Dünyaca Ünlü Yönetmenlerin İlk Filmleri

3 dk okuma süresi


13
11 Paylaşım, 13 puan

Muhteşem filmlerin nasıl bir ekiple kurulduğunu biliyor musunuz? Oyuncu, kameraman, senaryo ve tabi ki en önemlisi iyi bir yönetmen. Yönetmenler, bir filmin olmazsa olmazıdır. Günümüzde birbirinden başarılı pek çok yönetmen olmuştur. Peki harika eserlere imza atan ünlü yönetmenlerin ilk filmleri neler, hiç merak ettiniz mi? Sizlere dünyaca ünlü yönetmenlerin ilk filmleri listesini hazırladık. İçlerinden en meşhur olanlarını listeledik. İyi seyirler dileriz!

1. Steve Mcqueen (Açlık- 2008)

Yönetmenlerin ilk filmleri

Yönetmen sanatçı Steve McQueen’in ilk filmi Açlık, akıllarda üzücü, yıkıcı bir saldırı olarak kalan IRA mahkumu Bobby Sands’in 1985’teki açlık grevini anlatıyor. IRA ile ilişkilendirilmiş bu filmde, Bobby Sands’in insanlık dışı muamelelere maruz kalışı sert bir dille ele alınıyor. Steve Mcqueen, yönettiği bu film ile ilk başarısını tüm dünyaya gösteriyor.

2. George Miler (Mad Max- 1979)

George Miler

Zenginlik, açlıkla değişince bazen çok fazla ustalık ve ham enerjiye sahip filmler ve efsaneler yaratabiliyor. Mad Max böyle bir örnektir. İlk defa yönetmen George Miller bize, birkaç iyi insanı terörize eden vahşi motosiklet çeteleriyle birlikte, bir toplumun anarşiye yenik düştüğünün eşiğinde nihilist vizyonunu gösteriyor. Oldukça kazanç sağlayan bu film, yaklaşık 20 yıl boyunca en karlı film unvanını aldı.

3. Danny Boyle (Mezarını Derin Kaz- 1994)

Yönetmenlerin ilk filmleri

Trainspotting, 28 Days Later ve Slumdog Millionaire gibi popüler filmleri yöneten Danny Boyle, ilk yönetmenlik çalışmasına –Ewan McGregor ile profesyonel ilişkisini– bu komedi ile başladı. Kara paranın arkadaş ilişkilerine nasıl yansıdığını anlatan bu film, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala ilgiyle izlenmeye devam ediyor.

4. Stanley Kubrick (Korku ve Arzu- 1953)

Yönetmenlerin ilk filmleri

İlk uzun metrajlı film olan Stanley Kubrick, İrlanda göçmeni Amerikalı boksör Walter Cartier ve Meksikalı Papaz Fred Stadtmuller ile ilgili belgesel çekimlerinden iki yıl sonra geldi. Filmde isimsiz iki ülke arasındaki savaşta düşman hattına düşen askerlerin hikayesi anlatılıyor. Sıra dışı olan bu savaş filmi, o kadar bocalamalara rağmen geleceğin parlak sinema yolculuğunu müjdeliyor. En ilginç yönü Korku ve Arzu filminin yönetmeni Stanley Kubrick filminin amatörce gördüğü için dağıtımını ve gösterimini engellemeye çalışmasıdır.

5. John Carperter (Karanlık Yıldız- 1974)

Yönetmenlerin ilk filmleri

Carpenter tarafından “Uzayda Godot’u Bekliyor” olarak nitelendirilen Dark Star filmi, sıkılmış bir mürettebatın uzayda seyahat ettiğini çevreleyen karanlık bir bilim kurgu komedisidir. Filmin çoğu, mürettebat üyelerinin zamanlarını yıldızlara bakma, hedef alıştırma yapma, müzik yapma ya da geminin etrafındaki küçük bir uzaylıyı takip etme girişimleri ile geçmektedir. Tüm zamanların en büyük yönetmenlerinden John Carpenter’ın kaleminden ve kamerasından çıkan bu film, komedi yönü ağır basan bir bilim kurgu filmidir.

6. Peter Jackson (Kötü Lezzet- 1987)

Yönetmenlerin ilk filmleri

Baştan belirtmeliyiz ki kötü lezzet filminde, insan yeme, bağırsaklar ve kanamalar yer alıyor. Yıllar boyunca, Kötü Lezzet filmini üretmek için kullanılan düşük bütçe ve çoğu rolün Jackson ve arkadaşları tarafından oynandığı tartışıldı. Ama buna rağmen çok konuşulması bir yandan yadsınamayacak derecede başarılı bir yapıt olduğu göstermekte.

7. Cecil DeMille (Squaw Adamı- 1914)

Cecil DeMille

Aynı isimdeki oyundan uyarlanan bu sessiz batı filmi, DeMille’in yönetmelik için ilk girişimi oldu. Film olumlu tepkiler aldığı için DeMille filmin ikinci serisini de çekmiştir.

8. Ridley Scott (Duellistler- 1977)

Yönetmenlerin ilk filmleri

1977 Cannes Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülünü kazanan Duellistler filmi, yönetmen Scott’ın en ünlü olduğu filmler arasındadır. Napolyon dönemi Fransa’sında birbirine sürekli düello teklif eden iki zıt karakterli subayın hikayesini anlatan film, günümüzde halen izlenecek kalitede diyebiliriz.

9. Charles Laughton (Avcının Gecesi- 1955)

Charles Laughton

Avcının Gecesi, sade dışavurumculuk ve iyi ahlak tarzı ağır basmış. Ama yine de zamansız hale getiren sessiz sinema dönemine dayanıyor. Hikaye, kibirli bir vaiz olan Robert Mitchum’un en iyi performansını gösterdiği, iyinin ve kötünün savaşını anlatıyor. Suçlu babalarının mülklerinde bir yere sakladığı parayı ararken, kendisini dul bir hayatına ve çocuklarına çekiyor.

10. Kevin Smith (Tezgahtarlar- 1994)

Yönetmenlerin ilk filmleri

Tamamen siyah beyaz olarak çekilen Tezgahtarlar filmi, iki sakatlanmış tezgahtarın endişeleri ve hayatlarındaki çeşitli denemelerini sunuyor. Her açıdan zekice gözlemlenen bu film, Kevin Smith’i yönetmen Kevin Smith yapan en iyi filmlerden biridir.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç