Dünya Tarihine Yön Vermiş Kadın Liderler

4 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Ataerkil dünya düzeni içerisinde dünya tarihine damga vurmuş yüzlerce kadın lider var. Yönettikleri zorlu süreçler, verdikleri tarihi kararlar, inişler ve çıkışlarıyla hepsi, adından yıllarca söz ettirdi. Dünya tarihine yön vermiş kadın liderler ve yaşam öykülerini sizler için hazırladık. İyi okumalar!

1. Margaret Thatcher 

Dünya tarihine yön vermiş kadın liderler

Demir Leydi lakabıyla tanınan Thatcher, ülkesinin ilk kadın başbakanı unvanına sahip. Yakın tarihin en etkili liderleri arasında olan Demir Leydi, 13 Ekim 1925’te, Grantham kentinde dünyaya geldi. Kimya okuyup bilim insanı oldu fakat esas tutkusu siyasetti. İngiliz Parlamentosu’na girmek için seçimlere katıldı ancak başaramadı. Leydi tekrar üniversiteye dönüp hukuk okudu. Tekrardan siyasete atılmayı denedi fakat partisindeki erkekler, genç bir annenin parlamento için uygun olmadığını düşündüler. Fakat yılmaya Thatcher birkaç yıl sonra hayallerini gerçekleştirdi. Partinin içinde kendini gösterdi önce Muhafazakar Parti’nin lideri, ardından başbakan oldu. Britanya tarihindeki ilk kadın başbakan unvanını aldı. Büyük başarılarından olan Falkland Adaları’nda, Arjantin’e açılan savaşı kazandığında halk, Leydi’yi daha çok sevdi. Fakat son dönemlerinde aldığı vergilerle oyu düşen Margaret, 8 Nisan 2013 tarihinde inme sonucu hayatını kaybetti.

2. Kraliçe I. Elizabeth

İngiltere tarihine damga vuran bir diğer isim Kraliçe I. Elizabeth oldu. 7 Eylül 1533 yılında Greenwich’de dünyaya geldi. Babası Kral VIII Henry, annesi ise Anne Boleyn’dir. Hakkında çok fazla rivayet olan I. Elizabeth çok zorlu bir hayat geçirdi. Annesi Anne Boleyn, ensest ilişkiler yaşamakla suçlanarak idam edildi. İlerleyen dönemlerde İngiltere ve İrlanda Kraliçesi I. Elizabeth unvanını aldı. Ölene kadar tahttaki varlığını korudu. Günümüzde dahi hüküm sürdüğü dönem ‘’altın çağ’’ olarak anılmakta.

3. Hillary Clinton

Dünya tarihine yön vermiş kadın liderler

Hillary Clinton 26 Ekim 1947 yılında Chicago’da dünyaya geldi. Henüz 13 yaşındayken siyasete atılan Clinton, o dönemde 1964 başkanlık seçimlerinde, cumhuriyetçi aday Barry Goldwater için çalışmıştır. Siyasal bilimler üzerine eğitim alan Clinton, okulda da oldukça aktif roller üstlendi. Hukuk okuyarak üniversite eğitimini tamamlayan Clinton, ABD’nin 42. Başkanı olan Bill Clinton’la dünya evine girdi. First Lady olan Clinton, boş oturmadı ve çok fazla sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. Siyaset serüvenine gelecek olursak, 20 Ocak 2007’de Demokratik Parti’den ABD başkanlığına aday oldu fakat başkan Obama oldu. 2009 yılında ABD başkanı olan Obama’nın kadrosunda, ABD’nin yeni Dışişleri bakanı olmayı başardı. 2016 yılında Demokrat Parti’den aday olan Clinton, Donald Trump ile rekabet etti fakat sürpriz bir sonuçla, başkanlık yarışını kazanamadı.

4. Benazir Butto 

Pakistanlı siyasetçi Benazir Butto, 21 Haziran 1953’de Karaçi’de dünyaya geldi. Babası eski devlet başkanı Zülfikar Ali Butto’dur. Eğitim hayatını Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra ülkesine dönen Butto’nun, babası idam edildi ve kendisi de bir süre ev hapsinde kaldı. 1984 yılında İngiltere’ye yerleşen Butto, babasının kurduğu Pakistan Halk Partisi’nin başına geçti. 1988 yılında ülkesinde yapılan seçimle Pakistan’ın ilk kadın başbakanı oldu. Fakat yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Butto’nun hükümeti devrildi. Pes etmeyen Butto 1993 yılında yeniden seçildi. 3 sene sonra tekrardan yolsuzluk iddialarıyla hükümeti devrildi. ButtoBirleşik Arap Emirlikleri’ne giderek Dubai şehrine yerleşti. 2007 senesinde yapılacak seçime katılmak istedi fakat El-Kaide örgütü saldırı tehdidinde bulundu. Tüm olanlara rağmen ülkesine dönen Butto, halk tarafından sevgiyle kucaklandı. Maalesef ilerleyen aylarda El-Kaide’nin üstlendiği bombalı saldırıda can verdi.

5. Theresa May 

dünya tarihine damga vurmuş kadın liderler

Margaret Thatcher’dan sonra Theresa May İngiltere’nin ikinci kadın başbakanı unvanına sahip. May, 1 Ekim 1956 yılında Britanya’da dünyaya geldi. Oxford Üniversitesi Coğrafya Bölümü mezunu olan May, politikaya girmeden önce İngiltere Merkez Bankası’nda çalıştı. 1986 yılında Merton Belediyesi’nde, belediye meclisi üyeliğine seçilmesi sonucunda siyasi hayatı resmen başlamış oldu. Ardından yapılan seçimlerde milletvekili oldu. Parlamentoya 1997 yılında Muhafazakâr Parti’den girdi. Ardından eğitim bakanlığı yaptı. 2010-2016 yılları arasında Birleşik Krallık, içişleri bakanı olarak görev aldı. May; radikal İslamcı, din adamı Abu Qatada’yı sınır dışı etmesiyle medyada oldukça yer edindi. 2016 yılında hem Muhafazakar Parti’nin genel başkanı hem de Birleşik Krallık’ın başbakanlığı görevine geldi. 2019 yılında da koltuğu çok konuşulan Boris Johnson’a devretti. 

6. Kleopatra 

Ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra, Roma İmparatorluğu ile ilişkileriyle tarihe damga vurdu. M.Ö. 69-30 yılları arasında yaşayan Kleopatra, M.Ö. 323 yılında Büyük İskender’in, Mısır fethetmesinden sonra bölgenin sahibi olan Makedonyalıların varisi ve kraliçesidir. Kleopatra gençlik yıllarından siyasetin içerisinde yer alan bir kişilikti, her zaman tahta tek başına çıkmak istedi. Kleopatra, 9 dil bilen zeki bir kadındı.

7. Prenses Diana

Dünya tarihine yön vermiş kadın liderler

Galler Prensesi Lady Diana, tarihte oldukça önemli bir yere sahip. Diana, 1 Temmuz 1961’de İngiltere’de dünyaya geldi. Yardımseverliği, samimiyeti, düğünü ve ölümü kısaca her şeyiyle çok konuşulan siyasi ve magazinsel bir figürdü. Prens Charles ile hayatını birleştirdikten sonra Diana’nın hayatı tümden değişti. Diana, HIV ve AIDS virüsü taşıyan insanlara yardımda bulundu. Evliliğinde yaşadığı sorunlarla baş edemeyen Diana, eşiyle boşandı ve farklı bir yaşam tarzını benimsedi. İnsanlara yardım etmeye başladı ve yardımseverliği tüm dünyada takdir topladı. 1997 yılında trafik kazası geçiren Diana hayatını kaybetti.

8. İndira Gandhi 

1917 yılında Allahabad’ta dünyaya gelen İndira Gandhi, babası Cavaharlal Nehru Mahatma Gandhi’yle birlikte uzun süre Hindistan’ın özgürlüğü için mücadele verdi. İndira, tarih ve antropoloji eğitimi aldı. Genç yaşlarda siyasete atılan İndira’nın siyasette idealleri büyüktü. Enformasyon ve yayın bakanlığı yaptı. Lal Bahadur Shstri’nin ölümünden iki yıl sonra onun yerine başbakanlık yaptı. Görev süresince çok fazla zorlukla karşılaşan Gandhi siyasi olarak hedeflerini gerçekleştiremese bile Hindistan’ın ilk kadın başbakan ve en uzun görev yapan ikinci başbakan olma unvanlarını da taşımakta.

9. Eleanor Roosevelt 

Roosevelt’i bu kadar önemli yapan Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesi’ni, Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna sunan ve kabul edilmesini sağlayan kişi olmasıdır. Eleanor Roosevelt, 11 Ekim 1984’te dünyaya geldi. Roosevelt, 32. Amerika Devlet başkanı Franklin Roosevelt yani kuzeniyle dünyaevine girdi. Kendisini eve kapatmayan Roosevelt, kamuoyuyla düşüncelerini paylaşmak için köşe yazıları vardı. 1946 senesinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun ilk başkanı oldu. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yazımında ve kabulünde etkin bir rol üstlendi. Bu Roosevelt’in en büyük başarısı olarak tarihe geçti.

10. Angela Merkel

dünya tarihine damga vurmuş kadın liderler

Dünya tarihine yön vermiş kadın liderler listemizin son maddesine geldik. Almanya tarihinin ilk kadın başbakanı Merkel, 17 Temmuz 1954’te Hamburg’da dünyaya geldi. Fizik ve kimya alanlarında eğitimi aldı. Berlin duvarı yıkıldıktan sonra, Doğu Alman hükümetinin sözcülüğünü yapan Merkel, erken yaşta siyasete atıldı. 2000’li yıllarda Almanya’nın başbakanı olan halen görevini sürdürmekte.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!