Yeryüzünde Yaşayan Alanında Başarılı Vahşi Hayvanlar

5 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Yeryüzünde yaşayan ve kendi alanında en başarılı vahşi hayvanlar dünyasının kapılarını sizler için açmak istedik. Hayvanların enlerini listelemek çok sıradan gelebilir ancak bu tarz bir yazının dünyamızı paylaştığımız türleri tanımamızda son derece önemli katkıları olacağını düşünüyoruz. Tabiat anamızda farkında olmadan pek çok hayvan türünü katlediyor ve bir şekilde nesillerinin tükenmesine neden oluyoruz. Ancak dünyada doğal dengenin sağlanması için tüm hayvanlara ihtiyacımız var. Empati kurabilen varlıklar olarak bizler, hayvanlar alemine yakından bakıp, doğaya olan bakış açımızın sağlıklı bir şekilde değişeceğini umuyoruz. Keyifli okumalar dileriz!

1. En Ölümcül Vahşi Hayvan: Hipopotam

Yeryüzünde Yaşayan Alanında Başarılı Vahşi Hayvanlar

Hipopotam diğer bir adıyla su aygırı, dünyanın en ölümcül memeliler listesinde 1. sırada yer alıyor. Afrika’da her yıl yaklaşık 500 insan hipopotam saldırıları nedeniyle hayatını kaybediyor. Çoğu insan hipopotamların bu kadar tehlikeli olduğunun farkında bile değil. Hatta Afrika’ya giden turistler, esneyen bir hipopotam gördüklerinde hipopotamın mutlu olduğunun kanısına varırlar ama aslında gerçek tam tersidir. Hipopotamlar son derece agresif ve keskin dişlere sahip olan memelilerdir. O dişlerin arasında sıkışıp kalmak kimse istemez. Aynı zamanda kiloları da 2750 kilograma kadar çıkabilmektedir. Bir insanı kolayca ezip ölümüne sebep olabilir. İnsanları kasıtlı olarak kesinlikle avlamazlar ama bir hipopotamla karşı karşıya geldiğinizde kesinlikle bir kaçış planı yapmalısınız.

2. En Sevimli Vahşi Hayvan: Kızıl Panda

Sizin için Nepal’in dağlarından getirdiğimiz yaşadığı vahşi hayata rağmen sevimli görüntüsüyle ün salmış kızıl pandaları inceledik. Yaşamlarının çoğunu ağaçların tepesinde geçirirler. Genelde ağaçların tepelerinde gündüzleri uyur geceleri aktif olurlar. Oldukça utangaç, içine kapanık ve yalnız hayvanlardır. Akrabalarından farklı olarak bambu yemek yerine et yemeği tercih ederler. İnanılmaz yetenekli olan bu pandalar, akrobaside rakiplerini bir hayli geride bırakırlar. Boyutları yaklaşık bir kedi büyüklüğündedir. Ormanların insan eliyle veya doğal tahribatı nedeniyle nesilleri tehlike altındadır.

3. En Uyuşuk Vahşi Hayvan: Tembel Hayvan

Yeryüzünde Yaşayan Alanında Başarılı Vahşi Hayvanlar

Yeryüzünde yaşayan kendi alanında en başarılı vahşi hayvanlar listemizde tembellikle dünyaya adını duyurmuş bu hayvanı size tanıtmak istedik. Dünya gezegeninde karada yaşayan canlılar içerisinden en yavaş hareket eden bu hayvan, tembel hayvanlar unvanına sahiptir. Yaşamlarının çoğunu ağaçların üstlerinde geçirirler. Orta ve Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında yaşarlar. Oldukça miskin olan bu hayvanlar günün yaklaşık 20 saatini ağaçların tepelerinde uyuyarak geçirirler. Boyları 58 ile 68 santimetre arasında değişir. Diğer vahşi hayvanların 1-2 saatte sindirdiği besinleri, tembel hayvanlar metabolizmalarının yavaş olması sebebiyle besinleri günler sonra sindirebilir.

4. En Büyük Vahşi Hayvan: Afrika Fili

Afrika filleri boyutları ve ağırlıklarıyla günümüzde karada yaşayan en büyük hayvanlardır. Vahşi hayvanlar listemizde yer alsalar da aslında insanlar için çok tehlikeli bir hayvan değildirler. Sosyal, duygusal ve zeki hayvanlardır. Ortalama yaşam süreleri 70 yıldır. Afrika fillerinin hem erkeklerinde hem de dişilerinde uzun dişler bulunur. Dişleri yüzünden son 10 yılda yaklaşık 111 bin Afrika fili ölüme terk edilmiştir. Bitmek bilmeyen bu katliamlardan dolayı nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer almaktadırlar. Umarız bu katliamlar sonlandırılarak Afrika filleri, bir an evvel koruma altına alınır.

5. En Hızlı Vahşi Hayvan: Çita

Yeryüzünde Yaşayan Alanında Başarılı Vahşi Hayvanlar

Dünyada kayıtlara geçen en hızlı koşucu unvanına sahip olan çitalar, 0-100km/h arasında olan hıza 3.1 saniye kadar kısa bir sürede çıkabilirler. Çıktıkları bu hızlarını yaklaşık 12 saniye koruyabilirler. Kısa mesafelerde çitaların eline kimse su dökemez. Aç kaldıklarında etçil oldukları için pek de yemek ayırt etmezler. Tercihlerini etçil hayvanlardan yana kullansalar da, insanlara saldırıp onları yedikleri de kayıtlara geçtiği için tehlikeli hayvanlardır. Ana vatanları Afrika olup, Güney ve Doğu Afrika’da da yaşamlarını sürdürürler. Soylarında son zamanlarda ciddi ölçüde azalma olduğu için soyu tehlikede olan hayvanlar listesinde yer alırlar.

6. En Yırtıcı Vahşi Hayvan: Kaplan

Yeryüzünde yaşayan kendi alanında en başarılı vahşi hayvanlar listemizde kedigiller familyasının devasa üyesi kaplanlar var. Cesaretin ve gücün simgesi olarak bilinirler. Sürüyle değil yalnız bir şekilde “yalnız kovboy” gibi hareket ederler ve avlanırlar. Son derece bölgecidirler. Bölgelerine kendilerinden başka yırtıcı hayvan sokmazlar, gerekirse kanlarının son damlalarına kadar bölgeleri için savaşırlar. Kiloları yaklaşık 350 kiloya kadar çıkabilmektedir. Avını sessizce ve gizlice takip ederler. Oldukça sabırlıdırlar. Eğer bir kaplanla göz göze gelirseniz yaşama şansınız oldukça yüksektir çünkü kendilerini belli ettikleri anda başka bir ava yönelirler. Ancak pençe darbesiyle bir insanı öldürebilecek kuvvetlidirler.

7. En Güçlü Vahşi Hayvan: Boz Ayı

Yeryüzünde Yaşayan Alanında Başarılı Vahşi Hayvanlar

Kuzey Amerika’nın karada yaşayan en büyük vahşi hayvanı olan boz ayılar çok kuvvetli ısırma gücüne sahiptirler. Bir bowling topunu rahatlıkla ezebilirler. Bu vahşi hayvan, ülkemizde de görülmektedir. Ayakta durduklarında boyları yaklaşık 3 metreye kadar çıkabilir. Soyları 30 milyon yıl önceye dayanırken değişen iklimler, orman tahribatları, vahşi alanlara yerleşim yerlerinin kurulması gibi sebeplerden dolayı aç kalan boz ayılarının nesilleri gün geçtikçe tükeniyor. İnsan eliyle yok ettiğimiz alanlarda yaşam mücadelesi vermeye çalışan bu hayvanlar, zaman zaman köylere ve kasabalara inerek insanların arkalarında bıraktıkları çöpleri yedikleri görülmüştür. Umarız boz ayıları içinde güzel günler yakındır.

8. En Ağır Vahşi Hayvan: Yeşil Anakonda

Dünyanın en büyük yılanı olarak kabul edilen anakondalar zehirli değildirler. Avlarını yakaladıklarında avlarının çevresini sımsıkı sararak boğma taktiğini kullanırlar. Anakondalar işe ilk olarak avının kemiklerini kırarak başlıyorlar. Avını etkisiz hale getirmek için çok güçlü kaslara sahiptirler. Bir ineği bile kolayca etkisiz hale getirebilirler. Yakaladığı avın kurtulma şansı neredeyse sıfırdır, ancak anakonda avından vazgeçerek kurtulabilirler. Karınları tok olduğunda avlanmazlar, genelde miskinleşerek uyumayı tercih ederler. Anakondaların diğer cinslerine göre yeşil anakondalar, dünyanın en ağır yılanı statüsüne sahiptirler.

9. En Cesur Vahşi Hayvan: Jaguar

Yeryüzünde Yaşayan Alanında Başarılı Vahşi Hayvanlar

Batı yarımkürenin en güçlü kedigillerinden olan jaguarlar, su kenarlarında yalnız bir yaşam sürmeyi tercih ederler. Yüzmekten çok zevk alırlar ve yüzme konusunda oldukça ustadırlar. Ağaçlara tırmanma konusunda sahip oldukları bu yetenek sayesinde denizde, karada ve havada avlarını kolayca tuzağa düşürebilirler. Bazı jaguarlar siyah bazıları ise kahverengi renktedirler. Üzerlerinde siyah benekleri vardır. Güçlü ve korkusuz yapısı nedeniyle vahşi hayatta karşısına çıkıp ona saldırmaya cesaret edebilecek hayvan yoktur. Yeme konusunda seçici olmadıkları için tüm hayvanların düşmanıdırlar. İnsanlara da saldırdıkları tespit edilmiştir. Siz siz olun jaguarların sınırlarına sakın girmeyin.

10. En Tehlikeli Vahşi Hayvan: Yaban Domuzu

Yaban domuzlarına Türkiye’nin her yerinde rastlamak mümkün. Sürüler halinde hareket ederler, geceleri dolaşırlar. Kampçıların sıklıkla karşılaştığı hayvanlardır. Yaban domuzları tat ve koku alma konusunda oldukça ustadırlar. İnsanların bulunduğu yerlere yaklaşmayı tercih etmezler. Utangaç görünürler ama sinirlendiklerinde saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Ortalama 20 km hızla koşarlar ancak keskin manevra yapmaları biraz zordur. Eğer saldırgan bir yaban domuzuyla karşılaşırsanız, koşmak yerine yaptığınız manevralarla ondan kurtulabilmeniz mümkün.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!