Gezi Rotanız İçin En Popüler Avrupa Ülkeleri

5 dk okuma süresi


3
17 Paylaşım, 3 puan

Yeni yerler gezip görerek farklı kültürlerin harmanlandığı şehirleri deneyimlemek aynı zamanda tarihin tozlu patikalarında yürüyebilme imkânı da sunmaktadır. Her şehrin kendine has hikâyesi, tarihi eseri ve mimarisi olduğu için her deneyim de eşsiz olarak nitelendirebilmektedir elbette. İlginç sıfatlar, olağanüstü yapılar, antik kentler ve daha fazlası. Tüm bu olağanüstü deneyimleri en iyi şekilde değerlendirerek tatilinizi farklı boyutlara taşıyabilmeniz adına gezi rotanız için en popüler Avrupa ülkeleri listesini sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

1. Hollanda – Amsterdam

Gezi Rotanız İçin En Popüler Avrupa Ülkeleri

Romalı’lardan hemen önce çeşitli Cermen kabilelerinin yaşadığı, batı Avrupa ve Karayipler’e komşu olan, günümüzdeki ismi ile Amsterdam Hollanda’nın başkentidir. Toprak bütünlüğü genellikle deniz seviyesinin altında olduğundan ülkeye aynı zamanda  ”Alçak Ülke” anlamına gelen ”Netherlands” ismi verilmektedir. Avrupa ülkeleri arasında büyüklük olarak en popüler limana sahip olmasının yanı sıra ülkede 300’e yakın müze, doğal güzellikleriyle meşhur meydanlar ve kanallar ile gezilecek birçok farklı yer bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan dil Flemenkçe’dir. Bahar ve sonbahar ayları bu ülkeyi gezmek için en uygun dönemlerdir.

2. Polonya – Varşova

Polonya kralı I. Mieszko’un 996 yılında Hristiyanlığı kabul etmesi ve hanedanlığını kurması başlangıç tarihi sayılan ve Orta Avrupa’da yer alan Polonya’da irili ufaklı binlerce göl ve 23 ulusal park bulunmaktadır. Dünya ortalamasının 2 katı bir seviyede kömür rezervlerine sahip ülke aynı zamanda geniş tarım alanları ile de dikkat çekmektedir. Başkenti Varşova’dır. Ülkenin resmî dili ise Lehçe’dir. Gezi rotanız için en popüler Avrupa ülkeleri arasında ola Polonya’nın yaz aylarına doğru sıcaklık ortalaması arttığından gezi planları için daha uygundur. Fakat kış turizmi için ülkeye gelen turist sayısı da oldukça fazladır.

3. Almanya – Berlin 

Gezi Rotanız İçin En Popüler Avrupa Ülkeleri

2018 yılı itibarıyla ortalama 3,75 milyon kişinin yaşadığı, resmî adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, 357 bin metrekare yüzölçümüne sahiptir. Başkenti olan Berlin, Almanya’nın en büyük şehri olmasının yanı sıra kenti Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye bölen Berlin Duvarı ile de ünlenmiştir. Resmî dili Almanca olan Almanya, on altı federal bileşenden oluşmaktadır. Kuzey Denizi ile Baltık Denizine kıyısı olan ülke, Avrupa kültür medeniyeti tarihine müzik ve felsefe alanında katkılar sağlamıştır. Eşsiz tarihi ve kültürel miraslarla süslenmiş olan bu ülkeyi gezmek için en doğru zaman sıcaklıkların arttığı bahar ve yaz aylarıdır.

4. İrlanda – Dublin 

Avrupa ülkeleri

Kuzey Avrupa’da bulunan İrlanda’nın, Atlas Okyanusuna ve İrlanda Denizine kıyısı bulunur ve başkenti Dublin’dir. Yönetim olarak Kuzey, Güney, Doğu ve Batı olarak dört kısma bölünmüş olan bu ülkenin geleneksel olarak 32 ilçesi bulunmaktadır. Celtic Tiger (Çeltik Kaplanı) olarak adlandırılan İrlanda, Avrupa’nın en zengin ülkelerinden birisidir. Ulaşım ağı son derece rahat olmasına rağmen ülkede deniz yolu ulaşımı daha sık kullanılmaktadır. Resmî dil olarak İrlanda’ya ait olan Gaelic (Galce) ve İngilizce kullanılmaktadır. Sürekli yağış olan bu ülkeyi gezmek için en doğru zaman bahar ve yaz ayları dönemleridir.

5. İngiltere – Londra

Gezi Rotanız İçin En Popüler Avrupa Ülkeleri

Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, Büyük Britanya Adasında yer alan düz bir topografiye sahip tipik bir sanayi ülkesidir. Başlıca komşuları İskoçya ve İrlanda’dır. Başkenti Londra olan ülkenin turistler tarafından çok fazla talep gören Oxford, Cambridge ve Bath gibi birçok şehri de bulunmaktadır. Güneş kendini nadiren gösterdiği ve yayılımcı politikalarını dünyanın dört bir yanında gerçekleştirerek gücünü asla kaybetmediği için “Güneş Batmayan Ülke” olarak anılmaktadır. Resmî dili tüm dünyada yaygın olarak kullanılan İngilizce’dir. Yıl boyu çok fazla yağış alan İngiltere’yi gezmek için en uygun zaman temmuz ayıdır.

6. İspanya – Madrid

Avrupa’nın güneybatısındaki İber Yarımadası’nda yer alan ülkenin resmî adı İspanya Krallığı’dır. Yaklaşık 505 kilometrekarelik alanıyla Batı Avrupa’nın ikinci büyük ülkesi olup dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülkedir. 17 özerk bölgeye ayrılan İspanya’nın başkenti ise Madrid’dir. Şehir aynı zamanda İspanya Hükûmeti ve Bakanlıkları gibi pek çok genel merkeze ve resmî kuruma ev sahipliği yapmaktadır. Madrid, Pekin ve Milano gibi şehirlerden sonra dünyanın en çok çok uluslu kavramına sahip sekizinci şehirdir. Resmî dili İspanyolca’dır. Yaz turizmine uygun olan bu ülke için gezi planınızı yaz aylarında yapmanız daha iyi bir seçenek olabilir.

7. Fransa – Paris 

Gezi Rotanız İçin En Popüler Avrupa Ülkeleri

Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulan şehir, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mottosunu prensip edinir. Fransa aynı zamanda siyasi, kültür ve medeniyet tarihinde de önemli bir yere sahiptir. Kuzey Denizi ve İngiliz Kanalından Akdeniz’e kadar uzanan geniş bir yüz ölçümüne sahip olan ülke 13 bölgeye ayrılır. Ülkenin başkenti ise Paris’tir. Resmî dili Fransızca’dır. Bu bilgilere ek olarak, Paris’te ikamet eden kişilere Parisien(ne) diye hitap edilmektedir. Fransa’nın Akdeniz’e yakın olan kıyılarını gezmek için yaz aylarını, Fransız Alpleri’ne yapılacak bir seyahat için ise kış turizmi daha çok canlı olduğu için kış aylarını tercih edilmelidir.

8. Çek Cumhuriyeti – Prag 

Avrupa ülkeleri

Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nin toplamda 14 farklı şehri bulunmakta olup başkenti Prag’dır. Polonya, Almanya, Slovakya ve Avusturya’ya komşu olan ülkenin denize kıyısı bulunmamaktadır. Ülkenin bir diğer karakteristik özelliği de İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görmemiş olmasıdır. Pek çok tarihî yapıyı ve mekânı günümüze kadar koruyan Prag, gezi rotanız için en popüler Avrupa ülkeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu yapılardan en ünlüsü ise St. Vitus Katedrali’dir. Resmî dili Çekçe’dir. Ilıman karasal iklime sahip olan ülkeyi gezmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

9. İtalya – Roma 

Avrupa Birliği ve NATO’nun kurucularından olan İtalya, konum olarak Güney Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Katolik halkın ruhani lideri Papa’nın yaşamakta olduğu bağımsız devlet Vatikan da şehrin içerisinde bulunmaktadır. Ülkenin yüz ölçümü orta büyüklükte olup şekil olarak çizmeyi andırmaktadır. Ülkede çok sayıda değerli UNESCO Dünya Mirası alanı bulunmaktadır. Toplamda 20 bölgeye ayrılan İtalya’nın başkenti ise Roma’dır. En popüler turistik şehirler arasında tarihi ve kültürel yapıların yoğun olduğu Roma, Milano, Floransa, Venedik bulunmaktadır. Ülkenin resmî dili İtalyanca’dır. Turistler ülkeyi gezmek için en çok nisan ve ekim ayları aralığını tercih etmektedir.

10. İsveç – Stockholm 

Gezi Rotanız İçin En Popüler Avrupa Ülkeleri

İsveç, Baltık Denizi ve Botni Körfezi’ne kıyısı olan bir Kuzey Avrupa ülkesidir. İskandinav Yarımadası’nın en önemli parçalarından biri olan İsveç Krallığı, ekonomisi ve refah seviyesiyle dikkat çeken ülkeler arasındadır. 13. yüzyıldan itibaren bir İskandinavya kültür, siyaset ve ekonomi merkezi haline gelen Stockholm, ana kara dışında on dört adaya ayrılır. Çeşitli adalara ve kanallara sahip olması ise şehre Kuzeyin Venedik’i sıfatının verilmesine neden olmuştur. Başkenti ise Stockholm’dür. Resmî dili İsveççe’dir. Kuzey ışıklarını en iyi açıdan izlemek isteyenler ülkeyi mutlaka mart ve kasım ayları arasında ziyaret etmelidir.

 


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!