Bu ülkeye pasaportsuz olarak sadece yenilenmiş kimliklerle giriş yapmak mümkün. Ülkenin resmi dili Gürcüce’dir. Ek olarak Gürcüce, Abhazca, Osetçe ve Lazca da konuşulan diller arasındadır. Para birimi Lari(GEL)’dir. Telefon kodu +995’tir. Başkenti Tiflis’dir. Türk mutfağı ve Gürcü mutfağı birbirine oldukça benzemekte. Gürcüler bize tanıdık gelen çoğu yemeğe pişirmeden önce alkol koyabiliyor. Bu konuda hassas olanların gittikleri yerde bunu göz önünde bulundurmasını tavsiye ederiz. Bu ülkede İngilizce bilenlerin sayısı çok az fakat Türk turistler sık sık gittiği için Batum ve Tislis gibi bölgelerde iletişim kuracak kadar Türkçe bilen insanlar bulunmaktadır.

10. Maldivler

Güney Asya’nın tatil cenneti Maldivler, Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler listemizde anlaşmalı en gözde yerlerden birisidir. Balayı deyince ilk aklımıza gelen yerlerden biri olan Maldivler’i es geçmek olmazdı. Aslında çiftlerin burayı seçmesine pek şaşırmamak gerek çünkü oldukça huzurlu bir atmosfere sahip. Maldivler Hint Okyanusu ile çevrelenmiş ve 1200 adasıyla bize ev sahipliği yapmaktadır. Turkuaz rengi sularını ve bembeyaz kumları unutabileceğinizi sanmıyoruz. Eğer yolunuz düşerse su altı dünyasını keşfetmeyi unutmayınız. Su altı dünyası demişken buna canlı bir örnek vermek istedik. Victory Batık Gemisi 1981 yılında batan, birçok sayıda deniz canlısına yuva olmuş ve Hint Okyanusu’nun 115ft derinliğindedir. Dalış yaparak bu dünyaya göz atabilirsiniz.

11. Diğer Ülkeler

Türkiye Vatandaşlarından Vize İstemeyen Anlaşmalı Ülkeler

Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen veya sınır kapısında, online olarak vize alabileceğiniz diğer anlaşmalı ülkeler de bulunmaktadır. 92 ülkede 30-90 gün arası turistik vize, 15 ülkede sınır kapı vizesi, 10 ülkede online vize alabilirsiniz. Örneğin online vize alınan ülkeler; Fildişi Sahili, Meksika, Myanmar (Burma), Sri Lanka. Kapıda vize alınan ülkeler ise Cape Verde (Yeşil Burun Adaları), Cibuti, Cook Adaları, Irak (10 gün), Katar, Kolombiya, Madagaskar, Meksika, Mozambik, Nepal, Tanzanya, Tayvan, Togo, Uganda, Umman, Zambiya ve Zimbabve’dir. Siz yine de hiçbir uğraş göstermek istemiyorsanız 10 gün vizesiz Irak’a, 15 gün vizesiz Bahreyn veya Principe’yi tercih edebilirsiniz. Daha uzun süreli tatil arayışındaysanız 90 gün vizesiz Monaco veya Tunus’u düşünebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
25
Beğen
Mutlu Mutlu
29
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
25
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!