Dünya Üzerinde Varlığı Pek Bilinmeyen Hayvan Türleri

5 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Yaşadığımız gezegende milyonlarca hayvan türü var. Biyolojik çeşitlilik, bir bölgedeki türlerin, ekolojik olayların ve ekosistemlerin oluşturduğu bütüne verilen addır. Biyoçeşitlilik olarak da adlandırılır. Peki kaç tanesini biliyoruz? Her gün gördüğümüz, yakından tanıdığımız hayvanların dışında, gelin bir de dünya üzerinde varlığı pek bilinmeyen hayvan türleri nelermiş birlikte göz atalım. Keyifli okumalar!

1. Tersiyer

Dünya Üzerinde Varlığı Pek Bilinmeyen Hayvan Türleri

Güneydoğu Asya’nın adalarında yaşayan tersiyerler memeli hayvanlardır. Küçük ve farklı görünümleri vardır. Vücut uzunluğu yaklaşık 9-16 santim olan tersiyerlerin kuyrukları ise kendilerinden iki kat fazladır. 60-160 gram ağırlığına sahiptirler. Tüyleri kısa ve yumuşak olmakla beraber elleri büyük; bacakları da uzundur. Maymunlar arasında en uzun bacağa sahip olanlar tersiyerlerdir. Bu hayvanlar ağaçta yaşar ve çok hızlı tırmanırlar. Ağaca yapışık durduklarında ağaçtan ayırt etmeniz mümkün değildir. Göz yuvarlakları beyinlerinden daha büyüktür. Etobur olan bu küçük hayvanlar, kendi familyasında bitkisel beslenmeyen tek türdür. Kelebek, örümcek, kuş ve yılan gibi hayvanlarla beslenirler.

2. Çamur Zıpzıpı

Çamur zıpzıpları Balıklar Sınıfı’na mensuptur. Suda yaşayan balıklarla, kara ve sularda yaşayan amfibiler arasındaki geçişin günümüzdeki temsilcilerine ithafen “amfibik balıklar” olarak adlandırılır. 400 yıl önce Balıklar Sınıfından olan ve karalara yakın bölgelerde yaşayan bu tür, ilk karasal türe evrimleşmişlerdir. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere karaların suyla birleştiği bölgelerdeki çamurlu topraklarda yaşarlar. Ömürlerinin büyük bir kısmını karada geçirirler. Havadaki serbest oksijeni soluyabilen çamur zıpzıpları, karada sürünerek yüzgeçlerini kullanarak yürüyebilir. Özellikle Japonya’nın sahillerinde başarılı bir şekilde hayatta kalabilmektedirler.

3. Proboscis Maymunu

Dünya Üzerinde Varlığı Pek Bilinmeyen Hayvan Türleri

Asya’nın yerli türünden olan proboscis maymunları genelde Borneo’da yaşar. Erkekler uzun burunlarını dişiyi etkilemek için kullanırlar. Yaklaşık 10 santim uzunluğundaki burunlarını kullanmalarının bir diğer amacı hem iletişim kurmak hem de çevredeki tehlikelere karşı uyarmak. Herhangi bir tehlike esnasında burunları kan ile dolar ve normalde çıkardıkları sesten daha boğuk ses çıkarırlar. Endonezya ve Malezya’da sıkça karşınıza çıkabilecek olan bu türün sonunu ne yazık ki insanoğlu getirmek üzere… Koruma altına alınan türlerden biri olan Nasalis Iarvatus’un 1977 yılında 6.400 civarında olduğu tahmin edilirken, son yapılan araştırmalarda bu sayının 1000’e gerilediği görülmüştür.

4. Geoduck

Bu istiridyeye benzeyen canlı, tek seferde 5000 dişiyi dölleyebilmesi sebebiyle iktidarsızlığa çare olabileceği düşüncesiyle tüketilen bir canlıdır. Tek düşmanı insanlar olan Geoducklar, tuzlu su kabuklusu özelliğine sahiptirler. Görüntüsünü oluşturan ana organı burnudur ve 1 metreye kadar uzayabilir. Tuzlu su kabukluları arasındaki en büyük canlı özelliğini taşımasının yanı sıra en uzun ömürlü olma özelliğini de kapmışlardır. Bilinen en uzun ömürlü Geoduck midyesi 168 yıl boyunca yaşamıştır. Uzun ömürlü olmaları yüzünden tüketen kişiye sağlık ve kudret verdiği efsanelerine yol açmıştır fakat bu önerme, bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

5. Dumbo

Dünya Üzerinde Varlığı Pek Bilinmeyen Hayvan Türleri

Grimpoteuthis cinsi ahtapotlar, Walt Disney’in kahramanı Dumbo’ya benzediği için “Dumbo” adını almıştır. Okyanuslarda yaşarlar. Sarkık kulakları sayesinde suyun derinlerine dalar ve yiyecek bulurlar. 3 ila 5 yıl arasında yaşayan bu ahtapotların 400 – 4.8000 metre arasında yaşadıklarına inanılır. Yeni Zelanda, Avustralya, Yine Gine, Oregon ve Kaliforniya’da rastlanan Dumboların büyüklüğü 20 ila 30 santim arasında olmakla beraber, 1.8 metre uzunluğunda ve 6 kilogram ağırlığında olanlarıyla da karşılaşılmıştır. Diğer ahtapotlar gibi sekiz tane kolları vardır. Ancak diğer türlerin saldırılarına karşı savunma mekanizması olarak kullanılan dikenlerden yoksundur. Etobur olmalarıyla beraber salyangoz, solucan ve kabuklular gibi türleri avlarlar.

6. Kel Uakari

Dünya üzerinde varlığı pek bilinmeyen hayvan türleri listemizde sıra Kel Uakariler. Genel görünüşleri orangutana benzer. Uakariler çok zekidir. Ev kedisi büyüklüğünde olan bu canlılar Amazon bölgesinin ormanlarında yaşar. Uzun tüyleri, kolları ile omuzlarının üstünde sanki bir pelerin varmış havası verir. Uakariler en yüksek ağaçların tepesinde kalabalık sürüler halinde dolaşırlar ve meyvelerle beslenirler. Brezilya’da hediye olarak çok popüler olmaları ve pahalıya satılmaları sebebiyle Amazon Kızılderilileri, Uakarileri zehirli bir okla vurarak düşürürler ve elleriyle yakalarlar. Ardından maymunun ağzına panzehir koyar ve kısa sürede iyileşmesini sağlarlar.

7. Deniz Gergedanı

Dünya Üzerinde Varlığı Pek Bilinmeyen Hayvan Türleri

Deniz gergedanı olarak bilinen Narvallar, mitolojik Tekboynuz’a benzerler. Karakteristik tek dişleriyle ile meşhur deniz memelileridir. Arktik bölgesinde gözlerden uzak yaşamaları, Narvalların gizemini artırmıştır. En yakın arkadaşları beyaz balinalardır. Dişli balinalar grubuna dahil olsalar da fonksiyonel dişleri yoktur. Bu tek boynuz genellikle erkeklerde bulunur, dişilerin yaklaşık yüzden 15’inde vardır. Peki bu sıra dışı diş neden ortaya çıktı? Teorilerden bazıları şu yönde: Hayatta kalmaya yardımcı olmak, yüzeydeki buzu kırmak, balık avlamak veya yiyecek bulabilmek adına deniz tabanını kazmak. Çoğunluğu bu dişe sahip olmayan dişi narvallar, erkeklerden daha uzun yaşıyor çünkü bu diş erkekler arasında rekabette etkili bir silaha dönüşüyor.

8. Cape Yağmur Kurbağası

Dünya üzerinde varlığı pek bilinmeyen hayvanlar yazımızın bir diğer konuğu Cape yağmur kurbağaları. Bilimsel olarak 1758 yılında, Rana Gibbosa tarafından tanımlanan ilk Afrika kurbağa türüdür. 45 milimetreye kadar ulaşabilen boyları vardır. Güney Afrika’ya özgü olan bu tür Cape Town civarında yaşar, bu yüzden isimleri buradan gelmektedir. Evcil hayvanlara karşı savunmasız ve kırsal alanlarda, otlaklarda hatta kentsel alanlarda bulundukları için ev atıklarına karşı duyarlıdırlar. Solucan ve küçük böceklerle beslenirler, yer altında yaşarlar ve genellikle yağmur öncesi ortaya çıkarlar. Herhangi bir tehdit anında hava yutarak yuvarlak bir görünüm alırlar.

9. Zürafa Biti

Erkek zürafa bitlerinin boyu, dişilerine oranla 2 kat daha büyüktür. Erkekler çiftleşme zamanında, rakipleriyle ölümüne kava ederek dişi için savaşırlar. Üstten bakınca uğur böceğine benzeyen görünümleri, yandan bakınca zürafaya benzer. Ana vatanları Madagaskar’dır. Bir diğer adıyla “zürafa boyunlu buğday biti” olarak da bilinir. Birden çok belgesel ve hayvan araştırma programlarında konu olarak işlenmiştir. Zürafa bitleri dişiyi etkilemek, kavgayı kazanmak ve galibiyet sonrası dişiyi korumak için rakipleriyle kavga eder. Genellikle siyah ve kırmızı renktir olan bu canlıların bazı türlerinde farklı renkler de görülmüştür.

10. Gerenuk

Dünya Üzerinde Varlığı Pek Bilinmeyen Hayvan Türleri

Gerenuklar, bilimsel ismiyle “Litocranius Walleri” türü, Somali’de “zürafa boyunlu” demek. Normalde bir antilop türüdür ve zürafaların tersine, boyunları uzun dallara erişmek için evrimleştiği düşünülüyor. Nadiren yerdeki otları yiyen gerenuklar neredeyse her zaman ağaçlardaki meyveyle beslenirler. Ağaç dallarına yetişebilmek için arka ayakları üzerinde dururlar. Doğu Afrika’da rastlayabileceğiniz gerenuklar, bazı Afrika kabile hikayelerinde “Nezaket Kraliçesi” olarak anlatılmaktadır. Bunun sebebi de şu: Türün grup içi ilişkileri inanılmaz derecede güçlü ve birbirlerine nazik davranıyorlar.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
11
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!