Dünyaca Ünlü Yönetmenlerin İlk Filmleri

5 dk okuma süresi


13
11 Paylaşım, 13 puan

Muhteşem filmlerin nasıl bir ekiple kurulduğunu biliyor musunuz? İyi oyuncuların, işini bilen kameramanların, yaratıcı senaristlerin ve hikayeyi ekrana en iyi şekilde yansıtacak bir yönetmenlerin beraber çalışması gerekir. Bu sayılan görevi üstlenenler arasında yönetmenler, bir filmin olmazsa olmazıdır. Günümüzde de kendilerinin bir film veya sinemanın gidişatı üzerindeki etkileri ortadadır. Peki, harika eserlere imza atan ünlü yönetmenlerin ilk filmleri neler, hiç merak ettiniz mi? Sizlere dünyaca ünlü yönetmenlerin ilk filmleri listesini hazırladık. İçlerinden en meşhur olanlarını listeledik. İyi seyirler dileriz!

1. Steve Mcqueen (Açlık- 2008)

Dünyaca Ünlü Yönetmenlerin İlk Filmleri

2008 yılında yayınlanan tarihi dramanın başrollerinde Michael Fassbender, Liam Cunningham ve Liam McMahon yer almaktadır. Senaryo Enda Walsh ve Steve Mcqueen imzası taşımaktadır. McQueen aynı zamanda bu filmle beraber ilk yönetmenlik deneyimi yaşamaktadır. Sanatçının ilk filmi Cannes Film Festivali’nde Caméra d’Or ödülünü kazanarak dikkatleri üstüne çekmiştir. Açlık, akıllarda üzücü ve yıkıcı bir saldırı olarak kalan IRA mahkumu Bobby Sands’in 1985’teki açlık grevini anlatmıştır. IRA ile ilişkilendirilmiş bu filmde, Bobby Sands’in insanlık dışı muamelelere maruz kalışı sert bir dille ele alınmıştır. Steve Mcqueen, dünyaca ünlü yönetmenlerin arasına ilk filmleri ile katılanlar arasında yer almıştır.

2. George Miler (Mad Max- 1979)

George Miler

Zenginlik, açlıkla değişince bazen çok fazla ustalık ve ham enerjiye sahip filmler ve efsaneler yaratılabilmiştir. Mad Max böyle bir örnektir. 1979 senesinde yayınlanan ilk filmle başlayan seride, Max Rockatansky’ın maceraları anlatılmıştır. Kahramanı ilk üç filmde Mel Gibson, dördüncü filmde Tom Hardy canlandırmıştır. Yönetmen George Miller birkaç iyi insanı terörize eden vahşi motosiklet çeteleriyle birlikte, bir toplumun anarşiye yenik düşüşünün eşiğinde nihilist vizyonunu göstermiştir. Kendisinin ilk işi oldukça beğenilmiştir. Gişede de başarı elde etmiş ve neredeyse 20 yıl boyunca en çok kazan sağlayan film unvanını taşımıştır.

3. Danny Boyle (Mezarını Derin Kaz- 1994)

Dünyaca Ünlü Yönetmenlerin İlk Filmleri

Mezarını Derin Kaz, orijinal adıyla Shallow Grave, bir kara mizah suç filmi olarak yayınlanmıştır. Danny Boyle’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan yapım, diğer işleri arasında farklı bir konumda yer almıştır. Trainspotting, 28 Days Later ve Slumdog Millionaire gibi popüler filmlerdeki çalışmaları ile bilinen Boyle , Ewan McGregor ile profesyonel ilişkisine de bu komedi ile başlamıştır. Christopher Eccleston ve Kerry Fox da kadroda yer almıştır. Mezarını Derin Kaz, kara paranın Edinburgh’da yaşayan bir grup oda arkadaşının ilişkilerine nasıl yansıdığını anlatmıştır. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala ilgiyle izlenmeye devam etmiştir.

4. Stanley Kubrick (Korku ve Arzu- 1953)

Yönetmenlerin ilk filmleri

Korku ve Arzu, usta yönetmen Stanley Kubrick’in ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimidir. İrlanda göçmeni Amerikalı boksör Walter Cartier ve Meksikalı Papaz Fred Stadtmuller ile ilgili belgesel çekimlerinden iki yıl sonra yayınlanmıştır. Filmde isimsiz iki ülke arasındaki savaşta düşman hattına düşen askerlerin hikayesi anlatılmıştır. Sıra dışı olan bu savaş filmi, birçok bocalamaya sahne olmasına rağmen geleceğin parlak sinema yolculuğunu müjdelemiştir. Bu çalışma, yer alan aksamalar sebebiyle Kubrick tarafından amatörce görülmüştür. Hatta kendisi bu nedenle filmin dağıtımını ve gösterimini engellemeye çalışmıştır.

5. John Carperter (Karanlık Yıldız- 1974)

Dünyaca Ünlü Yönetmenlerin İlk Filmleri

John Carpenter tarafından “Uzayda Godot’u Bekliyor” olarak nitelendirilen Dark Star filmi, sıkılmış bir mürettebatın uzayda seyahat ettiğini çevreleyen karanlık bir bilim kurgu komedisi olarak nitelendirilmiştir. 1974 yılında yayınlanan yönetmenin ilk çalışmasında Dan O’Bannon’ın da katkıları olmuştur. Filmin çoğunda mürettebat üyelerinin zamanlarını yıldızlara bakma, hedef alıştırması yapma, müzik yapma ya da geminin etrafındaki küçük bir uzaylıyı takip etme girişimleri içindeyken gösterilmiştir. Dünyaca ünlü Carpenter, Karanlık Yıldız ile kariyerinde ilk filmleri komedi ağırlıklı olan yönetmenlerin arasına katılmıştır.

6. Peter Jackson (Kötü Lezzet- 1987)

Yönetmenlerin ilk filmleri

1987 senesinde yayınlanan Kötü Lezzet, Peter Jackson’ın ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi olarak sinemalarda yerini almıştır. Komedi ve korku ögeleri barındıran bir bilim kurgu filmi olarak anılmıştır. Jackson, aynı zamanda yapımcılığı ve çekimleri de üstlenmiş, filmde rol almıştır. Hikaye, New Zealand’da yer alan kurgu kasaba Kaihoro’yu istila etmeye gelen uzaylıları konu almıştır. Film yayınlandığı günden beri filmi üretmek için kullanılan düşük bütçe ve çoğu rolün Jackson ve arkadaşları tarafından oynanması tartışılmıştır. Bu tartışmalar ışığında tekrar gündeme gelen Kötü Lezzet, kült bir yapım haline gelmiştir ve olumlu eleştiriler almıştır.

7. Cecil DeMille (Squaw Adamı- 1914)

Dünyaca Ünlü Yönetmenlerin İlk Filmleri

Amerikalı ünlü yönetmen ve yapımcı Cecil B. DeMille, kariyeri boyunca 70 filmde yer almıştır. Yaptığı işlerle Amerikan sinemasının kurucularından biri olarak anılmıştır. Ayrıca tarihin ticari anlamda en başarılı yönetmenlerinden biri olarak gösterilmiştir. Filmleri sosyal drama, komedi ve western tarzlarında olmuştur. İlk filmi Squaw Man ise bu tarzlardan western arasında kendine yer bulmuştur. Yönetmenin ilk uzun metraj işinin olmasının yanı sıra, Hollywood’da çekilen ilk uzun metraj yapımdır. İki farklı ırktan insanın aşk hikayesini anlatan film, gişede başarılı olmuştur. Yarattığı tartışmaların yardımıyla da Hollwyood’un Amerikan film endüstrisinin merkezi haline gelmesinde rol üstlenmiştir.

8. Ridley Scott (Duellistler- 1977)

Yönetmenlerin ilk filmleri

Alien, Gladitor ve The Martian filmleri ile bilinen Ridley Scott’ın ilk yönetmenlik deneyimi 1977’de yayınlanan The Duellists ile gerçekleşmiştir. Hikaye, Napolyon Savaşları dönemi Fransa’sında birbirine sürekli düello teklif eden iki zıt karakterli subaya, D’Hubert ve Feraud, odaklanmıştır. İkili arasındaki en küçük meselenin bile, arka planda yer alan sebepler dolayısıyla, nasıl bir kavgaya dönüştüğü anlatılmıştır. Kostüm ve dekorların tarihi doğruluğu açısından çok beğenilmiştir. Çekimleri Avrupa’da gerçekleşen yapım, Cannes Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülünü kazanmıştır. Bu nedenle yönetmenin en dikkat çeken işleri arasında yer almıştır.

9. Charles Laughton (Avcının Gecesi- 1955)

Charles Laughton

1920’li yıllarda tiyatroya, 1930’larda sinema kariyerine başlayan oyuncu Charles Laughton, 1955 senesinde yönetmenliği de deneyimlemiştir. Oscar ödüllü ismin ilk yönetmenlik tecrübesi Avcının Gecesi filminde Robert Mitchum, Shelly Winters ve Lillian Gish yer almıştır. Daha sonraları 1950’li senelerin en iyilerinden biri olarak anılmasına rağmen yayınlandığı tarihte iyi eleştiriler almamıştır. Gişede de başarısız olmuştur ve bunun sonucunda Laughton bir daha yönetmenlik yapmamıştır. Hikaye, bir seri katile dönüşen vaizin hikayesine odaklanmıştır. Vaizin, dul bir kadını ölen eşinden kalan mirası almak için etkilemeye çalışması anlatılmıştır.

10. Kevin Smith (Tezgahtarlar- 1994)

Dünyaca Ünlü Yönetmenlerin İlk Filmleri

1994 senesinde vizyona giren Tezgahtarlar, Kevin Smith’in ilk yönetmenlik deneyimi olmuştur. Smith aynı zamanda filmin senaryosunu yazmış ve prodüktörlüğünü yapmıştır. Orijinal adıyla Clerks bağımsız sinemanın bir ürünü olarak tamamen siyah beyaz çekilmiştir. Bir dostluk komedisi olarak filmin başrollerinde Brian O’Halloran ve Jeff Anderson yer almıştır. İkili bir mağazada çalışan tezgahtar arkadaşların gündelik hayatını canlandırmıştır. Film, 3 milyon doları aşan gişe başarısıyla Smith’in kariyerini başlatmıştır. Ayrıca bağımsız sinema açısından bir dönüm noktası olarak kabul edilmiştir. Clerks, yönetmenin yarattığı View Askewniverse’ün de başlangıcı olmuştur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!