Gezi Rotanız İçin En Popüler Avrupa Ülkeleri

3 dk okuma süresi


3
17 Paylaşım, 3 puan

Yurtdışına seyahat ederken en önemli olan zamanınızdan en iyi şekilde değerlendirmek ve tatilinizden keyif almaktır. Yeni yerler gezip görmekle beraber farklı kültürlerin harmanladığı şehirlerin kokusunu duymak inanılmaz bir haz verir. Bu eşsiz hazzı sizinde tatmanız için gezi rotanızı belirlemenize yardımcı olacak mutlaka görülmesi gereken en popüler Avrupa ülkeleri listesini çıkardık.  Hep birlikte Avrupa’nın tozunu atmaya ne dersiniz…

1. Hollanda: Amsterdam

Avrupa ülkeleri

Batı Avrupa ve Karayipler’e komşu olan Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam’dır. Toprak bütünlüğü genellikle deniz seviyesi altında olduğu için bu ülkeye ”Alçak Ülke” anlamına gelen ”Netherlands” ismi verilmektedir. Avrupa ülkeleri arasından büyüklük olarak en popüler limana sahip olan bu ülkede üç yüze yakın müze, doğal güzellikleriyle meşhur meydanlar ve kanallar ile gezilecek farklı bir çok yere sahiptir. En yaygın olarak kullanılan dil Flemenkçe’dir. Bahar ve sonbahar ayları bu ülkeyi gezmek için en uygun dönemdir.

2. Polonya: Varşova

Orta Avrupa da yer alan Polonya da irili ufaklı binlerce göl ve 23 ulusal park bulunmaktadır. Dünya ortalamasının 2 katı kömür rezervlerine sahip ülkede geniş tarım alanları dikkati çekmektedir. Başkenti Varşova’dır. Ülkenin resmi dili Lehçe’dir. Yaz aylarına doğru sıcaklık ortalaması arttığından gezi planları için daha uygundur, fakat kış turizmi için de ülkeye gelen turist sayısı oldukça fazladır.

3. Almanya: Berlin 

Avrupa ülkeleri

Resmi adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti 357 bin metrekare yüzölçümüne sahip olup, başkenti  kenti bölen duvarla ünlenmiş ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri Berlin’dir. Resmi dili Almanca olan Almanya 16 federal bileşenden oluşmaktadır. Kuzey Denizi ve Baltık Denizine kıyısı olan bu ülke Avrupa kültür medeniyeti tarihine müzik ve felsefe alanında katkılar sağlamıştır. Eşsiz tarihi ve kültürel miraslarla süslenmiş olan bu ülkeyi gezmek için en doğru zaman sıcaklıkların arttığı bahar ve yaz ayları en uygun  dönemdir.

4. İrlanda: Dublin 

Avrupa ülkeleri

Kuzey Avrupa da bulunan İrlanda’nın, Atlas Okyanusuna ve İrlanda Denizine kıyısı bulunup,başkenti Dublin’dir. Yönetim olarak Kuzey, Güney, Doğu ve Batı olarak 4 e bölünmüş olan bu ülkenin geleneksel 32 ilçesi bulunmaktadır. Celtik Kaplanı olarak adlandırılan bu ülke Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biridir. Ulaşım ağı son derece rahat olan ülkede deniz yolu ulaşımı daha sık kullanılmaktadır. Resmi dil olarak İrlanda Gaelikçe ve İngilizce kullanılmaktadır. Sürekli yağış olan bu ülkeyi gezmek için en doğru zaman bahar ve yaz ayları dönemidir.

5. İngiltere: Londra

Avrupa ülkeleri

Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerden biri olan İngiltere, Biritanya Adasında yer alan düz bir topoğrafiye sahip sanayi ülkesidir. Başlıca komşuları İskoçya ve İrlanda’dır. Başkenti Londra olan ülkenin turistler tarafından çok fazla talep gören bir çok şehri daha bulunmaktadır.Güneşin nadiren kendini gösterdiği için Güneş Batmayan Ülke olarak anılmaktadır. Resmi dili tüm dünyada yaygın olarak kullanılan İngilizcedir. Yıl boyu çok fazla yağış alan İngiltere’yi gezmek için en uygun zaman temmuz ayıdır.

6. İspanya: Madrid

Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadasında yer alan ülkenin resmi adı İspanya Krallığı’dır. Yaklaşık 505 kilometrekarelik alanıyla Batı Avrupa’nı ikinci büyük ülkesi olup dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülkedir. 17 özerk bölgeye ayrılan İspanya’nın Başkenti Madrid’dir. Resmi dili İspanyolcadır. Yaz turizmine uygun olan bu ülke için gezi planınızı yaz aylarında yapmanız daha iyi olur.

7. Fransa: Paris 

Avrupa ülkeleri

Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mottosunu prensip edinen Fransa, dünya da siyasi, kültür ve medeniyet tarihinde önemli bir yere sahiptir. Kuzey Denizi ve İngiliz Kanalından Akdeniz’e kadar uzanan geniş bir yüz ölçümüne sahiptir. 13 bölgeye ayrılan Fransa’nın başkenti Paris‘dir. Resmi dili Fransızcadır. Fransa’nın Akdeniz’e yakın olan kıyılarını gezmek için yaz aylarını, Fransız Alpleri için ise kış turizmi daha çok canlı olduğu için kış aylarını tercih etmelisiniz.

8. Çek Cumhuriyeti: Prag 

Avrupa ülkeleri

Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nin toplamda 14 ili bulunmakta olup başkenti Prag’dır. Polonya, Almanya, Slovakya ve Avusturya ya komşu olan bu ülkenin denize kıyısı bulunmamaktadır. Resmi dili Çekçe’dir. Ilıman karasal iklime sahip olan bu ülkeyi gezmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

9. İtalya: Roma 

Avrupa Birliği ve NATO’nun kurucularından olan İtalya konum olarak Güney Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkenin yüzölçümü orta büyüklükte olup şekil olarak çizmeyi andırmaktadır. Ülkede çok önemli 51 UNESCO Dünya Mirası alanı bulunmaktadır. Toplamda 20 bölgeye ayrılan İtalya’nın başkenti Roma’dır. En popüler turistik şehirleri tarihi ve kültürel yapıların yoğun olduğu Roma, Milano, Floransa, Venedik’dir. Ülkenin resmi dili İtalyanca’dır. Turistler Ülkeyi gezmek için en çok nisan ve ekim ayaları arasını tercih etmektedir.

10. İsveç: Stockholm 

İsveç, Baltık Denizi ve Botni Körfezi’ne kıyısı olan Kuzey Avrupa ülkesidir. İskandinav Yarımadası’nın en önemli parçalarından biri olan İsveç Krallığı ekonomisi ve refah seviyesiyle dikkat çeken bir ülkedir. Başkenti Stockholm’dür. Resmi dili İsveççe’dir. Kuzey ışıkları en iyi açıdan izlemek isteyenler mart ve kasım ayları arasında ülkeyi ziyaret etmelidir.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç